Liitu uudiskirjaga siit >
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  Prindi

Sri Lanka - unistuste saar


Sri Lanka, see on imeline saar India ookeanis, kriketi ja Tamili kodumaa.

 

Sri Lanka reisi meenutavad Merje Paluoja ja Raivo Haab


Ajaloos on olnud Sri Lankal palju nimesid, araablased nimetasid teda Serendibiks ehk kalliskivisaareks, sest kalliskive on seal tõesti palju. Sri Lankat peavad paljud tema imelise looduse pärast ka kunagiseks paradiisiks, sealne Aadama mäetipp on palverännakukohaks nii budistidele, hindudele kui ka moslemitele. Moslemitele oligi Sri Lanka see paradiis kust Aadam ja Eeva lahkuma pidid ja Aadam oma jälje sinna mägedesse jättis, hindudele on see jumal Shiva lemmikkoht ja budistidele Buddha Shakjamuni viimane peatuspaik enne nirvaanat.
Sri Lanka on budistlik maa. Budismi põhialuseks on: kõigil, kellele on kingitud elu, on õigus ka elada. Nii inimesel, loomal kui mutukal. See põhimõte määrab elustiili kõigis budismimaades ning teeb need omapäraselt huvitavaks.
Suurema osa Sri Lanka elanikest moodustavad singalid, ülejäänud osa tamilid ja teised etnogrupid. Kohalikud inimesed on väga heatahtlikud ja abivalmis. Sri Lanka inimestel on kombeks millegi positiivse näitamiseks oma pead küljelt küljele kõigutada, see näitab ka millegi suhtes heakskiitu või jaatust. See on samaväärne meie pea noogutamisega. Sallivus, heasoovlikkus ning teiste inimeste mõistmine on üks paremaid õppetunde Sri Lankal. Vaatamata tohutule vaesusele, puudusele ning ühiskonna suhtelisele primitiivsusele on srilankalased õnnelikud ja rõõmsameelsed. Sõites mööda maanteid ja jalutades linnades, on näha pidevalt naeratavaid inimesi. Lihtne oli olla Sri Lankal rõõmsameelne ning õnnelik ka meil. Sest seda soodustas keskkond meie ümber - positiivsed ja sallivad inimesed, soe kliima ning päike ja ühtlane "vaesus", mis ei tekita inimestes vajadust püüelda kellegi eeskujude suunas.
Turistidega on srilankalased väga sõbralikud. Kuid selle maa üheks kindlaks kombeks on saada jootraha iga pisemagi teenuse eest nagu näiteks abistamisel trepist üles, pildistamisel jne. Kui rääkida veel kommetest, siis meile harjumatuna tuleb pühapaikades ja templites käia paljajalu, vaatamata sellele, et päike on kütnud kivid ja liiva tulikuumaks. Õnneks võivad soovijad sokid jalga jätta!

Sri Lanka asustus on üsna tihe ja see on ka üks väheseid riike, kus maarahvast on tunduvalt rohkem kui linnarahvast. Sri Lankast jääb korraga meelde nii räpasus kui puhtus. Rämpsu on ja õhtuks on linn must, kuid suurem praht koristatakse hommikuks ära. Seevastu inimesed ise on väga puhtalt riides. Mis meid väga üllatas, oli see, et koolivorm on valge - üleni valge, nii väikestel kui suurtel. Aga kui sõitsime näiteks mõnest jõest mööda, siis nägime ka, et kuidas suured pesupesemise päevad olid parajasti käsil - pesti pesu ja ka ühtlasi iseennast. Hiljem laotatakse pesu lihtsalt kuumale kivile kuivama. Ja miks ka mitte, temperatuur on aastaringi ca 30ºC ja vesi 28ºC. Tänu sellele troopilisele kuumusele on loodus ääretult rikkalik, seal kasvab kõik ja kasvab tõeliselt lopsakalt. See on täistroopika. Kosed, järved, templid, teeistandustega kaetud maalilised mäed, muinasjutulised valged laiad liivarannad ja eresinise läbipaistva veega India ookean, elevantide ja leopardide elupaigaks olevad džunglid ja lootoseõite alla mattunud tehisjärved jätsid unustamatu mulje meile kõigile. Võrratu oli ka õhtune paadisõit jõel, mille triumfiks päikseloojang India ookeani liivasel rannal, kus nägime kohalike kalurite kalapüügivõtteid ning lõpetuseks veel kohalik õhtusöök, mida tuli süüa vaid sõrmede abil.

Kindlasti jäi kogu meie reisiseltskonnale meelde ka Minneriya rahvuspargi külastus, kus sõitsime lahtiste džiipidega mööda džunglit, et leida ja näha metsikute elevantide karju, vesipühvleid ja eksootilisi linde. Lisaks metsikutele elevantidele, külastasime ka elevantide orbudekodu, kus on aastast 1975 kasvatatud vanematest ilma jäänud elevandipoegi. Praeguseks on seal elevante juba üle seitsmekümne viie. Kindlatel kellaaegadel on võimalik näha, kuidas elevante jões pestakse ja väiksemaid elevante lutipudelist toidetakse. Orbudekodu oli ka koht, kus kõik soovijad said elevandi turjal sõita. Samuti on saarel pea igal sammul võimalik kohata ahve, kuid nende toitmisega tuleb olla ettevaatlik, kuna nad on ikkagi metsikud ning nende hammustused võivad põhjustada haigusi.
 
Lisaks loodusele pakub saar ka palju ajalugu. Külastasime vanimat linna Anuradhapurat, mille juured ulatuvad 5. sajandisse e.m.a., seejärel Polonnaruwat, mis oli Sri Lanka teise kuningriigi asupaik. Käisime džunglisse peidetud Ritigala varemeid kaemas - kunagine kloostri kompleks, kus olid eraldunud mungad, et eemalduda maailmast ja tegeleda vaikse mõtisklusega. Üheks põnevamaks, ent füüsiliselt raskeimaks, katsumuseks osutus Sigiriya kaljurahn, mis on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Tegemist on 200 meetri kõrguse kaljuga, mille peale oli ehitatud kindlus, kuid millest nüüdseks pole palju säilinud. Liikumiseks saarel on vaja kannatust ja aega. Liiklus on vasakpoolne, tihe ja aegajalt kaootiline ning teel toimetavad peale autode, busside, tuk-tukide ka jalakäijad, lehmad, kitsed, koerad ja muud loomad. Kõrvadele harjumatuks on pidev signaali andmine ning liikluses maksab vaid tugevama õigus. Lisaks kõigele sellele on teede olukord äärmiselt vilets, teed on väga kitsad ning möödasõite on üsna raske sooritada.
 
Meie teekond viis meid edasi rannikult sisemaale, kus asub üks Sri Lanka rikkustest - tee. Sri Lanka Ceyloni tee on tuntud kogu maailmas. Mäenõlvadel asuvaid teeistandusi nägime palju! Külastasime ka teevabrikut. Töötingimused oli meie arvates rängad nii vabrikus kui istanduses. Teelehti korjasid ainult naised, ja seda käsitsi. Teepõõsast võetakse ainult kaks ülemist lehte koos pungaga, alumisi lehti ei korjata. Muide - teepõõsas on ju tegelikult puu ja kui ülemisi lehti ära ei näpistataks, kasvaks põõsast puu. Ka meil oli võimalik värsket teed juua ja loomulikult teed koju kaasa osta. Lisaks teeistandustele võib Sri Lankal kohata ka vürtsiaedu. Vürtsiaedades kasvatatakse pea kõiki meile tuntud ja ka tundmatuidmaitseaineid alates kaneelipuust ja lõpetades
sandlipuuga, mille õlist valmistatakse imerohtusid. Samuti toodetakse erinevaid massaažiõlisid. Tänu sellele oli meil lootus säilitada oma igavene noorus – ajurveda tervendamiskunsti saladuste kaudu. Srilankalased valdavad seda Indiast pärit iidset tervendamiskunsti ning suudavad muuta aroomiteraapiat, ürdi- ja auruvanne ning massaaži kasutades pingevabaks iga stressis vaevleva põhjamaalase. Sellest kõigest võtsime osa meiegi ja jäime väga rahule.

Teiseks Sri Lanka rikkuseks on kalliskivid. Maapõues on kõike peale kulla ja teemantide ja valik on uskumatult lai. Külastasime meiegi üht kuukivikaevandust, kus näidati vääriskivide väljasõelumist muust kiviprahist ning kus vääriskivi leidmine on tegelikult suur õnn. Suuremaid ja väiksemaid kaevandusi leidub üle maa ja neid võivad omada kõik kes seda soovivad.
Meie reis algas ja lõppes Colombo lennujaamas. Enamus inimesi peab Sri Lanka pealinnaks Colombot, tegelikult on ametlik pealinn hoopis Sri Jayawardenepura. Sellest hoolimata on Colombo Sri Lanka suurim linn. Linn kus on kõrvuti rikkus ja vaesus, kus asuvad riigi ainsad ostukeskused, kust on võimalik odava hinna eest osta tuntud firmade tooteid. Meie meeldejääva reisi viimase päeva lõpetasime õhtupimeduses Colombo rannapromenaadil, vaadates kaldale rulluvaid vahuseid India ookeani laineid.
Kõike nähtut on raske sõnadesse panna. Selleks, et emotsioon oleks vahetu, tuleb ise minna ja kogeda seda lopsakat troopilist loodust, kohalike muretust ja rõõmsaid nägusid, nende heasoovlikust, maa kaugele ulatuvat ajalugu, ülimõnusaid palmidega ääristatud liivarandu ookeanikaldal, mis põhjamaalasele tunduvad kui saabumine paradiisi. Sri Lanka - see ongi paradiis ookeanis.
 
Prindi lehekülg Küsi lisainfot +372 611 0600

Germalo Reisid on ETFL liige

Reisikirjad
Nepal ja Tiibet - vahetud reisimuljed

Horvaatia - türkiissinine meri ja lummavad väikelinnad

Sri Lanka - unistuste saar

Nepal ja Tiibet - maailma müstiliseimad paigad

Iirimaa ja Šotimaa

Gaskoonia ja Baskimaa

Hiina – taevaaluse keskel, maailma äärel

Portugal - seal, kus lõpeb maa ja algab meri

Prantsuse Riviera: sissejuhatus valguse ja ilu maale

Katkendid Minu Sitsiiliast

Omaan

Etioopia

Iraan