Armeenia

Armeenia

03.06.20 - 11.06.20
 Hind al 999
Broneeri
Armeenia on riik täis üllatusi. Uduste mäetippude vahelt võib leida iidseid kloostreid. Riigi sümboliks on lumemütsiga Ararati mägi, kus Vana Testamendi kohaselt randus Noa laev. Armeenia on esimene riik maailmas, kus ristiusust sai riigi ametlik religioon. Rooma linnast vanemas pealinnas Jerevanis võib nõukogude arhitektuuri hulgast leida sajanditevanuseid puitkirikuid. 
 

Reisikava

1. päev LEND TALLINN-RIIA-JEREVAN 
Kogunemine kell 19:15 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis infoletist vasakul asuvas kassas, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid. Lend Tallinn-Riia kell 21:15-22:05 (kohalikud kellaajad, lennunumber BT318) ning Riia-Jerevan kell 22:50-03:20 (kohalikud kellaajad, lennunumber BT726). Palun kontrollige kogunemise ja väljalennu aega vahetult enne reisi!
Majutume kolmel järgneval ööl Jerevani hotellis Ani Plaza**** või sarnases. 

 

2. päev JEREVAN 
Hommikusöök hotellis. Vaatame üle suurlinn Jerevani tähtsamad vaatamisväärsused ning teeme seeläbi esimese tutvuse värvika Armeenia ajalooga. Kontrastiderohkes pealinnas sõidavad nii uusimad Mercedese kui vanimad Lada mudelid. Traditsioonilised söögikohad - pandoksid - vahelduvad nooblite euroopalike lokaalidega. Kuigi Jerevan on asutatud varem kui Rooma linn, domineerib tänapäeva linnapildis nõukogude arhitektuur. Näeme linna südant- Vabariigi väljakut, Jerevani ülikooli,  Armeenia ema monumenti, parlamendihoonet, peresidendipaleed, ooperi- ja balletiteatrit. Külastame 1915. a genotsiidile pühendatud memoriaalmuuseumit ning Matenadarani - mahukat manuskriptide  kollektsiooni, mille vanimad kreeka- ja armeeniakeelsed eksemplarid pärinevad 7.sajandist.  Külastame hiigelsuurt lubjakivist trepistikku ehk Kaskaadikompleksi, mille tipust avaneb panoraamvaade kogu linnale ja Ararati mäele.  Käime ka turul ja kohalikus käsitöövaipade keskuses, kus meile tutvustatakse materjale, värvimis- ja kudumistehnikat. Lõunatame kohalikus restoranis.
Soovijad saavad lisatasu eest külastada Ararati bränditehast, kus saab jälgida selle valgetest viinamarjadest ja allikaveest joogi valmimisprotsessi. Peale esitlust degusteeritakse kahte erinevat brändisorti ning on võimalik mõni pudel ka koju kaasa osta.


3. päev JEREVAN - ARARAT - GARNI - GEGHARD

Hommikusöök hotellis.  Sõidame kõrgetest kaljudest ümbritsetud Garnisse. Imetleme  imposantset sammastatud fassaadiga 1.sajandist pärit hellenistlikku Garni templit, mis seisab majesteetlikult sügava kanjoni serval. Tempel oli kunagi Arshakidi dünastia suveresidents. Külastame kuningliku palee varemeid ning kuninglikku saunakompleksi.  Imetleme Kivisümfooniaks kutsutavaid torukujulisi kaljumoodustisi, mille vahel õitsevad värvilised lillepuhmad.  Tutvume kohaliku külaeluga ning lõunatame armeenia pererestoranis. Õpime kiviahjus kodust lavašši küpsetama ning naudime seda soojalt. 

Sõidame unikaalsesse 12.-13. sajandist pärit Püha Geghardi ehk Püha Oda koobastemplisse. Tempel sai nime oda auks, mis ristilöödud Jeesuse keha läbistas. Oda ennast hoitakse Etchmiadzini katedraali muuseumis. UNESCO maailmapärandi hulka arvatud ning ümbritseva mägise maastikuga ühte sulanud Geghardi kloostrist leiame keskaegsed kirikud ja kajudesse uuristatud hauakambrid. Kuulame kloostris kontserti, kus tuleb esitlusele kristallselge kõlaga liturgiline muusika, mis on eriti nauditav tänu imelisele akustikale.

4. päev JEREVAN - KHOR VIRAP - NORAVANK - ARENI VEINIMÕIS - ZORATS KARER - GORIS

Hommikusöök hotellis. Sõidame Ararti orgu ning külastame Khor Virapi kirikut, kuhu Armeenia kuningas vangistas 13 aastaks karistuseks ristiusu propageerimise eest Püha Grigori Valgustaja. Kirik kuulub tänini kristliku maailma pühimate paikade hulka. Naudime selge ilma korral parimat vaadet päikese käes sädelevatele Ararati lumistele tippudele. Khor Virapit ümbritsevad mäed olid koduks 2.sajandil eKr asutatud  kunagisele Armeenia pealinnale - Artashatile. Imetledes vaadet Arararatile, kuulame väikest konserti armeenia rahvuspillil - dudukil. Seda instrumenti võib kuulda näiteks ka 2000. a Hollywoodi filmis "Gladiaator". Peale kontserti saame ülevaate duduki päritolust ning tähtsusest armeenia kultuuris.
Sõidame läbi punastest kaljudest ääristatud kanjoni 13. sajandist pärit Noravanki kloostrisse. Teel peatume Areni külas, et proovida kohalikke veine. Areni on olnud  läbi aegade Armeenia veinitootmiskeskus. 2010. a leidsid arheoloogid siit 6100 aastat tagasi rajatud maa-aluse veinikeldri, kus oli viinamarjapress, veinivaadid, klaasid jms. Lõunatame Noravanki restoranis. Edasi suundume Armeenia lõunaossa, kus külastame Zorats kareri 7500 a. vanust observatooriumit. Lähedalasuvast Karahunjist leitud kaljujoonised annavad tunnistust sellest, et vanad armeenlased tundsid ka astroloogiat. Karahunji kutsutakse ka kohalikuks Stonehendgeks. Ööbime Gorise hotellis  Diana**** või sarnases.

 

5. päev GORIS - TATEV - SELIM - SEVAN

Hommikusöök hotellis. Sõidame maailma pikima, 5,7 km pikkuse Guinessi rekordite raamatusse arvatud köisraudteega, mis kulgeb üle kanjoni Tatevi kloostrini. See sügava mäekuru kohal paiknev unikaalne ja kaunis klooster rajati 9.-13. sajandil Armeenia intelllektuaalide keskuseks, kus elasid ja töötasid filosoofid, kalligraafid, maalikunstnikud, muusikud ja mungad. Tatev oli kunagine Syuniku krahvkonna poliitiline ja religioosne keskus. Lõunatame Halidzori külarestoranis. Seejärel sõidame läbi Selimi mäekuru Sevanisse. 1990 m kõrgusel üle merepinna paiknev Sevani järv on üks maailma suurimaid mageda veega mägijärvi ning Kaukasuse suurim järv. Vee värvus varieerub vastavalt ilmale erksinisest sügavate tumedate toonideni. Sevani järve kallastel leidub nii avalikke kui privaatrandu. Järves elutsevad forell, siig, vähk. Ööbimine Sevani hotellis Best Western Bohemian**** või sarnases. 

6. päev SEVANI JÄRV - DILIJAN - JEREVAN
Hommikusöök hotellis. Esmalt teeme Sevani järvel umbes tunniajalise paadisõidu. Peale seda võtame suuna Dilijani rahvuspargile, mida kutsutakse ka Armeenia Šveitsiks. Lopsakast tamme- ja pöögimetsast ning lumistest mäetippudest ümbritsetud Dilijan kuulub Armeenia kauneimate linnade hulka. Suvisel ajal näeb mäekülgedel ja metsades loomakarju ning seeni ja maitsetaimi korjavaid kohalikke. Nõukogudeaegsest kunstiinimeste lemmikpaigast on tänapäevaks kujunenud arvukate hotellide, restoranide ja armsate piparkoogimajakestega turismikeskus. Põgusa Diljani jalgsiekskursiooni käigus saab käsitööliste tänaval puidust, kivist ning savist suveniiride valmistamist jälgida. Peale lõunapausi Dilijanis külastame keskaegset Haghartsini  kloostrit ning tutvume Ara külas Nairiani ökofarmis kohalike kosmeetikatoodetega, mida Armeenia kõrgmaal kasvavatest taimedest ja lilledest valmistatakse.
Ööbime kolmel järgneval ööl Jerevani hotellis Ani Plaza**** või sarnases.  

7. päev JEREVAN - ETCHMIADZIN - ZVARNOTS - GUMRI - JEREVAN

Hommikusöök hotellis.  Sõidame Armeenia kunagisse pealinna - Etchmiadzini, mis on sajandeid olnud Armeenia tähtsaim usukeskus ning kirikupea residents. UNESCO maailmapärandisse kuuluv Etchmiadzini katedraal  on rajatud 4 saj. pKr Griorgi Valgustaja poolt ning ka tänapäeval Armeenia apostelliku kiriku keskus. Lõunasöök Etchmiadzinis.
7. saj. eKr ehitatud Zvartnotsi templi nimi tuleneb sõnast zwart ehk rõõmus ja kaunis. UNESCO maailmapärandisse arvatud templi varemed annavad tänaäevalgi tunnistust tema kunagisest ilust. Lõpetuseks külastame Armeenia suuruselt teist linna - Gyumrit, mis on tuntud oma folklooritraditsioonide ning külalislahkuse poolest. Jalutame linna ajaloolises südames - Kumayris, kus imetleme unikaalse arhitektuuriga 18. ja 19. sajandist pärit hooneid.


8. päev VABA PÄEV JEREVANIS
Hommikusöök hotellis ning vaba päev Jerevanis. Öösel transfeer lennujaama ning lend Jerevan-Riia kell 04:20-07:00 (kohalikud kellaajad, lennunumber BT727) ning Riia-Tallinn 07:45 -08:35 (kohalikud kellaajad, lennunumber BT726). Saabumine Tallinna lennujaama 11.06.2020 hommikul.

Reisi hind

999 €* / 1052 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele kuni 31.detsembrini


Hind sisaldab:

 • Lennupilet Tallinn-Riia-Jerevan-Riia-Tallinn  (Air Balticu liinilennud)
 • Lennujaamamaksud 2019. a novembri seisuga, käibemaks
 • Sõit kõigi mugavustega bussis
 • Ööbimine 4* hotellides hommikusöökidega 8 ööd (2-in toad) - 6 ööd Jerevanis, 1 öö Gorises, 1 öö Sevanis
 • 6 lõunasööki kohalikes restoranides
 • Sissepääsupiletid Matenadarani muuseumisse,  Garni tja Zvartnotsi templitesse, Etchmiadzini katedraali
 • Veini degusteerimine Arenis ning lavaši küpsetamise õpetus Garnis
 • Tatevi köisraudtee pilet
 • Nairiani ökofarmi külastus
 • Paadisõit Sevani järvel
 • Ekskursioonid eesti keeles, giidi/reisijuhi teenused

Lisakulud
Lisatasu eest on võimalik:

Ühene majutus hotellides 199 €
Tervisekindlustus al 10.22 €, maksumus sõltuvalt vanusest (-65 a, vanematele kõrgem tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse! 

 

Lisatasu eest:

 • Ararati bränditehase külastus - 10 €/in (ettetellimisel, tasumine kohapeal)
 • Manuskriptide pildistamin Matenadaranis u 12 €/in

Lisainfo

 • Vastavalt rahvusvahelistele hotellireeglitele toimub check-in hotellitubadesse alates kell 14:00.
 • Ärasõidupäeval vabastatakse hotelli toad vastavalt rahvusvahelistele kokkulepetele. Toa kasutamise pikendamine sõltub hotelli võimalustest ning see tasutakse kliendi poolt kohapeal.
Lennuinfo
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kaaluga kuni 20 kg ja mille maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 32x84x56 cm. Kui kaks või enam reisijat reisivad ühe grupina (perekond) või kui nad registreerisid lennule koos, siis summeeritakse kontrollitud pagasi kaalupiirang, ent pagasi ühe ühiku kaal ei tohi siiski ületada 32 kg.
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ainult ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 5 kg ja käsipagasi maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 56x45x25 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.
 
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!

Viisa ja dokumendid

Eesti kodanikud saavad Armeeniasse reisida ja seal viibida viisavabalt kuni 180 päeva ühe aasta jooksul. Pass peab olema kehtiv reisi vältel.

Kaart:

03.06.20 - 11.06.20
 Hind al 999
Broneeri

Vaata reisist pilte

Soovitame lisaks

Hind al  869
Gruusia - Iidne Sakartvelo
17.05.20 - 24.05.20
Giid Raivo Haab
Vaata lähemalt