Iirimaa-Šotimaa ringreis

Iirimaa-Šotimaa ringreis

Reis viib meid Hiberniasse ja Kaledoniasse ehk Iirimaale ja skottide elupaika Šotimaale. Maagiline Iirimaa kutsub külastama: aastaringselt roheline ja kaljuse rannajoonega, arvukate pühakute ja kloostrite ning kindluste maa. Pealinnad Belfast ja Dublini viitavad saare kahe erineva riigi olemasolule, kus ühes kaks, teises koguni kolm ametlikku riigikeelt. Kas „ keldi tiiger“ elab veel ...?
Šotlaste maa ehk Caledonia nagu vanad roomlased seda paika kutsusid, on Suurbritannia kõige põhjapoolsem osa. Mägine, kanarbikuline, peidetud losside ja suitsuse viski maa, kus mehed käivad ringi kiltides ja inglise keelt kõnelevad tugevasti r-i põristades või kasutavad suhtlemiseks hoopis tavaeurooplase kõrvale hiina keelena tunduvat gaeli keelt, nagu näiteks Skye saarel. Kas Nessie on olemas? Lisaks pakume võimalust käia sepikojas abielutõotust värskendamas, rahvusrooga haggist maitsta, kuulata mürisevat torupilli, piiluda kildi alla, kus Šotimaa tulevik peidus on ning ühendada käed, laulmaks Šotimaa rahvuspoeedi Robert Burnsi sõnadele kirjutatud "Auld Lang Syne`i".

Lugege Iirimaa kohta lähemalt siit Iirimaa >
Lugege meie giidide kohta lisaks siit >

Reisikava

1. päev LEND TALLINN- LIVERPOOL
Koguneme Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside teeninduspunktis kell 16:15, kus väljastatakse reisijatele vajalikud dokumendid. Lend Tallinn-Liverpool kell  18:15-19:05 (kohalikud kellaajad, lennu number EE8443). Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega vahetult enne reisi! 
Majutume hotellis Mercure Haydock**** või sarnases.

2. päev GRETNA GREEN - EDINBURGH
Hommikusöök. Järgmine peatus viibki meid piirikülla Gretna Greeni, kus teeme tutvust šotluse ilmingutega nagu abieluõnne pakkuv sepikoda ja laia suveniirivalikuga Blacksmith Shop. Seejärel sõit Edinburghi. Panoraamtuur viib meid Edinburghi nn uude linnaossa, samuti ronime Calton Hilli tippu. Georgiaanlik uuslinn kerkis põhiliselt 18. sajandil, et parandada ülerahvastatud ja kahe linnamüüriga ümbritsetud Edinburghi vanalinna kodanike elamistingimusi. Uue ja vana linnaosa piiril hakkab silma Sir Walter Scotti ausammas Princes Streetil, maailma vanim lillekell ning linnapark endise Nor Lochi süvendis. Edinburghi vanalinna kesksel kohal on Kuninglik Miil, mis lõpeb barokkstiilis Holyroodi Püha Risti paleega. See on kuninganna ametlik residents lisaks Balmoralile. Vanalinna peatänavalt leiame veel St Giles’i peakatedraali koos Karuohakaordu kabeliga, hulgaliselt kitsaid põiktänavaid, raekojahoone, arvukaid suveniiripoode ja mitmeid muuseume. Mainimata ei saa jätta pompöösset parlamendihoonet. Edinburghi vanalinn on UNESCO kultuuripärandi nimistus. Calton Hill on andnud põhjuse kutsuda Edinburghi ka põhjamaade Ateenaks. Künkalt leiame kuningliku observatooriumi ning Nelsoni ausamba. Siit avanevad vaimustavad vaated Edinburghi vanalinnale ning Fife kuningriigile. Majutus hotellis Travellodge või sarnases.

3. päev EDINBURGHI LOSS – BLAIRI LOSS – SPEAN BRIDGE
Hommikusöök. Külastame ajaloolist Edinburghi kindlust Kuningliku Miili ülemises otsas. Sõjaväegarnison on siin pidevalt olnud aastast 900. Kolmest küljest on kindlus kaitstud järskude kaljudega. Neljandal küljel on esplanaad, millel peetakse iga-aastast vigurmarssimise festivali - Military Tattood. Kindluse territooriumil on Edinburghi vanim hoone St Margaret`s Chapel, kus hoiustatakse valitsuskeppe, kroone, mõõkasid ja Šotimaa "saatusekivi". Siin tõi Maria Stuart ilmale tulevase Šotimaa ja Inglismaa ühendatud kuninga James I ning parlament pidas istungeid kuni Inglismaaga ühinemiseni aastal 1707.
Lahkume Edinburghist. Grampiani mägedes ootab külastamist Blairi loss. Vanimad osad sellest pärinevad juba 13. sajandi lõpust, ent praeguse kindluse külastamiseks avatud ruumid on möbleeritud georgiaanlikus stiilis. Siin on Athollide pere kodu olnud juba 700 aastat. Täna Lõuna-Aafrika Vabariigis resideeruv 12. Atholli hertsog võib uhkustada ainukese seni tegutseva eraarmeega Euroopas.
Mida põhja poole, seda mägisemaks. Ja jõuamegi välja 96 km pikkuse Kaledoonia kanali lõunatippu. Õhtuks jõuame Spean Bridge. Bed&Breakfast majutus kahel järgneval ööl.

4. päev SPEAN BRIDGE - LOCH NESS – EHTNE ŠOTI VISKI – BEN NEVIS - SPEAN BRIDGE
Ehtne Šoti hommikusöök. Sõidame Loch Nessi järve äärde. Peatume Fort Augustuses, mis sai nime siia 18. sajandil pärast jakobiidide ülestõusu ehitatud kindluse järgi. Siin näeme Kaledoonia kanali lüüse ja külastame kohalikku rahvuskeskust (Clansman Centre), kus läbi värvika etenduse saame teada, kuidas Šoti klannid vanasti elasid, kuidas traditsioonilisi kehakatteid selga panid ja mõõka käsitsesid. Loch Nessi järvel sõidame kaasaegse tehnikaga varustatud laevaga, et uurida kurikuulsa järvekoletise Nessi elupaika. Viimasena olevat Nessiet oma ihusilmaga näinud pühamees Columba 563. a. kui ta Šotimaad ristiusku tuli pöörama. Elupõlised laevnikud aga teavad asjast rohkem...
Hea ilma korral tõuseme Ben Nevise ahelikus asuva Aonach Mori tippu. Kõrval kõrgub Suurbritannia kõrgeim tipp Ben Nevis ("mürgine mägi"). Graniidimägede vahel voolanud veest valmistavad šotlased eluvett, mille headust saame proovida ning õppida selle valmistamise saladusi Ben Nevise viskitehases. Slainte! Here’s tae ye! Terviseks!
Loch Linnhe kallastel asub Šotimaa mägismaa pealinna Invernessi järel suuruselt järgmine - Fort Williami kuurortlinnake. Suvel käiakse siin matkamas ja mägironimas, talvel suusatamas. Fort Williamis võimalus sisseostude sooritamiseks Ben Nevis Highland Centre’is, kus lisaks laialdasele suveniirivalikule pakutakse ka kuulsaid Šoti villast tooteid.
 
5. päev GLENCOE – LUSS - CAIRNRYAN  - BELFAST
Hommikusöök. Dramaatilises Glencoe orus on ühendatud nii silmailu kui ajalootraagika. Sõit jätkub Trossachsi rahvuspargis, mööda Suurbritannia saare suurima järve – Loch Lomondi – kallast, siin on glasgowlaste suvitusrajoon. Munro mäeahelikku jääva Ben Lomondi ilu saame nautida järve kaldal asuvas lillelises Lussi linnakeses. Cairnryan’ist pisut põhja pool kõrgub merest munakujuline Ailsa Craig. Just siit sai inspiratsiooni Paul McCartney, kirjutamaks imekaunist laulu „Mull of Kintyre“. Ületame praamiga Iiri mere. Seejärel sõidame Põhja-Iirimaale, Belfasti. Majutus kahel järgneval ööl hotellis või sarnases.

6. päev BELFAST - GIGANTIDE PANKRANNIK 
Hommikusöök. Panoraamtuur Põhja-Iirimaa pealinnas Belfastis. Lagani jõe kaldad, Donegali väljak viktoriaanliku raekojahoonega, Lääne-Belfasti protestantlik ja katoliiklik linnaosa. Teeme jalutuskäigu Belfasti botaanikaaias ning vaatame Queens University Belfast peahoonet. Päeva teise poole veedame Põhja-Iirimaa imelise looduse rüpes. Käänuline rannatee pakub suurepäraseid vaateid (hea ilmaga näeb Šotimaadki). Külad, linnakesed ja lossid räägivad pikast ajaloost ja praegusest eluolust. Jõume UNESCO kultuuripärandi nimistusse kuuluva Gigantrannikuni, kus loodus on oma käega vorminud justkui kristallid, mis äkitsi merevahust kerkivad.

7. päev BELFAST - POWERSCOURT - GLENDALOUGH - DUBLIN
Hommikusöök. Külastame Powerscourti aedu, mis on ehk isegi kõige ilusamad aiad Iirimaal.
Põikame ka salapärasesse Glendaloughi kahe järve orgu, mis Wicklow mägede rahvuspargi territooriumil. Imetleme ehtsat Iirilikku looduspilti oma taimestiku ja loomastikuga. Majutus Dublinis hotellis. Õhtu lõpetuseks sobib  kõige paremini Iiri pubi kohalik miljöö.
 
8. päev DUBLIN, LEND DUBLIN - TALLINN 

Hommikusöök. Alustame Dublini ekskursiooniga - vaatame Püha Kolmainsuse Kolledžit, Iirimaa kaitsja Püha Patricku katedraali, Dublini lossi, Kristuse katedraali. Kas teadsite, et Dublini peatänav O’Connell Street on üks Euroopa laiemaid tänavaid? Temple Bar on Dublini kultuurilinnak, linna külaliste armastatud ajaveetmispaik. Siinsetel kitsastel tänavatel leidub ohtrasti Iirimaale nii iseloomulikke pubisid ja meelelahutuskohti. Soovijad võivad aga külastada ka Iirimaa vanima ja kuulsaima ülikooli - Trinity College’i - raamatukogu, kus võib imetleda hindamatuid vanu käsikirju - Book of Kells. See on juba 9. sajandist pärit, käsitsi kirjutatud ja kaunilt illustreeritud ladinakeelne palveraamat. 
Aeg suunduda lennujaama. Otselend Dublin-Tallinn kell 22:20-03:05 (kohalikud kellaajad, lennu number EE8352). 

Reisi hind

1199 €* / 1262 € 
*Soodushind kehtib korduvreisijatele

Reisi hind sisaldab:
 • Lennupilet lendudele Tallinn-Liverpool ja Dublin-Tallinn  (Nordica tellimuslennud)
 • Lennujaamamaksud, käibemaks
 • Majutus 7 ööd vastavalt programmile hotellides(2-in toad), hommikusöögid
 • Sõit kõigi mugavustega bussis 
 • Ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi/reisijuhi teenused
 • Praamipiletid
Lisakulud:
 • Ühene majutus hotellides 250 €
 • Tervisekindlustus al 9,44 €, maksumus sõltuvalt vanusest (-65a, 65-80a kallim tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame ka vormistada reisitõrkekindlustus (küsige lisainfot büroost)!
 • Toitlustus lennukis pardamenüü alusel
Reisi hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
Muuseumide ja teiste tasuliste objektide hinnad.
Hinnad inglise naelades ja eurodes (täiskasvanud/seeniorid/lapsed):
 • Püha Patricku katedraal Dublinis 7 €  
 • Edinburgh’i loss £ 18,50 / £ 15 (al 60 a) / £ 11,50 (5-15 a)
 • Blairi loss £ 11 /  £ 10 (al 60 a) / £ 6,50 (5-16 a)
 • Aonach Mor £ 18,50 / £ 16,50 (mehed al 65 a, naised al 63 a) / £ 10,50 (5-17 a)
 • Clansman Centre (Klanni maja Loch Nessi juures) £ 6 / laps £ 4,50
 • Loch Nessi laevasõit (Royal Scott) £ 14,50 /£ 13,50 (al 60 a) / £ 8,50 (laps 5-16 a)
 • Viskitehas £ 5,50 / £ 2,50 (alla 18 a)
 • Blacksmiths Shop sepikoda £ 4
 • Powerscourti aiad 10 € / 8,50 € 
 • Gigantrannik £ 7,50 
 • Trinity Kolledži raamatukogu 10 €  
Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!

Lisainfo

 • Raha soovitame vahetada ja arvestada vähemalt 180 GBP ja 200 € (alati mida rohkem, seda parem).
 • Iirimaal ja Šotimaal on Eestist erinevad elektripistikud, vajalik on kasutada adapterit.
Lennuinfo Germalo Reiside ja Nordica tellimuslendudel
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 15 kg ja mille kolm mõõdet (laius + kõrgus + sügavus) ei tohi ületada 158 cm (nt 30x50x78 cm). 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 5 kg ja käsipagasi maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.

Soovitame reisikirjandust:
P.McCarthy "McCarthy Baar. Avastusretk mööda Iirimaad."

Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis. 
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!

MEELDEJÄÄVAT REISI!

Viisa ja dokumendid

Iirimaale ja Šotimaale reisimine on Eesti kodanikule viisavaba. Siseneda võib nii kehtiva passi kui ka isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel. 
NB! Vene kodaniku passi (elamisluba Eestis) ja Eesti halli välismaalase passi (elamisluba Eestis) omanikel pole võimalik reisibüroo kaudu viisat taotleda! Taotleja peab isiklikult pöörduma esinduse poole! Viisa vormistamiseks täpsema informatsiooni leiate siit.

Kaart:

04.08.18 - 11.08.18
Giid Tea Reinvald
 Hind al 1199
Ooteleht
Giid
Tea Reinvald
Tea Reinvald on giidina olnud tegev nii kodu- kui välismaal juba 1990-ndate aastate algusest. Tartu Ülikoolist on pärit tema suur armastus inglise keele ja Briti kultuuriloo vastu, aga huvi maailma erinevate kultuuride vastu on ta viinud lähemasse kontakti kultuurihälli Kreekaga ning juba Aafrika mandrile jäävate Tuneesia ning Marokogagi...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Iirimaa-Šotimaa ringreis

Vaata reisist pilte

Soovitame lisaks

Hind al  1099
Iirimaa - suur ringreis
04.08.18 - 11.08.18
Giid Heigo Sahk
Vaata lähemalt