Rannarootslaste jälgedes - Noarootsi, Haapsalu, Vormsi

Rannarootslaste jälgedes - Noarootsi, Haapsalu, Vormsi

24.07.2021 - 25.07.2021
 Hind al 149
Broneeri
Eestis on ajalooliselt elanud mitmeid erinevaid rahvusgruppe kellest üks huvitavamaid on kindlasti rannarootslased, kes sattusid siia hiljemalt 13. saj. ja asustasid suure osa Eesti läänerannikust ja enamuse sealsetest saartest. Rannarootslased olid lihtsad kalurid, karjakasvatajad ja põlluharijad, nii palju kui kivisel maal põldu harida andis. Lisaks olid nad tuntud ka kui hülgekütid. Eestirootslaste kaudu tuli eesti keelde palju laensõnu ning eestirootslased omakorda laenasid sõnu eesti keelest. Rootslaste aja Eestimaal lõpetas II maailmasõda. Siiani aga annavad rootslaste 700 aastasest ajaloost Eestis tunnistust rootsikeelsed kohanimed Eesti rannikul ja saartel.

Reisikava

1. päev TALLINN – NÕVA – HOSBY – DIRHAMI - HAAPSALU
Väljasõit Tallinnast Estonia teatri vastas asuvast parklast kell 8:00.
Veel enne kui jõuame Noarootsi piirkonda peatume Lääne- Harjumaal Nõval. Uurime, kuidas läheb Nõva vabatahtlikel pritsumeestel, maitseme ja ostame kaasa kohalikku Nõva leiba. Seejärel külastame Nõval Mandri-Eesti vanimat puukirikut, mille haruldaste vitraažide restaureerimine tõi kirikule 2020.a. muinsuskaitse aastaauhinna. 1750. aastal ehitatud Eesti vanim tegev puukirik. Nõva Püha Olevi kirik on rannakabeli tüüpi õdus puukirik, kus meeste ja naiste istepingid on erineva kujundusega ning mille idaseina ehivad eritehnikas loodud piiblistseene kujutavad pärgamendist vitraažaknad, mis on pärit 1836. aastast. Kuigi me pole veel jõudnud päris Noarootsi poolsaarele, siis oleme juba rootslaste aladel ning jätkame teekonda Mandri-Eesti kõige loodepoolsemasse tippu – Põõsaspea neemele. Dirhami sadama kalakohvikus teeme väikese kohvipausi. Meie teekond jätkub Noarootsi keskusesse -  tutvume Hosbys Noarootsi kiriku, pastoraadi ja kalmistuga. Noarootsi kõrtsis sööme lõunasööki, uudistame käsitööd ning kohtume kohalike inimestega - vestleme Noarootsi ilust ja valust, eestlastest ja rootslastest.
Seejärel sõidame edasi Haapsallu. Ülevaatlik bussituur  ja mõnus jalutuskäik vanalinnas ning promenaadil.  Õhtupoolikul tutvume eestirootslaste kultuuriga Rannarootsi muuseumis. Ööbimine hotellis Haapsalus.

2. päev VORMSI SAAR
Hommikusöök. Hommikul suundume Rohuküla sadamasse ja sõidame praamiga Vormsi saarele.
Laevatee pikkus saarele on 12 km ehk umbes 45 minutit laevasõitu. Läänemeres asuv Vormsi on suuruselt neljas saar Eestis. Lääne-ida suunas välja venitatud saare suurim laius on 9 km, pikkus 10 km. Lähim koht mandrile on 3 km kaugusel asuv Noarootsi poolsaar Läänemaal, mida  lahutab Vormsist Voosi kurguks kutsutav veeriba. Suulise rahvapärimuse  kohaselt koosnes Vormsi kunagi kolmest suuremast üksteisest eraldatud veesilmadega eraldatud saarest, mille vahelt sai lahedasti paadiga läbi sõita. Kuni 1944. aastani olid Vormsi asukateks rannarootslased, kelle esivanemad saabusid saarele ilmselt 13.-14. sajandil. Vormsi nimi on Skandinaavia päritolu. Ühe legendi kohaselt andis saarele nime Islandi viiking Orm (Madu), teise kohaselt Püha Olavi saagast tuntud mereröövel Orm. Rannarootslased on oma saart läbi aegade ikka Ormsöks (Ormi saareks) kutsunud ja omaaegset rootslaste asumit meenutavad tänagi rootsikeelsed külade nimed. Vormsi on ka ainuke rannarootsi piirkond kus kohanimed ei ole eesti keelde dubleeritud. 1934. aastal elas Vormsil 2547 elanikku, kellest 2425 olid rootslased. Vähesed eestlased elasid põhiliselt Svibys. Tollal oli Vormsi üks tihedamini asustatud paiku Eestis ning Vormsi rootslastel oli lisaks kõigele ka oma esindaja riigikogus. 1943-44 aastatel lahkus saarelt peaaegu kogu elanikkond sest ca 2000 inimest asus elama Rootsi või mujale läände ning saar jäi sõja lõpul peaaegu tühjaks. Oli lõppenud pea 700 aastat kestnud rannarootslaste aeg Vormsil. Tänapäeval võib siin jälle rootsi keelt kuulda, paljud vanad eestirootsi perekonnad on oma kodud tagasi saanud ja suvekodudeks teinud või lausa siia elama asunud. 
Vormsil on 14 küla, millest osa asuvad Vormsi prillide ehk tinglikult kaheksa moodustava ringtee ääres, mõned sellest eemal. Esimene küla, mis sadamast tulles teele jääb, on Sviby. Sviby küla seisis kunagi merekaldal. Maapinna kerkimise tõttu on aga meri 1,6 km külast eemale jäänud ja endine merepõhi  heinamaaks saanud. Hullo oli Vormsi üks jõukamaid külasid ja möödunud sajandil kujunes sellest saare „pealinn“. Siin asuvad ka 19. sajandil ehitatud õigeusu kiriku varemed, kuid 14. sajandil ehitatud Vormsi Püha Olavi kirik on saare ajaloo ja kultuuri peamine mälestis. Esimene kirik Vormsil oli puukirik. 14. sajandil ehitati kivist hoone, mis on praeguse kiriku koorihoone. Koorihoone laes on näha vanu laemaalinguid. 15. sajandil ehitati kirikule puust pikihoone ja eraldi kellatorn. Kirikuaia lähedale jääb ainukene tervena säilinud vabadussammas Eestis, kuhu on kantud vabadussõjas langenud kolme vormsilase nimed. Nõukogude ajal, kui rootslased olid lahkunud, ei osanud kohalikud punased rootsi keelest aru saada ja nii ta puutumatuna püsis. Kirikuaia kõrval on maailma suurima rõngasristide kogumi poolest kuulus Vormsi kalmistu.
Saare looderanniku kõrgeimal kaldal asuv Saxby peamiselt tuntud tänu majakale ning seal saab soovi korral ka majaka tippu ronida ja nautida vaadet ümbruskonnale ja Hiiumaale. 24 m kõrge ja 1864. ehitatud tuletorn on Eesti esimene malmplaatidest tuletorn ja ühtlasi Vormsi vanim tuletorn. Tuletorni lähedal metsas on osaliselt säilinud 20. sajandi algul rajatud Peeter Suure merekindluse kaitserajatised. Külastame ka Vormsi talumuuseumi, kus on taastatud rannarootsi talu koos kõige seal leiduvaga. Muuhulgas võib siit leida maitsekalt renoveeritud rookatustega hooneid, fotonäitusi ja suurt hulka tarbeesemeid. Lisaks ka traditsiooniline suitsusaun, mis on uuesti üles ehitatud.
Sõidame Sviby sadamast mandrile ja edasi Tallinna.

Reisi hind

149 €* / 157 € 
* Soodushind kehtib korduvreisijatele broneerides reisi otse Germalo Reisidest. Hindadele ei rakendu võimalikud lisasoodustused.

Hind sisaldab:
 • sõit kõigi mugavustega bussis
 • ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi teenused
 • majutus hommikusöögiga (2-sed toad) 
 • praamipilet Vormsile
Lisatasu eest              
 • Ühene majutus hotellis 45 €
Hinnas ei sisaldu muuseumipiletid 
 • Rannarootsi muuseum Haapsalus 3 €, seenior ja üliõpilane 2,50 €, õpilane 1,50 €, perepilet 6 €
 • Haapsalu piiskopilinnus 10 €, seenior ja õpilane 5 €, perepilet 20 €
 • Vormsi talumuuseum 2.50 €, seenior ja õpilane 1 €
 • Saxby tuletorn  2€, õpilane 1€
 • Annetused kirikutes

Lisainfo

Kuidas reisime
 • Reisijate ja reisikorraldajate ohutus ja tervis on meile kõige olulisem. Tagamaks klientide heaolu, lähtume oma ekskursioonide käigus kõigist turvalisuse tagamiseks antud suunistest. Reisibuss on varustatud desovahendiga ning buss desinfitseeritakse peale ja enne igat väljasõitu.
 • Germalo Reiside kliendid on läbi aegade olnud väga intelligentsed, viisakad ja mõistlikud, pöörates tähelepanu nii endi kui kaasreisijate turvalisusele. Eeldame ja arvestame sellega, et reisiseltskonnaga liituvad ilma igasuguste haigusnähtudeta inimesed. Teeme kõik selleks, et iga reisija tunneks ennast hästi ja turvaliselt.

Reisitingimused
Lähireiside puhul rakenduvad tavapärased Germalo Reiside reisitingimused, v.a reisi eest tasumise ja reisi annulleerimise tingimused:
 • palume tasuda ettemaks 50% reisi maksumusest 2 päeva jooksul reisi broneerimisest;
 • 27 päeva enne reisi peab olema tasutud kogu reisimaksumus;
 • ​kuni 27 päeva enne reisi peetakse reisist loobumisel kinni büroo teenustasu 9 €;
 • tühistades reisi 26-15 päeva enne reisi on tühistamistasu 50% reisi hinnast;
 • tühistades reisi 14 või vähem päeva enne reisi on tühistamistasu 100% reisi hinnast.               
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
24.07.2021 - 25.07.2021
 Hind al 149
Broneeri

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

L
Liina
Käisin Germaloga Norras ja Santorinil ning jäin mõlema reisiga väga rahule. Hotellid olid väga hästi valitud ja giidid tasemel. Uskumatu, kui hästi giidid neid riike ja riikide omapärasid ja isegi pisikesi detaile peensusteni teavad. Norra meeldis isegi nii väga, et tahaks selle reisi uuesti läbi teha. Olen teiste bussireisikorraldajate kohta õuduslugusid kuulnud, aga Germalol on kõik alati väga hästi korraldatud.
R
Reet
Jaapani reis oli super, üks paremaid. Sujuv, hästi korraldatud ja täiega lahe. Hotellid olid head ja mõnusad. Meie reisigrupp oli ka tore, mõistlik ja sõbralik (seda ei juhtu alati). Reisimise huvi järjest suureneb. Soovin teile mõnusaid reise ja kõike head. Tore oleks veel kohtuda.