Makedoonia - Albaania - Kosovo

Makedoonia - Albaania - Kosovo

25.08.2024 - 01.09.2024
Giid Raivo Haab
 Hind al 1039
Broneeri
Makedoonia on etendanud üliolulist rolli ja suuresti määranud kogu piirkonna ajaloo kulgu. Vanad kristlikud traditsioonid, sügav austus esivanemate suurte tegude ees iseloomustab nii makedoonlasi kui ka naabermaid. Reisil saame osa ajaloost, tutvume hetkeolukorraga ning naudime piirkonna kultuuripärandit.

Lugege Albaania kohta lähemalt siit >
Lugege meie giididega kohta siit >

 

Reisikava

1. päev LEND TALLINN-RIIA-TIRANA, TIRANA - DURRES
Kogunemine kell 07:00Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside infoleti juures, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid.
Lend Tallinn-Riia kell 09:10-10:00 ja Riia-Tirana 11:40-13:20 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT312 ja BT474).
Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega vahetult enne reisi! Albaania suurim linn ja pealinn Tirana on asula juba pronksiajast. Siia on oma jälje jätnud nii roomlased, türklased, itaallased kui ka viimane punane valitseja Enver Hoxha. Albaania pealinna ajalugu algab 17. sajandil, kui Türgi väejuht Suleyman Pasha kindlustas vana Bütsantsi kantsi ja andis sellele paigale nimeks Teheran, et nii tähistada Teherani vallutamist. Aegamööda kasvas kindluse ümber linn ja kujunes tähtsaks peatuspaigaks kaubateedel. 20. sajandi algul valiti Tirana oma keskse asendi tõttu Albaania pealinnaks. Elanikkonna enamiku moodustavad moslemid. Sulejman Pasha ehk Ethem Bey mošeed hakkas 1789. a ehitama Molla Bey ning selle lõpetas 1819. a tema poeg. Selle mošee lähedal hiigelsuurel Skanderbegi väljakul, mis on ka linna keskuseks, on kellatorn, mis ehitati 1830. a. Väljakul on ka rahvuskangelase Skanderbegi mälestussammas ja riigiasutused, sealhulgas parlamendihoone. Vanalinnas on madalad vanad hooned, kitsad tänavad ja palju mošeesid, tee- ja kohvimaju ning söögikohti. Linnapilt on osalt idamaine, osalt annavad tooni sõdadevahelise aja itaalia stiilis ehitised. Võimalus külastada kesklinnas asuvat uuenenud Tirana turgu. Majutus Durreses hotellis Arvi**** või sarnane kahel järgneval ööl. 

2. päev VABA PÄEV PUHKUSEKS
SOOVIJATELE VALIKEKSKURSIOON: DURRES - SHKÖDER - DURRES (lisatasu eest)

Hommikusöök hotellis. Vaba päev puhkuseks.
Soovijatega suundume väljasõidule Alpide külje alla Shkodëri linna. Shkodër on Albaania suuruselt 5. linn, mis asub riigi põhjaosas, Shkodëri järve kaldal. Linn asutati 4. sajandil ja sel oli pikka aega oluline roll, kaitstes Drini ja Bruna jõgede kaubateid. Shkodërit tuntakse ka kui Albaania katoliikluse keskust. Linn on hea näide kohast, kus erinevad religioonid võivad ühes riigis harmooniliselt eksisteerida. Näeme suurepäraselt säilinud frantsiskaani kirikut Ruga-Ndre-Mjeda ja Püha Stefani katedraali, mis on Shkodëri peamine rooma-katoliku pühakoda. Lisaks leiame linnast ohtralt uhkeid mošeesid.
Shkodëri olulisim vaatamisväärsus on Rozafa loss, mida külastame meiegi. Lossist avanevad maalilised vaated linnale ja Shkodëri järvele. Legend räägib, et loss on oma nime saanud sinna sisse müüritud neiu järgi. Täna asub siin väike muuseum Illüüria müntide, Osmanite relvade ja kohalike elanike isiklike asjade kollekstiooniga. Lossi taga asub mitme kupliga Plii mošee. Vaatame linna lähedal asuvat 180 m pikkust vana silda, mis kannab vahvat nime – Mesi ja on üks vanimaid säilinud Ottomani ajastu arhitektuurinäidiseid.
Õhtul suundume tagasi Durresesse.

3. päev DURRES - OHRID
Hommikusöök hotellis. Bussisõit Ohridisse. Alustame tutvumist Ohridiga. Maalilise Ohridi järve kaldale rajasid illüürlased linna juba 4. sajandil e.m.a. Linn koos kogu Balkani sügavaima järvega on ka UNESCO maailma loodus- ja kultuuripärandi nimekirja kantud. Siinsed ökosüsteemid on unikaalsed, esineb ligi 200 endeemilist taime- ja loomaliiki. Läbipaistva ja puhta veega järv on väga sügav – maksimaalne sügavus 288 m. Roomlaste aega meenutavad siin mitmed varemed ja antiikteater. Kuulsaks sai Ohrid aga peale ristiusu tulekut, kui linna hakati ka slaavi Jeruusalemmaks kutsuma. Siia ehitati kokku 365 kirikut, üks iga päeva kohta aastas. Siin elas ja töötas ka Kyrillose õpilane Ohridi Kliment, keda tuntakse kirillitsa tähestiku loojana. Ka mitmed praeguseni säilinud kirikud pärinevad 11. sajandist ja on kuulsad oma vanaslaavikeelsete käsikirjade poolest. Lühikest aega oli Ohrid ka suure Bulgaaria riigi pealinn, mida meenutab künkal asuv kuningas Samuili kindlus. Pikast Osmani impeeriumi ajast on säilinud mitmed mošeed ja sihvakad minaretid. Praegune Ohrid ongi võluv segu ajaloost ja tänapäevast. Munakivisillutisega kitsad vanalinna tänavad rohkete kohvikutega, varjulised pargid ja imeilusad vaated järvele. Linnaekskursioonil tutvume meeleoluka vanalinnaga, uudistame ringi turul. Tutvume põhjalikumalt püha Sofia kirikuga, käime vaatamas kuulsat Pantelemoni kirikut Plaoshniku kõrgendikul. Majutus Ohridis hotellis Tino & Spa*** kahel järgneval ööl.

4. päev NAUMI KLOOSTER
Hommikusöök hotellis. Võtame ette laevasõidu imelisel Ohridi järvel ja külastame 30 km kaugusel Albaania piiri lähedal asuvat Naumi kloostrit (laevapilet lisatasu eest). Järve lõunakaldal asuv klooster asutati 10. sajandil pühakuks kuulutatud Ohridi Naumi poolt ja oli sajandite vältel piirkonna mõjukaim kultuurikeskus. Klooster oli ja on siiani populaarne palverännaku koht. Kloostrisse maetud Naumi säilmeid peetakse imettegevaiks ja siia on läbi aegade tulnud palverännakule nii õigeusklikud kui ka moslemid, kes on oma tervisemuredele parandust otsinud. Klooster on kuulus oma freskode ja ikonostaaži poolest, mida peetakse üheks balkani kauneimaks. 

5. päev OHRID - MAVROVO RAHVUSPARK - SKOPJE
Hommikusöök hotellis. Peale hommikusööki alustame teekonda põhja poole, kus külastame Mavrovo rahvusparki. Mavrovo on suuruselt kolmas rahvuspark Makedoonias. Pargi territooriumil asuvad  Korabi, Dešati ja Šami mäemassiivid, millest kõrgeim on 2764 m. Suur osa pargist asub Radika jõe orus, siin on ka mitmeid järvi, koskesid, mägijõgesid, koopaid ja karstialasid. Suurt osa pargist katab pöögimets, ent eelkõige on park tuntud just oma haruldaste taimede poolest, milledest paljud kasvavadki ainult siin. Pargis on rikas linnuriik, eriti kuulus on ta oma kotkaste ja pistrikute poolest. Siin elab ka karu, ilves ja haruldane metskass. Piirkonnas asub ka populaarne suusakuurort ning siinsed mägikülad on kuulsad oma juustu poolest.
Majutus Skopjes hotellis Best Western hotell Turist**** kahel järgneval ööl.

6. päev SKOPJE
Hommikusöök hotellis. Vardari jõe kallastel asuv Skopje on üks Euroopa vanimaid linnasid. Antiikne Scupio oli tähtis linn nii makedoonlastele kui roomlastele. Siin kõrval külas sündis ka suurim bütsantsi keisritest Justinianus I. Oma pika ajaloo jooksul on ta olnud nii Bulgaaria riigi kui ka Serbia pealinn, türklaste ajal valitseti siit Kosovo vilajetti. Siin sündis ka pühak ema Teresa. Vaatamata mitmetele maavärinatele, mis on linna purustanud, on Skopjes säilinud palju huvitavat ja ilusat. Peale 1963. a. maavärinat taastati linn jaapani arhitekti Kenzō Tange juhtimisel, kes oli koostanud ka Hiroshima taastamise plaani. Linna keskel künkal asub Skopje kindlus –Skopsko kale, mida hakati ehitama vanale asulakohale 6. sajandil. Üle Vardari jõe viivad mitmed sillad - vana kivisild, mis on saanud ka Skopje sümboliks, ehitati juba 15. sajandil. Kuulsad on ka Kunstide, Tsivilisatsiooni ja Kuldne sild oma skulptuuride poolest. Mitmed väljakud kajastavad linna pikka ajalugu. Makedoonia väljakul asub Makedoonia Aleksandri kuju, Sõdalase väljakul Makedoonia Filippuse skulptuur.
Vanalinna Türgi bazaaril on kitsastel tänavatel lisaks kaubalettidele hulgaliselt väikseid mošeesid, hammame, bazaari kõrval asub 15. sajandil ehitatud tumeroosa marmoriga kaetud Mustafa Pasha mošee oma 16 m kupli ja 42 m minaretiga. On mitmeid ema Teresaga seotud paiku. Riik on Skopjesse ehitanud ka klassikalise triumfikaare, kus on friisidel kujutatud kogu Makedoonia ajalugu koos tähtsamate tegelastega alates antiikajast kuni tänapäevani. Näeme taamalt Vodno mäe otsas Milleeniumi risti. Õhtul soovitame jalutada valgustatud omapärase arhitektuuriga kesklinnas.  

7. päev TETOVO – KOSOVO
Hommikusöök hotellis. Edasi sõidame Tetovosse. Kunagine illüürlaste Ouaenum on tänapäeval peamiselt albaanlaste linn. Vaatama tullakse siia peamiselt osmanite pärandit. Siia rajatud Arabati Baba Tekke on suurim bektaši ordu palve- ja varjupaik Balkanil ja kogu Euroopas. Rajatud 1538. aastal derviš Sersem Ali Baba haua kohale. 18. sajandiks oli kujunenud siia terve kompleks palvesaalide, köökide ja söögiruumidega. Jugoslaavia ajal muudeti pühapaik hotelliks ja restoraniks, kuid nüüd on see jälle bektaši ordu valduses. Mitmed ajaloolised sillad üle Pena jõe, legendidega ümbritsetud Baltepe kindluse varemed, mošeed, Türgi hammamid. Külastame kõige kuulsamat  nn Sharena Dzhamijat ehk maalingutega mošeed. 15. sajandil ehitatud mošeekompleks on eripärase arhitektuuriga. Erinevalt teistest osmanite keraamikaga dekoreeritud mošeedest on selle pühakoja kogu interjöör kaetud imekaunite maalingutega, peamiselt taimeornamentidega. Maalingud restaureeriti 2010. a USA valitsuse rahade abil.
Tetovos on ka mitmed kristlikud kloostrid, suusakuurort ja Tetovo piirkonda peetakse kogu balkanil populaarse, värsketest ubadest tehtud, toidu Tavce Gravce sünnikohaks. Õhtuks jõuame Kosovasse. Peamiselt albaanlastega asustatud Euroopa pesamuna Kosovo on nooremaid riike Euroopas – sõltumatus kuulutati välja 17. veebruaril 2008  ja Kosovot on riigina tunnustanud tänaseks üle saja riigi. Hilisõhtul suundume lennujaama.

8. päev LEND PRISTINA-RIIA-TALLINN
Lend Pristina-Riia kell 02:20-06:15 ja Riia-Tallinn 07:35-08:25 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT474 ja BT311). Tere tulemast tagasi koju!

Reisi hind

1039 €* / 1094 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Hinnas sisaldub
 • Lennupilet lendudele Tallinn-Riia-Tirana/ Pristina-Riia-Tallinn (Air Baltic liinilennud);
 • lennujaamamaksud, käibemaks;
 • sõit kõigi mugavustega bussis;
 • majutus 6 ööd hotellides**** vastavalt programmile (2-in. toad), 6 hommikusööki;
 • ekskursioonid eesti keeles, giidi/reisisaatja teenused.
Lisakulud
Lisatasu eest on võimalik:
 • Ühene majutus hotellis  160€
 • Tervisekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 69 a, vanematele kõrgem tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse! 
Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele:
 • Püha Sofia kirik Ohridis 150 MKD
 • Pantelemoni kirik Ohridis 150 MKD
 • Ohridi ikoonigalerii 150 MKD
 • Laevasõit Ohridi järvel St. Naumi kloostrisse 15 €
 • Paadisõit looduspargis Matka Stobi lähistel 6 €
 • Lõunasöögid al 20 €
 • Veini degusteerimine ja lõunasöök 45 €
 • Annetused kirikutes 2 €
Sissepääsude hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!

Viisa ja dokumendid

Eesti kodanikud võivad viibida Makedoonias, Albaanias ja Kosovos kehtiva passi alusel viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima 6 kuud pärast reisi lõppu.

Lastega reisimise kohta lugege täpsemalt Reisi Targa lehelt siit 
 

LIsainfo

 • Makedoonias on kehtiv rahaühik Makedoonia dinaar. Orienteeruv kurss 1 € = 61 DEN. Sissepääsude hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast! 
 • Makedoonia sissepääsuhinnad toodud eurodes, reisijuht kohapeal instrueerib Makedoonia dinaaride vahetamise vajalikkusest. Makedoonia dinaare on võimalik vahetada kohapeal.
 • Palume arvestada jootrahaga kohalikule giidile ja bussijuhile 25 € (kogutakse kogusummana)
Lennuinfo AirBalticu liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 23 kg, mille maksimaalne suurus (laius + kõrgus + sügavus) võib olla mõõtudega kuni 158 cm. 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku, mille maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm, ja väikese isikliku eseme (käekott, arvutikott) mõõtudega 30x40x10 cm. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 1000 ml.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.

Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis. 
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!

MEELDEJÄÄVAT REISI!
25.08.2024 - 01.09.2024
Giid Raivo Haab
 Hind al 1039
Broneeri
Giid
Raivo Haab
Raivo Haab on Germalo Reiside meeskonnas tegutsenud aastast 2007 keskendudes peamiselt idamaade kultuurile. Ka Balkanimaade uuem ajalugu on teda paelunud ning viimastel aastatel võib Raivo juhendusel ka näiteks Horvaatia rannikul uusi paiku avastada...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Makedoonia - Albaania - Kosovo

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

K
Kersti ja Jaak
Suur-suur tänu Piretile erakordselt meeldiva, asjaliku ja südamliku reisi eest Kreeta saarele. Piret kinnitas taaskord oma suurepäraseid teadmisi ning oskusi reisi nauditaval läbiviimisel nii nagu meil on õnnestunud seda temaga juba varem kogeda USA-s ja Kanadas. Kohtumiseni!
S
Sirje ja Urmas
Täname Eesti reiside eest! Meie Ida-Virumaa reis oli hästi korraldatud ja giid Raivo väga hea (esimest korda temaga reisil), bussijuht Margus samuti! Hotellituba oli ka meeldivalt suur, lausa kahetoaline! :) Täname!