Etioopia - Omo oru hõimud

Etioopia - Omo oru hõimud

31.10.19 - 10.11.19
Giid Raivo Haab
 Hind al 2399
Broneeri
2 vaba kohta
Meie reisidel teenindavad Teid targad, laia silmaringiga ja hoolivad eestikeelsed giid/reisijuhid. Lisaks on reisil ka kohalik giid, kes jagab praktilist infot ja tegeleb kohapealse korraldusliku poolega. Ekskursioonid ja vaatamisväärsused on reisi hinnas. Reisi meeldivaks kulgemiseks oleme välja valinud hea tasemega hotellid. Meie reisijuhid jagavad soovitusi söögikohtade osas ja annavad nõu muude küsimuste korral.
Anname endast kõik, et veedaksite kvaliteetse ja täisväärtusliku puhkuse!

See teekond viib meid veel paljuski avastamata Omo orgu Lõuna-Etioopias, kus elavad kõige põnevamad ja värvikamad hõimud. Murside, ardorede, borenade, bennade paeluvad kostüümid, värvikad kombed, kunst, käsitöö, muusika ja tantsud on väga erilised. Paljude hõimude elu on sajandite jooksul püsinud praktiliselt muutumatuna ja nii satubki rändaja otsekui möödunud aegade lummava  etnilise mitmekesisuse keskele.

See rännak viib meid vähekäidud teedele, annab võimaluse avastada külasid, kus elu on püsinud muutumatuna ja kärarikkaid turgusid Lõuna-Etioopias.
 
Õnneks on maailmas on paiku, mis jäävad eemale 21. sajandi kiirustamisest. Ikka otsime alguse lätteid ja tahame teada, miks maailm on nii mitmekesine. Siinsed hõimud on säilitanud traditsioonid, mis pärinevad aastatuhandete hämarusest, siinsed legendid räägivad aegadest, mil maailm oli täis harmooniat, siin püsib ristiusk ikka veel apostliteaegses puhtuses ja siiruses. Igavikulisena tunduv küsimus – kust me tuleme – saab ehk siin vastuse: Eedeni aed, inimkonna häll, võibki olla Etioopias.

Reisikava

1. päev LEND TALLINN–ISTANBUL JA LEND ISTANBUL–ADDIS ABEBA
Koguneme Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside teeninduspunktis, kus kõikidele reisijatele jagatakse vajalikud reisidokumendid. Lennud Tallinn-Istanbul ja Istanbul-Addis Abeba (kellaajad täpsustamisel).
Transfeer ja majutus kahel järgneval ööl hotellis Momona Hotel**** või sarnases.
 
2. päev ADDIS ABEBA LINNAEKSKURSIOON
Hommikusöök. Tutvume Etioopia pealinnaga, Menelik II rajatud kirikutega ja paleega, kus on eksponeeritud 19. sajandi mööbel, relvad, kuninglikud rõivad ning hinnalised vääriskividega kaunistaud sakraalsed esemed. Külastame rahvusmuuseumi, mis asub endises Haile Selassie palees, kus muu huvitava hulgas on võimalus näha ka 3,2 miljonit aastat tagasi elanud hominini (Australopithecus afarensis) kuulsa Lucy skeletti. Õhtusöök hotellis.
 
3. päev ADDIS ABEBA - TIYA -AWASSA
Hommikusöök. Lahkume pealinnast ning suundume oma ringsõidule.
Külastame Tiya arheoloogilist ala (UNESCO). Siin näeme omapäraseid graveeritud hauasambaid 12.–14. sajandist. Melka Kunture nimelises paigas on arheoloogid avastanud eelajaloolise tööriistade valmistamise asula.
Pärastlõunal saabumine Awassasse ja majutus järveäärses hotellis Haile Resort**** või sarnases.
Võimalusel võtame ette paadiretke, et tutvuda jõehobude eluga. Õhtusöök.

4. päev AWASSA - SENKELE PARK - SHASHEMENE – CHENCHA JA DORZE HÕIM - ARBAMINCH
Hommikusöök. Varahommikul külastame Awassa kalaturgu, kus lisaks kihavale turumelule võib kohata ka põnevaid linnuliike, sealhulgas marabud ja pelikanid.
Senkelle looduskaitseala akaatsiasaludega kaetud maastikel võib kohata mitmeid loomaliike, eriti aga graatsilisi kondoli antiloope, kudu antiloope ja tähnilisi hüääne. Looduskaitsealal on loendatud vähemalt 91 erinevat linnuliiki. Sashemene on linnake Kairost Kaplinna kulgeval Trans-Aafrika teel. 1948. aastal annetas Haile Selassie 2 km² isiklikku maad siia kogunenud rastafari kogukonnale. Hoolimata vintsutustest on see kogukond siiani säilinud.
Põikame Gughe mägedesse Chencha külla, et tutvuda kuulsate ehitajate - dorze hõimuga, kelle bambuseritvadest ja banaanilehtedest kahekorruselised majad pidavat püsima kuni 80 aastat. Jõuame oma teekonnal Arbaminchi.
Majutus ja õhtusöögid kahel järgneval ööl Paradise Lodge’s*** või sarnases.
 
5. päev ARBAMINCH - NECH SARI LOODUSKAITSEALA
Hommikusöök. Hommikupoolikul sõidame paika, kust avanevad kõige paremad vaated Arbaminchi lähistel asuvatele Abaya ja Chamo kaksikjärvedele. Täiusliku kujuga mäeseljandik, mida kutsutakse Jumalate sillaks, asub kahe järve vahel ja otsekui poolitab siinsed vapustavad maastikud.
Paaritunnine paadiretk Nech Sari looduskaitsealale ning mõnus loodusmatk, mille käigus on võimalus kohata nii sebrasid kui ka gaselle.

6. päev ARBAMINCH – KEY AFER – JINKA
Hommikusöök. Lahkume Arbaminchist ja alustame sõitu Jinkasse Omo orus. Teekond kulgeb Konso ja Weito kaudu. Key Aferis uudistame kirevat Bena turgu. Siia tulevad erinevate hõimude esindajad: tsemaid Weitost, hamerid Dimeikast ja ari rahvas Jinkast. Põneval ja värvikireval turul saab uudistada erinevaid rõivaid, mustreid ja ehteid.
Jätkame teekonda Jinkasse, mis on ka Mago rahvuspargi väravaks. Majutus hotellis Jinka Resort*** või sarnases. Õhtusöök.

7. päev JINKA – MAGO RAHVUSPARK – TURMI
Hommikusöök. Sõidame Mago rahvusparki ja käime mursi hõimu külades. Mago rahvuspark asub Omo jõe idakaldal ja siinsed kõrgused merepinnast kõiguvad 450 ja 2528 meetri vahel. Mago rahvuspargi lõunaservas elab eraldatuses mursi hõim. Mursid on tuntud eelkõige selle poolest, et naised kannavad venitatud alahuulel savist või puust ketast. Mida suurem taldrik, seda kaunim naine. Kohaliku pärimuse järgi hakati huuli venitama, et naisi päästa orjusesse müümisest, hiljem hakati seda ilusaks pidama. Mursid on väärikas ja iseteadev rahvas.
Dimekas külastame taas kohalikku turgu kuhu tuleb kauplema ka karo hõimu rahvas.
Ööbimine ja õhtusöögid kahel järgneval ööl Turmis Buska Lodge’s*** või sarnases.

8. päev TURMI – OMORATE – TURMI
Hommikusöök. Külastame dasenchi/gelebi rahvast, kes elavad Omo jõe kaldal. Ületame jõe kohalike poolt valmistatud paadiga. Keenia piiri lähedal Turkana järve põhjakaldal elav rahvas, keda kutsutakse ka galeb või geleb, on põlistest aegadest olnud karjakasvatajad-nomaadid. Viimasel ajal on nad jäänud rohkem paikseks ja hakanud ka põldu harima ja kalapüügiga tegelema. Naised hoolitsevad majapidamiste eest ja mehed käivad öösiti krokodille küttimas.
Sõidame tutvuma karo hõimu rahvaga. Karosid arvatakse olevat vaid umbes 1500 inimest, nad on tuntud ka oma kehamaalingute poolest.
 
9. päev TURMI – KONSO
Hommikusöök. Lahkume Turmist ja sõidame Konso külla. Vaatame üle puunikerduste tegijaid, kohtume vanemate elanikega ja õpime nende elu tundma.
Majutume Kanta Lodge’s või sarnases. Õhtusöök.

10. päev LEND ARBAMINCH-ADDIS ABEBA
Suundume lennujaama, lend Arbaminch-Addis Abeba.
Õhtul toimub Addis Abebas ühine õhtusöök koos folkloorikavaga.
Pärast õhtusööki transfeer lennujaama.

11. päev LEND ADDIS ABEBA–ISTANBUL, LEND ISTANBUL-TALLINN
Lend Addis Abeba–Istanbul ja lend Istanbul–Tallinn (kellaajad täpsustamisel).

Reisi hind

2399 €* / 2525 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele 

Hind sisaldab:
 • Lennupiletid Tallinn–Istanbul-Addis Abeba ja Addis Abeba-Istanbul–Tallinn
 • Lennujaamamaksud, käibemaks
 • Toitlustus lennukis
 • Majutus hotellides ja lodge’des (2-in. toad) koos hommikusöökidega ning muu toitlustus vastavalt programmile. Reisi hinnas 8 hommiku- ja 9 õhtusööki.
 • Kohaliku väikebussi kasutamine vastavalt programmile.
 • Lennupilet siselennule Arbaminch-Addis Abeba.
 • Eestikeelse giidi/reisijuhi teenused, lisaks ka kohalik inglisekeelne reisiesindaja.
 • Tasulised sissepääsud, mis programmis märgitud (juhul kui reisiprogrammis ei ole viidatud lisatasule).
 • Joogivesi bussis.
Lisakulud:
 • Etioopia viisa vormistamine 37 €. Hinnale lisandub viisa vormistamise kulu Stockholmis 20 €.
Lisatasu eest võimalik:
 • Tervisekindlustuse al 18,88 € (maksumus sõltuvalt vanusest kuni 65 a, vanematele kõrgem tariif). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse!
 • Ühese majutuse lisamaks 230 €
 • Lisatasu eest foto- ja videopiletid vaatamisväärsustel, samuti võimalikud lisakülastused, tseremooniad vms, mis reisi käigus võivad ette tulla. Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast! Inimeste pildistamisel ootavad pildistatavad selle eest samuti tasu.

Viisa ja reisidokumendid

Viisa ja reisidokumendid
Kõikidel reisijatel on vajalik vormistada Etioopia viisa. Viisa vormistamise tasud lisatakse arvele ning see kuulub tasumisele koos viimase osamaksega. Viisa(de) vormistamiseks palume toimetada pass ja muud alljärgnvead dokumendid Germalo Reiside kontorisse.
 • Täidetud, allkirjastatud ja õigel ajal esitatud taotlusankeet, mille saab täita ja välja printida siin ->
 • Passipilt
 • Kehtiv pass (kehtivus vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu)
Täpsem info: http://ethemb.se/consular-service/visa/

Lisainfo

Lennuinfo Turkish Airlines liinilendudel:
Äraantav pagas: Reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 30 kg, kuid ühe ühiku kaal ei tohi ületada 23 kg.
Käsipagas: Reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: Hinnas sisaldub soe toit ja joogid.

NB! Siselennul on pagasi piirmäär 23 kg.
 
Riigiinfo:
Etioopia Demokraatlik Liitvabariik
Pindala: 1,104,300 km²
Rahvaarv: 88,013,491 (2011)
Riigikeel: amhara
Aeg: maailmaaeg +3
NB! Etioopia kasutab oma kalendrit, milles on 13 kuud (12x30 päeva ja üks 5-6 päevane kuu) ning aastate arvestuses on kohalik kalender meie kalendrist 7 aastat taga. Etioopias vahetub aasta septembris. Ööpäevane kellaeg on 6 tundi nihkes, sest Etioopias algab ööpäev hommikul kell 6.
Valuuta: birr (ETB) 1 € = ~22 ETB, 1 USD = ~17 ETB 
Valuutat saab vahetada pankades ja suuremates hotellides. Krediitkaardiga saab maksta mõnedes pealinna kauplustes ja restoranides. Ringreisil vajalik sularaha. Soovitame reisile vahetada USD.
Turvalisus: Etioopia on turvaline maa ja tänavakuritegevus praktiliselt puudub. Sellegipoolest tuleb turistidel oma asjadel silm peal hoida. Mõnedes Addis Abeba piirkondades (turgudel ka lennujaamas) võib esineda  taskuvargusi, samuti  ei maksa hotellis raha laua peale jätta. Täpsemad käitumisjuhised antakse alati kohaliku giidi poolt. 
Jootraha ootavad kohalikud giidid ja bussijuhid. Inimestele pildistamisel tuleb selle eest maksta. Tavaline summa on 2–3 birri iga pildistatava inimese kohta. Inimeste pildistamisel tuleb igaühele 2–3 birri maksta.
Riietuse osas on maa suhteliselt liberaalne. Mošeedesse ja kirikutesse sisenemisel tuleb jalanõud ukse taha jätta.
Tervis ja vaktsineerimine: soovitatav on vaktsineerida kollapalaviku vastu. Samuti on mõningane koolera ja malaaria risk. Juua tohib ainult pudelivett. Puuviljad tuleks alati pesta. Palume konsulteerida reisimeditsiini kabineti arstiga, lisainfo www.reisivaktsiinid.ee.

Soovi korral võib kaasa võtta pastakaid, vihikuid jms. kohalikele lastele jagamiseks.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
 
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
 MEELDEJÄÄVAT REISI!

Kaart:

31.10.19 - 10.11.19
Giid Raivo Haab
 Hind al 2399
Broneeri
2 vaba kohta
Giid
Raivo Haab
Raivo Haab on Germalo Reiside meeskonnas tegutsenud aastast 2007 keskendudes peamiselt idamaade kultuurile. Ka Balkanimaade uuem ajalugu on teda paelunud ning viimastel aastatel võib Raivo juhendusel ka näiteks Horvaatia rannikul uusi paiku avastada...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Etioopia - Omo oru hõimud

Vaata reisist pilte