Aafrika kuvandid, mis loodi Eestimaa inimestele juba 19. sajandi keskpaigast alates, pole üldjoonetes ka täna palju muutunud. Ikka usume ja teame, et seal on lõpmata palav ja kõiksugu suuri elajaid metsad ja savannid täis ning Aafrika inimesed on lihtsameelsed looduslapsed. Uudishimuliku rändaja innustus ongi oma silmaga näha ja lõpuks ka mõista ja nii saavad mõnedki müüdid isiklikult kogetud elamuse ajel kummutatud. Aafrika suurte järvede piirkonnas asuvad Rwanda ja Uganda loovad Aafrikast hoopis isemoodi pildi, mis esialgu ei sobitu kuidagi meie arusaamadega Aafrikast!
See on reis täis vapustavaid kohtumisi ja uusi emotsioone!
Reisikava
Reisile on võimalik vormistada eelbroneering. Saadame Teile asjakohase info kohe, kui on selgunud täpne reisikava ja reisi hind. Seejärel on Teil võimalik otsustada, kas soovite oma eelbroneeringu kinnitada.
Täname huvi tundmast ning anname endast parima, et veedaksite täiusliku puhkuse!
1. päev LEND TALLINN-ISTANBUL-KIGALI
Koguneme kell 09:50 Tallinna Lennujaamas väljuvate lendude saalis Germalo Reiside teenindusletis, kus kõikidele reisijatele väljastatakse vajalikud dokumendid.
Lend Tallinn-Istanbul kell 12:20-16:55 ja lend Istanbul-Kigali kell 19:30-01:45 (kohalikud kellaajad, lennunumber TK1422 ja TK569).
Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega veel vahetult enne reisi!
Söögikorrad: toitlustus TK lendudel hinnas
2. päev SAABUMINE RWANDASSE, TUTVUMINE KIGALIGA – VULKAANIDE RAHVUSPARK
Varahommikul saabume tuhande mäe maale Rwandasse. Majutume hotelli. Hiline hommikusöök. Tutvumine Rwanda pealinna Kigaliga. Kigali on Rwanda suurim linn, kus elab umbes 1,2 miljonit inimest. Pealinn asub riigi geograafilise keskuse lähedal mägises piirkonnas 1300 – 1600 meetri kõrgusel merepinnast. Ka nime on linn saanud mäe järgi, mille nõlvadel see asub. Linnana on Kigali suhteliselt noor linn. See on olnud Rwanda majandus-, kultuuri- ja transpordisõlm alates selle asutamisest Saksa koloniaalvõimude administratiivse keskusena 1907. aastal. Pärast iseseisvumist 1962. aastal sai Kigalist Rwanda pealinn.
Panoraamtuur linnas, kus saame näha erinevaid linna piirkondi ja administratiivset keskust. Kigali genotsiidiohvrite memoriaali külastus. 1994. aasta Rwanda genotsiidi ohvrite mälestuspaik, kuhu on maetud 250 000 inimest. Memoriaali külastuskeskuses on mitmed näitused, mis kajastavad traagilisi sündmusi, mis leidsid aset 1994. aastal ja mille käigus hukkus Rwandas ligi miljon inimest.
Lahkume Kigalist ja alustame sõitu Vulkaanide rahvusparki. Nyanza on olnud Rwanda kuningriigi süda ja siin asub kuningalossi muuseum. Saame näha kunagise kuninga elupaiga rekonstruktsiooni ja ka uut kuningalossi, mis ehitati 1932. aastal kuningas Mutara III Rudahigwa jaoks ja oli kuningate residentsiks kuni 1962. aastani. Muuseumis saame näha ka kuninglikke veiseid, keda Rwandas on kutsutud inyambo – neid tohutute sarvedega veiseid võisid Rwandas omada ainult kuningliku perekonna liikmed.
Õhtuks saabume Vulkaanide rahvusparki. Ööbimine hotellis.
3. päev VULKAANIDE RAHVUSPARK – KULDPÄRDIKUD – BWINDI RAHVUSPARK UGANDAS
Vulkaanide rahvuspark loodi Virunga mägedes 1925. aastal gorillade kaitsealana ja see oli Aafrika esimene rahvuspark. Aastal 1967 asutas USA zooloog Dian Fossey siin mägigorillade jälgimise keskuse, mis tegutseb ka praegu. Meiegi võtame ette metsaretke ja proovime üles leida haruldased kuldpärdikud, kes siinsetes bambusmetsades elavad.
Sõit Rwanda – Uganda piirile. Piiriületus ja sõit Bwindi rahvusparki. Majutus hotellis.
4. päev BWINDI RAHVUSPARK JA GORILLARETK – BATWA RAHVA KÜLA
Varahommikul sõit Bwindi – Impenetrable rahvuspargi väravasse, kus toimub instrueerimine. Gorillaretked on väga rangelt reglementeeritud ja reegleid palju. Bwindi rahvuspargi lopsakates troopilistes metsades elab hinnanguliselt kuni 450 mägigorillat. Arvukus on viimastel aastatel isegi pisut tõusnud. Inimestega „suhtlevad“ ainult osad perekonnad ja gorillade juures viibitakse tavaliselt üks tund, et neid jälgida. Retked võivad olla lühemad või pikemad – loodus vaatemänge ei anna ja broneeringuid teha ei saa. Kõik sõltub ikkagi loomade liikumisest. Kõik jõupingutused matkal kompenseerib aga kohtumine nende suursuguste ja kaunite loomadega!
Batwa rahvas on Aafrika suurte järvede piirkonna põlisasukad, kes elasid siinsetes metsades kuni 1990. aastate alguseni, mil nad rahvusparkidest nii Rwandas kui Ugandas välja asustati. Tasapisi on nende maailm muutunud ja kunagistest metsade asukatest ja küttidest on saanud põlluharijad ja potimeistrid. Vaatame ringi batwade külas ja õpime tundma nende traditsioone. Sõit Kabale piirkonda Bunyoni järve äärde ja ööbimine hotellis.
5. päev KUNINGANNA ELIZABETHI RAHVUSPARK ISHASHA SEKTOR
Täna ootab meid ees pikk ja rohkete kaunite vaadetega teekond Kuninganna Elizabethi rahvusparki (QENP). Rahvuspargi kogu territoorium on 1978 km² ja siin on kirjeldatud ühtekokku 95 erinevat liiki imetajat ja ligi 600 erinevat linnuliiki. Siin võib kohata elevante, Aafrika pühvleid, erinevaid antiloope, tüügassiga, laanesiga ja teisi põnevaid loomi. Pargi territooriumil elavad ka šimpansid ja teised primaadid. Rahvuspargi territooriumile siseneme Ishasha sektori piirkonnas ja juba siin võib kohata erinevaid loomi ja linde. Isasha piirkonna kõige kuulsamad asukad on aga siinsed lõvid, kellel on kombeks jõudehetked puu otsas veeta. Paljudel siinsetel isalõvidel on iseloomulik must lakk.
Majutus kahel järgneval ööl samas hotellis.
6. päev LOODUSRETKED JA LOOMAVAATLUSED, PAADIRETK KAZINGA KANALIL
Pärast hommikusööki alustame safariretke ja loomade vaatlusega Kuninganna Elizabethi rahvuspargis. Vahelduvad maastikud pakuvad suurepärase võimaluse tutvuda siinse taimestiku, loomade ja lindudega. Seejärel külastame Katwe soolajärvi, kust kogutakse ka tänapäeval väärtuslikku soola. Pärast lõunasööki suundume paadikruiisile Edwardi ja George järvi ühendavale Kazinga kanalile, mille käigus saame jälgida erinevaid linde ja loomi. Siin võib kohata kuningkalurit, Aafrika kalakotkast, haigruid, pühvleid, krokodille, elevante jt. Paadikruiisi järel sõidame ekvaatorile ja siin saab igaüks seista korraga nii lõuna kui põhja poolkeral. Majutus hotellis.
7. päev KYAMBURA ŠIMPANSIRETK – BIGODI MÄRGALA
Varahommikul suundume šimpansiretkele Kyambura metsa. Meie reisi üheks põnevamaks elamuseks on kindlasti kohtumine šimpansidega, primaatidega kelle DNA kattub pea 98% inimese omaga. Šimpansid on väga sotsiaalsed ja uudishimulikud. Ugandas on šimpansiretked väga põhjalikult korraldatud ja enne troopilisse metsa sisenemist viiakse läbi instruktaaž. Liikuda tuleb vahelduval maastikul, vahel ka lausa radadest kõrvale irduda. Matkal on mitmeid saatjaid, kes jälgivad loomade liikumisi ja nii on väga suur tõenäosus ka šimpansiperekondi kohata. Tavaliselt saab perekonna juures viibida ja nende tegemisi jälgida ühe tunni.
Sõit läbi kaunite maastike ja traditsiooniliste külade Kibale piirkonda. Bigodi märgala, kus teeme loodusretke lopsaka taimestikuga matkarajal. Bigodi on tõeline linnuparadiis, kus elab üle 200 erineva linnuliigi. Põnevamad nende hulgas on kindlasti hiidturako ja erinevad kuningkalurid. Loomulikult võib siin ka erinevaid loomi kohata. Majutus hotellis.
8. päev KIBALE – MURCHISON FALLS RAHVUSPARK
Tänane teekond viib meid Murchison Fallsi rahvusparki Kirde-Ugandas. Teekond on pikk, aga vaheldusrikas ja põnevate vaadetega. Teekonda jäävad panoraamis saatma Kuumäed (Ruwensori mäestik). Veel 19. sajandil arvati, et nende mägede liustikest saab alguse Niilus. Teel näeme traditsioonilisi külasid ja mõnusat värvikirevat igapäevaelu.
Murchison Fallsi rahvuspark on Uganda kõige suurem ja küllap ka kõige mitmekesisema loodusega. Pargi pindala on ligikaudu 3893 ruutkilomeetrit. Parki poolitab Valge Niilus, mis voolab umbes 115 kilomeetri pikkuselt idast läände. 19. sajandi Niiluse lätete otsingud keskendusidki just eelkõige Valge Niiluse uurimisele, mis meelitas maadeavastajaid üha rohkem metsiku Aafrika sisemaadele.
9. päev LOOMAVAATLUSED JA PAADIRETK NIILUSEL – MURCHISONI KOSK
Päev Murchison Fallsi rahvuspargis. Päeva esimesel poolel safariretk pargi põhjapoolsemates piirkondades, kus on võimalik kohata paljusid erinevaid loomi: elevante, kaelkirjakuid, antiloope, lõvisid. Ühtekokku on pargis kirjeldatud 76 erinevat imetajate liiki ja ligi 450 erinevat linnuliiki. Pärastlõunal paadiretk Valgel Niilusel. Paadiretke ajal saame imetleda suursugust ja kõrvulukustavat koske Niiluse jõel, kus vesi langeb ca 43 meetrit. Enne suurt langust tuleb veerohkel jõel end läbi suruda ainult 7 meetri laiusest väravast. Vaatepilt on tõepoolest suurejooneline! Niiluse vesised kaldad on koduks rohketele jõehobudele ja just siin elab ka Uganda suurim Niiluse krokodillide populatsioon. Majutus hotellis.
10. päev ZIWA NINASARVIKUD – VICTORIA JÄRV - ENTEBBE
Täna sõidame Uganda vanasse pealinna Entebbesse Victoria järve kaldal.
Teel teeme peatuse Ziwa Rhino and Wildlife kaitsealal, mis on ainuke koht Ugandas, kus on võimalik näha hävimisohus laimokk-ninasarvikuid (valge-ninasarvik). Nakasongola piirkonnas Ziwas võib lisaks ninasarvikutele kohata ka mitmesuguseid linnuliike ja muid metsloomi. Ziwa kaitsealale on hiljuti asustatud kaelkirjakud, antiloobid ja sebrad.
Õhtuks saabume Entebbesse, mis on olnud ajalooliselt oluliseks paigaks Uganda valitsejate jaoks. Linna nimegi võiks tõlkida „aujärg“. Ka tänapäeval asub Uganda presidendi residents State House just nimelt selles linnas. Majutus kahel järgneval ööl samas hotellis.
11. päev PÄEV PUHKUSEKS VÕI LISAEKSKURSIOON BUGANDA KUNINGLIKUD HAUAD KASUBI MÄEL (lisatasu eest)
Päev puhkuseks Victoria järve kaldal. Võimalik on päevitada basseini alal ja nautida spaamõnusid.
Soovijatele lisaekskursioon Kasubi kuningliku hauakompleksiga tutvumiseks. Praeguse Uganda alal asunud Buganda kuningriigi ajalugu ulatub tagasi 14. sajandisse. Selle aja jooksul on Buganda 52 klanni valitsenud ühtekokku 36 kuningat – kabakat. Tõsi aastatel 1967 – 1993 oli see tiitel kaotatud. Kasubi hauad Ugandas Kampalas on nelja kuninga-kabaka ja teiste Baganda kuningliku perekonna liikmete matmispaigad. See on väga oluline paik kohalike inimeste jaoks nii vaimses kui ka poliitilises mõttes. Kasubi hauad kanti UNESCO maailmapärandi nimistusse 2001. aastal kui üks tähelepanuväärsemaid ainult taimsetest materjalidest loodud rajatisi kogu Kesk- ja Ida- Aafrikas.
12. päev LEND ENTEBBE – ISTANBUL – TALLINN
Varahommikul suundume lennujaama. Lend Entebbe-Istanbul 06:35-13:45 ja lend Istanbul-Tallinn 15:10-17:50 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid TK606 ja TK1423). Tere tulemast tagasi koju!
Söögikorrad: toitlustus TK lendudel hinnas
Reisi hind
2026. a hind täpsustamisel
* Soodushind kehtib korduvreisijatele.
Hind sisaldab:
- lennupiletid lendudele (Turkish Airlines liinilennud);
- lennujaamamaksud, käibemaks, toitlustamine lennukis;
- majutus väga heatasemelistes lodgedes ja hotellides***/**** koos hommikusöögiga (2-in toad);
- toitlustus vastavalt programmile
-
kohaliku väikebussi/safariauto kasutamine vastavalt programmile;
-
eestikeelne reisiteenindus ja ekskursioonid kogu reisi jooksul (v.a. lisaekskursioonid ja osad tasulised sissepääsud vabal ajal);
-
safarid ja rahvusparkide sissepääsud vastavalt programmile.
Lisatasu eest:
-
tervisekindlustus maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 69 a., vanematele kõrgem tariif). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse;
-
ühese majutuse lisatasu;
- East Africa viisa (Rwandas ja Ugandas viibimiseks) 100 $;
-
programmivälised ekskursioonid.
Viisa ja reisidokumendid
- Ainuke kehtiv reisidokument on reisipass, mis peab kehtima vähemalt 6 kuud pärast reisi.
- Eesti kodanik vajab reisimiseks viisat.
- Rwandasse saabumisel Kigali lennujaamas vormistame East Africa viisa, millega saab siseneda nii Rwandasse kui Ugandasse. Hind 100 USD tuleb tasuda sularahas.
- Viisa vormistamiseks on nõutav kollapalaviku vastu rahvusvahelistele nõuetele vastav vaktsineerimise sertifikaat.
- Ugandasse sisenemisel on kohustuslik tõend kollapalaviku vastu vaktsineerimise kohta. Üle 60 aastased saavad piiri ületada ilma kollapalaviku sertifikaadita. Sellisel juhul peab kindlasti olema arsti käest võetud vastav kirjalik inglisekeelne tõend haigla/kliiniku blanketil, et üle 60 aastastele ei ole soovitatav ja vajalik kollapalaviku vastane vaktsiin.
- Antud nõuded kehtivad ainult Eesti Vabariigi passile (Eesti kodakondsus). Kõigi teiste passidega seoses palume eraldi täpsustada reisitingimusi Germalo Reiside kontorist.
Lastega reisimise kohta lugege täpsemalt Reisi Targa lehelt
siit Lisainfo
Lennuinfo Turkish Airlinesi liinilennul
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 23 kg.
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: hinnas sisaldub soe toit ja joogid.
Kombeks on teenindajatele anda jootraha, palume jootrahadeks arvestada kuni 50 € (kogutakse kogusummana).
Kaasa võtta mugavad rõivad looduses viibimiseks ja džiibisõitudeks, samuti ujumisriided ning vajalikud ravimid.
Juua tohib ainult pudelivett. Puuviljad tuleks alati pesta.
Nii Rwandas kui Ugandas on soovitatud ennetada Malaariasse haigestumist. Soovituslikest vaktsiinidest ja ennetusmeetmetest saab infot järgnevalt lingilt: https://vaktsineeri.ee/et/reisivaktsineerimine-ja-ennetus.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!