Etioopia - Omo oru hõimud

Etioopia - Omo oru hõimud

27.10.2023 - 06.11.2023
Giid Ervin Org
 Hind al 2999
Broneeri
2 vaba kohta
Meie reisidel teenindavad Teid targad, laia silmaringiga ja hoolivad eestikeelsed giid/reisijuhid. Lisaks on reisil ka kohalik giid, kes jagab praktilist infot ja tegeleb kohapealse korraldusliku poolega. Ekskursioonid ja vaatamisväärsused on reisi hinnas. Reisi meeldivaks kulgemiseks oleme välja valinud hea tasemega hotellid. Meie reisijuhid jagavad soovitusi söögikohtade osas ja annavad nõu muude küsimuste korral.
Anname endast kõik, et veedaksite kvaliteetse ja täisväärtusliku puhkuse!

See teekond viib meid veel paljuski avastamata Omo orgu Lõuna-Etioopias, kus elavad kõige põnevamad ja värvikamad hõimud. Murside, ardorede, borenade, bennade paeluvad kostüümid, värvikad kombed, kunst, käsitöö, muusika ja tantsud on väga erilised. Paljude hõimude elu on sajandite jooksul püsinud praktiliselt muutumatuna ja nii satubki rändaja otsekui möödunud aegade lummava  etnilise mitmekesisuse keskele.

See rännak viib meid vähekäidud teedele, annab võimaluse avastada külasid, kus elu on püsinud muutumatuna ja kärarikkaid turgusid Lõuna-Etioopias.
 
Õnneks on maailmas on paiku, mis jäävad eemale 21. sajandi kiirustamisest. Ikka otsime alguse lätteid ja tahame teada, miks maailm on nii mitmekesine. Siinsed hõimud on säilitanud traditsioonid, mis pärinevad aastatuhandete hämarusest, siinsed legendid räägivad aegadest, mil maailm oli täis harmooniat, siin püsib ristiusk ikka veel apostliteaegses puhtuses ja siiruses. Igavikulisena tunduv küsimus – kust me tuleme – saab ehk siin vastuse: Eedeni aed, inimkonna häll, võibki olla Etioopias.
Lugege Etioopia kohta lähemalt siit >

Reisikava

1. päev LEND TALLINN–ISTANBUL JA LEND ISTANBUL–ADDIS ABEBA
Kogunemine kell 10:15 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis infoletist vasakul asuvas kassas, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid. 
Lennud Tallinn-Istanbul kell 12:20-16:00 ja Istanbul-Addis Ababa kell 18:35-23:55 (lennunumbrid TK1422 ja TK676). Palume kontrollida Tallinna lennujaamas kogunemise ja lennuki väljumise aega ka vahetult enne reisi!
Transfeer ja majutus kahel järgneval ööl hotellis****.

2. päev ADDIS ABEBA
Hommikusöök. Tutvume Etioopia pealinnaga. Addis Abeba, mida kutsutakse ka Aafrika pealinnaks, tähendab tõlkes uut lille ja selle rajas kuningas Menelik II 1886. aastal. Linn asub Entoto mäe jalamil ca 2500m kõrgusel platool, mis teeb ta kõrguselt neljandaks pealinnaks maailmas. Tutvume Menelik II rajatud kirikutega ja mäe tipus asuva paleega. Siinses väikeses muuseumis on eksponeeritud 19. sajandi mööbel, relvad, kuninglikud rõivad ning hinnalised vääriskividega kaunistaud sakraalsed esemed. Seejärel külastame rahvusmuuseumi, mis asub endises keiser Haile Selassie palees, kus muu huvitava hulgas on võimalus näha ka 3,2 miljonit aastat tagasi elanud hominini (Australopithecus afarensis) kuulsa Lucy ja temast 150 000 a vanema Selami skeletti. Vaatame Kolmainu katedraali, kuhu on maetud viimane keiser Haile Selassie koos abikaasaga. Teeme tiiru Aafrika suurimaks turuks nimetatud Mercatol.

3. päev ADDIS ABEBA - LANGANO JÄRV
Hommikusöök. Lahkume pealinnast võtame suuna lõunasse mööda Oromiat, kus elavad peamiselt oromod, kes on arvukuselt suurim Etioopia rahvusgrupp. Oromod on ajalooliselt olnud peamiselt karjakasvatajad ja erinevad oma elulaadi poolest põhjapoolsetest semiidirahvastest amharatest ja tigredest, kes on olnud peamiselt teraviljakasvatajad. Sõidame mööda kuulsat Aafrika rifiorgu ehk Ida-Aafrika alangut. See on mandrilaamade vaheline lõhe, mis kulgeb Punasest merest diagonaalis läbi Etioopia kuni Mosambiigini ja on kuulus oma looduslike vaatamisväärsuste, eksootiliste lindude ja sügavate rifioru järvede poolest. Langano järve juures majutume hotelli ja õhtupoolikul on võimalus järve rannal lõkketule ääres proovida etiooplaste ühte lemmiktoitu Tibbsi mis on väiksed grillitud lihatükikesed.

4. päev LANGANO - SHASHEMENE - ARBAMINCH
Hommikusöök. Jätkame teed mööda rifiorgu ja jõuame Shashemene linna. Linn asub ühel Aafrika tähtsaimal magistraalil, Trans Aafrika maanteel, mis ühendab omavahel Kairot ja Kaplinna. Linn tekkis siia 1966 peale keiser Haile Selassie külaskäiku Jamaikale. Rastfari usundi järgijad, kes Haile Selassiet elavaks jumalaks ja messiaks pidasid, järgnesid talle Etioopiasse ja keiser eraldas siia nendele maad. Nende väike kogukond elab siin piirkonnas tänapäevani, mõned on kohalikega segunenud, palju on ka kunstnikke, kuulsad on nende kuivatatud banaanilehtedest kompositsioonid.
Edasi jõuame Arbaminchi, mis asub juba Etioopia lõunaalade rahvaste ja rahvuste piirkonnas. Linna nimi tähendab 40 allikat ja see asub rifioru lääneservas Abaya ja Chamo kaksijärvede kohal. Siin võib kohata enamiku ümberkaudu elavate kümnete hõimude esindajaid. Linn on tuntud oma ülikooli, rikkalike puuuviljaaedade, kireva turu ja ümberkaudsete rahvusparkide poolest.
Majutume Arbaminchis kahel jörgneval ööl lodge tüüpi hotellis.

5. päev ARBAMINCH
Pärast hommikusööki sõidame paika, kust avanevad kõige paremad vaated Arbaminchi lähistel asuvatele Abaya ja Chamo kaksikjärvedele. Täiusliku kujuga mäeseljandik, mida kutsutakse Jumalate sillaks, asub kahe järve vahel ja otsekui poolitab siinsed vapustavad maastikud. Paaritunnisel paadiretkel Chamo järvel on võimalus näha jõehobusid ja krokodille. Nech Sari rahvuspargis teeme väikese jalutuskäigu, kus on lootust näha sebrasid ja gaselle. Järve ääres elavad ka kolm erinevat liiki ahve - paavianid, vervetahvid ja koolobused.
Peale lõunat suundume edasi Gughe mägedesse Chencha külla, et tutvuda kuulsate ehitajate - dorze hõimuga - kelle bambuseritvadest ja banaanilehtedest kahekorruselised majad pidavat püsima kuni 80 aastat. Dorzed on ka kuulsad kudujad ja näeme, kuidas nad valmistavad leiba võltsbanaani varrest.
 
6. päev ARBAMINCH - KONSO 
Hommikusöök. Lahkume Arbaminchist ja suundume lõunapool asuvatesse Konso mägedesse ja Konso külla. Konsode elatusallikas on põllumajandus ja sealsete külade ümber leidub rohkesti sorgopõlde. Sorgo annab aastas kaks saaki ja muuhulgas pruulitakse sellest ka õlut. Konsode ainulaadsed kividest ehitatud kindluskülad on kantud ka UNESCO maailmapärandisse. Konsod elasid tänu oma eraltatud asukohale mägedes pikka aega peaaegu isolatsioonis ilma välismõjutusteta. Nad on tugevalt kokkuhoidev kogukond oma erlise kultuuri ja traditsioonidega, mis on erinevad teistest ümberkaudsetest hõimudest. Nad on kuulsad oma käsitööoskuste, aga eriti oma ainulaadse arhitektuuri poolest. Konso naiste triibulised seelikud, mis meenutavad meie kihnu saare omi, on ka Etioopias ainulaadsed. Vaatame üle puunikerduste tegijaid, generatsioonide samba, kohtume vanemate elanikega ja õpime nende elu tundma. 
Majutume järgneval ööl Konsos lodge tüüpi hotellis.
 
7. päev KONSO - TURMI
Hommikusöök. Sõidame mägedest alla lõunapoole ja jõuamegi Omo jõe orgu, kus elavad suisa kümned erinevad hõimud. Omo jõe org on ka paik, kust on leitud miljoneid aastaid tagasi elanud inimeste eellaste jälgi. Jõuame Turmi linnakesse, mille kõrval elavab üks kuulsamaid hõime - hamerid. See suur hõim on tuntud oma ookriga punaseks värvitud soengute ja ehete poolest. Vaatame ja osaleme nende esmaspäevasel turupäeval.
Majutume järgneval ööl Turmis lodge tüüpi hotellis.

8. päev TURMI - OMORATE - JINKA
Hommikusöök. Sõidame Omoratesse ning külastame dasenchi/gelebi rahvast, kes elavad Omo jõe kaldal. Dasenehid on suguluses Masai rahvaga Keenias ja on säilitanud oma algelise eluviisi vitstest punutud onnikestes, mida on lihtne kokku panna ja vajadusel uude kohta üles panna. Ületame jõe kohalike poolt valmistatud paadiga. See Keenia piiri lähedal Turkana järve põhjakaldal elav rahvas on põlistest aegadest olnud karjakasvatajad-nomaadid. Viimasel ajal on nad jäänud rohkem paikseks ja hakanud ka põldu harima ja kalapüügiga tegelema. Naised hoolitsevad majapidamiste eest ja mehed käivad öösiti krokodille küttimas. Vaatame nende elu-olu, dasenchid on tuntud ka oma hüplevate tantsude poolest, mida nad lauluga saadavad ja millega võib soovi korral ka ühineda.
Sõidame edasi Jinkasse. Jinka on väravaks ka Mago rahvuspargile ja siitkaudu läheb tee Omo jõeni ning edasi Keeniasse. Jinkas tutvume lähemalt aride hõimuga. See suur hõim on rohkem küladesse koondunud, tegeletakse viljakasvatusega, aga ümberkaudu on nad eelkõige tuntud oma pottseppade ja seppade poolest. Vaatame, kuidas valmivad sepa käe all kohalikud noad ja odaotsad.
Majutume kahel järgneval ööl Jinkas lodge tüüpi hotellis.
 
9. päev JINKA - MAGO RAHVUSPARK - JINKA
Hommikusöök. Sõidame Mago rahvusparki ja käime mursi hõimu külades. Mago rahvuspark asub Omo jõe idakaldal ja siinsed kõrgused merepinnast kõiguvad 450 ja 2528 meetri vahel. Mago rahvuspargi lõunaservas elab eraldatuses mursi hõim. Mursid on tuntud eelkõige selle poolest, et naised kannavad venitatud alahuulel savist või puust ketast. Mida suurem taldrik, seda kaunim naine. Kohaliku pärimuse järgi hakati huuli venitama, et naisi päästa orjusesse müümisest, hiljem hakati seda ilusaks pidama. Mursid on väärikas ja iseteadev rahvas, kes elab laialdasel maaalal Omo jõe tasandikul. Mehed hoolitsevad suurte seebukarjade eest, mis on nende rikkuse tunnuseks ja käivad ka  metsloomi küttimas. Naised on rohkem kodused ja hoolitsevad küla eest. Mursid on kuulsad ka oma kehamaalingute poolest, millest teadja oskab palju välja lugeda tema sotsiaalse staatuse ja saavutuste kohta.
 
10. päev LEND JINKA-ADDIS ABEBA
Hommikusöök. Sõidame Jinka lennujaama ja lendame tagasi Addis Abebasse. Siin külastame veel kohalikku etnograafilist restorani kus peale rikkaliku valiku kohalikke roogasid saame hea ülevaate erinevate kohalike hõimude ja rahvaste lauludest ja muusikast.

11. päev LEND ADDIS ABEBA–ISTANBUL, LEND ISTANBUL-TALLINN
Lend Addis Abeba-Istanbul kell 01:45-07:25 ja lend Istanbul-Tallinn kell 08.45-11.50 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid TK677 ja TK1421).

Reisi hind

2999 €* / 3157 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Hind sisaldab:

 • lennupiletid Turkish Airlines Tallinn–Istanbul-Addis Abeba ja Addis Abeba-Istanbul–Tallinn;
 • lennujaamamaksud, käibemaks;
 • toitlustus lennukis;
 • majutus hotellides ja lodge’des (2-in. toad) koos hommikusöökidega ning muu toitlustus vastavalt programmile. Reisi hinnas 8 hommiku- ja 9 õhtusööki;
 • kohaliku väikebussi kasutamine vastavalt programmile;
 • lennupilet siselennule Jinka-Addis Abeba;
 • eestikeelse giidi/reisijuhi teenused, lisaks ka kohalik inglisekeelne reisiesindaja;
 • tasulised sissepääsud, mis programmis märgitud (juhul kui reisiprogrammis ei ole viidatud lisatasule);
 • joogivesi bussis.
Lisakulud:
 • Etioopia viisa 82 € (sesiuga 14.09), millele lisandub vormistamise tasu 10 €.
Lisatasu eest võimalik:
 • Tervisekindlustuse (maksumus sõltuvalt vanusest kuni 69a, vanematele kõrgem tariif). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse!
 • Ühese majutuse lisamaks 230 €
 • Lisatasu eest foto- ja videopiletid vaatamisväärsustel, samuti võimalikud lisakülastused, tseremooniad vms, mis reisi käigus võivad ette tulla. Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast! Inimeste pildistamisel ootavad pildistatavad selle eest samuti tasu.

Viisa ja reisidokumendid

Viisa ja reisidokumendid
Kõikidel reisijatel on vajalik vormistada Etioopia e-viisa. Viisa vormistamise tasud lisatakse arvele ning see kuulub tasumisele koos viimase osamaksega. Viisa vormistamiseks on vajalik 25. septembriks Germalo Reiside kontorisse tuua või saata e-mailiga:
 • Dokumendifoto 
 • Passikoopia (passi kehtivus vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu)

Lisainfo

Lennuinfo Turkish Airlines liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 23 kg.  
Käsipagas: Reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: Hinnas sisaldub soe toit ja joogid.

NB! Siselennul on pagasi piirmäär 23 kg.
 
Riigiinfo:
Etioopia Demokraatlik Liitvabariik
Pindala: 1,104,300 km²
Rahvaarv: 108 386 391 (2018)
Riigikeel: amhara
Aeg: maailmaaeg +3
NB! Etioopia kasutab oma kalendrit, milles on 13 kuud (12x30 päeva ja üks 5-6 päevane kuu) ning aastate arvestuses on kohalik kalender meie kalendrist 7 aastat taga. Etioopias vahetub aasta septembris. Ööpäevane kellaeg on 6 tundi nihkes, sest Etioopias algab ööpäev hommikul kell 6.
Valuuta: birr
1 USD = 52,8 ETB
1 EUR = 52,6 ETB
Valuutat saab vahetada pankades ja suuremates hotellides. Krediitkaardiga saab maksta mõnedes pealinna kauplustes ja restoranides. Ringreisil vajalik sularaha. Soovitame reisile vahetada USD.
Turvalisus: Etioopia on turvaline maa ja tänavakuritegevus praktiliselt puudub. Sellegipoolest tuleb turistidel oma asjadel silm peal hoida. Mõnedes Addis Ababa piirkondades (turgudel ja lennujaamas) võib esineda  taskuvargusi, samuti  ei maksa hotellis raha laua peale jätta. Täpsemad käitumisjuhised antakse alati kohaliku giidi poolt. 
Jootraha ootavad põhimõtteliselt kõik, ka kohalikud giidid ja bussijuhid, arvestuslik kogusumma ca 30-35 USD. Inimestele pildistamisel tuleb selle eest maksta. Tavaline summa on 15-20 birri iga pildistatava inimese kohta. Inimeste pildistamisel tuleb igaühele 15-20 birri maksta.
Riietuse osas on maa suhteliselt liberaalne. Mošeedesse ja kirikutesse sisenemisel tuleb jalanõud ukse taha jätta.
Tervis ja vaktsineerimine: soovitatav on vaktsineerida kollapalaviku vastu. Samuti on mõningane koolera ja malaaria risk. Juua tohib ainult pudelivett. Puuviljad tuleks alati pesta. Palume konsulteerida reisimeditsiini kabineti arstiga, lisainfo.

Soovi korral võib kaasa võtta pastakaid, vihikuid jms. kohalikele lastele jagamiseks.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
 
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
 MEELDEJÄÄVAT REISI!
27.10.2023 - 06.11.2023
Giid Ervin Org
 Hind al 2999
Broneeri
2 vaba kohta
Giid
Ervin Org
Ervin Org on Võrumaalt pärit, hingelt tartlane ning õppinud filoloogiat. Ervinile meeldib olla ümbritsetud uudishimulikest inimestest ja ta ütleb, et ongi jutustaja - omamoodi justkui interpreet, kes on maailma kirkust ja värve juba 19 aastat oma reisikaaslastele avaramaks jutustanud...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Etioopia - Omo oru hõimud

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

V
Veinika ja R
Tere! Viibisime kultuurireisil Fääri saartel 4.-09.8.2021. Jäime väga rahule. Olime veidi kahtlevad, kuna ei teadnud Fääridest eriti midagi, aga otsustasime siiski minna, see tundus põnev. Meie grupi giidiks oli Heigo Sahk, kes on suurepärane, asjalik, sõbralik, huumorimeelne, tähelepanelik. Kogu reis kulges sujuvalt, kõik oli väga hästi korraldatud. Fääri saared üllatasid meid väga ja reis jättis väga head ja sügavad muljed. Soovitame siiralt külastada Fääri saari - üllatusi jätkub terveks reisiks! :) Aitäh, Germalo!
P
Pilvi
Oleme Teile väga tänulikud kõikide unustamatute reisielamuste eest ja soovime jätkata ka järgmisel aastal. Olen Teie bürooga reisinud alates 2000. aastast ja reisin kuni tervist jätkub. Loodan, et elame üle need rasked ajad ja huvitavad reisid seisavad jälle ees.