Usbekistan

Usbekistan

28.09.2022 - 06.10.2022
Giid Raivo Haab
 Hind al 1649
Meie reisidel teenindavad Teid targad ja laia silmaringiga eestikeelsed giidid ning hoolivad reisijuhid. Lisaks on reisil ka kohalik giid, kes jagab praktilist infot ja tegeleb kohapealse korraldusliku poolega. Ekskursioonid ja vaatamisväärsused on reisi hinnas. Reisi meeldivaks kulgemiseks oleme välja valinud hea tasemega hotellid. Meie reisijuhid jagavad soovitusi söögikohtade osas ja annavad nõu muude küsimuste korral.
Anname endast kõik, et veedaksite kvaliteetse ja täisväärtusliku puhkuse!

Usbekistan on iidne maa ajaloolisel Siiditeel. Keskaja suurluuletaja Rudaki ja mõtleja Avicenna kodumaa. Reis viib teid islamimaailma kaunimatesse linnadesse, mille vanus on rohkem kui 2000 aastat. Taevasse kerkivad sihvakad minaretid ja filigraanornamentidega kirjatud fassaadid ning massiivsed kuplid annavad praegugi veel tunnistust vanade meistrite suurest ja kaunist hingest. Usbekistanis näed parimat, mida õhtumaa rändaja oriendis näha loodab!

Lugege Usbekistani kohta lähemalt siit >

Lugege lisaks meie giidide kohta siit >

Usbekistani sisenemiseks on vajalik negatiivse PCR testi sertifikaat, mis ei ole tehtud rohkem kui 48h enne  väljumist.

Reisikava

1. päev LEND TALLINN-ISTANBUL ja ISTANBUL-TAŠKENT 
Kogunemine Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis infoletist vasakul asuvas kassas, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid.
Lend Tallinn-Istanbul kell 12:35-15:55 ja Istanbul-Taškent 18:40-00:55 (kohalikud lennuajad, lennud TK1422, TK 370). Palume kontrollide lennuaegu ka vahetult enne reisi.
Transfeer hotelli ja puhkus pikast lennust. Majutus järgneval ööl hotellis  Grand Mir**** või sarnases.

2. päev TAŠKENT – KESK-AASIA MEGAMETROPOL
Pärast hilist hommikusööki alustame tutvumist Taškendiga.
Usbekistani pealinna ajalugu ulatub tagasi juba islamieelsesse aega. Kunagisest tööstuslinnast on tänapäevaks saanud suurim Kesk-Aasia megametropol: dünaamiline ja arenev linn, kus elanikke üle 3 miljoni. Laiad puiesteed ja magistraalid, moodsad ärihooned ja hotellid annavad aimu riigi maavarade rikkusest.
Linna süda keskendub suure valitseja Timuri nime kandva väljaku ümber, kus kõrgub ka tema uhke ratsamonument. Korda on tehtud ka linna ajalooline osa: Kukeldashi medrese ja Kaffal Shashi mausoleum. Medrese Mui Mubarak, kus säilitatakse vanimat säilinud koraani. Näeme ka Juma mošeed, mis on Usbekistani suurim mošee.
Tõelise orientaalse elamuse pakub Chor-Su – vanalinna südames asuv kirev turg oma viljadekülluse ja aroomidega. Khasty Imami tänav ja siinsed meeleolud, Usbeki suurima poeedi Alisher Navoii nimeline teatrite väljak.
Õhtusöögil on võimalus alustada tutvumist kuulsa Kesk-Aasia köögiga.

3. päev SISELEND TAŠKENT-URGENTŠ, HIIVA
Varajane hommikusöök hotellis. Transfeer lennujaama ja lend Urgentši. 
Urgentšist mõnekümne kilomeetri kaugusel asub üks Kesk-Aasia imedest - Hiiva.
Pea kõik Usbekistani vanad linnad asuvad kuulsal Siiditeel, mida mööda üle tuhande aasta kaubad ja teadmised Hiina ja Euroopa vahel liikusid. Siiditee suurimad linnad teenisid kaubakaravanide pealt hiigelkasumeid ning sellest jõukusest annavad tunnistust suurimad ja uhkeimad paleed ja kõrgeimad värviliste mosaiikidega kaetud minaretid.
Hiivat võib pidada tõeliseks muuseumlinnaks. See on pea ainus imehästi terviklikult säilinud linn Kesk-Aasias ja on kantud ka UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja. Kuna Hiiva khaaniriik eksisteeris kuni 1920. aastani ning seal ehitati palju veel 19. sajandil, annab renoveeritud vanalinn hea pildi sellest, millised Kesk-Aasia keskaegsed linnad välja nägid.
Tutvume võimsate linnamüüride taga asuva Itšan-Qala kompleksiga.
Khaaniloss Kunya-Ark, mis moodustab omapärase suletud tsitadelli Hiiva vanalinnas, mille katusel olevalt vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade kogu vanalinnale.
Tervenisti glasuurmosaiigiga kaetud Lühike minarett, millest pidi omal ajal tulema Kesk-Aasia kõrgeim, kuid mille ehitustööd jäid pooleli. Minareti kõrval asub Muhammad Amin Khani medrese, mis on suurim medrese kogu Kesk-Aasias. Hiiva oligi tuntud medresede (kõrgem islami õppeasutus) rohkuse poolest – 20. sajandi algul oli linna territooriumil 65 töötavat medreset, mis moodustavadki olulise osa säilinud ehitistest ning milledest paljud on tänapäeval muudetud hotellideks, restoranideks või muuseumiteks. 
Hiiva vanim mošee - 220 puidust sambaga Juma mošee. Rohked karavanseraid ja kaubahoovid annavad aimu kunagisest elavast kaubandusest.
Näeme kuidas savist tandõrides küpsetatakse kuulsaid kettakujulisi Kesk-Aasia lepjoshkasid, mis on omaette osavust nõudev kunst. Siin saab ka oma osavuse proovile panna ja üritada ise tainapäts ahju seinale kinni lüüa. Võimalus lõunatada kohalikus tšaihanas ehk teemajas ja maitsta kohalikke Hiiva roogasid ja õppida kuidas valmistada lepjeshkasid (lisatasu eest). Pealelõunal soovitame jalutada vanalinna turgudel ja nautida linna keskaegset miljööd. Vapramad saavad ka linna kõrgeima minareti otsa ronida – kerge see ei ole aga vaade linnale on suurepärane.
Ööbimine Hiivas hotellis Asia Khiva*** või sarnases kahel ööl.

4. päev HIIVA AMUDARJA JÕGI JA KÕZÕLKUMI KÕRB– BUHHAARA
Hommikusöök hotellis. Algab bussiteekond Buhhaarasse. 
Läbime Horezmi vilajeti põllumajanduspiirkonna, kus domineerivad Usbekistani valgeks kullaks kutsutavad puuvillapõllud. Parasjagu on käes puuvillakoristuse aeg. Siinsetel põldudel kasvatatakse ka kümneid eri liike meloneid, mida siin teeääres ka müüakse – iga sort neist oma maitsebuketiga. Teeme peatusi melonite maitsmiseks. 
Ületame Amudarja jõe ning edasi kulgeb teekond läbi maalilise Kõzõlkumi kõrbe. Naudime vaateid Amudarja jõele ja teisel pool jõge asuvale Turkmenistanile. Sõidame piki vana Siiditeed mida mööda tuhanded aastad kaamelikaravanid liikusid.
Pärastlõunal saabume linna, mida juba keskajal kutsuti Püha Buhhaara ja mis on olnud kogu piirkonna üks tähtsamaid linnu, kunagine Buhhaara emiraadi pealinn.
Õhtupoole on Buhhaara vanas juudikvartalis võimalus vaadata ja õppida, kuidas on õige valmistada kesk-aasia kuulsaimat toitu – pilaffi buhhaara moodi, ja pärast seda ise ka proovida. Tutvume ka keskajast tänaseni püsinud miniatuurikunsti saladustega. 
Majutus kahel ööl hotellis Asia Bukhara**** või sarnases. 

5. päev BUHHAARA
Hommikusöök hotellis. Buhhaara linna asutamisajaks peetakse 6. saj eKr ja see on olnud tähtsamaid Pärsia tsivilisatsiooni keskusi ning ülioluline linn muistsel siiditeel. Siit pärineb ka võimas Samaniidide dünastia. Pärsia kultuuri üks suurkujusid Ibn Sina (Avicenna) on sündinud Buhhaara lähistel ja keskaja suurimaid poeete Rudaki tegutses Buhhaaras. 
9.–10. sajandil ehitatud Samaniidide mausoleum, vanim Kesk-Aasia tellisrajatis ning üks vanimatest mausoleumidest kogu Kesk-Aasias, on üks maailma arhitektuuri tippteoseid. Ark - Buhhaara emiiride kindlusloss ja Buhhaara riigi keskus, kuulsad vaibapoed ning Kaljani minarett – Buhhaara võimsuse sümbol, mis isegi Tshingis khaanile nii suurt muljet avaldas, et ta ainsana selle purustamata jättis. Miri Arab medrese on üks tähtsamaid tegutsevaid vaimulikke õppeasutuusi islamimaailmas, rajatud juba 16. sajandil. 
Siiditeel asunud linna ilmestavad erinevad kuplitega kaetud bazaarid: Taqi Zargaron (juveliiride maja), Taqi Sarrafon (rahavahetajate hall) jt. Ulugbeki medrese (15. saj) on ehitatud Timuri pojapoja Ulugbeki poolt. Magoki-Attari mošee on üks vanimatest mošeedest kogu Kesk-Aasias (12. saj). Nadir Divanbegi medrese oma imeliste lindudega fassaadil. 
Buhhaaras on võimalik maitsta suus sulavat, kohalikust rasvasaba lambast valmistatud tõelist Kesk-Aasia šašlõkki.
Linna keskel asuva tiigi kaldal asub kuulsa narri, Hodža Nasreddini kuju eesli seljas – temast pajatavad lood on siiani populaarsed üle kogu islamimaailma. Siinses tšaihanas saab rohelist teed nautida ja edasi jalutame kuulsates turukuplites. Näeme ka kuulsat Chor Minori (Neli minaretti), mis on 18. sajandil ehitatud medresest säilinud väravaehitis. 
Õhtul on soovijatel võimalus vaadata folklooriprogrammi Usbeki lauludest ja tantsudest (lisatasu eest).

6. päev BUHHAARA – AYDARKUL
Hommikusöök hotellis. Võtame suuna põhja, Kasahstani piiri poole. Tee peale jääb kvaliteetse savi poolest tuntud Gijduvani piirkond, kus elavad usbekistani kuulsaimad keraamikute dünastiad. Ühine lõunasöök. 
Pealelõunal saame näha, kuidas elasid kesk-aasia turgi nomaadid veel 20. saj alguses. Kõrbes asuva Aydarkuli veehoidla lähedal, kuhu voolab kesk-aasia teine suur jõgi Sõrdarja, on püsti pandud ehtsad kaamelivildist jurtad, mis on seest kaunistatud käsitsikootud vaipadega. Jurtad on siiani paljude Kesk-Aasia ja Siberi rahvaste eluasemeks – suvel hoiavad nad jahedust, talvel sooja. Seda piirkonda on pühaks peetud – siin on pühad allikad, siit on leitud tuhandeid basalti raiutud eelajaloolisi petroglüüfe, siit liikus 4 saj e.m.a. läbi ka Makedoonia Aleksander. Siin on võimalus sõita baktrianiga – aasia karvase kahe küüruga kaameliga, imetleda kõrbe säravat tähistaevast, päiksetõusu ja loojangut.
Õhtul istutakse lõkke umber, kuulatakse kõrbe rahvalaule ja maitstakse muu hulgas kuulsat nomaadide rahvustoitu bešbarmakki, mis tõlkes tähendab viit sõrme, st. süüakse seda traditsiooniliselt ühe käega. Avaneb võimalus näha looduslikult ilusat suurt järve keset liivakõrbe, mis tekkis Sõrdarja jõe tamm purunes ja vesi kõrbelohku voolas kuskil eelmise sajandi keskel. Praegu püütakse palju kala ja käiakse ujumas ja paadiga sõitma
Ööbime jurtades. Tõeliselt ehe elamus! 

7. päev AYDARKUL - SAMARKAND
Hommikusöök. Algab bussiteekond Samarkandi, linna mis mõned aastad tagasi 2750 a sünnipäeva pidas. Samarkandi nimi on Kesk-Aasia linnadest kõige kuulsam. Linna hiilgehetk saabus kui Timur ta oma impeeriumi pealinnaks valis. Pärsiast ja Kaukaasiast, Hiinast ja Indiast toodi kokku parimad arhitektid, müürsepad, puidunikerdajad, kalligraafid ja teised meistrid, et Samarkand säraks kaunimana kui ükski teine linn. 
Peale lõunat alustame tutvumist Samarkandiga. Gur Emir – Timuri mausoleum (14.–15. saj). Lisaks Timurile on siia krüptidesse maetud ka tema õpetaja, pojad ja pojapojad. Mausoleum Ruhabad, mille kupli all hoitakse pärimuse kohaselt laegast prohvet Muhamedi seitsme juuksekarvaga. Kuulus Registani väljak, kus vana turuplatsi ümber asuvad medresed: Ulugbeki medrese (15. saj), mille silmapaistvamate kasvandike hulka kuulub luuletaja ning sufistlik filosoof Jami, Sher Dori medrese ja Tillya-Kari medrese (17. saj.), mille kullatud detailide rohkusega ei suuda võistelda küll ükski hoone Kesk-Aasias. 
Shakhi-Zinda on suursugune kompleks Samarkandi ülikute hauakambritest (11.- 19. saj), mille all pidi asuma killuke paradiisi ja mille kõrvale maeti ka Usbekistani esimene president Islom Karimov.
Ulugbeki observatooriumi (15. saj). ehitajaks on Timuri lapselaps, valitseja ja teadlane Ulugbek. 15. sajandil oli Samarkandi observatoorium tähelepanuväärne teaduskeskus kogu islamimaailmas.
Degusteerime Uzbekistani veinimeistrite toodangut. Ööbimine hotellis Asia**** või sarnases.

8. päev SAMARKAND –TAŠKENT
Hommikusöök. Jätkame tutvumist Samarkandi ja selle lähiümbrusega. 
Oma aja maailma suurim Bibi-Khanumi mošee, mis on oma nime saanud Timuri vanema naise järgi. 
Kongili külas Siabi jõe kaldal külastame vana paberiveskit, kus siiamaani valmistatakse käsitööna kuulsat Samarkandi paberit. 
Khodja Daniyari mausoleum on rajatud kohta, kuhu pärimuse järgi maeti prohvet Danieli reliikvia, mille tõi Samarkandi Timur Iraanist Susa linnast. Mausoleumis asub prohveti 18-meetrine sarkofaag, mille kohta kohalik pärimus jutustab, et sarkofaag kasvas kuni haud sai kaetud hauakambriga. 
Nagu igas idamaa linnas, on ka Samarkandis turg parim paik, kus kohtuda tõelise kohaliku eluga. Usbekistani ühel suurimal Siyab-bazaaril saab nautida idamaiste värvide, helide ja lõhnade virrvarri, süüa lõunat, teha sisseoste ja usbekkidega juttu puhuda. 
Rong Samarkand–Taškent (kellaajad täpsustamisel). Majutus hotellis. 

9. päev LEND TAŠKENT–ISTANBUL, LEND ISTANBUL -TALLINN 
Hommikune transfeer lennujaama.  Lend Taškent-Istanbul kell 08:50-12:50 (TK369).
Lend Istanbul-Tallinn kell 15:00-18:15.
TERE TULEMAST TAGASI KOJU!

Reisi hind

1649 €*1735 €
 Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Reisi hind sisaldab:
 • Lend Tallinn-Istanbul-Taškent ja Taškent-Istanbul-Tallinn, Turkish Airlines lennud.
 • Siselend Taškent-Urgentš. Siselennu ja rongipiletite vormistamiseks on vaja edastada Germalo Reiside kontorile passikoopiad reisi broneerimisel.
 • Lennujaamamaksud. Lennujaamamaksud võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!
 • Mugav reisibuss transfeerideks ja ringreisiks Usbekistanis
 • Rongipiletid Samarkand – Taškent 
 • Majutus hotellides***/**** ja 1 öö jurtades (2-in. toad) hommikusöökidega, vastavalt programmile
 • Muuseumipääsmed ja külastustasud vastavalt programmile (juhul kui programmis või lisainfos ei ole viidatud lisatasule)
 • Eestikeelne reisiteenindus ja eestikeelsed ekskursioonid kogu reisi vältel, lisaks kohalik giid-reisisaatja
 • 1 lõunasöök ja 1 õhtusöök 6. päeval
Lisakulud
Lisatasu eest:
 • Tervise- ja/või reisikindlustus
 • Ühene majutus hotellides 190 €
 • Jootraha hotellides, kohalikule bussijuhile ja kohalikule giidile
 • Fotopiletid muuseumides
 • Buhhaara Nodir Devanbegi Madrassah folkloorishow al 15 € (tellitakse ja makstakse kohapeal)
 • Lõunasöögid al 11 € 

Viisa ja dokumendid

Alates 1. veebruarist 2019 Eesti kodanikule viisavaba. 
Reisile eelnevalt palume konsulteerida reisimeditsiini kabineti arstiga, lisainfo www.reisivaktsiinid.ee.
Siselennu ja rongipiletite vormistamiseks on vaja edastada Germalo Reiside kontorile passikoopiad reisi broneerimisel.

Lisainfo

Lennuinfo Turkish Airlines liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 30 kg. Maksimaalne lubatud pagasi kaal ühele ühikule registreeritavale pagasile on 32 kg. 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: hinnas sisaldub soe toit ja joogid.
Jätame endale õguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISITINGIMUSTEGA
28.09.2022 - 06.10.2022
Giid Raivo Haab
 Hind al 1649
Giid
Raivo Haab
Raivo Haab on Germalo Reiside meeskonnas tegutsenud aastast 2007 keskendudes peamiselt idamaade kultuurile. Ka Balkanimaade uuem ajalugu on teda paelunud ning viimastel aastatel võib Raivo juhendusel ka näiteks Horvaatia rannikul uusi paiku avastada...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

K
Krista
Täname väga nii sisuka ja rõõmsa Provence reisi eest, me oleme vaimustuses ja loodame ka edaspidi Germalo`ga reisil käia!
M
Mari-Ann ja Marje
Lugupeetud Germalo reisipere! Täname südamest Teid kultuurireiside eest, mis sellel väga keerulisel aastal on olnud võimalik korraldada. Sai käidud augustis Norras ja oktoobris Küprosel. Mõlemad reisid olid ootuspäraselt huvitavad, giidid Triinu ja Ervin oma tuntud kvaliteediga. Soovime kiita ka kõiki kontoritöötajaid, kes on alati olnud mõistvad ja vastutulelikud igasuguste ümbertõstmistega. Loodame väga, et järgmisel aastal maailm natukenegi avaneb, et saame oma silmaringi veelgi laiendada. Seniks soovime Teile kõigile kindlat meelt ja optimistlikku vaadet tulevikku!