Eesti - Osmussaar ja killuke Skandinaaviat

Eesti - Osmussaar ja killuke Skandinaaviat

02.07.2022
 Hind al 115
Ooteleht
Eestis on ajalooliselt elanud mitmeid erinevaid rahvusgruppe, kellest üks huvitavamaid on kindlasti eestirootslased ehk rannarootslased. Sattusid nad siia hiljemalt 13. sajandil ja asustasid ajalooliselt küllalt suure osa Eesti läänerannikust ja sealsetest saartest. Rannarootslased olid lihtsad kalurid, karjakasvatajad ja põlluharijad, nii palju kui kivisel maal põldu harida andis. Lisaks olid nad tuntud ka kui hülgekütid. Eestirootslaste hulgast võrsus meresõitjaid ja laevaehitajaid ning siiani seilab Eesti vetes Spithami külas ehitatud kaljas Hoppet, mis on ühtlasi vanim säilinud Eestis ehitatud purjelaev. Rannarootslaste rahvariided erinesid oma mustade plisseeritud seelikute poolest selgelt eestlaste rahvarõivastest. Eestirootslaste kaudu tuli eesti keelde palju laensõnu ning eestirootslased omakorda laenasid sõnu eesti keelest. Rootslaste aja Eestimaal lõpetas II maailmasõda. 1943.-1944. aastal lahkus suurem osa rannarootslastest Eestist tagasi emamaale Rootsi. Siiani aga annavad rootslaste 700aastasest ajaloost Eestis tunnistust rootsikeelsed kohanimed Eesti rannikul ja saartel. Eestirootslaste sajanditepikkune kooselu eestlastega on kaasa toonud vastastikuseid kultuurimõjutusi, näiteks rahvakultuuris, kombestikus, toitudes jm.

Reisikava

Väljasõit Tallinnas Estonia teatri vastas asuvast parklast kell 08:00.

Alustame põnevat päeva teekonnaga Eesti läänerannikule ja Osmussaarele.
Teel läänerannikul asuvasse Dirhami sadamasse teeme peatuse Rummu karjääri juures. Rummu on olnud läbi aegade Vasalemma marmori (paekivi liik) leiukoht. Rummu karjääris alustati kaevandamist 1938. aastal, kui alustas tööd Vasalemma Lubja- ja Marmoritehas, mis kasutas tööjõuks Murru vangla vange. Karjäär hakkas veega täituma juba siis, kui kaevandamine alles käis. Kuna vee ärajuhtimine karjäärist 1990. aastatel lõpetati, hakkas põhjaveetase tõusma. Pärast pumpade seiskamist oli veetõus nii kiire, et uppusid suur kaevandusekskavaator, hooned ja muu inventar, mis koos haruldaselt läbipaistva veega moodustab ainulaadse veealuse muuseumi. Me ei tee siin küll täna pikemat peatust ent näeme Rummu üldpanoraami ja olustikku.

Seejärel teeme peatuse Nõval, kus asub 1750. aastal ehitatud Eesti vanim tegev puukirik. Nõva Püha Olevi kirik on rannakabeli tüüpi õdus puukirik, kus meeste ja naiste istepingid on erineva kujundusega ning mille idaseina ehivad eritehnikas loodud piiblistseene kujutavad pärgamendist vitraažaknad, mis on pärit 1836. aastast. Siin asunud Eesti vanim puidust ratasrist on toodud kirikusse varjule. Võimalusel heidame pilgu vitraažile ja kirikule.

Siit edasi jõuamegi juba Dirhami sadamasse. Dirhami ehk Derhamni sadam Noarootsis on ajalooliselt olnud reisi- ja kaubasadam. Meri ei jäätu kogu aasta vältel ning sadam on tormi eest kaitstud. Sõidamegi üle mere Osmussaarele, kus meid ootab imekaunite vaadetega väike rännak ja autosafari saare maastikel (ca 4 tundi).

Osmussaar on Läänemerest väljaulatuva Balti klindi jäänuksaar, mis kerkis merest umbes kolm tuhat aastat tagasi ja ta asub mandrist u 7 km kaugusel. Osmussaar on Eesti loodepoolseim, suuruselt neljateistkümnes saar ning selle mõõtmed on 4,6 x 1,3 km. Osmussaarel metsa kui sellist ei ole, aga on palju kadakat. Taimede poolest on saar üsna liigirikas, siin kasvavad ka mitmed haruldused. Loomastikust on vaid rebased, koprad, rabakonnad ja mingid. Osmussaar kuulub Euroopa Liidu kaitsealade võrgustikku. Kaitsmist väärivad saare linnustik, taimestik, klibuväljad ja nn Neugrund-bretšad, mis pärinevad 535 miljoni aasta eest tekkinud Neugrundi meteoriidikraatrist. Saar on sajandeid olnud asustatud rannarootslastega ja rootsikeelset saarenime Odensholm seostatakse viikingijumala Odiniga, kelle haud saarel asuvat. Vanades dokumentides mainitakse vaid möödaminnes seda mereteede suhtes keskset, ent mõisavaldustest kaugele jäävat saart, mis tõenäoliselt oli asustatud vabade inimestega. Rahvaarvu reguleerimiseks kehtis Osmussaarel kirjutama seadus, et kolm venda võisid kohale jääda, ülejäänud pidid minema mujalt õnne otsima. 1939 a läks saar punavägede kätte, kohalikud elanikud sunniti lahkuma ja rajati rannakaitsepatareid. Kogu okupatsiooniaja oli saar tsiviilelanikele keelutsoon ning saarele paigutati hinnanguliselt ligi 800 sõjameest. Vaatamisväärsustest on saarel veel 1766. aastal ehitatud kivikabeli varemed, 1954. aastal ehitatud tuletorn, pankrannik ja rannavallid. Täna kuulub kogu saar Eesti riigile ja see taasasustati 2001. aastal, mil saarele kolis perekond, kes hakkas tegelema lambakasvatusega.
Sõidame üle mere tagasi mandrile ja võtame suuna Tallinnale.

Peatume Padise kloostri juures. Padise klooster oli 14. sajandil Padisele ehitatud tsistertslaste klooster, mille rajasid Dünamündest pärit mungad. Kloostri ehitus käis vaheaegadega üle 200 aasta. Jüriöö ülestõus 1343. aastal, üks viimaseid eestlaste muistse vabadusvõitluse lahinguid, sai alguse Padiselt. Klooster tegutses kuni Liivi sõjani, mil Saksa Ordu kloostri üle võttis ning mungad laiali saatis. Renoveeritud klooster on üks paremini säilinud kloostrikomplekse kogu Põhja-Euroopas. Klooster on esimene Harjumaa arhitektuurimälestis, mis taasiseseisvunud Eestis vastava tähise sai. Vaatame kloostri panoraami ja jalutame ümber kloostri.

Reisi hind

115 €*
* Soodushind kehtib korduvreisijatele broneerides reisi otse Germalo Reisidest. Hindadele ei rakendu võimalikud lisasoodustused.

Hind sisaldab:​
 • sõit kõigi mugavustega bussis;
 • laevasõit Dirhamist Osmussaarele ja tagasi mandrile;
 • matk ja kogu programm Osmussaarel;
 • ekskursioon eesti keeles, giidi/reisijuhi teenused.
Lisatasu eest võimalik:
 • lõunasöök Osmussaarel 10
Muuseumide ja teiste tasuliste objektide hinnad: täiskasvanu/õpilane ja seenior
Muuseumipääsmete hinnad:
 • Rummu karjääri pilet 3 €
 • Osmussaare majakas 5 €/ lapsed, pensionärid 2.50 
 • Nõva kirik vabatahtlik annetus

Lisainfo

Reisitingimused
 • Lähireiside puhul rakenduvad tavapärased Germalo Reiside reisitingimused, v.a reisi eest tasumise ja reisi annulleerimise tingimused:
 • palume tasuda ettemaks 50% reisi maksumusest 2 päeva jooksul reisi broneerimisest;
 • 27 päeva enne reisi peab olema tasutud kogu reisimaksumus;
 • ​kuni 27 päeva enne reisi peetakse reisist loobumisel kinni büroo teenustasu 9 €;
 • tühistades reisi 26-15 päeva enne reisi on tühistamistasu 50% reisi hinnast;
 • tühistades reisi 14 või vähem päeva enne reisi on tühistamistasu 100% reisi hinnast.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
MEELDEJÄÄVAT REISI!
02.07.2022
 Hind al 115
Ooteleht

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

K
Kairi
Jõudsime tagasi Portugali ringreisilt koos Mirjam Somelariga ja tahan oma vaimustust jagada. Nii põhjalik, laia silmaringi ja positiivse ellusuhtumisega rõõmsameelne giid, keda oli väga meeldiv ja hariv kuulata. Muidugi on ka Portugal vapustavalt ilus ja reisikava on väga kenasti paika pandud. Jääb mõnusalt aega ka omaette hulkumiseks. Igaljuhul vaatan mina juba uusi Germalo reisipakette!
V
Vaike
See Paldiski-Laulasmaa nädalavahetuse reis väärib rääkimist ülivõrdes: programm, detailideni läbimõeldud reisikorraldus, ajakava ja selle jälgimine, giidi ja reisikorraldaja töö. Reisi lõpust jäi osalejaile palve anda teada ka oma Eesti sisestest avastamata/külastamata kohtadest. Minu jaoks on see nt Sillamäe. Tänulik ja edusoovidega teile Vaike