Argentina, vana

Argentina riigiinfo
Riigikord: föderaalne presindentsiaalne vabariik
Pealinn: Buenos Aires 
Raha: argentina peeso, ARS
Aeg: UTC -3, ajavahe Eestiga 5 tundi
Keel: hispaania
Pindala: 2 766 890 km2
Rahvastik: 44 694 198 (juuli 2018)
Elekter: 230V/50Hz, Euroopa tüüpi pistikupesa

Argentina on suuruselt teine riik Lõuna Ameerikas, tema naabriteks on Boliivia, Brasiilia, Paraguai, Uruguai ja Tšiili. Argentiinal on pikk Lõuna-Atlandi ookeani rannikuala. Argentinas asuvad nii kontinendi kõrgeim kui ka madalaim punkt – 6960m Cerro Aconcaqua on terve Ameerika kõrgeim punkt ja Salinas Chicas, 40m allpool merepinda, on madalaim. 
Lõuna-Argentinas on mitmeid mereteid Lõuna-Atlandi ookeni ja Lõuna -Vaikse ookeani vahel, sh Magellani väin, Beagle kanal ja Drake’i väil.
 
Argentina kliima
Buenos Aires ja Pampad asuvad parasvöötmes, talvel külmad, suvel kuumad ja niisked. Cuyo kõrb on väga kuiv ja kuum suvel ning mõõdukalt külm ja kuiv talvel. Kevadeti ja sügiseti on ilmad väga muutlikud, väga kuumad päevad võivad vahelduda väga külmadega. Andid on jahedad suvel ja väga külmad talvel, vastavalt kõrgusele. Patagonia on jahe suvel ja külm talvel, kuid siin võib esineda äärmuslikke temperatuuri kõikumisi ka ühe päeva jooksul. Ei tasu unustada, et aastaajad on siin põhjapoolusele vastupidised.

Agentina maastik
Argentina keskne piirkonkond on enamuses rikkalik tasandik, mida tuntakse La Pampa nimega. Põhja-Argentina idaossa jääb džungel, lõuna pool on Patagonia platoo, läänepoolne piir Tšiiliga on tähistatud Andidega, ja seal asub ka Aconcagua, kõrgeim mägi peale Himalayat. Läänepoolne Cuyo piirkond Andide jalamil on peamiselt kivine kõrb.
 
Argentina ajalugu
Peale iseseisvuse saavutamist Hispaanialt 1816, on Argentinal olnud mitmeid perioode sisepoliitiliste konfliktidega konservatiivide ja liberaalide vahel. 20nda sajandi esimesel kümnendil sai Argentinast Ladina-Ameerika rikkaim riik, tema rikkust sümboliseeris pealinn. Euroopa immigrandid tulid Argentinasse, peamiselt Itaaliast, 1914 aastaks oli saabunud pea 6 miljonit immigranti. 
Peale II MS valitsesid Peronistid, 1976a võttis võimu sõjaväelaste liit ning demokraatia taastati 1983a. 
 
Keel
Ametlik keel on hispaania keel. Kohalik dialekt voseo, mida tuntakse ka argentinona, on hispaania keelest veidi erinev. Ta erineb ka Kesk-Ameerika hispaania keelest. Argentina aksent on kõvasti mõjutatud itaalia immigrantide poolt. Inglise keel on keskkoolis kohustuslik ning reeglina turismipiirkondades saadakse sellest algtasemel aru. 
 
Argentina elektripinge
Argentina elekter on ametlikult 220V / 50Hz. Adapterid ja muundajad on kergelt kättesaadavad, kõige lihtsam ongi need endale hankida lennujaamast. Hoonetes kasutatakse segiläbi Euroopa ja Austraalia pistikupesasid, mõnedesse Argentina pistikupesadesse lähevad sisse ka Põhja-Ameerika pistikud, kuid sellega tuleb olla ettevaatlik, kuina elektripinge ei pruugi olla 110V. 
 
Argentina rahvusköök
Lõunasöök on Argentinas tähtsal kohal, tavaliselt süüakse seda vara, lõuna on suur ka seetõttu,et õhtusööki süüakse väga hilja. Enamik restorane ei serveerigi suuri roogi, kella 6 -8 vahel pakutakse saiakesi ja sröstitud ingi-juustu saiu – tostados. Teeaeg on midagi, mis väga harva vahele jäetakse. Väljaspool kohalikke „söögiaegu” on kohvikutest on võimalik ka saada pitsasid või milanesa’t (lihatäidisega leib) või lomito’t (biifsteegi võileib). 
Õhtusööki süüakse tavaliselt kell 10, kuid mitte keegi ei lähe välja sööma enne kella 9. Siis süüakse mitmekäigulist õhtusööki. Alustuseks süüakse empanadas’t (lihapalle), chorizo või morcilla (sealiha või verivorst) ja valikut achuras’eid (siseelundid). Peakäiguks on tavaliselt bofe de chorizo (kondiga boofsteek) ja salat. Magustoiduks süüakse kohupiima vahukoorega. 
Loomaliha on argentina köögis kõige olulisemal kohal, ta on maailmakuulus põhjusega. Kindlasti tasub proovida argentinapärast grilli – asado, vahest nimetatakse seda ka parrilladaks, kuna teda tehakse parrillal – grillil. 
 
Traditsioonilised Argentina joogid
Yerba mate on traditsiooniline argentina roheline tee, mida juuakse läbi metallkõrre. Kuigi ta on tavaliselt kuum, võidakse seda serveerida ka külmana, - tereré, viimane on populaarsem Uruguais ja Paraguais. Mates on vähem kofeiini kui kohvis, kuid selles on on muid stimuleeriva efektiga koostisosi – vitamiine ja mineraale. See on maitselt veidi kibe, võib lisada suhkrut. 

Germalo Reiside Argentina-Brasiilia reisikava leiate meie eksootikareiside seast: Eksootikareisid

Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee