Eesti - Lõuna-Eesti muistsed looduse pühapaigad

Eesti - Lõuna-Eesti muistsed looduse pühapaigad

19.06.2021 - 20.06.2021
Giid Ervin Org
 Hind al 139
Broneeri
Eestimaal on palju kauneid kohti, kus looduse ilu või erakordsus on inimesi aastatuhandeid hämmastanud. Meie esivanemad, kes elasid kooskõlas looduse maagilise rütmiga, hakkasid neile paikadele juba ammu erilist tähendust omistama. Mis on  see jõud, mis on toonud inimesed kindlatesse kohtadesse oma meeli puhastama ja kujutledes, et nad kõnelevad kellegi või millegi kõrgemaga, iseenda sisemaailma vaatama. Need on väega paigad, mida oleme pühaks pidanud. 
Hoolimata 20. sajandil hoogustunud linnastumisest oleme siin Eestimaal suutnud alles hoida õhkõhukese sideme kõige sellega, mis oli meie esivanematele loomulik ja igapäevane. See, mis harjumuspärasest aga erinev, muutub tihti osaks meie hingemaailmast ja omandab pühalikkuse mõõtme. Rahvas, kelle aastaring on nii või teisiti seotud looduse igavese kulgemisega näeb ümbritsevas kõikehõlmavat jõudu ja püüab selle salapära mõista.  

Reisikava

1. päev TARTU – PÜHAJÄRV – OTEPÄÄ – URVASTE - TAMME-LAURI TAMM – TAEVASKOJAD AHJA JÕEL
Väljasõit Tallinnas Estonia teatri vastas asuvast parklast kell 08:00.
Väljasõit Tartust Ahhaa keskuse parklast kell 10:45.
Meie rännak algab Tartu Toomemäel, kus võimsa keskaegse mälestisena kõrgub linna kohal üks omal ajal suurimaid sakraalehitisi Põhja-Euroopas Tartu toomkirik. Et sedavõrd võimas ehitis just Toomemäel seisab ei saa juhuslik olla, sest tihti rajati uue religiooni pühamud vanade kohale ja nii võisid talitada ka 13. sajandil Tarbatu vallutanud ristisõdijad.  Toomkiriku vahetus läheduses asub küllap üks Eestimaa tuntuimaid ohvrikive. Tõsi, esimesed teated ohvrikivist Toomemäel pärinevad alles 19. sajandist, kuid Fr. R. Faehlmanni avaldatud kunstmuinasjuttude mõjul hakati Toomemäge pidama muistseks hiiepaigaks ja see rahvusromantiline kujutlus on püsinud tänaseni. Omamoodi pühapaigaks võib pidada ka õpetlase K. E. von Baeri kuju, mis on seotud mitmete Tartu tudengitraditsioonidega.
Otepää kuplite vahel asub küllap Eestimaa üks kaunimaid järvi  - Pühajärv. Juba järve nimi ja rikkalik suuline pärimus räägivad järve erilisusest siin elanud inimeste kujutelmades. Järve kaldal kasvav põline tammepuu on aga rahvapärimuse järgi jäänuk kunagi siin asunud pühast tammikust. 1991. aastal õnnistas Pühajärve Tema Pühadus XIV dalai laama Tenzin Gyatso ja seda sündmust tähistab puuskulptuur järve rannal ja kaldakõrgendikul paiknev energiasammas.
Otepääl ei saa ka külastamata jätta üht meie rahvuslikku pühamut – Otepää kirikut, sest just selle paigaga on seotud meie sini-must-valge lipu lugu. 4. juunil 1884. aastal pühitseti Otepää kiriku pastoraadis üliõpilasseltsi EÜS sini-must-valge lipp, millest sai hiljem meie rahvus- ja riigilipp.
Läbi imekaunite maastike kulgeb meie teekond edasi Urvastesse. Vapustavalt kaunite vaadetega Uhtorg ja ainulaadne Urvaste maakirik, kus on pastoriametit pidanud mitmed Eesti kultuuriloos olulised mehed. Urvaste maastike ilu on hingestanud ka luuletaja Marie Heibergi valulist loomingut.
Tamme-Lauri tamm arvatakse oma nime saanud olevat tulevaim Lauritsalt (Püha Laurentsius) ja see on kindlasti üks Eestimaa vanemaid puid. Kas siin on ka muistsetel aegadel asunud hiiekoht pole küll täpselt teada, kuid uskumus puu erilisusest toob tänagi siia paljusid. Peatuvad noorpaarid, et puu tunnistusel truudust vanduda, peatub rändaja, et väärika tamme krobelise tüve toel uut jõudu koguda. 
Õhtupoolikul saabume Taevaskotta. Ahja jõe kõrged devoni liivakivipaljandid paljude koobastega ja vaiguselt lõhnavad palumetsad on sellele paigale andnud väga erilise tähenduse juba iidsetest aegadest alates. Juba koha nimigi – Taevaskojad räägib otsesõnu pühalikkusest. Rikkalik pärimus jutustab meile salapäraseid lugusid veevaimudest, koopasügavikku peidetud varandustest ja vanapaganastki. Võtame ette ühise teekonna matkarajal, imetleme liivakivipaljandeid, seisatame Emalätte juures ja püüame püüda selle müstilise koha sõnumit.
Ööbimine Taevaskojas. Soovijaile koduselt maitsev õhtusöök. 

2. päev TAEVASKOJA – ROSMA RISTIMETS – SÜVÄHAVVA JA VÕHANDU JÕGI – VÕNNU  MÄESUITSU OHVRIPÄRN
Rosma ristipuud jutustavad meile väga vana lugu meie esivanemate tavadest ja uskumustest. Kagu-Eestis võib kalmistuteede ääres kohata puid, millesse inimesed on aegade jooksul lõiganud ristimärke. Selliseid puid kutsutakse ristipuudeks ja kuigi esimesed teated taolistest puudest kalmistute läheduses pärinevad 17. sajandist on traditsioon kindlasti tagasiulatuv veel ristiusu eelsesse aega. Usuti, et ristimärk hoiab kadunukese hinge kalmistul ega luba sel „kodus käima“ hakata. Sellised puud olid ja on pühad – neid ei tohi raiuda, nendelt puudelt ei murta oksi, isegi marjade või seente korjamine selliste puude lähedusest oli keelatud.
Võhandu jõge on siinkandis pühaks peetud ja usutud, et jões elab püha väeline pikne. Võhandu veel usuti olevat ravivõime ja ikka tuldi ohvrianniga jõe juurde, et põldudele kastet paluda. Süvähavva kandis lookleb Eestimaa pikim jõgi Võhandu sügavas orus, kus mitmedki kõrged liivakivipaljandid (ka Taevaskodadeks kutsutud)  kaldaid raamivad.
Vana Võnnu kihelkonna Mäesuitsu talu lähistel kasvav põline pärnapuu on tunnistus kunagi siin asunud looduslikust pühakojast. 1680. aastast on teada kiriku visitatsiooniaruandest vihje siin kandis toimuvatele ebausu jumalate austamisele. Rahvapärimus räägib isegi ohvrialtaritest, kus ohverdatud loomade liha põletati. Kas vana pärnapuu võiks mäletada kaugeid aegu, kus inimesed lootust täis tulid ohvriga pühasse hiide? Aeg kustutab paljutki, kuid ka tänapäeval ehitakse see vana pärnapuu kevadkuu alguses lintide ja paeltega, et püsiksid meie põllud, pered ja kodud. Et püsiks mälu ja põlvest põlve kestnud hingesugulus loodusega.
Tagasisõit Tartusse ja Tallinnasse.

Reisi hind

139 €* / 146 € 
* Soodushind kehtib korduvreisijatele broneerides reisi otse Germalo Reisidest. Hindadele ei rakendu võimalikud lisasoodustused.

Hind sisaldab:
  • sõit kõigi mugavustega bussis
  • ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi teenused
  • majutus hommikusöögiga (2-sed toad) 
Lisatasu eest              
Ühene majutus hotellis 29€

Hinnas ei sisaldu muuseumipiletid
Süvahavva loodustalu 7 
Otepää kirik annetus.

Lisainfo

Kuidas reisime
  • Reisijate ja reisikorraldajate ohutus ja tervis on meile kõige olulisem. Tagamaks klientide heaolu, lähtume oma ekskursioonide käigus kõigist turvalisuse tagamiseks antud suunistest. Reisibuss on varustatud desovahendiga ning buss desinfitseeritakse peale ja enne igat väljasõitu.
  • Germalo Reiside kliendid on läbi aegade olnud väga intelligentsed, viisakad ja mõistlikud, pöörates tähelepanu nii endi kui kaasreisijate turvalisusele. Eeldame ja arvestame sellega, et reisiseltskonnaga liituvad ilma igasuguste haigusnähtudeta inimesed. Teeme kõik selleks, et iga reisija tunneks ennast hästi ja turvaliselt.
Reisitingimused
  • Lähireiside puhul rakenduvad tavapärased Germalo Reiside reisitingimused, v.a reisi eest tasumise ja reisi annulleerimise tingimused: palume tasuda ettemaks 50% reisi maksumusest 2 päeva jooksul reisi broneerimisest;
  • 27 päeva enne reisi peab olema tasutud kogu reisimaksumus;
  • ​kuni 27 päeva enne reisi peetakse reisist loobumisel kinni büroo teenustasu 9 €;
  • tühistades reisi 26-15 päeva enne reisi on tühistamistasu 50% reisi hinnast;
  • tühistades reisi 14 või vähem päeva enne reisi on tühistamistasu 100% reisi hinnast.               
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
19.06.2021 - 20.06.2021
Giid Ervin Org
 Hind al 139
Broneeri
Giid
Ervin Org
Ervin Org on Võrumaalt pärit, hingelt tartlane ning õppinud filoloogiat. Ervinile meeldib olla ümbritsetud uudishimulikest inimestest ja ta ütleb, et ongi jutustaja - omamoodi justkui interpreet, kes on maailma kirkust ja värve juba 19 aastat oma reisikaaslastele avaramaks jutustanud...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisist pilte

Soovitame lisaks

Hind al  139
Soomaa rahvuspark ja Mulgimaa
22.05.2021 - 23.05.2021
Vaata lähemalt
Hind al  99
Eesti - ainulaadne Kihnu saar
05.06.2021
Vaata lähemalt

Kliendid meist

K
Kaie ja Toivo
Oleme üle 10 aasta reisinud Germalo firmaga. Alati on kõik lubatu toiminud ja väiksemadgi lisasoovid täidetakse. Giidid on tasemel ja suudavad koos reisisaatjaga säilitada rahu ka veidi segasemates olukordades ( nt lend ei toimu, hotellituba ei meeldi, keegi on seltskonnast kaduma läinud, reisijal jääb soovitud ostu tegemiseks raha puudu ine). Kõik on tublid. Enim on meelde jäänud Mirjam Somelar ja Triinu Borga. Jõudu edasiseks!!!
E
Eero
Soovime tänada imetoreda Iirimaa reisi eest ning eriline tänu giid Heigo Sahk’ ile asjatundliku ning põneva informatsiooni eest reisil. Kogu reis - nii programm, ööbimised hotellides, toitlustamine ja päevade korraldus meeldisid meile väga. Suured tänud!