Nepal ja Bhutan - kultuuri- ja loodusreis maailma katusel koos festivalidega

Nepal ja Bhutan - kultuuri- ja loodusreis maailma katusel koos festivalidega

25.09.2022 - 07.10.2022
Giid Martti Kalda
 Hind al 4198
Broneeri
Meie reisidel teenindavad Teid targad, laia silmaringiga ja hoolivad eestikeelsed giid/reisijuhid. Lisaks on reisil ka kohalik giid, kes jagab praktilist infot ja tegeleb kohapealse korraldusliku poolega. Ekskursioonid ja vaatamisväärsused on reisi hinnas. Reisi meeldivaks kulgemiseks oleme välja valinud hea tasemega hotellid. Meie reisijuhid jagavad soovitusi söögikohtade osas ja annavad nõu muude küsimuste korral.
Anname endast kõik, et veedaksite kvaliteetse ja täisväärtusliku puhkuse!

Nepali pindala on kolm korda suurem kui Eestil, aga rahvaarv ligi 20 korda suurem. Öeldakse, et nepallased naeratavad kogu aeg. Nepal on usklik maa, see paistab välja templite paljususes ning arhitektuuris. Kaugeid aegu meenutavate templite ja Katmandu oru paleede taustal paistab „lumede eluase”. 
Mäed võtavad selle maa territooriumist ligi 64% ja põllumajanduslikku maad vaid 13%. Siin asub maailma neljateistkümnest kõrgemast mäest tervelt kümme. Need on arvud. See on Siddharta Gautama kodumaa. Vaimsust ei saa arvudes mõõta. See reis viib Teid maailma katusele.

​Bhutan on salapärane kuningriik Himaalaja mägedes, kus riigi heaolu ei mõõdeta mitte SKPga vaid inimeste õnnelikkuse indeksiga. Lihtsate inimeste siiras usklikkus, budistlikud traditsioonid ja Himaalaja vaimustav ilu.

Lugege Nepali kohta lähemalt siit >
Lugege Bhutani kohta lähemalt siit >

Reisikava

1. päev LEND TALLINN-ISTANBUL JA ISTANBUL–KATMANDU
Kogunemine kell 10.30 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis infoleti juures. Kohtumine reisijuhiga, kes annab reisijatele vajalikud reisidokumendid ja esmase reisiinformatsiooni.
Lend Tallinn-Istanbul 12:35-15:55 (TK1422). Lend Istanbul-Katmandu kell 20:15-06:05 (TK726). Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega vahetult enne reisi!

2. päev KATMANDU –  PANAUTI – BALTHALI
Saabumine Katmandu Tribhuwani rahvusvahelisele lennuväljale. Südamlikud tervitused Nepali kommete järgi.
Linn on rajatud kahe jõe ühinemiskohale ja sellist paika peetakse väga pühaks. Linnas on arvukalt templeid ja pagoode. Saame imetleda Newari puunikerduste elegantsi ja Malla dünastiale iseloomuliku keskaegse linna olustikku. Linna peamine vaatamisväärsus on Mahadev Mandiri (Indrashor) tempel imeliste nikerdustega fassaadidel. Tutvume tüüpiliste linnamaastikega ja kohtume kohalike inimestega ning jälgime nende igapäevatoimetusi. Edasi sõidame Khopasi külakesse, kust alustame lühimatka külades ja looduses. Riisiterrassid, lopsakad salud, kärestikulised jõed ja rippsillad. Matk viib meid Balthali külla, kus veedame mõnusa õhtupooliku. Majutus hotellis Balthali Village Resort*** või sarnases.

3. päev BALTHALI – POKHARA
Hommikusöök. Hommikune lühimatk looduses ja külades.
Transfeer lennujaama ja lend Katmandu-Pokhara. Pärastlõunal tutvumine Annapurna massiivi jalamil asuva Pokhara linnaga. Linn asub Fewa järve ääres ja siit avanevad maalilised vaade Himaalaja (Suur Himaalaja ahelik) kaheksatuhandedestele tippudele (Daulagiri, Annapurna, Manaslu). Pokharast algavad mitmed matkamarsruudid ja seetõttu on linn turistide seas väga populaarne. Linnas elavad newarid, gurungid, magarid, tšetrid, thakalid ja teised Nepali rahvad. Alates 1950. aastatest on paljud tiibeti põgenikud asunud elama Pokhara orgu. Külastame Fewa järve saarekesel asuvat Barahi templit. Ööbimine Pokharas hotellis Kantipur*** või sarnases.

4. päev MATK LOODUSES – KÜLAD JA ORUD
Hommikusöök. Pärast lühikest sõitu saabume Hymjasse, kust alustame matka läbi külade. Teel vahelduvad tõusud ja langused, kõndida tuleb konarlikul pinnasel ja rohmakatest kividest laotud treppidel. Mõningased pingutused aga saavavad tasustatud vapustavate vaadetega Annapurna tippudele ja ülipõnevate kohtumistega külades. Matk lõpeb Astamis. Astami küla asub Pokharast loodes suursuguse Annapurna aheliku jalamil. Küla on kuulus oma ökoloogilise ja kohalike tavasid hoidva elustiili poolest. Suursugused vaated mägedele, lopsakad metsad, tüüpiline ja lihtne Nepali elustiil, mahepõllud, riisiterrassid teevad Astami külast toreda paiga, kus uurida kohalike inimeste elu ja kultuuri. Ööbimine Annapurna öko-külas. Lõunasöök ja pärastlõunased avastusretked lähiümbruses. Õhtusöök.

5. päev LÜHIMATK, LEND POKHARA-KATMANDU
Hommikusöök. Pärast hommikusööki kerge matk looduses – kaks-kolm tundi mõnusat rännakut. Lendame Pokharast tagasi Katmandusse.
Külastame Pashupatinath’i templikompleksi, mis asub kahel pool Bagmati jõge Nepali pealinna Katmandu idaservas. Pashupatinathi peetakse jumal Šiva (Pashupati, loomade või ka kõigi elusolendite isand) üheks tähtsaimaks templiks hinduistlikus maailmas. Iga päev tulevad siia tuhanded palverändurid Nepalist ja Indiast. Kohalikud austavad Pashupatinathi väga ja paljud nepallased külastavad seda templit varahommikul, et saada Šiva õnnistus.
Swayambhunath (Ahvide tempel) asub kõrgendikul Katmandu linna lääneosas. Pühamu on siin olnud juba vähemalt 8. sajandist alates. Tegemist on ühe tähtsama Tiibeti budismi keskusega Nepalis. Kohalikud usuvad, et kuna pühamu asub energeetiliselt väga erilises kohas, siis kõik siin lausutud palved ja soovid võimenduvad kolmteist miljardit korda. Ööbimine Katmandus hotellis Manaslu**** või sarnases.

6. päev LEND BHUTANI, THIMPHU
Hommikusöök. Lend Katmandu-Paro (lennuajad täpsustamisel).  Lendu üle Himaalaja kümne kõige kõrgema tipu on peetud üheks kõige maalisemaks kogu maailmas.
Parosse saabumisel algab sõit Thimphusse (2300 m ümp). Peale lõunat külastame mälestus-tsörtenit, templit, mis ehitati kolmanda kõuedraakonikuninga - Druk Gyalpo - mälestuseks. Tempel ja selle ümbrus on saanud vanema generatsiooni kohtumispaigaks, kus veedetakse terve päev palvetades ja sõpradega kohtudes. Külastame Changangkha Lhakhangi, mis on vanim tempel orus ja mille juurest avanevad kaunid vaated Thimphu orule. Külastame parki, kus elab rahvusloom takin, suur kuldkollase karvaga mägiantiloop. Sõidame vaatama suurimat ja kõige uuemat Buddha kuju, mille juurest avaneb hingemattev vaade üle kogu Thimphu oru. Õhtu Bhutani pealinnas. Majutus Thimphus hotellis.

7. päev THIMPHU DRUBCHEN PIDUSTUSED, THIMPHU - PUNAKA
Hommikusöök. Thimphu Drubcheni (Dromchoe) festivali traditsioon pärineb 18. sajandi algusest ja see toimub Thimphu Tashichhodzongi budistlikus kloostris. Festivali keskne osa on püha maski tantsud, mis on pühendatud Bhutani peamisele kaitsejumalusele Palden Lhamole. Legend jutustab, et Palden Lhamo ilmus pühamees Kuenga Gyeltsheni ette ja esitas meditatsiooni ajal tantse ning nende tantsude põhjal algatas Kuenga Gyaltshen Drubcheni tseremoonia. Kohalikud usuvad, et tantsud õnnistavad ka pealtvaatajaid, õpetavad neile budistlikku dharmat, kaitsevad ebaõnne eest ja peletavad eemale kurja.
Kahtlemata on festival kohalikele inimestele võimalus iga-aastaseks seltskondlikuks koosviibimiseks: kohatakse sõpru ja sugulasi,  inimesed riietuvad oma parimatesse riietesse ja ehetesse.
Sõit üle Dochula kuru (3200 mümp) Punakasse. Soodsate ilmaolude korral avanevad siit kaunid vaated Bhutani kõige kõrgematele tippudele. Kohati laskuvad kaljud orgu lausa püstloodselt. Peatume 108 hiljuti rajatud stuupa juures ja jätkame sõitu Punakha subtroopile küllusliku loodusega orus. Päeva lõpetuseks kerge matk-jalutuskäik sinepi- ja riisipõldude vahel läbi vanade külade, et jõuda Chimi Lakhangi pühamusse. See pühamu on rajatud 15. sajandi lõpus. Erinevad Buddade manifestatsioonid ja tantristlikud sümbolid, sealhulgas ka ligi 25 cm kõrgune fallos, mida palverändurid puudutavad, sest see toob head õnne. On tavaks, et siia tullakse äsjasündinud lapsele õige nime leidmiseks. Fallose kujutis (kujud, maalingud) budistlikus traditsioonis ei seostu seksuaalsusega,  vaid  aitab eemal hoida kurje vaime. Ööbimine Punakhas hotellis.

8. päev PUNAKA - PARO
Hommikusöök hotellis. Punakha Dzong (kindlus) on Bhutani üks kõige täiuslikumaid ajaloolisi ehitisi. Suurepärased proportsioonid ja harmooniline arhitektuur. Kuni pealinna kolimiseni Thimphusse 1955. aastal oli Punakha Dzong Bhutani valitsuse residentsiks. 2011. aastal toimus siin prageuse kuninga Jigme Khesar Namgyel Wangchuck abielutseremoonia.  Lõunapausi peame Thimphus. Edasi jätkub sõit Parosse. Linna jõudes külastame Paro Dzongi kindlust ja jalutame üle vanima siiani kasutusel oleva puusilla. Jätkame Paro linna avastamist ja piilume sisse mõnda käsitööpoodi, et tutvuda meistrite tööga ja leida endale reisimeeneid. Ööbimine Paros hotellis.

9. päev PARO - PARO TAKSANGI KLOOSTER
Hommikusöök. Sõit mägedesse, kust alustame kerget matka Bhutani kõige austatuma templi Paro Taktsang (Tiigri pesa) juurde. 17. sajandil rajatud klooster ja templikompleks asub 3100 meetri kõrgusel merepinnast. See on Bhutani kõige olulisem pühamu. Klooster on rajatud koopa juurde, kus pärimuse järgi veetis 3 kuud mediteerides Guru Padmasambhava. Kloostrikompleks ja  tempel otsekui ripub üle graniitkalju ja vaatab üle kogu Paro oru. Enamus päevast kulub matkale. Tagasiteel teeme peatuse Kichu Lakhangi kloostris, mis on üks vanimatest pühamutest Bhutanis ning  millega seostatakse budismi algust riigis. Päeva lõpetame ühise õhtusöögiga. Ööbimine Paros samas hotellis.

10. päev LEND TAGASI NEPALI, BAKHTAPUR
Hommikune transfeer lennujaama. Lend Paro-Katmandu (lennuajad täpsustamisel).
Nepali vana pealinn Bakhtapur on otsekui keskaegse kunsti ja arhitektuuri kodu. Linn asub Katmandu oru idapoolses nurgas ning kuni 15. sajandini valitses siin Malla dünastia. Öeldakse, et ükski reis Nepali ei ole täiuslik ilma Bakhtapuri külastuseta. Harmooniline linnaväljak (Durbar) ja kuulus viiekümne viie akna palee filigraanselt nikerdatud fassaadidega. Harmoonilised pagoodtemplid ja värvikirevad linnamaastikud. Bakhtapur on tuntud ka saviesemete valmistamise poolest. Majutus hotellis.

11. päev BAKHTAPUR, DASHAIN FESTIVAL VIJAYA DASHAMI
Hommikusöök. Dashain on püha, millega tähistatakse jumalate ja jumalannade võitu deemonite üle. Festivali  peetakse septembris-oktoobris pärast saagikoristust. See on perede kokkusaamise aeg ja samuti ka jumalatele ohverdamise aeg. Pidustuste kommetes segunevad tantristlikud tavad animistlike lõikuspühade traditsioonidega.
Nepalis lõpeb Dashain festival päevaga, mida kutsutakse vijayadashami. Noored külastavad oma vanemaid, ka kaugemalt tullakse koduseid vaatama. Kombeks on, et ka õpilased külastavad oma õpetajaid. Vanemad ja õpetajad tervitavad noori, märgivad nende otsaesise tikaga ning õnnistavad neid voorusliku eluks ja õitsenguks eelseisval aastal. Tänase päeva veedame peomeeleolus linnas.

12. päev BAKHTAPUR – KATMANDU
Hommikusöök. Päeva veedame Katmandus. Bodhnath budistlik templikompleks Katmandus  vanal Tiibeti kaubateel. Kompleksi keskel asub suur budistlik stuupa, mille ümber on kümneid erineva koolkonna ja suundumustega tiibeti kloostreid. Bodhanathi peetakse Tiibeti budismi peamiseks keskuseks Nepalis. Stuupa ehitati 6. sajandil ja seda mainitakse sageli ajalooürikutes. Bodhanathi kaudu kulges tee Tiibetist Indiasse ja paljud palverändurid peatusid siin. Jalutuskäik linna ajaloolises südames Durbari väljakul. Vana kuningaloss, templid ja pühamud. Kumari maja, mis on traditsiooniliselt elupaigaks elavale jumalannale Kumarile. Nepali turg Asan pakub värvikirevust ja meelierutavaid emotsioone. Pärast lõunapausi jätkame tutvumist linnaga. Vaba aeg suveniiride ostmiseks ja lihtsalt mõnusaks ringiuitamiseks Thameli linnaosas.

13. päev LEND KATMANDU-ISTANBUL-TALLINN
Varahommikune transfeer lennujaama ja lend Katmandu-Istanbul kell 07:35-12:50 (TK727). Lend Istanbul-Tallinn kell 15:00-18:15 (TK1423). Tere tulemast tagasi koju!

Reisi hind

4198 €* / 4350 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Reisi hind sisaldab:
 • lennupiletid Tallinn-Istanbul-Katmandu ja Katmandu-Istanbul-Tallinn, toitlustamine lennukis;
 • lennujaamamaksud, NB! Maksude suurus võib muutuda olenemata reisikorraldajast tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja ametivõimude otsustest;
 • lennupilet siselendudele Kathmandu-Pokhara-Katmandu;
 • lennupiletid siselendudele Kathmandu-Paro-Kathmandu;
 • majutus Nepalis hotellides ja öko-külas (6. päev) (2-in toad), hommikusöögid hotellides vastavalt programmile;
 • majutus Bhutanis hotellides (2-in toad), hommikusöögid hotellides vastavalt programmile;
 • 1 lõunasöök ja 2 õhtusööki Nepalis;
 • 4 lõunasööki ja 4 õhtusööki Bhutanis;
 • Bhutani viisa vormistamine (US$ 40, hind võib muutuda);
 • giidi/grupijuhi teenused, eestikeelsed ekskursioonid kogu reisi vältel;
 • sisaldab sissepääsumakse tasulistele objektidele, mis programmis mainitud.
Lisakulud:
 • Nepali viisa vormistamine ca 25 USD (tasumine kohapeal);
 • maalt lahkumise maks (hind täpsustamisel) tasutakse kohapeal;
 • reisi hinna sisse ei ole arvestatud jootraha. Jootraha jäetakse üldjuhul ka kohalikule giidile ja bussijuhile. Bussijuht u 1 USD päevas ja kohalik giid u 3 USD päevas.
Lisatasu eest on võimalik:
 • ühene majutus, hind täpsustamisel;
 • lend väikelennukiga Himaalaja kohal u 230 usd või 210 € (ettetellimisel, tasumisel kohapeal);
 • tervisekindlustus + reisitõrkekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 65a, 65-80a kallim tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta Germalo kontorist).

Viisa ja dokumendid

Ainuke kehtiv reisidokument on pass, mis kehtib vähemalt kuus kuud pärast reisi ning kus on kaks tühja ja kõrvuti asetsevat lehekülge. Nepali viisa vormistatakse piiril ning viisa vormistamise tasu 25 USD makstakse kohapeal (kaasa võtta täpne raha). Kindlasti on vaja kaasa võtta 3 värvilist passifotot.
Viisa tasu võib muutuda eelneva etteteatamiseta. Reisile broneeringu tegemisel palume Germalo Reiside kontorisse tuua või saata e-mailiga passi koopia.

Lisakulud

Lisakulud:
 • Nepali viisa vormistamine 25 USD (tasumine kohapeal)
 • Reisi hinna sisse ei ole arvestatud jootraha. Jootraha jäetakse üldjuhul ka kohalikule giidile ja bussijuhile. Bussijuht u 1 USD päevas ja kohalik giid u 3 USD päevas.
Lisatasu eest on võimalik:
 • Ühene majutus Nepali reisil (hind täpsustamisel)
 • Ühene majutus Nepali ja Bhutani reisil (hind täpsustamisel)
 • Lend väikelennukiga Himaalaja kohal u 230 usd või 210 € (ettetellimisel, tasumisel kohapeal)
 • Tervisekindlustus + reisitõrkekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest al 35,40 € (kuni 65a, 65-80a kallim tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta Germalo kontorist).

Lisainfo

 • Nepali ruupia kurss on: 1 USD on u 63,55 ruupiat, kurss muutuv. Soovitame raha vahetada vähemalt 300 USD.
 • NB! Programmis märgitud matkad ei vaja lisavarustust. Mugav igapäevane riietus. Paha ei teeks toekas matkajalats. Samas juhime tähelepanu, et matkad ei toimu kõrgmägedes.
 • Reisile eelnevalt palume konsulteerida reisimeditsiini kabineti arstiga, lisainfo www.reisivaktsiinid.ee.
 • Objektidel on fotografeerimine tasuline. Mõnedes pühapaikades on see üldse keelatud. Paljudes templites peab võtma jalast jalanõud ja ei tohi siseneda koos nahast esemetega.
 • Eesti telefonid kohati ei tööta.
 • Kohapeal on võimalik tasuda nii dollarites kui eurodes. 
 • Paljudes restoranides on hinnad ilma maksudeta, mis lisanduvad hiljem arvele. Tavaliselt lisandub 13% käibemaks ja 10% teenindustasu. Keskmine söök maksab ca 5-6 €. Pudel vett poes maksab 20-30 ruupiat. Taksosõidu puhul arvestada 300 ruupiaga (~3€). Soovitame kaasa võtta päikesekreem tugeva faktoriga! Mägedes võib  päike olla terav.
Lennuinfo rahvusvahelistel Turkish Airlines’i liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 30 kg. Maksimaalne lubatud pagasi kaal ühele ühikule registreeritavale pagasile on 32 kg. 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: hinnas sisaldub soe toit ja joogid.
Siselendudel kehtivad teised lennureeglid. Info täpsustamisel.
 
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
25.09.2022 - 07.10.2022
Giid Martti Kalda
 Hind al 4198
Broneeri
Giid
Martti Kalda
Martti Kalda on Aasia kultuuriloo doktor. Martti on äärmiselt põhjalik oma reiside ettevalmistamisel ning tema väga laialdane teadmistepagas ning suur Aasia reisikogemus teevad Marttist väga nauditava giidi ja reisikaaslase...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Nepal ja Bhutan - kultuuri- ja loodusreis maailma katusel koos festivalidega

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

H
Helgi
Suured tänud kõikide toredate reisilugude ja piltide eest, mida olete mulle saatnud! Tänane virtuaalne kohtumine teie koostööpartneritega eri maadest oli nii tore, et lihtsalt pole sõnu! Kõik me tahaksime, et need praegused keerulised ajad mööduksid kiiresti, aga me ei tea, mis meid ees ootab. Kuni 2+2 jne kehtib, ei saa te meid reisile viia...
H
Helle
10.-17.juuli Portugali reis oli super. Selle reisi aga tegi veel imelisemaks imetore giid Mirjam Somelar, kes jagas väsimatult palju huvitavat infot Portugali kohta ja on inimesena äärmiselt sõbralik, vastutulelik ja tõeliselt HOOLIV inimene. Suur tänu, Mirjam ja Germalo Reisid!