Võromaa ja Setomaa - Uma mekk ja savvusann!

Võromaa ja Setomaa - Uma mekk ja savvusann!

17.06.2021 - 18.06.2021
 
Eelbroneering
Mõnikord on mõistlik võtta enda jaoks aega ja tajuda aja kulgemise rahulikku rütmi ja iseenda liikumist koos sellega. Meil peaks olema rohkem aega mõtiskleda kõige selle üle, mida on meil erilist ja veelgi parem seda erilist ka päriselt kogeda, sest paraku oleme kiires tempos liikuvas maailmas kippunud ehk unustamagi paljut seda, mis meie vanaemadele ja vanaisadele igapäevane ja tavaline oli. 
Kutsume teid kaunile rännakule, et üheskoos meenutada ja kogeda! Toidutraditsioonid Võrumaal on hoolega hoitud tublide inimeste poolt, kes hoolivad heast toorainest ja vanadest tarkadest oskustest. Mis oleks meie kultuur aga ilma hea saunata! Võrumaa vabatahtliku suitsusauna koostöökogu initsiatiivil kanti novembris 2014 Võromaa suitsusaunakombestik UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja. 

Reisikava

1. päev MOOSKA TALU - VASKNA TALU - UUE SAALUSE VEINITALU 
Väljasõit Tallinnas Estonia teatri vastas asuvast parklast kell 07:00.
Väljasõit Tartust AHHAA keskuse parklast kell 9.45.
Alustame bussisõitu saatjaks kaunid Lõuna-Eesti maastikud Eestimaa pilvepiirile Haanjamaale. Mooska talu asub Võrumaal Haanjas, Vällamäe jalamil, ürgse ja imekauni looduse embuses. Siin  elatakse kooskõlas looduse ja esivanemate pärandiga, mida soovitakse ka külalistele tutvustada. Võrumaa pärandkultuuri uhkuseks on suitsusaun ja Mooska talu pererahvas juhatab meid lahkesti suitsusauna maagiasse.  Soovime jagada oma elustiili ja vahendada külalistele kohalikku pärandkultuuri, mille uhkuseks on traditsiooniline kohalik toit ja suitsusaun. Räägime sellest kuidas sauna ehitati, saunaskäimisest ja traditsioonidest. Miks kutsuti laupäeva Võromaal poolikuks päevaks „puulpäiv“, miks ei tohtinud saunas teistest halba rääkida, kuidas tänada seljapesijat? Saame nuusutada suitsuhõngu ja kui soovite isegi nõgiseid seinu puudutada. Aga saunas suitsutati ka liha ja  Mooska talu pererahvas ei jäta meidki värskelt suitsust tulnud lihaga kostitamata. Vaskna talus osatakse vana aja moodi süüa teha. Meidki ootab siin põnev lõunasöök, kus toitude valmistamisel kasutatud toorained enda kasvatatud või naabritelt ostetud.  Vanaemade vahvad teadmised hoitakse siin elus ja igal toidul on ikka „uma mekk“.  Jõuluaeg on selles talus armastatud. Perenaine on läbi aegade korjanud jõuluteemalisi asjakesi - päkapikke, jõulu- ja näärivanasid, ingleid, lumehelbekesi. Kõige hinnalisem on selles kogus on aga perenaise vanaema pulmakleit, mis on natuke üle 100 aasta vana! Tõeline jõulumeeleolu Haanjamaa kuplite vahel, sest siin armastatakse jõulusid väga ja kõik on ka talupäraselt jõuluehtes.  Uue Saaluse veinitalus mekime pererahva hoolsa käe all valminud veine. Veinituuri käigus tutvume veinikeldri ja tootmisega ning degusteerime erinevaid veine koos suupistetega. Põnev on mõistatada, mis toorainet on kasutatud. Edasi viib meie teekond juba Setomaale otse Piusa jõe kallastele. Piusa ürgoru puhkemajas ootab meid hubane puhkus, lahke pererahvas ja suitsusaun! Sauna on köetud juba mitu tundi, et kerisekivid ikka kuumad oleksid ja vihad on likku pandud. Nüüd saame sügisese väsimuse saunakuumuses välja higistada, mõnusalt saunajuttu puhuda ja Piusa jõe karastavasse voogu karata. Jummal sekkä sannalidsõs!
Ööbimine Piusa ürgoru puhkemajas. Soovijaile kodune õhtusöök!

2. päev PIUSA KOOPAD - OBINITSA - SETO TRADITSIOONID
Pärast hommikusööki jätkame kultuurikümblust Võro- ja Setomaal. 
Piusa koobaste külastuskeskus on Piusa  koobaste ja siin elavate liikide tutvustamine huvilistele. Piusa külastuskeskus avati aastal 2010 Piusa koobastiku looduskaitseala Muuseumikoopa vahetus läheduses. Piusa koopad kaevati inimeste poolt aastatel 1922–1966, mil sealt kaevandati klaasiliiva ja  selle aja jooksul rajati käike umbes 20 km pikkuses. Koobaste ja seal elavate nahkhiirte kaitseks on loodud Piusa koobastiku looduskaitseala. Filmiprogramm ja muuseumikoopa külastus. 
Obinitsa on Setomaa ja Soome-Ugri maailma kultuuripealinn! Vaatame ringi külakeskuses ja vanal kalmistul.  Obinitsa muuseumitarõs on aga hubane ja soe ning siin räägime kuulsatest lauluemadest ja setode traditsioonilisest rõivastusest. Hoolega on muuseumisse kogutud hinnalist käsitööd ja rõivakomplekte. Muuseumirahvas tutvustab, kuidas seto naine ennast riidesse pani ja räägime sedagi, et riietumistavade juures oli palju erilisi nõudeid ja reegleid. 
Obinitsa galeriis  Hal’as Kunn  kohtume kunstnik Evar Riitsaare ja kirjanik Kauksi Üllega. Räägime Obintsa ja Setomaa kultuurielust, hõbeseppadest ja sõlgedest, Pekost ja setokeelsest kirjasõnast. 
Seto toidutraditsioonid ja lõunasöök Taarka Tarõs. Perenaine Rieka võtab meid lahkelt vastu ja on lõunalaule valmistanud tõelisi Setomaa hõrgutisi. Lihtne ja eripärane on Setomaa köök! Maitsev ja kõhtu täitev kindlasti ka! Perenaine räägib meile Setomaa toidupärandist, traditsioonidest ja mine tea, ehk jagab mõnda põnevat retsepti ka!
Pärast lõunat alustame teekonda tagasi Tartusse ja Tallinnasse. 

Reisi hind

99 €* /104 € 
* Soodushind kehtib korduvreisijatele broneerides reisi otse Germalo Reisidest. Hindadele ei rakendu võimalikud lisasoodustused.

Hind sisaldab:
 • sõit kõigi mugavustega bussis
 • ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi teenused
 • majutus hommikusöögiga (2-sed toad) 

Lisatasu eest              
Ühene majutus hotellis  €

Hinnas ei sisaldu muuseumipiletid
 • Suitsusaun 25 €/inimene (eeldab vähemalt 10 osavõtjat, rätikud ja vihad hinna sees).
 • Mooska talu 7 € 
 • Lõunasöök Vaskna talus 12 € 
 • Veinide degusteerimine Uue- Saaluse veinitalus 15 € 
 • Lõunasöök Taarka Tarõs 15 € 
 • Õhtusöök  Piusa ürgoru puhkemajas 15 € 
 • Piusa klaasiliivakoobaste külastuskeskus  5, seeniorid õpilased 4 € 
 • Obinitsa muuseum koos programmiga 5 ,  seeniorid õpilased 4 € 

Lisainfo

Kuidas reisime
 • Reisijate ja reisikorraldajate ohutus ja tervis on meile kõige olulisem. Tagamaks klientide heaolu, lähtume oma ekskursioonide käigus kõigist turvalisuse tagamiseks antud suunistest. Reisibuss on varustatud desovahendiga ning buss desinfitseeritakse peale ja enne igat väljasõitu.
 • Germalo Reiside kliendid on läbi aegade olnud väga intelligentsed, viisakad ja mõistlikud, pöörates tähelepanu nii endi kui kaasreisijate turvalisusele. Eeldame ja arvestame sellega, et reisiseltskonnaga liituvad ilma igasuguste haigusnähtudeta inimesed. Teeme kõik selleks, et iga reisija tunneks ennast hästi ja turvaliselt.
Reisitingimused
 • Lähireiside puhul rakenduvad tavapärased Germalo Reiside reisitingimused, v.a reisi eest tasumise ja reisi annulleerimise tingimused: palume tasuda ettemaks 50% reisi maksumusest 2 päeva jooksul reisi broneerimisest;
 • 27 päeva enne reisi peab olema tasutud kogu reisimaksumus;
 • ​kuni 27 päeva enne reisi peetakse reisist loobumisel kinni büroo teenustasu 9 €;
 • tühistades reisi 26-15 päeva enne reisi on tühistamistasu 50% reisi hinnast;
 • tühistades reisi 14 või vähem päeva enne reisi on tühistamistasu 100% reisi hinnast.               
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
17.06.2021 - 18.06.2021
 
Eelbroneering

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

R
Reeli
Käisime Germaloga Kreekas. Kuna küsitlusleht jäi täitmata, kirjutan lühidalt siin. Reis oli väga tore, giid Tea asjatundlik, energiline ja sõbralik, reisisaatja Kersti abivalmis, hoolitsev ja sõbralik. Ka hotelliga (Arion) jäime väga rahule, perenaine Tatjana oli kogu aeg kohal ja lahkesti valmis tegema kõik, et külalisel oleks hea. Kasutage seda hotelli edaspidigi, sest kõik, kes grupist seal peatusid, olid rahul, parim hotell valikus olevatest.
M
Merle
Loen teie reisiprogramme alati, kui meel on kurb ja vajadus unistamiseks! Minu esimene reis teiega oli hr. Heigoga ja mäletan teda siiamaani ülivõrdes! Enne kevadet ilmselt ei ole võimalik teiega liituda, võib-olla mõni lühireis, isiklikel põhjustel! Aga lootus on! Elage hästi ja tõusvas joones! Kohtume! Merle