Kreekas ei tunne kaugelt tulnud rändaja end külalisena - ta on siin nagu vanade tuttavate juures. Kreekat peab mõistma ja vaatama südamega ja kus oleks see lihtsam kui kreekasinise Egeuse mere ääres või antiiksammaste marmori valguses?
Maailm on Kreekalt saanud olümpiamängud, filosoofia, demokraatia, teatri – esimesed märksõnad, mis Kreeka peale mõeldes meenuvad. Ikka ja jälle tulevad inimesed kogu maailmast siia, kus rohkem 2500 aastat tagasi lõi õitsele kultuur, mis andis suuna järgnevatele ajastutele.
Soojus ja mõnusalt lainetav meri ning vapustavad rännakud Euroopa kõrgkultuuri lätetel. Ainult Kreekas ja ei kusagil mujal on kaugete aegade side igapäevaeluga nii tajutav ja lihtne.
Lugege Kreeka kohta lähemalt
siit >
Reisikava
1. päev TALLINN-RIIA - ATEENA
Kogunemine kell 03:30 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside infoleti juures, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid.
Lend Tallinn-Riia kell 05:35-06:25 ja Riia-Ateena kell 11:10-14:25 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT362 ja BT611). Palume kontrollida reisi väljumise kellaaega vahetult enne reisi! Tere tulemast Kreekasse! Ateena lennuväljalt alustame elamusterohket teekonda läbi hellenite maa. Majutus hotellis
Ilisia**** või sarnane kahel järgneval ööl.
2. päev ATEENA
Ateena on linn, mida ei saagi ühegi teise linnaga maailmas võrrelda. See on unikaalne, kordumatu linn, mille linnamaastikes valitseb totaalne sasipundar erinevatest ajastutest ja stiilidest. Ateena on otsekui teatrietendus, kus domineerib ainult üks näitleja – linna südames Akropoli kaljul valendav Parthenoni tempel. Rohkem kui tuhat aastat on Akropol olnud Ateena sümbol - lüli, mis ühendab võimsa antiiktsivilisatsiooni tänapäevaga. Paik, kus on olnud nii tempel, kirik kui ka mošee, mõjub meile sama aukartust äratavalt kui selle hiilgeajal. Agoraa (turuplats) Akropoli jalamil ei olnud mitte ainult linnriigi ärielu keskus, vaid ka poliitika-, kultuuri- ja usuelukeskus. Plaka on tänapäeva Ateena vanim ja kauneim piirkond, kus kitsaste trepp-tänavate labürint kulgeb väljakult väljakule. Siin on võimalik jalutada ja suveniire osta või lihtsalt puude varjus külma kohvijooki frappet nautida ning tunda ennast mõnusalt Euroopa kõige mittepealinnalikumas pealinnas.
3. päev KORINTOSE KANAL - EPIDAUROS - NAFPLIO
Lahkume Ateenast. Kitsuke Korintose maakitsus, mida uhuvad Joonia ja Egeuse mere lained moodustab looduslikku ühenduse Atika ja Peloponnesose poolsaare vahel. Sajandeid unistasid inimesed kahe mere ühendamisest, kuid alles 19. sajandi lõpul see unistus täitus. Aukartust äratav rajatis Korintose kanal ja vaated Egeuse ja Joonia merele. Edasi kulgeb teekond Peloponnesose poolsaarel.
Peloponnesosel - Pelopsi saarel - on müütide salapäraga varjutatud Kreeka mandriosa ajaloo algus. Antiiklegendidest tuttav maailm rullub rändaja ees lahti kildhaaval külastades selliseid paiku nagu Mükeene, Argos või kaunis Nafplio. Siit on üle marssinud, ahhaialased, doorlased, makedoonlased, roomlased, bütsantslased, ristisõdijatest frangid, veneetslased, türklased. Kõik need tulijad on jätnud oma jälje ja nii võib tänagi poolsaarel ringi sõites leida paljudest paikadest veneetsiaaegseid kindlustusi, frankide poolt ehitatud losse ja kloostreid, Bütsantsi keisrite rajatud arvukaid kirikuid. Epidauros on väga eriline paik. Uimastavalt lõhnavad piiniad ja pea alati saadab siin viibijat kõrvulukustav tsikaadide sümfoonia. Ajaloos sõltumatu ja isepäine Epidauros oli paigaks kus asus Vahemeremaade üks tähtsamaid asklepione, mis oli pühitsetud arstikunsti jumalale Asklepiosele. See oli omamoodi ravitsemise paik, kuhu tulid tuhanded inimesed, et oma ihu- ja hingehädade vastu leevendust leida. Tänapäeval on siin tohutu arheoloogiaala, kus saab näha kunagiste templite varemeid, siin on päris kenasti säilinud staadion ja muidugi on siin suurejooneline marmorist ehitatud ja ligi 14 000 vaatajat mahutav teater. Epidaurose teatrit peetakse kauneimaiks ja parima akustikaga antiikteatriks kogu maailmas!. Unikaalne on teatri akustika tõepoolest: lava keskel sosistatu on kuulda ka kõige ülemistele pingiridadele. Väikeses muuseumis on välja pandud arheoloogilistelt kaevamistel leitu: skulptuurid, arstiriistad ja isegi marmorisse raiutud retseptid ja haiguslood. Juba veneetslased pidasid Nafphlio linna oma tähtsaimaks tugipunktiks Kreekas ja tegid sellest Peloponnesose kauneima linna, laristades mitmevärvilise marmoriga nii peaväljakul kui kitsastel mäkke keerlevatel tänavatel. Nafpliost saab 19. sajandil vaba Kreeka esimene pealinn. Sümpaatne ja paljude arvates kõige ilusam Kreeka linn võlub rahuliku meeleolu, soojade meretuulte ja võrgutavalt lõhnavate tavernide suminaga. Majutus Nafplios hotellis
Park*** või sarnane.
4. päev MÜKEENE- OLÜMPIA
Kreeka ja kogu läänemaailma ajaloo tähtsamaid tunnistajaid Mükeene seisab vankumatult mäenõlval ja võimsad kükloopmüürid, ammuste intriigide tummad tunnistajad, kaitsevad ikka tema saladusi. Väärikad lõvid valvavad tsitadelli sissepääsu ja siin astub rändaja tänavatel, mis olid rahvarohked juba ligi 3000 aastat tagasi. Mükeene südames, kunagise valitsejapalee kohal seistes mõistad, et ajaloo ülikaugetel aegadel kaob reaalsuse ja müüdi piir. Siit võib isegi silmapiirist kaugemale näha! Kõik on siinsamas: Argos – üks vanimaid järjepanu asustatud linnu maailmas, Tiryns Heraklese sünnipaik, Assini – Mükeene merevärav ja Mükeene - atriidide pere traagilise saatuse kants. Sõidame läbi Peloponnesose kaunite maastike Elise maakonda Olümpiasse. Siin Kronose mäe jalamil, pühaks peetud Altyse hiies oli üks kõige tähtsamaid antiikmaailma pühamuid, inimeste ja jumalate isale Olümpose Zeusile pühendatud. Siia kogunesid iga nelja aasta tagant atleedid, et osavus, sitkus ja vastupidavus pärjamängudel proovile panna. See on olümpiamängude sünnikoht. Olümpia pidustused olid antiikmaailmas niivõrd olulised, et ise aega hakati arvestama olümpiaadides. Arheoloogilisel alal näeme Hera ja Zeusi templit, gümnaasiumi, palestrat, suurmeister Pheidiase töökodasid ja palju muud põnevat. Olümpiastaadion oma täies hiilguses ja siin saab igaüks tõelises staadionjooksus jõudu proovida. Võrratu kollektsiooniga muuseum. Majutus Olümpia piirkonnas hotellis***.
5. päev DELFI ARHEOLOOGILINE ALA
Sõidame Delfisse. Parnassose mäe jalamil asus üks kuulsamaid Vana-Kreeka kultuskohti. Kreeklaste jaoks eksisteeris elu enne ja elu pärast Delfis käiku ja siia Parnassose mäe jalamile jumal Apolloni pühamusse on ikka tuldud õigeid vastuseid saama. See oli kogu Kreeka maailma keskpunkt – omphalos ja siit saadud ennustus usuti olevat alati eksimatu. Lummav ning salapärane on selle paiga aura ja looduski lisab sellele juurde kaunimad vaated. Suurepäraselt säilinud rajatistega arheoloogiaala asub päikeselisel nõlval pea 800 meetri kõrgusel merepinnast. Kõnnime pühal teel, mis viib rändaja pühamu kõige olulisema templi juurde, kus kunagi istus kolmjalal loorberilehte närides püütia ja kõneles tõejumala endaga. Vaatame templite sihvakaid sambaid, ning püüame lugeda ammustel aegadel kivisse raiutud tekste. Küpresside ja loorberipuude meeli erutav lõhn jutustab koos vanade kividega selle paiga väga erilist lugu. Tutvume muuseumi rikkaliku ekspositsiooniga, kus saab näha uskumatult kauneid skulptuure, ehitiste fragmente ja keraamikat, mis siitsamast Delfist leitud on.
Majutus Delfis hotellis Parnassos*** või sarnases.
6. päev METEORA
Alustame sõitu Meteorasse. Teekond kulgeb üle mägede ja läbi viljaka Tessaalia tasandiku. Meteora on üks kõige hämmastavamaid kohti Kreekas, kui mitte kogu maailmas. Õhus hõljuvad kloostrid, sest just nii võiks Meteora nime tõlkida eesti keelde. See on tõepoolest imetlusväärne ja isegi salapärane paik: tohutud, kuni 600 meetrit kõrged kivisambad tõusevad praktiliselt püstloodis Pineiose jõest uhutud tasandiku kohale ja valvavad tummalt Tessaalia tasandiku loodepiiri. Esimesed vagad mehed jõudsid siia Pindose mägede ja tasandiku piirile juba pea 1000 aastat tagasi ja alustasid siia eraklate rajamist. Ligipääsmatud püstloodsete seintega kaljusambad andsid varjupaika võõraste vallutajate ja teeröövlite eest, siin hoiti alles vaimupärand ja kristlikud traditsioonid. Meteora tähendust õigeusklikus maailmas võib võrrelda legendaarse Athose mäega. Veel 20. sajandi alguses pääses paljudesse kloostritesse ainult korvtõstukitega või ronides mööda kitsaid käänulisi kaljusse treppe. Ammustel aegadel tavatseti Meteoras öelda mungale, kes tõstukile astus: „Vaata ette, ma ei tõsta sind mitte ainult üles, vaid lausa taevasse!“ Alles 1921. aastal lubati Meteora kloostritesse siseneda esimesel naisel… Kunagi oli siin ligi 20 kloostrit, millest tänapäeval tegutseb ainult kuus. Need on asustatud vaid väheste munkade ja nunnadega, kuid pakuvad sellegipoolest harukordse elamuse ortodokssest kloostrielust ka üürikeseks ajaks siia tulnud rändajale.
Majutume Meteora külje all Kalambakas hotellis Orfeas*** või sarnases.
7. päev VERGINA - PELLA ARHEOLOOGIA ALA - THESSALONIKI - LEND THESSALONIKI-RIIA-TALLINN
Vergina, ajalooline Aigai, oli Makedoonia suurriigi esimene pealinn. 337. aastal eKr mõrvati siin kiningas Fillipos esimene ja samas kuulutati uueks kuningaks nooruke Aleksander. Alates 19. sajandi lõpust on siin avastatud paljugi erakordset ja Aigai on üks olulisemaid arheoloogilisi mälestisi Kreekas. Tutvume arheoloogia alaga ja külastame Filippos II hauakambrit, mis avastati 1977. aastal ja mille rikkalikud leiud on eksponeeritud muuseumis. Seejärel väike linn Pella, mis sai Makedoonia riigi pealinnaks 5. sajandi lõpus. Linnast sai kiiresti üks Kreeka tähtsaimaid poliitilise, majandusliku ja kultuurilise elu keskus.
Esmakordselt mainib linna Herodotos oma kirjelduses Xerxese sõjakäigust Kreeka vastu.
Pella saavutas haripunkti hellenistlikul perioodil – see on IV, III ja II sajandi teisel poolel eKr, mil see ei olnud mitte ainult Makedoonia riigi pealinn, vaid ka elav kaubanduskeskus. Rikkalikud kaevamisleiud illustreerivad linna ja selle kindlustuste arengut, linnaplaneerimist, kodu-, palee-, usu- ja matusearhitektuuri. Seejärel suundume Thessaloniki linna, kus elab üle miljoni inimese. Kreeka põhjaosa suurim linn on ehitatud viljakale pinnasele. Linna iseloomustab multikultuursus, kus on läbi põimunud arheoloogiliste paigad, bütsantsi kirikud ja kaasaegne arhitektuur.
Õhtul ühine õhtusöök (lisatasu eest).
Aeg suunduda lennujaama. Lend Thessaloniki-Riia kell 03:35-06:25 ja Riia-Tallinn kell 07:35-08:25 (BT311). Lennuk jõuab Tallinnasse kuupäevaliselt 26. oktoobril, reisi kaheksandal päeval. Reisi hind
999 €* / 1051 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.
Reisi hind sisaldab:
- lennupiletid lendudele Tallinn-Riia-Ateena/Thessaloniki-Riia-Tallinn (Air Balticu liinilennud);
- lennujaamamaksud, käibemaks;
- mugava bussi kasutamine vastavalt programmile;
- 6 ööd hotellides***/**** vastavalt programmile (2-in toad), 6 hommikusööki;
- ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi/reisisaatja teenus.
Lisakulud
Lisatasu eest võimalik:
- ühene majutus hotellis 290 €;
- tervisekindlustus (-69a, vanematele kõrgem tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame vormistada reisitõrkekindlustuse!
Reisi hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
Muuseumide ja teiste tasuliste objektide hinnad:
- Mükeene arheoloogiline ala ja muuseum 12 €,al 65 a 6 €
- Epidaurose teater ja muuseum 12 €,al 65 a 6 €
- Ateena Akropol 20 €,al 65 a 10 € /ettetellimisel ja tasumisel
- Ateena agoraa 8 €
- Delfi arheoloogiline ala ja muuseum 12 €, al 65a 6 €
- Meteora Megalo klooster 3 €, Russanou klooster 3 €
- Olümpia arheoloogiline ala ja muuseum 12 €, al 65 a 6 €
- Pella arheoloogia ala
- Vergina arheoloogia ala
- Õhtusöök Thessalonikis
- Õhtusöök Meteoras 8 € (tellitakse ja tasutakse kohapeal)
Piletite hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!Viisa ja dokumendid
Kreekasse reisimine on Eesti kodanikule viisavaba. Siseneda võib nii kehtiva passi kui ka isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel.Lisainfo
Lennuinfo liinilennul:
Äraantav pagas: Reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 23 kg ja mille kolm mõõdet (laius + kõrgus + sügavus) ei tohi ületada 158 cm (nt 30x50x78 cm).
Käsipagas: Reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku kaaluga kuni 8 kg, mille maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 56x45x25 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis kuni 100 ml pakendites ning mis on pakendatud ühte läbipaistvasse korduvsuletavasse kuni üheliitrilise mahutavusega plastkotti.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
MEELDEJÄÄVAT REISI!