Mehhiko

Mehhiko riigi üldinfo
Ametlik nimetus Mehhiko Ühendriigid (Los Estados Unidos Mexicanos)
Pindala: 1 972 550 km²
Kõrgeim mäetipp: Pico de Orizaba (5610 m)
Pealinn: México, 8,5 miljonit elanikku, eeslinnadega ca 22,5 miljonit
Riigikord: föderatiivne vabariik
Haldusjaotus: 31 osariiki ja föderaalringkond
Riigipea: president
Rahvaarv: 94 miljonit
Rahvastiku juurdekasv: 1,8%
Riigikeel: hispaania keel
Usk: katoliiklus (90%)
Kaubanduspartnerid: Ameerika Ühendriigid, Lääne-Euroopa, Jaapan 
Rahaühik: 1 peeso=100 sentaavot, 1 EUR = 16,3 MXN
Kirjaoskus: 89% 
Rahvuspüha: 16. september - iseseisvuspäev 
Eesti passiga viisavaba, turistikaardi saab lennukis ning see tuleb alles hoida kuni riigist lahkumiseni.
 
Mehhiko – see nimi ühendab endas väga paljut: latiino-sharmi, mitmepalgelist eksootilist loodust, salapäraste asteekide-maiade jt. ameerika põlisrahvaste kõrgkultuuride kultuuripärandit ning traditsioonilisi indiaanikülasid aga ka lummavalt türkiissinise Kariibimere äärseid valge liivaga randasid ning ameerikalikku puhkuseparadiisi lisaks veel ühe maailma suurima linna-Mexico City kontraste. Saab sõita Sierra Madre mäestiku käänulistel teed, imetleda vulkaanide lumiseid tippe, ronida Kuu ja Päikese põramiidide tippu, kaeda Agua Azuli koskesid džunglis jpm. Juba üksnes 2 000 000 km2 territooriumi ja üle 100 milj. rahvaarvuga riigi suurus on muljetavaldav. Samuti ka kohapeal kõneldavatate keelte arv-peale hispaania keele ,mis on mehhiko riigikeelseks räägitakse põliselanike poolt veel 50 erinevat indiaani dialekti. Enamasti kõikjal mõistetakse hispaaniakeelt, turismipiirkondades saab siiski hakkama ka inglise keelega.

Mehhikosse saabumisel tuleb täita migratsiooni kaart, mis esitatakse passikontrollis koos passiga. Selle passikontrolli poolt tagastatav osa tuleb kindlasti alles hoida (passi vahel) kuni maalt lahkumiseni.

Ajavahe eestiga
Ajavahe eestiga on 8t st. Mehhikos on kell meie ajast 8 t võrra taga.
 
Mehhiko kliima
Mehhiko kliima oleneb nii laiuskraadist kui ka kõrgusest merepinnast. Mehhiko lõuna-ja keskosa asub troopika, põhjaosa lähistroopika vöötmes. Suur osa meie reisist kulgeb kesk-Mehhiko kiltmaal kus on parasvöötme kliima (2240 m kõrguses asuva Mexico City keskm temp. nov. 10-22o C, meeldivalt jahe on ka näit. San Cristobalis).Seega kulub reisi esimesel poolel ära ka pikad püksid ning pikkade varrukatega jakk.Palav ja niiske troopiline kliima valitseb aga Yucatani poolsaarel st. meie reisi teisel poolel , kus võib oodata temp 23-30 oC.Kuigi novembrist märtsini peaksolema nn.kuiv periood võib ette tulle ka troopilis vihmahooge.
 
Mehhikosse kaasa võtta
NB! Päike on väga ere ja tugev- tumedad päikeseprillid, peakatted ning kõrge kaitsefaktoriga päevituskreem on kindlasti vajalikud. Samuti nagu ka mugavad jalanõud, mis püramiididele ronides jalast ära ei tule.
Kaasa võib võtta ka sääsetõrje vahendit. Ravimeid kõhukorratuse puhuks (Smecta;Imodium vms.)
Pass
Fotoaparaat või kaamera (kuni 12 filmi on lubatud) 
Päevituskreem
Ujumisriided, päikseprillid ja peakate
Vajalikud medikamendid
Mõned sõnad hispaania keelt

Läbitavad vahemaad
Kokku läbitakse 10 p jooksul Mexico-City-Cancun u.1800 km (tagasi lennukiga)
Kõige pikem vahemaa on 5.p. Oaxaca-SanCristobal u.630 km
3.p.Mexico City-Puebla-Oaxaca – 490 km
8.p Palenque-Champeche u 450 km
ülejäänud päevadel 200-300 km;
seal kus on 2 ööd üheskohas-Mexico City‘s;Óaxacas; San Cristobalis veelgi vähem.
 
Elektristandardid Mehhikos
Elekter 127V; 60Hz, pistikupesa (tüüp A ja B) ja pistikud on lapikute klemmidaga ja seega meil kasutatavate elektrivahendite jaoks on vaja adapterit ( või adapter-konvertorit). Neid võib laenutada hotellist, kuid kindlam on kaasa võtta.
 
Valuuta Mehhikos
Raha Mehhikos kehtib Mehhiko peeso MXN, Mehhiko peesosid müüb Tavid.Mehhikos saab vahetada edukalt USA dollareid-juba Mexico City lennujaamas. Cancunis jt. turistlikumates piirkondades saab dollarites ka maksta; paljudes kohtades (Cancunis) vahetatakse ka EUR. 
(Kaasa võetava raha hulk oleneb muidugi väga palju individuaalsetest soovidest kuid võiks olla min. 200-300 USA dollarit või 2000/3000 MXN)

NB! Jootraha Mehhikos on üldlevinud meie jaoks suhteliselt harjumatu tava anda alati jootraha. Restoranis, giidile, bussijuhile,toateenijale hotellist ära sõites jne. Restoraniarvele lisatakse 15-20%, pakikandjale (hotellis,lennujaamas) -1 dollar pakk; samuti jäetakse jootraha kohalikule giidile ja bussijuhile.(min. 1 dollar päevas ). Selline on kohalik komme ja sellega arvestatakse juba ette- palgad ja tasud on teenindajatel madalad ning tihti elatakse peamiselt jootrahast.
 
Mehhiko iseloomustus
Mehhiko on maailmas pindalalt 13. riik. Ühist riigipiiri Ameerika Ühendriikidega on rohkem kui 3 300 km, rannajoon on üle 10 000 km pikk. Mehhiko on vahelduva pinnamoega, maastikutüüpidelt kõrbest troopiliste vihmametsadeni ning rannikualast mägismaani. Temperatuurid eri piirkondades sõltuvad maapinna kõrgusest üle merepinna, aastatemperatuurid on mõõdukad ning lund ei saja, kuid erandiks on mägipiirkonnad.

Mehhiko majandus põhineb kodumaisel tööstusel ja nafta väljaveol. Allesjäänud tähtsamate kaubandus- ja konkurentsitõkete hulgas on jõukuse kontsentreerumine suhteliselt väheste kätte, kõrged laenuintressid ja palancase ehk sidemete tähtsaim roll kõiges. Need, kel puuduvad sidemed, on majandussfääris äärmiselt kitsendatud olukorras. Paljudes kompaniides on sugulusel keskne koht. Levinud komme on perekonnaliikmeid välismaale kaasa võtta, sõltumata sellest, kas selleks on vajadust või mitte.
10% rahvastiku omanduses on 80% rahvuslikust rikkusest, samal ajal kui üle 40% rahvast ehk umbes 40 miljonit inimest elab allpool vaesuspiiri. 

Iga 4. mehhiklane elab pealinnas ning pealinn domineerib pea kõigil elualadel riigi teiste osade üle. Rahvastikus on enamuses hispaania-indiaani päritolu mestiitsid, 10% kuulub põlisetnoste hulka. Riigi põhjapoolsem osa on hõredamalt asustatud ning seal asuvad karjamaad, farmid, mäed ja kõrbed. 

Mehhiko on kõige arvukama elanikkonnaga hispaania keelt kõnelev riik maailmas. Mehhiklased naudivad oma keelt ja peavad vestlemist kunstivormiks. Sagedased on kiire sõnamäng, naljatlused ja värvikad ütlused. Samas esitatakse oma palved ja arvamused või lahkarvamused rangelt stiliseeritud vormis. Mehhiklased hindavad üha välismaalaste siiraid püüdeid nende keelt rääkida ja selle keerukus selgeks õppida.

Religioon Mehhikos
Rooma katoliiklased 89 %, protsetandid 6%, muu 5%
Katoliku kirik on Mehhiko ühiskonnas võimas jõud. Üle 90% lihtrahvast on katoliiklased, kuigi kirikus käib neist regulaarselt ligi 40%. Guadalupe jumalaema austatakse rahvuslikult. Põlisrahvaste usunditest lähtuvalt on mehhiklaste iseloomus on tähele pandud tugevaid fatalismijooni: usku sellesse, et müstiline ja kõikvõimas jõud juhib universumit ja igaühel on vaid piiratud võim oma saatuse üle.
 
Mehhiko rahvusköök
Hommikusöök on enamasti kas rootsilaud või nn. American breakfast. Peaaegu kunagi ei puudu hommikusöögi menüüst muna- praetuna soovi kohaselt- munapudruna, omletina mitmesuguste lisanditega, härjasilmana jne.
Lisandite ja kastmete hulgas on mitmeid üsna teravamaitselisi- (lisandid ei ole muidugi kohustuslikud).
Söögid joogid

Mehhiko söögid-joogid on paljudele tuttavad kogu maailmas levinud TexMex versioonis. Tegelikul mehhiko köögil pole sellega eriti palju ühist. Põhitoiduaine on muidugi mais. Maisi süüakse igal kujul- keedetud tõlvikutest-elote’dest, mida tšilli piraga maitsestatakse kuni loendamatute tortilla’de- tacos’ste variantideni. Tähtsal kohal on Mehhiko köögis muidugi tšilli e. jalapeno-pipar ja mitut värvi ning erineva suurusega oad- frijoles. Ubadest tehtud paks salsa kõib igasöögikorra juurde ja saadab teid kõikjal, nagu ka tequila ja margarita. Autentsed mehhiko road on näit. mole poblano-paljudest komponentidest vürtsikas šokolaadikaste linnuliha juurde või Yucatani poolsaarel levinud laimiga maitsestatud kanasupp –sopa de lima,lisaks hulgaliselt erinevates värvitoonides salsa’sid e. kastmeid, väga teravatest jalapeno st, mahedama avokaado (quacamole) ja läägevõitu ubadeni...Armastatakse ootamatuid magusa-soolase kombinatsioone (ananass soola ja tšilli pipraga, margarita soolaga jne).
 
Vesi
Kraanivesi ei ole enamasti joodav. Nii joomiseks kui ka hammaste pesemiseks on soovitav kasutada pudelivett. Sama kehtib ka näit. puuviljade pesemise kohta.Puhastatud vett (acqua purificada) müüakse marketites, hotellides jne.
 
Nimed
Ladina-Ameerikas on enamik nimedest kombinatsioon isa ja ema nimest. Mehhiklastel on mõnikord kaks perekonnanime ja alati kaks eesnime. Mehhiklased esitlevad ennast oma eesnime ja kas ühe või mõlema perekonnanime järgi. Vestlustes kasutatakse ainult isapoolset nime. Nad võivad sellele lisada para servirle või á sus ordenes, mis tähendab “teie teenistuses”. Kui pöördutakse ametlikult kellegi poole, kasutatakse vaid tolle esimest perekonnanime. Nii äris kui valitsusastutustes on licenciado kõikehõlmav tiitel, mis kinnitab isiku kvalifikatsiooni. Termini mõttes viitab see inimesele, kel on ülikoolist akadeemiline kraad. Muud tiitlid omistatakse ameti järgi nagu doctor, ingeniero, arquitecto ja profesor. Muudest ametitiitlitest võib nimetada gerente (juhataja), subgerente (juhataja asetäitja), director de mercadotecnia (turundusdirektor), jefe de ventas (müügiülem), contador (raamatupidaja) ja abogado (advokaat).
 
Tervitused ja hüvastijätud
Tavapärane tervitus äriasjade ajamisel samal positsioonil olevaga on käepigistus ja sõbralik naeratus. Kui kohtumine on esmakordne, ulatatakse visiitkaart, soovitavalt trükitud nii inglise kui hispaania keeles. Koosviibimisel kellegi kodus või restoranis võetagu endale aega iga kohalviibija tervitamiseks üksikult isegi siis, kui see tähendab 25-30 käesurumist. Kui mehhiko äripartner tervitab teid või jätab teiega jumalaga abrazo, embusega, haarates teie käe või võttes teil ümber kaela kinni ja paar korda seljale patsutades, teadke, et see on signaal selle kohta, et olete usaldusaluseks saamas. Ärge haavake teda sellega, et sellisest kontaktist tagasi tõmbute. Mittemehhiklasest äriinimesed peaksid selle omaks võtma ja sellisele tervitusele samaga vastama. 
Jumalagajätul mehhiklastega surutakse samaviisi kätt, järgnevad abrazos, ent hüvastijätud võivad venida hoopis pikemaks. Lahkumisel lausutakse fraase nagu que te vaya bien, loodan, et sinu asjad lähevad hästi, hasta luego, kohtumiseni, või nos hablamos, räägime veel. Buenas noches tähendab mõlemat, nii tervitust kui ka jumalagajättu.
 
Perekonna tähtsus Mehhikos
Perekond on Mehhiko ühiskonna tähtsaim institutsioon, mis kohati lausa varjutab ülejäänud kohustused ja formaalsused. Pereliikmed käivad tihedalt omavahel läbi, seda eriti nädalalõppudel ja pühade aegu. Kogukonna tunne on tugevalt arenenud: loomulik on abi osutamine või laenu andmine hädas olevatele sugulastele. Peresündmused, -kohustused ja –probleemid on sageli ärist või muudest küsimustest tähtsamal kohal. 
Ka äriasjades keskenduvad ladina kultuuride esindajad esmalt isiklike suhete arendamisele. Võib kindel olla, et võõrustajat küsitletakse tema perekonna kohta. Mehhiklased kasutavad seda teemat sageli isiku väärtuste ja rikkumatuse hindamiseks.
 
Väärikus ja etikett Mehhikos
Mehhiklased tahavad igal ajal väärikad ja teiste poolt lugupeetud olla. Nende seisukohast väljendatakse väärikust viisakuse ja lugupidamisega ülejäänute suhtes, maheda kõneviisiga, rahulikkuse ja tagasihoidlikkusega ning pinge all rahulikuks jäädes. Nende mõistes tähendavad head maneerid, et vestluses ei katkestata rääkijat, peetakse lugu teiste arvamusest ning osatakse ka viisakalt “ei” öelda. Olge ettevaatlik kannatamatuse ülesnäitamisega oma mehhiko partneri suhtes kas sõnades või kehakeele kaudu (ohked, käed puusal, kella vaatamine), jutusse vahelesegamise või kõneaine järsu muutusega. Harjutage rahulikkust ja taktitunnet. Võtke omaks mehhiklaste vaimne vaade, et alati jätkub aega huumorile, ootamatustele ja elu nautimisele. Mehhiklased püüavad oma negatiivseid tundeid peita ja otsest vastasseisu vältida. Eurooplastesse suhtutakse lugupidamisega kui cultodesse, mis tähendab tsiviliseerituid, hästi harituid, selgelt mõtlevaid inimesi. 
Ärge vaevake oma pead sellega, missugune peaks ükskõik millises olukorras olema sünnis käitumisviis. Pigem keskenduge sellele, et arvestate teistega. Kasutage viisakaid tervitussõnu, paluge ja tänage. Vältige äkilisust, pealetükkivust või rõhutatud avaldusi nagu “ei”, “mulle see ei meeldi” või “ma pole nõus”. Kõigele lisaks vältige ükskõik kelle kritiseerimist või avalikku kimbatusse viimist. Lugupidamine on hädavajalik, eriti kõrgel postitsioonil olevaile. Kutsuge neid tiitlite järgi. 

Välismaalasi hinnatakse mitte ainult nende maneeride, vaid ka nende staatuse ja hoiaku järgi. Olgugi et pole just hea oma võimetega uhkustada, andke neist teada juhul kui olete oma kompanii juht või teil on ülikooli diplom. Pidage meeles, et mehhiklased kahtlustavad mittemehhiklasi omakasupüüdlikkuses ja selles, et seejuures ei näidata üles vähimatki lojaalsust Mehhiko riigi või rahva vastu.

Heal rõivastumisel ja hoolitsetud välimusel on suur tähtsus. Ebakohast juhuslikku riietumisviisi võib tõlgendada lugupidamatuse märgina. Peatumine kõrgema järgu hotellis avaldab teie mehhiklasest partnerile muljet, nagu ka teie ettepanek noobli restorani külastamiseks. 
Mehhiklasi viib sügavasse hämmeldusse see, kui avalikus paigas kantakse lühikesi pükse või võetakse endale vabadus kellegi kodus viibides kingad jalast võtta.

Mõned žestid, mida mehhiklastega suheldes tuleks vältida: 1) ringikujuliselt asetatud nimetissõrm ja pöial ei tähenda “okay”, vaid see on siivutuse tähenduses kasutatav žest; 2) mehed tavatsevad asetada istudes jala põlvele kuid Mehhikos leitakse, et selline asend on sobiv vaid naistele ja homoseksuaalidele.
Mehhiklasi arvatakse kannatavat kroonilise mañana-mentaliteedi all ja nad on pigem romantilised ja kergemeelsed kui töökad ja praktilised. Kui mehhiklane lubab tööga teie pandud tähtajaks valmis saada, on tegelikult võimalus, et ütles seda esmajoones teie meelitamiseks. Välismaalased peaksid sellist kinnitust võtma ennekõike kui “kavatsust”, mitte aga kui ranget lubadust ja kava. Mehhiklased peavad asju võimalikult kiiresti korda ajavaid inimesi paindumatuiks ja kellaorjadeks. Mõned kultuurid propageerivad mõttelaadi “aeg on raha”, enamik mehhiklasi peab isiklikke suhteid, perekonda ja sundimatust olulisemaks. 

Välismaalase jaoks on mehhiklaste käitumise lahtimõtestamine isegi raskem, eriti neile, kes tavatsevad sõnu puhta kullana võtta ja on suutelised tavaliselt inimese tundeavaldusi kergesti ära arvama. Esimesel kohtumisel mehhiklastega võite kokku puutuda ebamäärasuse, kaudselt ütlemistega või isegi ülemäärase vaikusega. See on üldiselt viivitamistaktika, mida kasutatakse teie hindamiseks. Teadke, et “jah” ei pruugi jaatust tähendada ja “võib-olla” võib hoopis eitust tähendada.

Ladina-Ameerika maad on tugeva katoliikliku taustaga. Traditsioonide puudumist korvab sageli fanaatiline isamaalisus ja sealtkaudu on soosituim vestlusteema jalgpall. Mehhiklased kasvavad üles igal võimalusel futbol’i, jalgpalli mängides. Maailmakarika mängude ja muude suurvõistluste aegu lõpetab praktiliselt kogu riik funktsioneerimise. Kõrgkihti kuuluvad mehhiklased mängivad tennist või golfi ja tipsutavad koos sõpradega kinnistes clubes deportivo’des, spordiklubides.

Ehkki mehhiklased püüavad endast jätta muljet kui väärikatest inimestest, on nende hulgas uskumatult palju pikanäpumehi. Seetõttu soovitame oma kaasavõetud varandusel pilk peal hoida. 
 
Terviseriskid ja vaktsineerimised Mehhiko reisil
Kohustuslikke vaktsineerimise Mehhikosse sõitjalt ei nõuta kuid soovituslikud on vaktsineerimised eelkõige 
A –ja B hepatiidi aga ka kollapalaviku, kõhutüüfuse m ning koolera vastu. Samuti malaaria tabletid.
Riskiteguriks on ka tundmatud toidud, puuviljad-aedviljad ning koguni organismile võõras bakteriaalne maailm.
Võimalikke terviseriskide vältimiseks soovitame Mehhikos:
  • pesta tihti käsi. Eriti enne iga söögikorda
  • juua alati pudelivett
  • süüa hästiküpsetatud liha ja kala
  • juurvilju süüa keedetult ja puuvilju kooritult
  • hoiduda liiga teravatest lisanditest
  • tänavalt pakutava puhul tuleb olukorda igal konkreetsel juhul kriitiliselt hinnata. Alati on kindlam hoiduda söömisest tundmatus, ebasanitaarses kohas 
Mobiilside Mehhikos
Ei ole Mehhikos tagatud igal pool. Vajalik on mitmesagedasliku aparaadi olemasolu.

Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee