Etioopia - Omo oru hõimud

Etioopia - Omo oru hõimud

20.11.2024 - 29.11.2024
Giid Raivo Haab
 Hind al 2999
Broneeri
Meie reisidel teenindavad Teid targad, laia silmaringiga ja hoolivad eestikeelsed giid/reisijuhid. Lisaks on reisil ka kohalik giid, kes jagab praktilist infot ja tegeleb kohapealse korraldusliku poolega. Ekskursioonid ja vaatamisväärsused on reisi hinnas. Reisi meeldivaks kulgemiseks oleme välja valinud hea tasemega hotellid. Meie reisijuhid jagavad soovitusi söögikohtade osas ja annavad nõu muude küsimuste korral.
Anname endast kõik, et veedaksite kvaliteetse ja täisväärtusliku puhkuse!

See teekond viib meid veel paljuski avastamata Omo orgu Lõuna-Etioopias, kus elavad kõige põnevamad ja värvikamad hõimud. Murside, ardorede, borenade, bennade paeluvad kostüümid, värvikad kombed, kunst, käsitöö, muusika ja tantsud on väga erilised. Paljude hõimude elu on sajandite jooksul püsinud praktiliselt muutumatuna ja nii satubki rändaja otsekui möödunud aegade lummava  etnilise mitmekesisuse keskele.

See rännak viib meid vähekäidud teedele, annab võimaluse avastada külasid, kus elu on püsinud muutumatuna ja kärarikkaid turgusid Lõuna-Etioopias.
 
Õnneks on maailmas on paiku, mis jäävad eemale 21. sajandi kiirustamisest. Ikka otsime alguse lätteid ja tahame teada, miks maailm on nii mitmekesine. Siinsed hõimud on säilitanud traditsioonid, mis pärinevad aastatuhandete hämarusest, siinsed legendid räägivad aegadest, mil maailm oli täis harmooniat, siin püsib ristiusk ikka veel apostliteaegses puhtuses ja siiruses. Igavikulisena tunduv küsimus – kust me tuleme – saab ehk siin vastuse: Eedeni aed, inimkonna häll, võibki olla Etioopias.
Lugege Etioopia kohta lähemalt siit >

Reisikava

1. päev LEND TALLINN–ISTANBUL JA LEND ISTANBUL–ADDIS ABEBA
Kogunemine kell 10:00 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside infoletis, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid. 
Lennud Tallinn-Istanbul kell 12:20-16:55 ja Istanbul-Addis Abeba kell 18:20-23:45 (lennunumbrid TK1422 ja TK676). Palume kontrollida Tallinna lennujaamas kogunemise ja lennuki väljumise aega ka vahetult enne reisi!
Transfeer ja majutus kahel järgneval ööl Addis Abebas.
Söögikorrad: toitlustamine TK lendudel hinnas
Majutus: hotell Best Western Plus Addis Abeba****


2. päev ADDIS ABEBA
Tutvume Etioopia pealinnaga. Addis Abeba, mida kutsutakse ka Aafrika pealinnaks, tähendab tõlkes uut lille ja selle rajas kuningas Menelik II 1886. aastal. Linn asub Entoto mäe jalamil ca 2500m kõrgusel platool, mis teeb ta kõrguselt neljandaks pealinnaks maailmas. Tutvume Menelik II rajatud kirikutega ja mäe tipus asuva paleega. Siinses väikeses muuseumis on eksponeeritud 19. sajandi mööbel, relvad, kuninglikud rõivad ning hinnalised vääriskividega kaunistaud sakraalsed esemed. Seejärel külastame rahvusmuuseumi, mis asub endises keiser Haile Selassie palees, kus muu huvitava hulgas on võimalus näha ka 3,2 miljonit aastat tagasi elanud hominini (Australopithecus afarensis) kuulsa Lucy ja temast 150 000 a vanema Selami skeletti. Vaatame Kolmainu katedraali, kuhu on maetud viimane keiser Haile Selassie koos abikaasaga. Teeme tiiru Aafrika suurimaks turuks nimetatud Mercatol.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: hotell Best Western Plus Addis Abeba****


3. päev ADDIS ABEBA - LANGANO JÄRV
Lahkume pealinnast ja võtame suuna lõunasse mööda Oromiat, kus elavad peamiselt oromod, kes on arvukuselt suurim Etioopia rahvusgrupp. Oromod on ajalooliselt olnud peamiselt karjakasvatajad ja erinevad oma elulaadi poolest põhjapoolsetest semiidirahvastest amharatest ja tigredest, kes on olnud peamiselt teraviljakasvatajad. Sõidame mööda kuulsat Aafrika rifiorgu ehk Ida-Aafrika alangut. See on mandrilaamade vaheline lõhe, mis kulgeb Punasest merest diagonaalis läbi Etioopia kuni Mosambiigini ja on kuulus oma looduslike vaatamisväärsuste, eksootiliste lindude ja sügavate rifioru järvede poolest. Langano järve juures majutume hotelli ning ühisel õhtusöögil saame proovida etiooplaste ühte lemmiktoitu Tibbsi, mis on väiksed grillitud lihatükikesed. Seejärel on soovijatel on võimalus nautida õhtut lõkketule ääres.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: hotell Sabano Lodge Langano**** või sarnases


4. päev LANGANO – SHASHEMENE – ARBAMINCH    
Jätkame teed mööda rifiorgu ja jõuame Shashemene linna. Linn asub ühel Aafrika tähtsaimal magistraalil, Trans Aafrika maanteel, mis ühendab omavahel Kairot ja Kaplinna. Linn tekkis siia 1966 peale keiser Haile Selassie külaskäiku Jamaikale. Rastfari usundi järgijad, kes Haile Selassiet elavaks jumalaks ja messiaks pidasid, järgnesid talle Etioopiasse ja keiser eraldas siia nendele maad. Nende väike kogukond elab siin piirkonnas tänapäevani, mõned on kohalikega segunenud, palju on ka kunstnikke, kuulsad on nende kuivatatud banaanilehtedest kompositsioonid.
Edasi jõuame Arbaminchi, mis asub juba Etioopia lõunaalade rahvaste ja rahvuste
piirkonnas. Linna nimi tähendab 40 allikat ja see asub rifioru lääneservas Abaya ja Chamo kaksijärvede kohal. Siin võib kohata enamiku ümberkaudu elavate kümnete hõimude esindajaid. Linn on tuntud oma ülikooli, rikkalike puuuviljaaedade, kireva turu ja ümberkaudsete rahvusparkide poolest.            
Majutume Arbaminchis kahel järgneval ööl lodge tüüpi hotellis.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: lodge Haile Resort Arba Minch*** või sarnases


5. päev ARBAMINCH
Pärast hommikusööki sõidame paika, kust avanevad kõige paremad vaated Arbaminchi lähistel asuvatele Abaya ja Chamo kaksikjärvedele. Täiusliku kujuga mäeseljandik, mida kutsutakse Jumalate sillaks, asub kahe järve vahel ja otsekui poolitab siinsed vapustavad maastikud. Paaritunnisel paadiretkel Chamo järvel on võimalus näha jõehobusid ja krokodille. Nech Sari rahvuspargis teeme väikese jalutuskäigu, kus on lootust näha sebrasid ja gaselle. Järve ääres elavad ka kolm erinevat liiki ahve - paavianid, vervetahvid ja koolobused.
Peale lõunat suundume edasi Gughe mägedesse Chencha külla, et tutvuda kuulsate ehitajate - dorze hõimuga - kelle bambuseritvadest ja banaanilehtedest kahekorruselised majad pidavat püsima kuni 80 aastat. Dorzed on ka kuulsad kudujad ja näeme, kuidas nad valmistavad leiba võltsbanaani varrest.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: lodge Haile Resort Arba Minch***


6. päev ARBAMINCH - KONSO - TURMI
Seejärel lahkume Arbaminchist ja suundume lõunapool asuvatesse Konso mägedesse ja Konso külla. Konsode elatusallikas on põllumajandus ja sealsete külade ümber leidub rohkesti sorgopõlde. Sorgo annab aastas kaks saaki ja muuhulgas pruulitakse sellest ka õlut. Konsode ainulaadsed kividest ehitatud kindluskülad on kantud ka UNESCO maailmapärandisse. Konsod elasid tänu oma eraldatud asukohale mägedes pikka aega peaaegu isolatsioonis ilma välismõjutusteta. Nad on tugevalt kokkuhoidev kogukond oma erlise kultuuri ja traditsioonidega, mis erinevad teistest ümberkaudsetest hõimudest. Nad on kuulsad oma käsitööoskuste, aga eriti oma ainulaadse arhitektuuri poolest. Konso naiste triibulised seelikud, mis meenutavad meie kihnu saare omi, on ka Etioopias ainulaadsed. Vaatame üle puunikerduste tegijaid, generatsioonide samba, kohtume vanemate elanikega ja õpime nende elu tundma. 
Sõidame mägedest alla lõunapoole ja jõuamegi Omo jõe orgu, kus elavad suisa kümned erinevad hõimud. Omo jõe org on ka paik, kust on leitud miljoneid aastaid tagasi elanud inimeste eellaste jälgi. Jõuame Turmi linnakesse, mille kõrval elavab üks kuulsamaid hõime - hamerid. See suur hõim on tuntud oma ookriga punaseks värvitud soengute ja ehete poolest.
Majutume järgneval ööl Turmis lodge tüüpi hotellis.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: lodge Turmi Paradise Lodge*** või sarnases


7. päev TURMI - OMORATE - JINKA
Sõidame Omoratesse ning külastame dasenchi/gelebi rahvast, kes elavad Omo jõe kaldal. Dasenchid on suguluses Masai rahvaga Keenias ja on säilitanud oma algelise eluviisi vitstest punutud onnikestes, mida on lihtne kokku panna ja vajadusel uude kohta üles panna. Soovijad saavad ületada jõe kohalike poolt valmistatud paadikesega. See Keenia piiri lähedal, Turkana järve põhjakaldal, elav rahvas on põlistest aegadest olnud karjakasvatajad-nomaadid. Viimasel ajal on nad jäänud rohkem paikseks ja hakanud ka põldu harima ja kalapüügiga tegelema. Naised hoolitsevad majapidamiste eest ja mehed käivad öösiti krokodille küttimas. Vaatame nende elu-olu, dasenchid on tuntud ka oma hüplevate tantsude poolest, mida nad lauluga saadavad ja millega võib soovi korral ka ühineda.
Sõidame edasi Jinkasse. Jinka on väravaks ka Mago rahvuspargile ja siitkaudu läheb tee Omo jõeni ning edasi Keeniasse. Jinkas tutvume lähemalt aride hõimuga. See suur hõim on rohkem küladesse koondunud, tegeletakse viljakasvatusega, aga ümberkaudu on nad eelkõige tuntud oma pottseppade ja seppade poolest. Vaatame, kuidas valmivad sepa käe all kohalikud noad ja odaotsad.
Majutume kahel järgneval ööl Jinkas lodge tüüpi hotellis.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: lodge Eco Omo Lodge*** või sarnases


8. päev JINKA - MAGO RAHVUSPARK - JINKA
Sõidame Mago rahvusparki ja käime mursi hõimu külades. Mago rahvuspark asub Omo jõe idakaldal ja siinsed kõrgused merepinnast kõiguvad 450 ja 2528 meetri vahel. Mago rahvuspargi lõunaservas elab eraldatuses mursi hõim. Mursid on tuntud eelkõige selle poolest, et naised kannavad venitatud alahuulel savist või puust ketast. Mida suurem taldrik, seda kaunim naine. Kohaliku pärimuse järgi hakati huuli venitama, et naisi päästa orjusesse müümisest, hiljem hakati seda ilusaks pidama. Mursid on väärikas ja iseteadev rahvas, kes elab laialdasel maaalal Omo jõe tasandikul. Mehed hoolitsevad suurte seebukarjade eest, mis on nende rikkuse tunnuseks ja käivad ka  metsloomi küttimas. Naised on rohkem kodused ja hoolitsevad küla eest. Mursid on kuulsad ka oma kehamaalingute poolest, millest teadja oskab palju välja lugeda tema sotsiaalse staatuse ja saavutuste kohta.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: lodge Eco Omo Lodge***


9. päev LEND JINKA-ADDIS ABEBA
Sõidame Jinka lennujaama ja lendame tagasi Addis Abebasse. Siin külastame veel kohalikku etnograafilist restorani kus peale rikkaliku valiku kohalikke roogasid saame hea ülevaate erinevate kohalike hõimude ja rahvaste lauludest ja muusikast.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: - 


10. päev LEND ADDIS ABEBA–ISTANBUL, LEND ISTANBUL-TALLINN
Lend Addis Abeba-Istanbul kell 00:45-06:55 ja lend Istanbul-Tallinn kell 08:45-11:25 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid TK677 ja TK1421).
Söögikorrad: toitlustamine TK lendudel hinnas

Reisi hind

2999 € **

3199 €* / 3367 €​
** Supersoodushind kehtib uutele broneeringutele kuni 1.juuli 2024. Hinnale ei rakendu teised lisasoodustused.

Hind sisaldab:

 • lennupiletid Turkish Airlines Tallinn–Istanbul-Addis Abeba ja Addis Abeba-Istanbul–Tallinn;
 • lennujaamamaksud, käibemaks;
 • toitlustus lennukis;
 • majutus hotellides ja lodge’des (2-in. toad) koos hommikusöökidega ning muu toitlustus vastavalt programmile. Reisi hinnas 8 hommiku- ja 8 õhtusööki;
 • kohaliku väikebussi kasutamine vastavalt programmile;
 • lennupilet siselennule Jinka-Addis Abeba;
 • eestikeelse giidi/reisijuhi teenused, lisaks ka kohalik inglisekeelne reisiesindaja;
 • tasulised sissepääsud, mis programmis märgitud (juhul kui reisiprogrammis ei ole viidatud lisatasule);
 • joogivesi bussis.
Lisakulud:
 • Etioopia viisa koos vormistamisega 60 € (hind võib muutuda).
Lisatasu eest võimalik:
 • Tervisekindlustuse (maksumus sõltuvalt vanusest kuni 69 a, vanematele kõrgem tariif). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse!
 • Ühese majutuse lisamaks 430 €
 • Lisatasu eest foto- ja videopiletid vaatamisväärsustel, samuti võimalikud lisakülastused, tseremooniad vms, mis reisi käigus võivad ette tulla. Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast! Inimeste pildistamisel ootavad pildistatavad selle eest samuti tasu.

Viisa ja reisidokumendid

Viisa ja reisidokumendid
Kõikidel reisijatel on vajalik vormistada Etioopia e-viisa. Viisa vormistamise tasud lisatakse arvele ning see kuulub tasumisele koos viimase osamaksega. Viisa vormistamiseks on vajalik reisi lõpliku tasumisega Germalo Reiside kontorisse tuua või saata e-mailiga:
 • Dokumendifoto 
 • Passikoopia (passi kehtivus vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu)
Täpsem info: http://ethemb.se/consular-service/visa/

Lisainfo

Lennuinfo Turkish Airlines liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 23 kg.  
Käsipagas: Reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: Hinnas sisaldub soe toit ja joogid.

NB! Siselennul on pagasi piirmäär 23 kg.
 
Riigiinfo:
Etioopia Demokraatlik Liitvabariik
Pindala: 1,104,300 km²
Rahvaarv: 108 386 391 (2018)
Riigikeel: amhara
Aeg: maailmaaeg +3
NB! Etioopia kasutab oma kalendrit, milles on 13 kuud (12x30 päeva ja üks 5-6 päevane kuu) ning aastate arvestuses on kohalik kalender meie kalendrist 7 aastat taga. Etioopias vahetub aasta septembris. Ööpäevane kellaeg on 6 tundi nihkes, sest Etioopias algab ööpäev hommikul kell 6.
Valuuta: birr
1 USD = 52,8 ETB
1 EUR = 52,6 ETB
Valuutat saab vahetada pankades ja suuremates hotellides. Krediitkaardiga saab maksta mõnedes pealinna kauplustes ja restoranides. Ringreisil vajalik sularaha. Soovitame reisile vahetada USD.
Turvalisus: Etioopia on turvaline maa ja tänavakuritegevus praktiliselt puudub. Sellegipoolest tuleb turistidel oma asjadel silm peal hoida. Mõnedes Addis Ababa piirkondades (turgudel ja lennujaamas) võib esineda  taskuvargusi, samuti  ei maksa hotellis raha laua peale jätta. Täpsemad käitumisjuhised antakse alati kohaliku giidi poolt. 
Jootraha ootavad põhimõtteliselt kõik, ka kohalikud giidid ja bussijuhid, arvestuslik kogusumma ca 30-35 USD. Inimestele pildistamisel tuleb selle eest maksta. Tavaline summa on 200-400 birri iga pildistatava inimese kohta. Inimeste pildistamisel tuleb igaühele 200-400 birri maksta.
Riietuse osas on maa suhteliselt liberaalne. Mošeedesse ja kirikutesse sisenemisel tuleb jalanõud ukse taha jätta.
Tervis ja vaktsineerimine: soovitatav on vaktsineerida kollapalaviku vastu. Samuti on mõningane koolera ja malaaria risk. Juua tohib ainult pudelivett. Puuviljad tuleks alati pesta. Palume konsulteerida reisimeditsiini kabineti arstiga, lisainfo.

Soovi korral võib kaasa võtta pastakaid, vihikuid jms. kohalikele lastele jagamiseks.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
 
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
 MEELDEJÄÄVAT REISI!
20.11.2024 - 29.11.2024
Giid Raivo Haab
 Hind al 2999
Broneeri
Giid
Raivo Haab
Raivo Haab on Germalo Reiside meeskonnas tegutsenud aastast 2007 keskendudes peamiselt idamaade kultuurile. Ka Balkanimaade uuem ajalugu on teda paelunud ning viimastel aastatel võib Raivo juhendusel ka näiteks Horvaatia rannikul uusi paiku avastada...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Etioopia - Omo oru hõimud

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

J
Juhan
Käisime abikaasaga Kreeka kultuurireisil. Hästi organiseeritud reis ja imeline giid Ester Laansalu, kelle teadmised Kreeka kohta olid võrratud. Aitäh!
M
merike visnapuu
Olin selle aasta märtsikuus Kesk-Ameerika ringreisil. Suured tänud kogu Germalo meeskonnale suurepäraselt korraldatud ringreisi eest. Eriti tahan tänada meie giidi Triinu Borgat, tema abivalmiduse, rahulikkuse ja professionaalsuse eest. Super giid. Hoidke teda ikka oma meeskonnas. Tänuga, Merike