Jordaania, vana

Jordaania riigi info
Pealinn: Amman
Valitsus: Konstitutsiooniline monarhia
Raha: Jordaania dinaar JOD
Pindala: 89 342 km2
Rahvastik: 10 458 413 (68. maailmas)
Keel: araabia (ametlik)
Religioon: sunniite 92%, kristlasi 6%, muu 2%
Elekter: 220V50 Hz, ümmargused pistikupesad
Aeg: UTC + 2, Eestiga sama

Jordaania on riik Lähis-Idas. Peaaegu igalt poolt ümbritsetud maaga, väike väljapääs Punasele merele ja Surnumerele. Jordaania naabrid on Iisrael ja Palestiina territoorium Läänekaldal läänes, Süüria põhjas, Iraak idas ja Saudi Araabia lõunas.

Jordaania paremaks mõistmiseks

Jordaania ajalugu
Enamuse Jordaania iseseisvast ajaloost pärast brittide võimu alt vabanemist 1946a, on Jordaaniat valitsenud kuningas Hussein (1953 – 99). Pragmaatilise valitsejana suutis ta edukalt navigeerida suurte võimude vahel (USA, NL ja Suurbritannia ja erinevate araabia riikide, Iisraeli ja riigi sisese suure palestiinlaste kogukonna vahel) vaatamata hulgale sõdadele ja mitmele riigipöörde katsele. 1994a sõlmiti Iisraeliga formaalne rahu. Pärast tema surma 1999. aastal asus võimule tema vanim poeg kuningas Abdullah II. Sellest ajast saadik on ta tegelenud oma võimu kinnistamisega ja siseprobleemide lahendamisega.
 
Jordaanias kasutatav keel
Jordaania ametlik keel on araabia keel. Enamus jordaanlasi räägivad ka inglise keelt, eriti just linna aladel, nagu näiteks Ammanis. Prantsuse ja saksa keeled on vastavalt teisel ja kolmandal kohal. Kohata võib ka mõningaid kaukaasia ja armeenia keeli, kuna 20.sajandi alguses saabus sealtkandist palju immigrante.

Jordaania valuuta
Jordaania raha on Jordaania dinaar, mis jaguneb 1000 filsiks. 
1 JOD = 1,41 USD
1 JOD = 0,89 EUR, ehk 1 EUR = 1,10 JOD
Paljud kõrgema klassi restoranid ja poed võtavad vastu ka USA dollarit.

Jordaania rahvusköök ja jook
  • Jordaania köök on suhteliselt sarnane teistele selle piirkonna riikidele. Päeva peamine söök on khobez – suur, lame leib, mida müüakse kõigis pagaripoodides üle terve maa mõnesaja filsi eest. Värskena väga maitsev.
  • Kohalike hommikusöögiks on tavaliselt praetud muna, labaneh (hapupiim), juust, zaatar (vürtside segu), oliiviõli koos saia ja teega. Nädalalõppudel süüakse falafeli (väiksed praetud pallid, kikerherne püreest, mida tavaliselt pakutakse pita leiva sees friikartulite ja salatiga) ja homost. Jordaania rahvussöök on mansaf. Seda valmistatakse jameedi, päikese käes kuivatatud jogurtiga. See on justkui suur kandik, mis on kaetud pannkoogi laadse leivaga, mille peale on kuhjatud riisi, lambaliha kastmes ja pähkleid. Seda ei sööda igapäevaselt, aga pühade puhul kindlasti. Veel üks populaarne söök on Maklouba – täidetud juurviljad. 
  • Levanti stiilis mezzat pakutakse liibanoni stiilis restoranis üle terve maa, samuti on palju kiirtoidu kette, nagu Mcdonalds, Pizzs Hut ja Burger King. Samuti on palju muid rahvusvahelisi restorane. 
  • Järjest rohkem kohvikuid pakuvad ka süüa. Rohkelt on läänelikke kohvikuid, mis pakuvad ka lääne kohvijooke. 
  • Armastatud joogiks on magus tee, sageli piparmündiga. Kohvi juuakse tavaliselt kangelt (nn türgi kohv). Kuigi Jordaania on moslemi maa, on kohalik Amstel õlu saadaval paremates restoranides üle terve maa. Samuti pakutakse Guinnessi ja Heinekeni. 8% alkoholisisaldusega Petra õlu on samuti populaarne. Proovida soovitatakse ka kohalikku veini, näiteks Mnt Nebo. Osades alkoholipoodides on suhteliselt suur valik kangemat alkoholi. Sissetoodud alkoholile on kõrged maksud, seega kõik peale Jordaania veini ja Amsteli on tavaliselt 1,5 kuni 2 korda kallim. 
 
Jordaania inimesed
Jordaanlased on väga külalislahked turistide vastu ning aitavad meelsasti, kui neilt abi küsida. Nad respekteerivad külalisi ja nende kultuuri, kui neid – islamit ja Jordaania kuningriiki – respekteerida. 
Jordaanlastel on komme seista järjekorras. Vahel üritavad tagumised end mööda libistada, sellepeale ei pahandata, pigem üritatakse ise seda sama taktikat kasutada. Tulemuseks on tihtipeale lärmakas rahvamass, kes trügivad kioski suunas. 
 
Kasulikud väljendid:
  • Jah - Na'am
  • Ei - La
  • Palun – M’fadlakh (meesterahvale) Mifadlikh (naisterahvale)
  • Tänan – Shukran, shokran
  • Tervitus - Marhaba
  • Nägemiseni - Ma'asalameh
  • Vabandust - An iznek 
  • Kui palju? - Addeysh?

Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee