Norra, vana

Fjordide ja trollide maa
Tere tulemast kontrastide maale!
Norra võlub oma külastajaid imelise ja müstilise loodusega. Kuid Norra pole ainult fjordid ja mäed ...

Norra Kuningriigis elab 4,8 miljonit inimest.
Norra riigipea on Tema Majesteet Norra kuningas Harald V.
Pindala: 385 199 km²
Elanike arv: 5 372 191  (2018, 120.maailmas)
Pealinn: Olso
Keel: Norra (Bokmål ja Nynorsk). Mõnedes piirkondades on ametlik keel ka saami keel.
Raha: Norra kroon (NOK) 1 NOK=100 ööri. 1 EUR on 7,7 NOK
Rahvuspüha: 17. mai - põhiseaduse vastuvõtmise päev
Riigihümn: Ja, vi elsker dette landet - Ja, me armastame seda maad
Norra kliima
Ei tasu arvata, et Norras on väga külm, oma soojenduse saab ta Golfi hoovuselt. See teeb võimalikuks, et üldse nii kaugel põhjas elada saab. Norra keskosas on temperatuurid pea samad mis Eestiski, soojem on kindlasti läänerannikul, kuhu soe hoovus rohkem mõju avaldab. Mägedes on jällegi kargem, kõige külmem ja karmim on Põhja-Norras, kus aastal 1886 detsembris registreeriti rekordiline -51,4 C.
Norralastel on oma tihti muutuva ilma kohta hea ütlus, et pole olemas halba ilma vaid kehvalt valitud riietus. Suvekuudel reisides (juuni-juuli-august) on päeval keskmine temperatuur 25 C, mägedes võivad õhtud ja hommikud jahedad olla, kaasas võiks olla soe džemper. Kuna meie reisil on võimalus sõita fjordidel, siis soovitame kaasa võtta ka tuulekindlad riided.
Norra on pikk ja enamasti kitsas maa, mille piirkondade vahel on suured erinevused. Kõige uhkemad fjordid on lääneosas, kõige huvitavamad keskaegsed mälestised Kesk-Norras, aga keskööpäikest saab näha põhja-Norras.
 
Kesk-Norra
Põnevaid maastikke pakkuv piirkond, alustades hommikul oma teekonda Oslo fjordi kaldalt võite olla kolme tunni pärast kilomeetri kõrgusel ja tunnetada mägede kargust. Kesk-Norra pakub suhteliselt lühikesi vahemaid läbides ahhetama panevaid vaateid. Kesk-Norra piirkonda jäävad ka Norra suuremad linnad - pealinn Oslo, vanad pealinnad Bergen ja Trondheim ning võib olla kõige kuulsam linn - naftapealinn Stavanger.
 
Põhja-Norra
Põhja-Norras kallab kesköine päike selget valgust üle huvitavate saaremoodustiste, sügavate fjordide, lumemütsidega mägede, lopsakate karjamaade ja suurte nõmmrabade. Selle regiooni maagiline valgus on inspireerinud paljusid kirjanikke, muusikuid ja kunstnikke.
Sellel imetlusväärsel piirkonnal on palju pakkuda. Hoolimata sellest, kas otsustad reisida piki rannikut aurikuga või rännata mööda teid, satud sa armsatesse küladesse ja vanadesse kaubapunktidesse, kus saad teha tutvust kohalike elanike ja kultuuriga. Võid külastada ka saami rahvast, Norra põhjaosas elavaid pärisasukaid, ning õppida tundma nende traditsioone ja tänapäevast elukorraldust Kuigi Norra asub üsna põhjapooluse lähedal, valitseb Põhja-Norras mahe kliima – tänu ranniku lähedale hoidva Golfi hoovuse toodud parasvöötme vetele.
 
Norra keel
Germaani keelte hulka kuuluv norra keel on üks kolmest Skandinaavia keelest ning lähedases suguluses taani ja rootsi keelega. Norra keelel on kaks ametlikku vormi, bokmål ja nynorsk. Esimene peegeldab 400 aasta pikkust Taani valitsemisaega Norras, kuid nynorsk põhineb Norra murretel. Ei tasu muretseda, kui Te norra keelt ei valda, suurem osa norralasi mõistab inglise keelt. Norra vanimat vähemuskeelt saami keelt räägib ligi 20 000 inimest.
 
Mõned vajalikud norrakeelsed väljendid
Tere! - Hei!
Head aega! - Ha det bra!
Jah/ei - Ja /nei
Tänan/palju tänu – Takk/tusen takk
Tänan toidu eest! - Takk for maten - viisakusväljend, mida öeldakse einet lõpetades
Hommikusöök - frokost
Lõunasöök - lunsj
Õhtusöök - middag
Kui palju see maksab? - Hvor mye koster dette?
 
Numbrid
1 en     6 seks
2 to     7 sju
3 tre    8 åtte
4 fire   9 ni
5 fem   10 ti
 
Söök ja jook Norras
Norra on tuntud oma lõhe poolest, erinevaid ja väga maitsvaid kalatoite on Norras päris mitmeid. Üllatusi võib pakkuda isegi hotelli hommikusöögilaud, kus pakutava hulgas erinevat sorti heeringaid, anšooviseid, lõhet nii kergsoola kui küpsetatud variandina, erinevas kastmes kalapalle. Hommikusöök reeglina on tugevam peale erinevate kalade on võileivamaterjalina juustud, meile tuttav kollane juust, aga kindlasti ei puudu ka Norrale iseloomulik pruunjuust, mida süüakse moosiga, küpsetatud pasteet, erinevad munast valmistatud katted ja kuumad joogid. Norra kohv on tavaliselt mõnusa tumeda röstiga.
Põnevaid toite on kindlasti lutefisk - tursakala, mida on leotatud seebilahuses, seejärel loputatud, soolatud ning taas loputatud. Lõpuks küpsetatakse seda ahjus hoolsa järelvalve all, et vältida kala lagunemist. Lutefiski serveeritakse koos peekoniribadega kuumas ja vedelas peekonirasvas, lisandiks hernepuder ja keedukartul.
Mõnusaid maitseelamusi pakuvad kindlasti ka erinevad pajaroad, mille retseptid erinevad paikkonniti. Lisavürtsi neisse on toonud ka erinevate maade kultuurid, elab ju Norras päris palju lõunamaise päritoluga inimesi.
Tänavaköök / Gatukjökken - kiired ampsud, valdavalt on seal menüüs hamburger, hot dogid erinevates kastmetes, täidetud pitaleivad.
Norra vahvlid on klass omaette, pehmed pannkoogisarnased krõbedate servadega maiuspalad, mida pakutakse vahukoore ja magusa moosiga. Osades piirkondades serveeritakse vahvleid ka koorega.
Õlut ja siidrit saab osta ka toidupoest, tavaliselt äripäeviti kell 10.00-20.00, toidupoed ise on kauem lahti, aga et kliendis mitte kiusatust tekitada kaetakse teatud kellaajast alkohoolsete jookide riiulid katetega kinni. Pühapäeval neid katteid ei eemaldatagi riiulitelt, sest siis alkoholisisaldusega jooke toidupoest osta ei saa.
Selleks et proovida kangemaid napse nagu akevitti või mõnda kohalikku marjalikööri, peab sammud seadma Vinmonopoletisse ehk siis eraldi alkoholipoodi, mis asuvad suuremates linnades. Pühapäeval on vastavalt seadusele selline pood kinni.
 
Mida Norrast reisimeeneks kaasa tuua?
Kindlasti üks vahva norra troll, mis annab toredasti edasi selle salapärase ja müstilise maa olustikke. Iga troll on oma nägu ja erinevatel elualadel oma tegelane.
Norra kampsun, kireva mustriga soojad ja tuultpidavad. Norralased ise kannavad tähtsamatel üritustel oma piirkonnamustrites kampsuneid, norra rahvusmustrites kudumid on väga populaarsed esemed, mida suveniirina kaasa osta ja meiegi külmal talveajal praktilist kasutust leiavad.
Hõbedast ja tinast ehted, mille mustrid kujutavad salamärke viikingiajast.
Geitost - pruun kitsejuust, mida süüakse nii võileiva või küpse vahvli peal, lisatakse kastmetele.
Norra maiustused, erinevate täidistega šokolaadid. Tavaliselt on ümbrispaber juba dekoreeritud Norramaad tutvustavate piltidega.
 
Norra hinnatase
Enamus meist on kuulnud, et Norras on kallis, kuid natuke planeerides saab tegelikult kenasti hakkama. Tavaliselt on reisi ajal võimalik külastada ka toidupoodi, kus hinnad soodsamad.
Mõned hinnanäited
Tass kohvi al 15 NOK
Võileib al 35 NOK
Mereannisupp al 120 NOK
Klaas veini al 50 NOK
Pizza buffe al 99 NOK
Norra Troll al 100 NOK