Etioopia - rännak Eedeni aias

Etioopia - rännak Eedeni aias

21.11.19 - 01.12.19
Giid Raivo Haab
 Hind al 2399
Broneeri
Õnneks on maailmas on paiku, mis jäävad eemale 21. sajandi kiirustamisest. Ikka otsime alguse lätteid ja tahame teada, miks maailm on nii mitmekesine ja mõõtmatu. Siinsed hõimud on säilitanud traditsioonid, mis pärinevad aastatuhandete hämarusest, siinsed legendid räägivad aegadest, mil maailm oli täis harmooniat. Siin püsib ristiusk ikka veel apostliteaegses puhtuses ja siiruses. Igavikulisena tunduv küsimus – kust me tuleme – saab ehk siin vastuse: Eedeni aed, inimkonna häll on Etioopias.

Reiskava

1. päev LEND TALLINN-ISTANBUL
Kogunemine kell 11:00 Tallinna lennujaamas väljuvate lendude saalis check-in kassas nr 1, kus jagatakse kõikidele reisil osalejate vajalikud reisidokumendid. Lend Tallinn-Istanbul kell 12:55-17:20 ja Istanbul-Addis Abeba kell 19:35-00:55 (kohalikud kellaajad, lennu numbrid TK1422 ja TK676). Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega vahetult enne reisi.

2. päev ADDIS ABEBA
Saabumine öösel kell 00:55 Bole rahvusvahelisele lennuväljale. Transfeer hotelli. Majutume Addis Ababas kahel järgneval ööl hotellis.

3. päev ADDIS ABEBA 
Hommikusöök. Tutvumine Etioopia pealinnaga. Addis Abeba asub Entoto mägedes 2500 meetri kõrgusel merepinnast. Addis Ababa (amhaari keeles uus lill) on suhteliselt noor linn, asutatud 1886. aastal kuningas Menelik II poolt. Meeleolukad ja kaootilised linnamaastikud, mida ilmestavad jakaranda puudega ääristatud laiad tänavad. Tõuseme bussiga Entoto mägedesse, et nautida linnapanoraami ja imetleda mägede ilu ning muidugi ei jäta me külastamata Aafrika üht suurimat turgu Merkatot.
 
4. päev BAHIR DAR - PAADISÕIT TANA JÄRVEL
Hommikusöök. Lendame Addis Ababast Bahir Dari. Saabumine Bahir Dari, mida peetakse üheks ilusamaks linnaks Etioopias. Bahir Dar on olnud tähtis kauplemiskeskus ja siin asub ka endise keisri Haile Selassie üks luksuslikest paleedest. Paadiretk Tana järvel. Etioopia suurimal järvel on ühtekokku 37 saart. Paarikümnel saarel asuvad kloostrid ja pühakojad. Zeghe saare kloostrites ja kirikutes võib näha imelisi freskosid ja erinevate Etioopia kuningate kroonijuveele ning kristlikke reliikviaid ja vanu inkunaableid. Majutus Bahir Daris hotellis.
 
5. päev BAHIRDAR  – SINISE NIILUSE KOSED TIS ISAT - SÕIT GONDERISSE
Hommikusöök. Sõidame Sinise Niiluse koskede juurde, mida kohalikud nimetavad Tis Isat (Tule suits). Siin alustab legendaarne jõgi oma voolamist ja vesi laskub suurvee perioodil võimsate koskedena alla 400 meetri kõrguselt. Sinine Niilus annab suurema osa Niiluse vetest, ligemale 85 %. Siinsel märgalal pesitseb hulgaliselt linnuliike ja jõe kallastel jalutades võib kohata jõehobusid ja krokodille ning näha kohalikke askeldamas papüürusepaatide tankade juures. Alustame sõitu Etioopia vanasse pealinna Gonderisse. Teekond kulgeb läbi kaunite maastike ja paljude traditsiooniliste külade. Saabumine Gonderisse ja majutume hotellis.
Tutvumine linnaga. Gonder on rajatud 1636. aastal kuningas Fasiladese poolt ja sellest sai Etioopia pealinn ning kuninglik residents järgnevaks kaheks sajandiks. 17.-18. sajandil rajatud luksuslik kuninglik kompleks hämmastab erinevate ehitusstiilide rohkusega. Siinses arhitektuuris on segunenud nii ida- kui läänemaailma traditsioonid. Fasiladese palee, ametnike majad ja saunad. Mõne kilomeetri kaugusel kuninglikust kompleksist asub Debre Berhan Selassie kirik (Kolmainuse valgus). Mäe tipult avanevad kaunid vaated Gonderi linnale ja ümbritsevale maastikule. Võimsa 13 torni ja müüriga ümbritsetud kiriku interjöörides on kaunid 17. sajandi maalingud. Kiriku lae- ja seinamaalingud on üheks parimaks näiteks Etioopia sakraalsest kunstist. Eelkõige vapustab kiriku lagi, kust pühakotta astunud rändaja poole vaatab alla 104 monalisalikult naeratavat inglit.
 
6. päev SÕIT AXUMISSE – LIMALIMO MÄED 
Hommikusöök. Algab sõit Etioopia iidsesse keskusesse Axumi. Teekonnal saatjaks dramaatilised vaated teravatipulistele mägedele ja kirgasrohelistele orgudele. Meie teekond kulgeb Simieni mägede rahvuspargi piiril. Mägede moodustumine on toimunud miljonite aastate jooksul seismiliste ja vulkaaniliste protsesside tulemusena ja needsamad protsessid on lõhestanud mägedesse sügavaid kanjoneid ja kergitanud mägede teravad tipud kuni 4400 meetri kõrgusele. Teadlased usuvad, et koos Drakenbergi ahelikuga Lõuna-Aafrikas on just Simieni mäed vanimad meie planeedil. Läbisõidul näeme mitmeid traditsioonilisi külasid. Ööbimine kahel järgneval ööl Axumis hotellis.
 
7. päev PÕHJALIK EKSKURSIOON AXUMIS – SIIONI MARIA KIRIK
Hommikusöök. Axum on iidse tsivilisatsiooni keskus, mida legendid seostavad ka legendaarse Seeba kuninganna riigiga. Võimas keskus püsib siin 400 eKr- 10. sajandini AD. Just Axumi hakatakse keskaegsetes ürikutes nimetama Etioopiaks. Muistne linn asub Adwa mägede jalamil 2130 meetri kõrgusel merepinnast. Axumi ajaloolised mälestised on kantud UNESCO nimistusse. Obeliskide park, kus asuvad kümned võimsad obeliskid, mille püstitasid kunagised valitsejad. Obeliskid on kuni 33 meetrit kõrged ja võivad kaaluda kuni 500 tonni. Vanad kirjamärgid ja sümbolid. Vanade hauakambrite salapära ja Etioopia õigeuskliku  kiriku kloostrid. Veel tänapäevalgi on ligi 75 protsenti linna elanikest kristlased. Siioni Maria kirik on tähtsamaid pühakodasid Etioopia kirikus. Pikka aega oli see ka paigaks, kus krooniti kuningaid. Pärimuse järgi asub siin Vanast Testamendist tuntud seaduselaegas koos käsulaudadega. Kui aeg võimaldab, sõidame legendaarset Seeba kuninganna paleed.
 
8. päev SÕIT AXUMIST LALIBELASSE
Hommikusöök. Pärast hommikusööki sõit Lalibelasse. Täna läbime taas kaunid maastikud ja teeme peatusi traditsioonilistes külades, et tutvuda lihtsate inimeste eluga. Hilisel pärastlõunal saabume Lalibelasse. Ööbimine kahel järgneval ööl Lalibelas hotellis.
 
9. päev LALIBELA KOOBASKLOOSTRID
Hommikusöök. Lalibelat nimetavad paljud etiooplased Teiseks Jeruusalemmaks. Lasta mägedes asuv püha linn on kuulus eelkõige kaljudest välja raiutud kirikute poolest. Tutvume linnaga ja 12. sajandist pärit kaljukirikutega (UNESCO).  Jätkame tutvumist Lalibelaga. Linnas ja selles lähistel on ühtekokku paarkümmend 12.–13. sajandist pärit kaljukirikut, mille all asuvates koobaskloostrites võib ikka veel kohata erakuid. Kohalikud usuvad, et siin kusagil asub ka esimese inimese Aadama haud. Õhtul osaleme kohvitseremoonial.
 
10. päev LAHKUMISÕHTUSÖÖK KOOS FOLKLOORIKAVAGA, LEND LALIBELA–ADDIS ABEBA
Hommikusöök. Transfeer lennujaama ja lend Lalibela–Addis Abeba.
Jätkame tutvumist Addis Abebaga. Ekskursiooni käigus näeme endist kuningapaleed, Kolmainu katedraali ja külastame Rahvusmuuseumi, mille kuulsaim asukas on 3,5 miljonit aastat tagasi elanud inimese eellane Lucy. Ülihuvitav ja hinnaline arheoloogia- ja etnograafiakollektsioon. 
Lahkumisõhtusöök koos parimate roogadega Etioopia köögist ning Etioopia tantsude lauludega (õhtusöök hinnas). Transfeer lennujaama. Lend Addis Abeba-Istanbul kell 01:50-07:30 (kohalikud kellaajad, lennu number TK677).
 
11. päev LEND ISTANBUL-TALLINN
Saabumine Istanbuli ja jätkulend Istanbul-Tallinn kell 09:40-12:00 (kohalikud kellaajad, lennu number TK1421). Tere tulemast koju!

Reisi hind

2399 €* / 2525 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele

Hind sisaldab:
 • Lennupiletid Tallinn–Istanbul-Addis Ababa ja Addis Ababa-Istanbul–Tallinn
 • Siselend vastavalt programmile
 • Lennujaamamaksud, käibemaks
 • Majutus hotellides*** koos hommikusöögiga ning muu toitlustus vastavalt programmile (2-in. toad).
 • Kohaliku bussi kasutamine vastavalt programmile
 • Eestikeelse giidi/reisijuhi teenused, lisaks ka kohalik inglisekeelne reisiesindaja
 • Tasulised sissepääsud, mis programmis märgitud (juhul kui reisiprogrammis ei ole viidatud lisatasule).
Lisakulud:
 • Etioopia viisa vormistamine 37 €. Hinnale lisandub viisa vormistamise kulu Stockholmis 20 €

Lisatasu eest võimalik:
 • Tervisekindlustuse al 18,88 € (maksumus sõltuvalt vanusest kuni 65 a, vanematele kõrgem tariif). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse!
 • Ühese majutuse lisamaks (hind täpsustamisel)
 • Lisatasu eest foto- ja videopiletid vaatamisväärsustel, samuti võimalikud lisakülastused, tseremooniad vms, mis reisi käigus võivad ette tulla. Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast! Inimeste pildistamisel ootavad pildistatavad selle eest samuti tasu.

Viisa ja dokumendid

Viisa ja reisidokumendid
Kõikidel reisijatel on vajalik vormistada Etioopia viisa. Viisa vormistamise tasud lisatakse arvele ning see kuulub tasumisele koos viimase osamaksega. Viisa(de) vormistamiseks palume toimetada pass ja muud alljärgnvead dokumendid Germalo Reiside kontorisse 15. oktoobiks.
 • Täidetud, allkirjastatud ja õigel ajal esitatud taotlusankeet, mille saab täita ja välja printida siin ->
 • Passipilt
 • Kehtiv pass (kehtivus vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu)
Täpsem info: http://ethemb.se/consular-service/visa/

Lisainfo

Lennuinfo:
Turkish Airlines liinilendudel:
Äraantav pagas: Reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 30 kg, kuid ühe ühiku kaal ei tohi ületada 23 kg.
Käsipagas: Reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: Hinnas sisaldub soe toit ja joogid.

NB! Siselennul on pagasi piirmäär 23 kg.
 
Riigiinfo:
Etioopia Demokraatlik Liitvabariik
Pindala: 1,104,300 km²
Rahvaarv: 88,013,491 (2011)
Riigikeel: amhara
Aeg: maailmaaeg +3
NB! Etioopia kasutab oma kalendrit, milles on 13 kuud (12x30 päeva ja üks 5-6 päevane kuu) ning aastate arvestuses on kohalik kalender meie kalendrist 7 aastat taga. Etioopias vahetub aasta septembris. Ööpäevane kellaeg on 6 tundi nihkes, sest Etioopias algab ööpäev hommikul kell 6.
Valuuta: birr (ETB) 1 € = ~22 ETB, 1 USD = ~17 ETB 
Valuutat saab vahetada pankades ja suuremates hotellides. Krediitkaardiga saab maksta mõnedes pealinna kauplustes ja restoranides. Ringreisil vajalik sularaha. Soovitame reisile vahetada USD.
Turvalisus: Etioopia on turvaline maa ja tänavakuritegevus praktiliselt puudub. Sellegipoolest tuleb turistidel oma asjadel silmpeal hoida. Mõnedes Addis Abeba piirkondades (turgudel ka lennujaamas) võib esineda  taskuvargusi, samuti  ei maksa hotellis raha laua peale jätta. Täpsemad käitumisjuhised antakse alati kohaliku giidi poolt. 
Jootraha ootavad kohalikud giidid ja bussijuhid. Inimestele pildistamisel tuleb selle eest maksta. Tavaline summa on 2–3 birri iga pildistatava inimese kohta. Inimeste pildistamisel tuleb igaühele 2–3 birri maksta.
Riietuse osas on maa suhteliselt liberaalne. Mošeedesse ja kirikutesse sisenemisel tuleb jalanõud ukse taha jätta.
Tervis ja vaktsineerimine: soovitatav on vaktsineerida kollapalaviku vastu. Samuti on mõningane koolera ja malaaria risk. Juua tohib ainult pudelivett. Puuviljad tuleks alati pesta. Palume konsulteerida reisimeditsiini kabineti arstiga, lisainfo www.reisivaktsiinid.ee.

Soovi korral võib kaasa võtta pastakaid, vihikuid jms. kohalikele lastele jagamiseks.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
 
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
MEELDEJÄÄVAT REISI!

Kaart:

21.11.19 - 01.12.19
Giid Raivo Haab
 Hind al 2399
Broneeri
Giid
Raivo Haab
Raivo Haab on Germalo Reiside meeskonnas tegutsenud aastast 2007 keskendudes peamiselt idamaade kultuurile. Ka Balkanimaade uuem ajalugu on teda paelunud ning viimastel aastatel võib Raivo juhendusel ka näiteks Horvaatia rannikul uusi paiku avastada...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Etioopia - rännak Eedeni aias

Vaata reisist pilte