• banner

Island '21

Parim aeg Islandile minna on... praegu!

Askur Alas, Germalo Islandi giid alates 2004.a.

Tihti küsitakse minult, millal on parim aeg minna Islandile. Vastan sellele erinevalt – muidugi on soe suvi hea aeg, kuid omad võlud on ka varasügisel ja miks mitte ka teistel aastaaegadel. Kui aga küsiksite minult seda praegu – vastaksin: praegu!

Kohe põhjendan.
Alates 19. märtsist purskab Fagradalsfjalli (tõlkes: Kauniorumäe) vulkaan, teise nimega Geldingadaluri ehk (jäärade) Kastratsioonioru vulkaan. See asub kõigest mõnekümne kilomeetri kaugusel pealinnast Reykjavikist, Sinise laguuni termaalvete kõrval (see on loomulikult Germalo programmis).

Erakordne vulkaanipurse

Tegemist on läbi aegade kõige turistisõbralikuma ja fotogeenilisema purskega. Kui kõik teised viimased pursked (sh kurikuulus Eyjafjallajökulli purse, mis maandas u. 100 000 lendu) toimusid mägedes, peaaegu ligipääsmatutel kaljustel-lumistel kõrgendikel sisemaal, siis selle vulkaani tegevust saab lähedalt imetleda pärast tunniajalist matka mööda tähistatud rada. Ka kohalikud kasutavad seda võimalust usinalt ja kümned tuhanded on käinud seda vaatamas.
Just äsja üllatas vulkaan sellega, et väikeste ja pidevate purtsatuste asemel tekkis Islandile nüüd tulegeiser, mis läkitab aeg-ajalt tulekeele 300-400 meetri kõrgusele – see on peaaegu uskumatu. Sellega seoses laiendati muidugi piirangutsooni, et inimestel poleks ohtu laavakamakatega vastu pead saada. Aga kõik on muidugi kontrolli all, ohutsoon tehakse alati õnnetuste vältimiseks varuga ja siiani pole juhtunud mitte ainsamatki märkimisväärset õnnetust.
Keegi ei tea, kui kaua Kauniorumäe vulkaan veel purskab. Võib-olla nädala-kaks, võib olla mõned kuud või kaugemgi. Muidugi püüame oma Germalo gruppidega võimalusel sinna minna, isegi siis, kui aktiivne purskamine on lõppenud. Näha veel hiljuti voolanud, äsja tardunud laavat ja katsuda vulkaanilisest tegevusest kuuma maapinda ja kaljusid on samuti elamus, mida vähesed on elus kogenud.
Mägismaa, kus vulkaan purskab, kuulub umbes 20-le eraomanikule, kes panid selle müüki ja juba on tulnud ka ostupakkumisi. Tuleb kiirustada, enne kui ligipääsu eest tasu nõudma hakatakse...
Kuid peale selle ilmselge põhjuse on argumente Islandile minekuks küll ja veel.

Island on turvaline, ka koroona osas

Islandil on koroonaviirus kontrolli all. Päevas leiab aset vaid mõni üksik nakatumine. Vaktsineerimine käib hoogsalt, sest Islandi majandus toetub suuresti turistidele ja piiranguid tahetakse turismi hoogustamiseks lõdvendada – praegu on seal vaid näpuotsatäis reisiselle.
Turismi taaskäivitamiseks aga tulebki kohalikud ära vaktsineerida. Äsja kohandati vaktsineerimiseks Islandi kõige suurem sisestaadion. Nädala jooksul planeeritakse hoogtöö käigus vaktsineerida 40 000 inimest (Islandi elanikkond on u. 350 000 inimest).
Kui kõik läheb plaani järgi, peaks peaaegu kõik islandlased olema juuli lõpus vaktsineeritud. Jah, ka Islandile pääsemiseks tuleb olla vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud. Juba on avatud ujulad ja spaad, paljude piirangute üle vaatamist on valitsus lubanud juuni algul.

Turistide horde veel ei ole

Aga ka sellel, et massiturism pole veel käima läinud, on oma erakordne võlu. Mõned aastad tagasi kasvas turistide arv üle 2,5 miljoni aastas ja islandlased hakkasid ise end häirituna tundma, kostis nõudmisi turismi piirata. Praegu on aga Island tühi!
Ja mida muud sinna vaatama minna, kui mitte selle Põhja-Atlandi keskel asuva saare erakordset ja puhast loodust: võimsaid ja kõrgeid koski, vägevaid liustikke, kellavärgina purskavat geisrit, auravaid kuumaveeallikaid, pulbitsevaid mudapotte, ääretut avarust, kõrgeid mägesid, vulkaane... Muidugi on seda parem teha siis, kui masse ei ole. Praegu on see võimalik.

Seetõttu ongi õige aeg Islandile minna praegu. Tule meiega!


Tule ja jää maa 28.6 - 2.7, 26. - 30.7, 9. - 13.8

Põhjaranniku saladused 15. - 20.8