Iidne Sakartvelo üllatab kuulsusrikka 3000-aastase ajalooga, rikka kultuuripärandi ja imekauni loodusega, kus kohtab nii rahulikke tasandikke kui majesteetlikke mägesid. Gruusias öeldakse, et kartvelebi, grusiinlane, on kõige õnnelikum siis, kui majas on palju külalisi. Külalislahkus ja südamlikud inimesed ongi sellele väikese maa suurim rikkus. Gruusias kõneldakse, et siis kui jumal jagas rahvastele maid, olid grusiinid parasjagu hoos peolaua taga, nautisid head veini ja toitu. Kui nad lõpuks jumala palge ette jõudsid oli aga juba liiga hilja, sest maad olid otsa saanud. Nüüd kutsusid grusiinid jumala endaga kaasa, et ta saaks pisutki sellest suurest maade jagamisest puhata. Peolaua taga, vaimuka tamada-toostimestri sädelevaid kõnesid kuulates ja nautides head paremat, otsustas taevataat, et annab sellele lahkele ja vaimukale rahvale maa, mille oli hoidnud iseenda jaoks. Nii ongi Gruusia jumala enda maa!
Lugege Gruusia kohta lähemalt
siit >
Lugege meie giidide kohta lisainfot
siit >Reisikava
1. päev LEND TALLINN-RIIA-TBILISI
Koguneme kell 19:30 Tallinna lennujaamas Germalo Reiside teenindusleti juures, kus reisijatele väljastatakse vajalikud reisidokumendid.
Lend Tallinn-Riia kell 21:40-22:30 ja lend Riia-Tbilisi kell 23:20-04:45 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT318/BT724). Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega ka vahetult enne reisi!
Söögikorrad: -
2. päev SAABUMINE TBILISISSE – EKSKURSIOON VANALINNAS
Saabumine Tbilisi rahvusvahelisele lennuväljale varahommikul.
Sõidame Tbilisi hotelli, kus majutume neljal järgneval ööl. Puhkus hotellis ja hiline hommikusöök. Keskpäeva paiku alustame tutvumist Gruusia pealinnaga.
1,5 miljoni elanikuga Tbilisi on olnud Gruusia pealinnaks alates 6. sajandist. Mtkhvari (Kura) jõe kõrgetel kallastel asuv linn pakub omamoodi kaootilist segu erinevatest ajastutest ja stiilidest. Väärikate pühakodadega kõrvuti on uued supermoodsad hooned – ikka klaas ja metall, vanalinna kitsukesed tänavad pitsmustriliste balkonitega ja Rusthaveli avenüü luksushotellide ja klantskauplustega. Otsekui vahimees kõrgub linna kohal Narikala kindlus. Suursugune Kolmainu katedraalkirik ja Sioni katedraal, kus asub Gruusia tähtsaim reliikvia – maa ristiusustaja püha Nino viinapuu väätidest põimitud rist. Anchiskhati basiilika on linna vanim sakraalehitis ja pärineb tõenäoliselt 6. sajandist.
Vanalinnas asuvad ka väävliallikad, mille kohale on 17.–20. sajandil rajatud mitmed kuppelsaunad. Rohke väävlisisaldusega veed pidavat muutma nooreks ja reipaks ka kõige väsinumad ja rõõmsaks kõige kurvameelsemad! Õhtul soovijaile väävlisaunade külastus (lisatasu eest).
Söögikorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Astoria***
3. päev KAHHEETIA - TSINANDALI VEINID - SIGNAGI - LÕUNASÖÖK VEINIKELDRIS
Tänasel päeval tutvume Kahheetia piirkonnaga Ida-Gruusias.
Kahheetia on Gruusia köögiviljaaed ja puuviljaparadiis ning parimate veinide kodupaik. Alates antiikajast on siin kasvatatud viinamarja ja toodetud veini. Arheoloogiliste leidude põhjal võib öelda, et veinivalmistamist on tuntud siin juba ligi 8000 aastat tagasi. Veinid valmivad siin vanal traditsioonilisel meetodil – kääritamine toimub koos rootsude ja vartega suurtes savianumates khverides, mis on maa sisse kaevatud. Nii käärib vein tavatult kõrgel temperatuuril.
Signagi kuninglik linn, mis rajati oluliste kaubateede ristumiskohale 18. sajandil. Linna ümbritseb suursugune 23 torniga kindlusmüür. Kohalikus väikeses muuseumis on eksponeeritud imeilus valik Niko Pirosmani loomingust. Imelised vaated Suur-Kaukasusele ja Alazani orule.
Läbime kuulsad veinipiirkonnad Mukuzani, Tsinandali ja Kvareli. Voogavad viinamarjanõlvad ja mõnusad külamaastikud. Tutvume Gruusia suurima Kvareli veinitunneliga ja degusteerime siinseid veine.
Lõunasöök sümpaatses maranis koos Kahheetia veini, laulude ja toostimeistriga (lõunasöök lisatasu eest).
Söögikorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Astoria***
4. päev ANANURI KINDLUS - SUUR GRUUSIA SÕJATEE - GUDAURI - KAZBEK.
Täna sõidame Kaukasuse mägedesse.
Ananuri kindlus - unikaalne fortifikatsioonide, sakraalhoonete ja tsiviilrajatiste kompleks Zhinvali veehoidla kaldal.
Seejärel sõidame legendaarsel Gruusia sõjateel. Mägikuurort ja suusakeskus Gudauri.
Ületame teekonna kõrgeima, Jvari kuru (2395m ümp.) ja imetleme sametisi nõlvu.
Stepantsminda (Kazbegi) küla rajajaks on mungad, kes otsisid mägedevahelisest orust varjupaika võõraste vallutajate eest. Sajandeid hiljem hakkas siit läbi kulgema Gruusia sõjatee. Küla on ümbritsetud kõrgetest mägedest, otse idas kõrgub Mkinvartsveri - Kazbek (5033m ümp.). Soovi korral sõit maastikuautodega Gergeti Kolmainu kiriku juurde (džiibisõit lisatasu eest). Soodsate ilmaolude korral avanevad siit imelised vaated mägedele ja rohelistele orgudele. Tagasisõit Tbilisisse.
Õhtusel ühisel õhtusöögil - supral - koos veini, laulu ja toostimeistriga tutvume Gruusia köögi maitsetega (tellimine ja tasumine kohapeal). Olgu roaks lambašašlõkk, klassikalised hinkaalid või hartšo - siinsed kokad on igatahes meistrid! Õhtusöögil pakutakse rikkalikku valikut Gruusia köögi hõrgutistest. Toidud tuuakse lauale ühistel vaagnatel ja kindlaid toidukordi siin pole. Oluline on, et laud ei jääks tühjaks ja toostimeister ei väsiks. Gamardjozh – terviseks!
Söögikorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Astoria***
5. päev JVARI KLOOSTER – MTSKHETHA – UPLISTSIKHE KOOBASLINN – BORJOMI
Jvari (Püha risti) klooster on pärimuse järgi rajatud suure risti kohale, mis seisis Aragvi ja Kura jõe ühinemiskohal. Tegemist on ühe kõige ilmekama näitega varakeskaegsest arhitektuurist.
Sõit Gruusia iidsesse pealinna Mtskhetasse. Idüllilise väikelinna kitsukesed tänavad on ääristatud sümpaatsete tänavate kohale ulatuvate rõdudega majadega. Linna suursugusest ajaloost annavad tunnistust paljud arhitektuurimälestised. Gruusia tähtsamaid pühakodasid Svetitskhoveli katedraal. Katedraali kohal asus juba 4. sajandil esimene kristlik kirik Gruusias. Legendi järgi on kirikusse maetud Kristuse mantlisse mähituna püha Sinodius.
Uplistsikhe koobaslinn on rajatud Mtkhvari jõe kõrgele kaldakaljule tõenäoliselt juba varasel rauaajal. Olles olnud pidevalt asustatud kuni keskajani, on siia rajatud koobassaale, tänavaid ja pühakodasid – nii paganlikke kui kristlikke. Uplistsikhe tähendabki tõlkes jumalate kindlust.
Alam-Kaukasus on unikaalne kant, kuna siinsed mägedevahelised kitsad mineraalvete rohked orud loovad soodsad kasvutingimused taimestikule, paljud puu ja põõsaliigid on tuntud ainult selles piirkonnas. Siin asuvad Gruusia suurimad ja sügavamad järved ning vulkaanilised platood. Kitsas orus asuv Borjomi on juba 19. sajandist tuntud kuurortina, mille visiitkaardiks on kahtlemata Borjomi mineraalvesi. Tutvume kuulsa tervisevete kuurortiga: sümpaatsed 19. sajandi villad ja supelusmajad ning mineraalvee allikas.
Sõidme edasi üles mägedesse, majutume ning naudime õhtusööki Bakuriani suusakuurordis.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: hotell Crystal**** või sarnane
6. päev KUTAISI – GELATI KLOOSTER – BATUMI
Mäed annavad elu jõgedele, mis voolavad siinsetele tasandikele ja muudavad piirkonna põllud viljakaks. Imereedid on töökad ja jutuhimulised inimesed, kelle külalislahkus on tuntud kogu maal. Ületame Surami kuru ja läbime merepinnast ligi 1000 meetri kõrgusel asuva tunneli. Siinsete külade elanikud pakuvad oma kaupa otse teeäärsetes putkades ja võimaluse korral uudistame kohalikku keraamikat ning puunikerdusi ja proovime ahjusooja leiba.
Jõuame Kutaisisse. Juba 2. aastatuhandel eKr oli Kutaisi legendaarse Kolhise pealinnaks. Mütoloogiliselt on just see kuldvillaku maa, kuhu jõuavad oma legendaarsel rännakul argonaudid. Aastail 978-1122 oli Kutaisi Imereetia kuningriigi keskusena sisuliselt kogu Gruusia pealinnaks. Gelati klooster (UNESCO) oli pikki aastaid Gruusia valitsejate matmispaigaks. Siin puhkab igavest und ka Gruusia legendaarseim valitseja David Ehitaja. Suurejooneline ehitismälestis pärineb 12. sajandist ja on läbi ajaloo olnud oluliseks vaimuelu keskuseks. Kutaisi keskväljakul uhkeldab purskkaev, mille kujunduses on kasutatud Gruusia kõige kuulsamate arheoloogiliste leidude koopiaid. Linna üheks tuntud vaatamisväärsuseks on ka Gruusia suurkuninga Bagrat III ajal rajatud Bagrati katedraal, mida soovijatel on võimalik vabal ajal samuti külastada. Pikki aastaid kestnud restaureerimis- ja ülesehitustööd lõppesid 2012. aasta sügisel ja nüüd ühendab see väärikas pühakoda Gruusia sakraalarhitektuuri ajaloolised ja uued stiilid. Imereetia pealinnas Kutaisis asub ka Gruusia parlament ja 2012. aastal avati siin ka uus ülimoodne parlamendihoone.
Jätkub sõit Musta mere rannikule läbi ajaloolise Imereetia ja Guria. Õhtuks saabume Batumisse, kus majutume kahel järgneval ööl.
Söögikorrad: hommikusöök
Majutus: hotell O. Galogre***
7. päev BATUMI EKSKURSIOON JA PUHKUS BATUMIS MUSTA MERE RANNAS
Mõnus päev rannamõnude ja kohvikus hea seltskonna nautimiseks.
Adžaaria on kauneimaid piirkondi Gruusias, kus Must meri ja lummavad vaated mägedele loovad erakordse harmoonia. Batumi ajalugu ulatub tagasi legendaarse Kolhise kuningriigi aegadesse, mil seda tähtsat sadamat ja linna nimetati Bathus. Musta mere rannikul asuv linn uhkeldab kauni kesklinna ja luksusliku rannapromenaadiga. Siin saab imetleda palmialleesid, sümpaatseid paviljone, värvilisi ja tantsivaid purskkaeve ning lugematul hulgal kohvikuid ja restorane. Batumi on unikaalse kliimaga linn, kus suhteliselt kõrge õhuniiskus tagab ka temperatuuride stabiilsuse. Musta mere soolasisaldus kõigub 18–30% vahel, mis moodustab ligi poole maailmamere soolasusest.
Batumi ajalugu ulatub tagasi kaugesse minevikku. Oli see ju üks legendaarse Kolhise riigi tähtsamaid sadamaid ja hiljem asus siin kreeklaste koloonia. Linna tõeline areng algas aga alles 19. sajandil. Batumi on vapustavate kontrastide linn, mis alles 2010. aastal hakkas tõeliselt muutuma.
Jalutuskäik Batumi Merepargis ja rannapromenaadil. Moodne city edvistab pilvelõhkujate peegelklaasist fassaadidega. Sheratoni hotel, mille arhitektuur aimab järele Aleksandria tuletorni, 147-meetrine Gruusia Tähestikutorn ja nn Piazza – elegantne Itaalia stiilis väljak ja nn viltu vajunud maja. Teatriväljak ja Medeia kuju. Peamiselt 19. sajandil ehitatud Batumi vanalinnas kohtab mitmeid elegantseid ajaloolisi eksterjööre ja interjööre.
Söögikorrad: hommikusöök
Majutus: hotell O. Galogre***
8. päev LEND BATUMI-RIIA-TALLINN
Aeg suunduda lennujaama. Lend Batumi-Riia kell 11:35-14:55 ja lend Riia-Tallinn kell 20:05-20:55 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT721/BT317). Tere tulemast tagasi koju!
Tagasilennu kellaajad korrigeeritud 5. juunil!
Söögikorrad: -Reisi hind
1099*/1157 €
*Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele
Hind sisaldab:
- lennupiletid lendudele Tallinn-Riia-Tbilisi ja Batumi-Riia-Tallinn (Air Baltic liinilennud);
- lennujaamamaksud, käibemaks;
- mugava reisibussi kasutamine kohapeal väljasõitudeks;
- ekskursioonid eesti keeles, giidi/reisisaatja teenused;
- majutused hotellides vastavalt programmile (2-in. toad), 6 hommikusööki ja 1 õhtusöök.
Lisatasu eest võimalik:
- Ühene majutus hotellides 229 €
- Tervisekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest (-69a, 70-79a kallim tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame ka vormistada reisitõrkekindlustuse!
Lisakulud
Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
- Väävlisaunad al 22,5 € /1,5 h; hind oleneb valitud paketist
- Õhtusöök supra Tbilisis 30 €
- Lõunasöök Kahheetias koos toostimeistriga 35 € (hinnas degustatsioon ja programm)
- Veinitunneli külastus 3 €, degustatsioon 6 €
- Sõit maasturitega Gergeti Kolmainu kiriku juurde 10 €
Teiste programmijärgsete muuseumide ja tasuliste objektide piletite hinnad kokku ca 15 €:
Tbilisi vabaõhumuuseum, Uplistsikhe koobaslinn, Borjomi.
Ülaltoodud ühiste külastuste ja söökide tasud kogutakse ja tasutakse eurodes.
Isiklike kulutuste tarbeks soovitame vahetada Gruusia vääringut lari Eestis enne reisi või Tbilisis reisi esimesel päeval.
Lisainfo
- Kohalik aeg UTC+4 h, Eesti ajast 1 tund ees.
- Gruusias on käibel rahvuslik valuuta lari (GEL): 1 € u 4 GEL. Eestist võib kaasa võtta eurod või dollarid. Kurss on muutuv.
- Gruusias on kombeks anda jootraha! Jootraha ootavad kohalik reisisaatja, bussijuht (arvestuslik summa reisi jooksul ca 20 € inimese kohta, makstakse kogusummana).
- Lõunasöökidele kulub päevas ca 10-15 €. Tass kohvi ca 2-3 €, pudelivesi 0,50 €, õlu ca 2 €, pudel keskklassi veini kaupluses ca 5–7 €.
- Piirkonniti kõiguvad keskmised päevased temperatuurid 18–25 C soojakraadi vahel. Õhtud Bakurianis võivad olla jahedamad, kaasa võtta tuulekindel jakk ja mugavad jalanõud. Pühapaikades on riietuse puhul väga oluline kaetud õlad ja kaetud põlved (nii meestel kui naistel).
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
Lennuinfo Air Balticu liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kaaluga kuni 20 kg ja mille maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 30x50x78 cm. Kahepeale registreerides tohib kohver kaaluda kuni 23 kg.
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku ja väikese isikliku eseme (käekott, arvutikott, fotoaparaat). Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 6 kg ja käsipagasi maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 56x45x25 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: toitlustus lennul on lisatasu eest pardamenüü alusel.
Viisa ja dokumendid
Gruusiasse reisimine on Eesti kodanikule viisavaba. Eesti kodanikud võivad riiki siseneda ainult kehtiva passi alusel. Dokument peab olema kehtiv vähemalt 150 päeva pärast reisi.
Lastega reisimise kohta lugege täpsemalt Reisi Targa lehelt siit