Ruhnu - saar eestlaste maailma servas

Ruhnu - saar eestlaste maailma servas

21.06.2024 - 23.06.2024
Giid Kaie Nurmeste
 Hind al 299
Müüdud
See reis viib meid Eesti rannikust kõige kaugemal asuvale tihti tujuka mere meelevallas asuvale Ruhnu saarele. See on maakilluke, mis tõusis üle veepinna juba ligi 10 000 aastat tagasi ja sellisena on see vanim Eesti rannikumere saar. Veel 1930. aastail oli Ruhnu suhteliselt isoleeritud saar, mille asukad hoidsid ühte ja püüdsid oma maailma välismõjude eest hoida. Põnev asustuslugu, ruhnurootslaste maailm ning nende tulemine ja sunnitud lahkumine ja tänaste ruhnulaste kokkuhoidmine loovadki selle pisikese saare loo. 

Reisikava

1. päev TORI HOBUSEKASVATUS - SIIDRITALU, LAEVASÕIT PÄRNU-RUHNU
Väljasõit Tallinnas Estonia teatri vastas asuvast parklast kell 08:00.
Tänase päeva veedame Pärnumaal ja võtame suuna Tori valda Soomaa rahvuspargi piirile.  Tori on Eestimaa hobuseakasvatuse pealinn Eesti vanimas, juba 1856. aastast on siin  tegutsenud hobusekasvandus  ja Toris tegeletakse tänaseni eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. Kasvanduses on ka raskeveohobuseid ja ponisid. Vaatame ühisel külastustuuril üle kunagise täkk Hetmani võimalikud järglased.
Kõige lõpuks uudistame Tori Siidri- ja Veinitalu tegemisi. 2014. aastal asutatud mahetalu toodang on tuntust ja auhindu kogunud omajagu. Siiras usk looduse jõusse ja mahetootmise väärtustamine oleksid siinseteks olulisemateks märksõnadeks. Vaatame kuis viljapuuaias tooraine kasvab ja saame osa ka siidri tootmise saladustest. Ringkäigu lõpetab ühine lõunasöök koos siidrite degusteerimisega.  
Jõuame Pärnu sadamasse ning asume laevale, mis võtab suuna Ruhnu saarele (laev väljub kell 18:00). Sõltuvalt ilmaoludest kestab merereis  Ruhnu saarele 2,5 – 3 tundi. 
Õhtusöök. Pärast õhtusööki võib ette võtta  ilusa jalutada läänerannikule, et sobiva ilma korral imetleda  päikeseloojangut või hoopis jääda ootama järgmist läti karu, sest siit Kolka neemele Läti Kuramaal on ainult 37 km. Asi see siis ujuda on! 
Ööbimine järgneval kahel ööl toredas Liise Talus.

2. päev EKSKURSIOON RUHNU SAAREL
Päeva esimesel poolel istume kastiautosse ja vaatame ringi saare äärealadel – maastik sellel 12 km2-l on rikkalikum kui me endale ette kujutame. Geoloogiliselt üks Eesti vanimaid saari on künkliku moega, moodustab rannikul düüne ja astanguid, aga siit leiame eest ka soiseid alasid. Käime ära Kuunsi tipus, Kultuuriaidas ning uurime, mis sai siin kunagi voolanud ojast.
Pärastlõunal on tervislik liikuda ja meiegi võtame ette mõnusa jalutuskäigu saarel.  Saare kõrgeimal osas, Håubjärre mäel, kõrgub 1877. aastal  ehitatud ainulaadse konstruktsiooniga metalltuletorn, mis on kokku pandud Prantsusmaal valmistatud detailidest. Pärast tuletorniga tutvumist proovime tabada laulvate liivade kõla  Limo rannas. Peale õhtusööki läheme rahvamajja ja teeme kokkuvõtte saare ajaloost ning kultuurist filmikunsti abil.
Vaatame üheskoos 1931. aastal valminud Theodor Lutsu filmi „Runo“, 1990. aastal valminud Tallinnfilmi“ Ruhnut tutvustavat ringvaadet ja 2008. aastal valminud Läti animatsiooni „Karu tuleb!“ („Lācis nāc!“), milles lõunanaabrid  heidavad  mõnusat nalja ruhnulaste ja laiemas mõttes meie kõigi üle. Ühiselt arutame filmides tõstatud küsimuste üle.  

3. päev RUHNU - LAEVASÕIT RUHNU-PÄRNU
Lähim koht mandril on aga 37 km kaugusel asuv Kolka neem Lätimaal. Tänapäeval moodustab saar koos kõrvalasuvate laidudega omaette valla Saare maakonnas. Valla kodulehekülje andmetel elab siin 156 inimest.  
Saare lõunatipus asuvast Ringsu sadamast sõidame saabumise järel saare keskusesse majutuskohta.  Sööme ühiselt lõunasööki. 
Pärastlõuna veedame saare suurimas ja tegelikult ka ainukeses külas. Astume sisse Ruhnu puukirikusse, mis on Baltimaade vanim puitehitis. Vana kiriku kõrvale ehitati 1912. aastal uus kivikirik. Sealtsamast leiame vana rannarootslaste kalmistu väga hästi säilinud hauatähistega. Arvatavasti juba 14. sajandil rajatud kalmistule on iseloomulikud ruhnurootslaste katusristid. Küla keskel asuv väike muuseum jutustab läbi säilinud esemete ja fotode rannarootslaste elust Eesti rannikust kõige kaugemal asuval asustatud saarel. Samast lähedalt leiame vana  Korsi talu, mis esindab saare ajaloolist taluarhitektuuri. 
Sõit Ringsu sadamasse (laev väljub kell 17:00) ning juba mõne aja pärast oleme taas Pärnu sadamas. Saabumine tagasi Tallinnasse õhtul.

Reisi hind

299 €* /314 € 
* Soodushind kehtib korduvreisijatele broneerides reisi otse Germalo Reisidest. Hindadele ei rakendu võimalikud lisasoodustused.

Hind sisaldab:
 • sõit kõigi mugavustega bussis;
 • praamipiletid Pärnu-Ruhnu-Pärnu;
 • ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi teenused;
 • kohalik giid, ekskursioon kastiautoga, programmis nimetatud muuseumipiletid Ruhnu saarel;
 • 2 lõunasööki ja 2 õhtusööki;
 • majutus 2 ööd hommikusöökidega (2-4 inimese toad, 2sed toad lisatasu eest). 
Lisatasu eest              
 • kahene majutus Ruhnul 50 €/inimene (ettetellides, arv on piiratud)      
Muuseumipiletid Pärnumaal:
 • Tori hobusekasvatuse külastus: täiskasvanu 10 €, õpilane ja seenior 8 €
 • Tori siidritalu külastus koos kerge lõunaga 23 €                                                

Lisainfo

Reisitingimused
 • Lähireiside puhul rakenduvad tavapärased Germalo Reiside reisitingimused, v.a reisi eest tasumise ja reisi annulleerimise tingimused: palume tasuda ettemaksu 50% reisi maksumusest 2 päeva jooksul peale reisi broneerimist;
 • 27 päeva enne reisi peab olema tasutud kogu reisimaksumus;
 • ​kuni 27 päeva enne reisi peetakse reisist loobumisel kinni büroo teenustasu 9 €;
 • tühistades reisi 26-15 päeva enne reisi on tühistamistasu 50% reisi hinnast; tühistades reisi 14 või vähem päeva enne reisi on tühistamistasu 100% reisi hinnast.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
21.06.2024 - 23.06.2024
Giid Kaie Nurmeste
 Hind al 299
Müüdud
Giid
Kaie Nurmeste

Kaie Nurmeste on lõpetanud kunstiajaloolasena Tartu Ülikooli ajalooteaduskonna ning teinud aastaid muuseumitööd. Kuna Kaiet on alati võlunud erinevad kultuurid, nende omavahelised mõjud ja kokkupuutepunktid, siis paelus teda ka giiditöö...

Loe veel giidi kohta

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

M
Marge
Suured tänud Siretile suurepäraste elamuste eest Tais!
M
Maire
Imelised valged majad, kuum päike, soe merevesi, hea toit, Oia päikeseloojang, erinevat värvi rannad, kosutav laevasõit koos vulkaanilise Nea Kameni saare külastamise ja ujumisega väävlirikkas vees jne. Seda nimekirja võib jätkata, kuid oma silm on kuningas. Santorinist räägitakse kui imelisest saarest ja tegelikkuses see nii ongi. Tänusõnad meie giidile Ester Laansalule, kes kõik need päevad andis väga hea ülevaate saare ajaloost ja tänu kellele saime hulgaliselt informatsiooni kogu Santorini elust ja olust. Lisapunktid minu poolt tema pakutud kohalike toiduretseptide eest, mis ärgitavad neid kodustes tingimustes järele proovima.