1. päev LEND TALLINN-FRANKFURT-FUNCHAL
Kogunemine kell 04:30 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis infoletist vasakul asuvas kassas, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid.
Lend Tallinn-Frankfurt kell 06:20-07:50 ja lend Frankfurt-Funchal kell 10:35-13:45 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid LH885 ja LH1170).
Palume kontrollida kogunemise ja lennuki väljumise kellaaega ka vahetult enne reisi!
BEMVINDO À MADEIRA ehk tere tulemast Madeirale – igavese kevade saarele!
Majutus vastavalt valitud hotellile.
2. päev FUNCHAL JA MADEIRA KUULSAIMAD AIAD, LILLEFESTIVAL
Hommikusöök. Alustame saarega tutvumist viiesaja aasta vanuse pealinna külastusega. Umbes 112 000 elanikuga pealinna nimi on Funchal, sest kunagi kasvas siin palju fenkolit (funcho). Linna asukoht on äärmiselt omapärane, kuna linn tõuseb mööda mäe nõlva mere äärest üles kuni 1200 m kõrgusele. Alustame ekskursiooni kõige värvikamast vaatamisväärsusest ehk kohalikust turust – kirjud letid on täis puuvilju, juurvilju ning erinevaid maitseaineid. Seejärel külastame Blandy veinikeldrit, kus kohaliku veini degusteerimine on turistidele pea kohustuslikuks saanud ning veinikeldris kuuleme lugusid päikeselise Madeira veini ajaloost. Vaatame ka linnakeskust: Sé katedraal, mis on ehitatud 15. ja 16. sajandi vahetusel. Päeva teisel poolel suundume Madeira kuulsatesse aedadesse ning pühendume parimatele aiakunsti näidetele. Madeirale tulevad loodussõbrad tervest ilmast tihti just spetsiaalselt selleks, et vaadata Quinta do Palheiro Ferreirot, mis on siinsetest aedadest ehk kõige põnevam. Aed rajati 18. sajandil ja 19. sajandi lõpus toodi siia uued taimeliigid Aafrikast, Hiinast ja Austraaliast. Siin leidub nii rahulikke kui ka lopsaka taimestikuga nurki. Kas teate, kuidas näevad välja tärpentinipuu ja kampripuu? Aiast leiame ka 1200 kameeliat ning hästi kõrged araukaariad. Seejärel läheme Jardim Botanicosse ehk Botaanikaaeda, mis tekitab kõigis imetlust. Siia on kogutud taimed maailma erinevatest piirkondadest. Eriti pakuvad silmailu elevandijalapuud, orhideed ja draakonipuu, värviilu pakuvad asalead ja streliitsiad. Huvi pakub ka kohalik põnev taimestik (näiteks maikellukesepuu) ja söödavad taimed (näiteks kohvipuu, kiivi, mango, avokaado).
Päeva jooksul saame osa lillefestivali melust. Hetkel ei ole veel selge, millisel kujul ja milliste tegevustega 2021 a. lillefestival toimub.
3. päev IDA-MADEIRA RING
Hommikusöök. Päevane ekskursioon annab hea ülevaate saare idapoolsest osast ning selle tüüpilistest asulatest. Esimene peatus on Camachas, mis on tuntud vitspunutiste poolest, sest just siin punutakse korve, kausse ja muid huvitavaid esemeid. Seejärel viib tee, mis on ümbritsetud eukalüptidest, madeira kadakatest ja mändidest, saare kõrguselt kolmandale tipule Pico do Arieirole (1818 m). Hea ilma korral avaneb mäelt suurepärane vaade saare kõrgeimatele mägedele ja Nunnade orule. Seejärel külastame Ribeiro Friot, kust suundume läbi Faiali Kotkaste kalju juurde, sealt edasi aga põhjarannikul asuvasse Santana külasse. Siinsed väikesed õlgkatustega majakesed on üks tuntumatest Madeira postkaartide motiividest. Jätkame teekonda mööda maalilist teed Püha Laurentsiuse poolsaarele. Enne Funchali jõudmist sõidame mööda Canicalist ja Machicost.
4. päev VABA PÄEV
SOOVIJATELE PORTO SANTO SAAR VÕI DŽIIBISAFARI VÕI KATAMARAANISÕIT MADEIRA RANNIKUL
Hommikusöök. Soovijatele väljasõit Porto Santo saarele või on võimalus hoopiski võtta osa džiibisafarist või katamaraaniretkest (lisatasu eest).
Soovijatel on võimalik ette võtta ka päevane väljasõit Porto Santo saarele (väljumised sõltuvad ilmast). Porto Santo on Madeira naabersaar oma kaunite pikkade liivarandadega - luksus, mida Madeiral ei leia. Saarele pääseb laevaga, mis väljub hommikul Funchali sadamast ning laevasõit kestab u 2 tundi. Porto Santo on 42 km² ja 5000 elanikuga Madeira arhipelaagi suuruselt teine saar, mis asub umbes 40 km kaugusel Madeirast. Saarel on Madeira arhipelaagi ainuke kollase liivaga looduslik, 9 km pikkune, rand. See on ideaalne koht, kus olla iseendaga, laadida oma energiavarusid või veeta aega valge liivaga rannaribal ja vaadata tõtt ookeaniga. Saarel on võimalik tutvuda ka pisikese pealinnaga.
Džiibisafari kestab umbes 3 tundi ning safari käigus on võimalik tutvuda saare lopsaka loodusega sõites mööda selliseid kitsaid teid ja põnevaid paiku, kuhu suure bussiga ei pääse ning võimalik on näha ka lähemalt ehedat elu väiksemates külades.
Katamaraaniretk Madeira rannikul annab võimaluse nautida kaunist saarepanoraami ja uhkeid rannikukaljusid teisest perspektiivist. Soovijad võivad ette võtta aga ka näiteks mõnusa mereretke saare rannikul (lisatasu eest). Teil on valida mitme retke vahel, meie reisijuht aitab Teil leida just Teile sobiliku variandi. Merel käiakse katamaraaniga, ent võimalik on ette võtta mereretk ka Kolumbuse laeva Santa Maria koopiaga. Meresõidud kestavad u 3 tundi ning tihti on võimalik retkedel jälgida vaalasid ning delfiine.
5. päev VABA PÄEV või LEVADAMATK (lisatasu eest)
Hommikusöök. Soovijatele matk piki levadat (lisatasu eest). Veekanalid ehk levadad toovad vett üle mägede saare põhjaosast lõunaosasse ning jagavad seda põldudele. Levadade võrk on Madeiral tihe. Kanalid, millest mõni on ligi 400 aastat vana, on ümbritsetud lopsakast taimestikust ja kaunist maastikust. Piki levadasid kulgeb alati ka matkarada. Matkamine piki levadasid pakub tõelist naudingut aktiivse puhkuse austajale. Mitukümmend matkarada on tähistatud numbrite ja viitadega. Kitsad jalgteed, mis kohati läbivad tunneleid ja ürgmetsi, viivad koskede, mõisate või vaateplatvormide juurde. Meie levadamatk viib meid Funchalist lääne poole. Jalutame läbi eukalüptimetsade ning võimalus on üsna lähedalt jälgida kohalikke majapidamisi.
Päeva teise poole võib veeta puhates basseini ääres või uudistades Funchali vanalinnas. Samuti võib minna iseseisvalt matkama.
6. päev VABA PÄEV VÕI LÄÄNE-MADEIRA (lisatasu eest)
Hommikusöök. Päeva jooksul külastame mitut huvitavat Madeira vaatamisväärsust. Päeva alguses sõidame läbi Camara de Lobosest, kus näeme rõdu, millel armastas joonistada Sir W. Churchill. Seejärel jõuame Cabo Girãosse. Siin asub kõrguse poolest teine merekalju maailmas (580 m). Järgmine peatus on idüllilises kalurikülas Ribeira Bravas, külastame tema turgu ja 15. sajandist pärit kirikut. Edasi tõuseme bussiga Encumeada mäekurule, kust avaneb vaade saare mõlemale rannikule. Tõuseme bussiga aina kõrgemale mäkke ja jõuame keskmäeplatoole – Paúl da Serrale. Loodus on muutunud – puud ja saarele omane lopsakus on kadunud ning see on asendunud kivise välja ning rohu ja põõsastikuga. Seejärel laskume külasse nimega Porto Moniz. Saare loodenurgas asuvast Porto Monizist leiame omapärased looduslikud mereveebasseinid, mis on moodustunud laavast miljoneid aastaid tagasi. Lõuna ajal soovitame proovida espadat ehk süsisaba. Seejärel sõidame piki maalilist põhjarannikut São Vicente külasse. Teel näeme vahvaid jugasid.
7. päev NUNNADE ORG - RAHVUSÕHTU
Hommikusöök. Meie ringsõidu esimene peatus on Pico dos Barcelos, kust avaneb suurepärane vaade Funchalile. Jätkame oma teed Eira do Serradosse, kust avaneb vaade juba Curral das Freirase poole. Curral das Freiras ehk Nunnade org on unikaalne, looduslikult väga kaunis uhtorg. See on ühtlasi saare kõige sügavam org. Nunnade orus asusid Funchali nunnakloostri maad. Siinsed talupojad harisid põldusid ning tasusid kloostrile renti saadud saagi näol. Piraatide rünnakute ajal varjusid siia aga ka Funchali nunnad, sest teid pidi oli org kättesaamatu isegi veel kuni 20. sajandi alguseni. Edasi suundume Montesse, astume sisse kirikusse, mis on koduks saare kaitsepühakule – Monte Jumalaema kujule. Seejärel ootavad teid Monte aiad koos tiikide, sildade ja purskkaevudega. Just siit avaneb võimalus sõita ainulaadse transpordivahendiga – tobbogani puukelguga – umbes 2 km pikka teed mäekallakut mööda alla. Tobbogan on vahva puujalastega punutud kelk, millega vanasti jõukamate inimeste jalavaeva vähendati ning millega neid siis mugavasti mäest alla transporditi. Kelke juhivad kogenud mehed, kuid vaatamata sellele adrenaliini hulk Teie veres tõuseb.
Tänase õhtu soovitame veeta reisikaaslaste seltskonnas tüüpilises kohalikus restoranis koos rahvustantsudega ja lauludega (lisatasu eest). Õhtusöögiks saab nautida espetadat ehk Madeirale iseloomulikult vardas küpsetatud värsket liha koos küpsetatud küüslauguleivaga ning palju muud madeiralikku.
8. päev LEND FUNCHAL-FRANKFURT-TALLINN
Hommikusöök. Transfeer lennujaama. Lend Funchal-Frankfurt kell 14:35-19:35 ja lend Frankfurt-Tallinn kell 21:15-00:30 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid LH1171 ja LH884). Tere tulemast koju!
Lennuinfo Lufthansa liinilendudel
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 23 kg ja mille kolm mõõdet (laius + kõrgus + sügavus) ei tohi ületada 158 cm (nt 30x50x78 cm).
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku kaaluga kuni 8 kg, mille maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Lisaks võib võtta ühe väikese isikliku eseme (käekott, arvutikott, fotoaparaat, vihmavari).
Toitlustus lennul: hinnas sisaldub väike külm suupiste ja joogid.
Oluline info