Brasiilia, vana

Brasiilia riigi üldinfo
Pindala: 8 511 960 km2 (6. maailmas)
Rahvaarv: 208 846 892 (2019. 5. maailmas)
Pealinn: Brasilia (2 260 000 el.)
Haldusjaotus: 26 osariiki
Riigikeel: Portugali keel
Rahaühik: reaal (BRL)
Riigitähis: BRA, BR
Religioon: 80% katoliiklased. Protestandid (nelipühilised).
Afrobrasiilia usundid- quimbanda (macumba),candomblé ja umbanda.

Brasiilia on Lõuna-Ameerika suurim riik. Kuulus oma jalgpalli ja Rio De Janeiro karnevalide poolest. Ta on väga suurte kontrastide maa – Sao Paulo linnamosaiigist, kultuurilise Pernambuco ja Bahia ja puutumatute Amazoni vihmametsadeni välja. Brasiilia on maailmas suuruselt viies riik. Ta on jagatud viieks regiooniks, peamiselt osariikide järgi, kuid see jaotus järgib looduslikke piire. 
Naabriteks on Brasiilial kõik Lõuna Ameerika riigid v.a. Tšiili ja Ecuador. Brasiilia põhjanaabrid on Suriname, Guyana (Guajaana), Venezuela, Colombia ja Prantsuse Guajaana departemang, lõunas on tal ühine riigipiir Uruguay (Ürümqi) ja Argentiinaga, läänes Paraguay, Boliivia ja Peruuga. Viimased 140 aastat on Brasiilia elanud rahus kõigi oma 10 naabriga-viimane sõda millesse Brasiilia oli kaasatud oli konflikt Paraguay ja "Kolmikliidu" vaheline konflikt 1860.a. 
Brasiilia mustanahaliste kogukond on Nigeeria järel maailma suurim. Jaapanlaste kogukond Brasiilias on suurim väljaspool emamaad ning Liibanonist ja Süüriast sisserännanute koguarv ületab emamaade (Liibanoni ja Süüria) elanike arvu. 
450 000 põlisrahvaste esindajat jaguneb u. 200 erinevaks hõimuks , kes räägivad 180-t erinevat keelt. Amazonas piirkonnas elab üle 60 suguharu välismaailmast peaaegu täieliku isoleerituse tingimustes ja valitsuse praeguse poliitika kohaselt säilitatakse nende suguharude isoleeritud seisund kuni ei teki vältimatut sekkumist nõudvat ohuolukorda. Samuti on alates 2004. a. vähendatud ökosüsteemile ohtlikku raiet Amazonase vihmametsa piirkonnas.
80% Brasiilia elanikkonnast elab linnades. Sao Paolo on lõunapoolkera suurim linn üle 11 milj. elanikkonnaga, lisaks satelliitlinnade 18 milj elanikku. Seda linnapiirkonda ületab elanike arvukuselt ületab vaid Tokio.
Inimesed
Läbi oma ajaloo on brasiilia näinud palju erinevaid inimesi ja praktikaid. Brasiilia on paljude erinevate etniliste gruppide kokkusulamis punkt. Ebaõiglust on tihti näha pigem erinevate sotsiaalsete klasside kui eri rasside vahel. Siiski on nahavärv brasiilia ühiskonnas üks märk, mille järgi saab ka sotsiaalset klassi paika panna.
Üldiselt on brasiillased lõbujanulised inimesed. Lõuna Brasiilias võib suhtumine olla veidi jahedam, kuid Riost põhja poole minnes elavad inimesed on rohkem elunautivamad. Sõprus ja külalislahkus on iseloomujooned, mida brasiillased kõrgelt au sees hoiavad. Perekonna väärtused ja ühiskondlikud seotused on kõrges hinnas ja mängivad suurt rolli igapäevases suhtluses. Inimeste suhtes, kellega nad on kohtunud, või kelle nime nad teavad, on brasiillased alati avatud ja sõbralikud. Suhtumine turistidesse võib olla piirkonniti erinev. Santa Catarina osariik tervitab hispaania keelseid turiste kahekeelsete siltidega. Selle eest Salvadoris saavad kõik, kes räägivad või käituvad kui turistid, kogeda kõrgemaid hindu. 
 
Brasiilia paremaks mõistmiseks
 
Brasiilia ajalugu
Kuni 1500 oli Brasiilia asustatud kohalike hõimude poolt, peamiseti tupi ja Guarani grupid. Portugaallaste tegelik asustamine algas 16.sajandi lõpupoole, kohaliku väärtpuu pau-brasili väljaveoga. Selle järgi on maa ka nime saanud. 19.sajandil tuli uus laine eurooplasi (peamiselt itaallased ja sakslased). Brasiiliast sai iseseisev riik 7.septembril 1822. 
Kultuur
Brasiilia on suur ja väga erinev geograafia, ajaloo ja inimeste suhtes. Väga olulist rolli Brasiilia identiteedis mängib muusika. Sellised stiilid nagu choro, samba ja bossa nova loetakse Brasiilia päritolu stiilideks. Segu tantsust, võitluskunstidest, muusikast ja mängust capoeira tõid Brasiiliasse Aafrika orjad. Candoble ja Umbanda on aafrika juurtega religioonid, mis on üleelanud ebaõigluse ja tagakiusamise ning on Brasiilias endiselt märkimisväärselt tähtsal kohal. Nende sektide pühakodasid kutsutakse terreiros’teks ning neist mitmed on külastajatele avatud.
Põliselanike jälgi võib leida kõikjal Brasiilia kultuuris, köögist sõnastikuni. Kõigis Brasiilia osades elab veel põliselanikke, kuigi neist paljud on mõjutatud lääne kultuurist ja nende keel on väljasuremise ohus. Rahvusliku identiteedi loomisel mängib olulist rolli veel ka Globo – suurim riiklik televisioonikanal. Televisioon on tähtsaim infoallikas brasiillastele.
 
Brasiilias kasutatav keel
Ametlik keel on portugali keel, mida räägib terve rahvas (välja arvatud mõned eraldatud indiaani hõimud). Brasiiliasse on immigrante tulnud tervest maailmast sajandeid, kelle järglased räägivad nüüdseks portugali keelt emakeelena. Brasiilia portugali keelel on mõned häälduserinevused portugalis räägitava keelega ning samuti on piirkonniti veidi erinev släng, kuid omavahel mõistetakse teineteist siiski suurepäraselt. Euroopa portugali keelt on brasiillastel raskem mõista, kui vastupidi, kuna Portugalis näidatakse mitmeid brasiilia telekanaleid. 
Et mitte segadusse sattuda, siis brasiilias kasutatavad inglise keelele sarnased sõnad võivad vahel hoopis midagi muud tähendada. „legal” (leh GAL), on pool slängi sõna, mis ei tähenda seaduslikku, vaid pigem „hea”, „lahe” vms. Samuti „no” ei tähenda „ei”, nagu inglise või hispaania keeles, pigem „sees”. „Não falo Inglês no Brasil” – „ma ei räägi Brasiilias inglise keelt”
Inglise keelt ei räägita eriti, välja arvatud väga turistlikel aladel. Bussi- ja taksojuhid reeglina ei saa inglise keelest aru , hea on paberi peale soovitav aadress kirjutada. 
Hispaania keele oskajad saavad reeglina Brasiilias hakkama, eriti Lõuna Brasiilias. 
Kehakeel
Brasiillased kasutavad suhtlemises palju kehakeelt. Näiteks mõned enam kasutatavad märgid:
OK märk, pöidla ja nimetissõrme vahel moodustatud ring, võib põhjustada naeru, parem kasutada ülespoole suunatud pöialt.
Sõrme keerutamine kõrva juures ei tähenda helistamist, nagu sakslastel, vaid: „sa oled hull!” 
Keskmise sõrme ja pöidla kokku nipsutamine tähendab,et miski võtab kaua aega.
„ssss” liigutust peetakse väga ebaviisakaks, see on sama, kui öelda „jää vait!”.
Ebaformaalne viis kellegi tähelepanu püüda on vilistav heli: „pssiu”.

Brasiilia valuuta
Rahaühikuks on Brasiilias reaal-1BRL=100 centavo`t. Käibel on 1,2,5,10,20,50 ja 100 ühikulised rahatähed ning mündid. 
Rahvusvahelised krediitkaardid (Eurocard, Mastercard, American Express ja VISA) on laialt levinud. Kuid külastades väiksemaid linnu tuleks sularaha kaasa varuda. Välisvaluutadest on enim levinud USA dollar
 
Telefoni ja interneti standardid
Mobiili roaming on olemas EMT-l (TIM CELULAR, Telemia Celular; Amazonia Celular jt,) ja Tele2-l (Tim Brazil, Brazil Telecom) sagedusel 900/1800, 
Levi on parim ranniku suurlinnades ja võib olla kehvem või puududa vähemasustatud aladel näit. vihmametsas. 
Helistamiseks Brasiiliast välja saab kasutada ka ajalehtede müügipaikades ja apteekides müügil olevaid Embrateli väljakraabitava koodiga telefonikaarte, millega on võimalik helistada mistahes telefonilt. 
Internetti on võimalik kasutada nii internetikohvikutes kui ka mõnedes hotellides. Sülearvuti kasutamisel traadita leviala korral hotellis on enamasti vaja tasuda koodi eest,
Internetikohvik on tihti ühtlasi ka telefoni kõnetupunkt helistamiseks välismaale,
Brasiiliasse helistades on suunanumber +55, millele järgneb linna kood;
Brasiiliast Eestisse helistades + või 00 ning 372, seejärel number.
Elekter
Elektrivoolu tugevus on sõltuvalt regioonist 110 V või 220 V, Salvadoris, Manaus 127 V.
Soovitav on varuda konverter-adapter 
Vaktsineerimised
Brasiilasse minekuks ei ole kohustuslikke vaktsineerimisi. Soovitatav on enne reisi teha kollapalaviku ja teetanus-difteeria kaitsesüstimised, Amazonase vihmametsas valitseva malaariaohu tõttu soovitatakse ka malaaria profülaktikat. Täpsemat teavet saab reisimeditsiini nõustamise kabinetist.
P.S. Soovitav on teha koopia passist, mida hoida reisil olles passist eraldi. Lisaks soovitame kaasa võtta ka mõni teine pildiga ja sünnikuupäevaga dokument.
Dzhunglimatka tarvis on vajalik väiksem seljakott, (5 kg) millesse mahub hädavajalik varustus 2 päevaks.

Riietus Brasiilias reisimiseks
Nagu ikka mugav ja kerge ning õhku läbilaskev, mugavad jalanõud linna kui vihmametsa jaoks. Vihmametsas liikudes on otstarbekad valged/heledad riided, pikad varrukad ning pikad püksid, mis kaitsevad võimalike moskiitode eest, ning kinnised jalanõud. Seal soovitame kasutada ka sääsetõrjevahendit, mis sisaldab N-dietyl-m-toluamiidi e. DEET, (on ka OFF'i mõnede toodete koostises). Looduslikest vahendeist sobivad eukalüptiõli ja sojaõli millede mõju kestab aga vaid mõne tunni. Kuna Amazonase piirkonnas on vihmahooge aastaringselt peaks kaasas olema ka kerge vihmakeep. 
Rannariided. Brasiilia on tuntud rannaparadiis. Kõrge kaitsefaktoriga (30+) päikesekreem- päikese intensiivsus on Brasiilia mõnes piirkonnas erakordselt suur ja seega ka päikesepõletuse oht. Päikesekaitsevahendeid tasub kasutada ka pilvise ilmaga, eriti kella 10-15.00 vahel päeval, mil päikese aktiivsus on suurim. Päikeseprillid silmade kaitseks ning kerge heledavärviline peakate kuluvad samuti ära.
Ärge unustage reiskotti pakkida ravimeid, mida kasutate- originaalpakendites ja nimesiltidega. Reisimisel troopilises piirkonnas, meist väga erineva mikrokliimaga maal, peaks kaasa võtma ravimeid võimalike kõhuhädade, eelkõige nn, turisti kõhulahtisuse puhuks (smecta, imodium, osmosal jt.).

BRASIILIASSE SAABUMISEL täidetakse immigratsioonikaart cartao de entrada/saida, millest üks pool rebitakse ära passikontrollis, teine pool tuleb aga alles hoida esitamiseks maalt lahkumisel
Oluline on jälgida,et passi löödaks ka tempel.

Lennukis on lubatud on 1 äraantav pagas inimese kohta kuni 23kg.
 
Hügieen Brasiilias
Kraanivesi EI OLE Brasiilias üldiselt JOODAV. Joomiseks sobib pudeli-, filtreeritud või keedetud vesi, ning mineraalvesi. Ka joogisse lisatud jää ei tohi olla kraaniveest! 
Puuviljadest tasub eelistada neid, mida saab koorida või pesta puuvilju keedetud veega, 
Turistmipiirkondades on hügieenistandard üldiselt kõrge ja enamasti piisab elementaarsete puhtuse ja hügieeninõuete täitmisest, et hoiduda nakkustest 
Et nakatutakse eelkõige veest või toidust, peaks vältima söömist tundmatus, ebasanitaarses kohas. Eriti kriitiliselt tuleks hinnata tänavakaupmeeste poolt pakutavat. Külmadele salatitele tasub eelistada kuumtöödeldud liha ja kala, ettevaatlik tuleks olla ka piimatoodetega 
Kliima ja aastaajad. Kuigi Brasiilia asub troopikas elab üle 60% elanikkonnast jahedama kliimaga piirkondades-kas kõrgplatool või ookeani rannikul. Jahedama kliimaga on platoolinnad Sao Paolo, pealinn Brasilia või Belo Horizonte, ookeanituulte poolt jahutatud Atlandi rannikul nagu Rio de Janeiro, Recife ja Salvadoris võib kohati siiski esineda ka suurt kuumust. Lõunapoolsetes linnades nagu Porto Alegra ja Curtiba sarnaneb kliima Lõuna Euroopale.
Amazonase piirkonnas on alati niiske kuid tempertuurid tõusevad harva üle 32oC.
Aasta keskine on 22-26oC ja ei ole suurt erinevust jahedamate ja kuumemate kuude vahel.
Palavaim on Brasiilia kirdeosas, kus kuivaperioodil, mis kestab maist novembrini tõuseb temperatuur sageli 38oC –ni ja rohkem.
Atlandi ookeani rannikul Recifest Rio de Janeironi kõiguvad keskmised temperatuurid 23o-27oC-ni
Sisemaa kõrgplatool 18o-21oC. Riost lõuna pool on temperatuuri kõikumised aastaaegade lõikes suuremad ja aasta keskmine temperatuur madalam langedes 17-19oC –ni. Vihmarokeim on Amazonase piirkond (üle 2000 mm aastas), ülejäänud Brasiilias on aasta keskmine sademete hulk 1000 ja 1500 mm vahel. Kõige kuivem on maa kirdeosas, kus vihma sajab harva ja niiskus aurustub kiiresti.Vihmasem periood kestab detsembrist aprillini.
Kuna Brasiilia asub lõunapoolkeral on aastaajad Brasiilias meile vastupidised st. et juuni, juuli, august on talvekuud, 22.dets.-21.märtsini aga kestab suvi; sügis on 22.märtsist-21 juunini; talv 22.juuni-21.september; kevad algab septembris ja kestab 22.sept.-21.dets.-ni. Seega saabume meie Brasiiliasse kevadel. Ekvaatori läheduse tõttu on seal meie mõistes siiski soe aastaringselt.(13-18oC).
 
Ohutus reisil
Brasiilias on turvalisem mitte riietuda liiga silmatorkavalt ega kanda hinnalisi ehteid.
Õhtuti tänavale minnes tasub igaks juhuks kaasa võtta vaid vajalik summa raha ning jätta ehted ja kallis tehnika hotelli. Kõige tavalisem, mille ohvriks turistid langevad on näppamine. Seepärast tuleks olla tähelepanelik, hoida silm peal oma asjadel ja kasutada tervet mõistust ohtude hindamisel- kindlasti vältida äärelinna teatuid piirkondi, inimtühje tänavaid jms. Kindlasti tuleks hoiduda öistest "seiklustest" –ööbaarides ja veelgi enam vaeste äärelinna slummide "favelade" külastamisest omal käel. 
Vältima peaks mistahes provotseerivat käitumist.
Kaugemates piirkondades liikudes austame kohalike tavasid- erineva religioosse ja kultuurilise taustaga paiku külastades riietume ja käitume sobivalt ja asjakohaselt- oleme siin külalised.
Kohalike pildistamisel tuleks eelnevalt kindlasti luba küsida- see kehtib ka Amazonase indiaanlaste kohta, kellele pildistamine või filmimine võib paljudel põhjustel mitte meeldida
Käsitööd võib osta kohalikelt meistritelt- nii toetate kogukonda. Ettevaatlik tuleks olla vaid ohustatud taimeliikidest või kaitse all olevatest loomadest toodetuga- kilpkonna kilbist, haruldase linnu sulgedest, alligaatori või jaaguarinahast valmitatud suveniirid kuuluvad keelatud toodete hulka ja konfiskeeritakse maalt lahkumisel

Jootraha
Brasiilias nagu kogu Ladina Ameerikas on tavaks jätta teenindajatele jootraha - restoranis lisatakse arvele 10-15%. Jootraha antakse samuti pakikandjale, bussijuhile, giidile jt. Kuna selline on kohalik tava siis arvestatakse sellega juba ette- teenindajate palgad on väikesed. Jootraha mitte andmist võidakse pidada solvavaks.
 
Brasiilia rahvusköök
Brasiilia köök on sama varieeruv kui tema geograafia ja kultuur. Kuigi siin on palju kohalikku päritoluga sööke, on palju toodud kaasa ka immigrantide poolt. Brasiilia rahvustoit on feijoada , suur ports pajarooga, mis on tehtud mustades ubadest ja sealiha lõikudest (kõrvadest, nukkidest), vorstist ja kuivatatud loomalihast. Seda serveeritakse riisiga, garneeringuks on veidi rohelist ning lõigutud apelsinid. Seda restoranides tavaliselt ei pakuta, kuid nendes mõnedes , mis seda teevad, pakutakse seda tavaliselt kolmapäeviti ja laupäeviti. Selle söömisel peab olema alguses veidi ettevaatlik, et kõht selle „raske” toiduga harjuks. Isegi brasiillased ise söövad seda säästlikult. Sellega koos soovitatakse proovida brasiilia firmajooki caipirinhat. 
Rannikualadel saab suurepäraseid sööke mereandidest.
Brasiilia snäkid, mida kutsutakse lanches’iteks on väga erinevad; õlis praetud kanapallid – coxinha, täistopitud pirukad empadinha ja pastel. Teine tavaline snäkk on misto quente , pressitud ja röstitud juustu-singi võisai. Pão-de-quejo – jahust ja juustust tehtud rull on samuti populaarne ning seda nauditakse tavaliselt koos tassi värske brasiilia kohviga. 
Kohvi ja tee
Brasiiliat tuntakse terves maailmas kange kõrgekvaliteedilise kohvi tõttu. Kohvi on Brasiilias nii olulisel kohal, et selle järgi nimetatakse söögiaegu (nagu riis Hiinas, Jaapanis ja Koreas), hommikusööki nimetatakse café da manhã (hommikukohvi), café com pão (kohvi saiaga) või café da tarde (pealelõuna kohvi) tähendab kerget pealelõunast einet. Cafezinho (väike kohv) on väike tass kanget kohvi, mida pakutakse restoranides tavaliselt peale sööki (see on tavaliselt tasuta, kui viisakalt küsida).
Chá, ehk tee portugali keeles, on tavaliselt assami tee (oranz, heledavärviline). Mõnedes teepoodides ka kohvikutes on ka Earl Gray’d ja rohelist teed. Mate on jook, mis sarnaneb teele, suure kofeiini sisaldusega. Seda serveeritakse tihti jahutatult, chimarrão, tema kuum, kibe sugulane, on populaarne lõunas. Tererê , on selle joogi veel üks külm versioon.
 
Konsulaarabi Brasiilias
AUPEAKONSULAAT SÃO PAULOS 
Aupeakonsul Hr. JÜRI SAUKAS 
Av. Morumbi, 6901, 6ºandar 
05650-002 Morumbi São Paulo SP 
Brasiilia 
tel. (55 11) 4667 1529; 4667 1530; 3759 3800; 3759 3899 
faks (5511) 4667 1543; 3758 7203 
e-mail: jsaukas@cimcorp.com.br 

AUKONSULAAT SANTOSES 
Aukonsul Hr. FLEMMING RICKFORS 
14º Andar 
Rua General Rondon 7
Aparecida 
CEP 11030-570, Santos 
SP, Brasiilia 
tel. (55 13) 3231 4886
faks (55 13) 3273 5730 
e-mail: estoniabras@hotmail.com 

Germalo Reiside Argentina-Brasiilia reisiprogrammi leiate meie eksootikareiside seast: Eksootikareisid

Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee