Iirimaa-Šotimaa ringreis

Iirimaa-Šotimaa ringreis

29.06.2024 - 07.07.2024
Giid Siret Kalmström
 Hind al 1599
Ooteleht
Reis viib meid Hiberniasse ja Kaledoniasse ehk Iirimaale ja skottide elupaika Šotimaale. Maagiline Iirimaa kutsub külastama: aastaringselt roheline ja kaljuse rannajoonega, arvukate pühakute ja kloostrite ning kindluste maa. Pealinnad Belfast ja Dublini viitavad saare kahe erineva riigi olemasolule, kus ühes kaks, teises koguni kolm ametlikku riigikeelt. Kas „ keldi tiiger“ elab veel ...?
Šotlaste maa ehk Caledonia nagu vanad roomlased seda paika kutsusid, on Suurbritannia kõige põhjapoolsem osa. Mägine, kanarbikuline, peidetud losside ja suitsuse viski maa, kus mehed käivad ringi kiltides ja inglise keelt kõnelevad tugevasti r-i põristades või kasutavad suhtlemiseks hoopis tavaeurooplase kõrvale hiina keelena tunduvat gaeli keelt, nagu näiteks Skye saarel. Kas Nessie on olemas? Lisaks pakume võimalust rahvusrooga haggist maitsta, kuulata mürisevat torupilli, piiluda kildi alla, kus Šotimaa tulevik peidus on ning ühendada käed, laulmaks Šotimaa rahvuspoeedi Robert Burnsi sõnadele kirjutatud "Auld Lang Syne`i".

Lugege Ühendkuningriigi kohta lähemalt siit >
Lugege Iirimaa kohta lähemalt siit >
Lugege meie giidide kohta lisaks siit >

Reisikava

1. päev LEND TALLINN-RIIA-ABERDEEN
Kogunemine kell 13:15 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside infoleti juures, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid.

Lend Tallinn-Riia kell 15:20-16:10 ja lend Riia-Aberdeen kell 16:55-17:30 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT314 ja BT659). Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega vahetult enne reisi! Siit Aberdeeni lennujaamast sõidame Lossimouthi. Hotell asub otse Moray lahe ääres, selle vastas on ajalooline Moray golfiklubi ja 350 m  kaugusel on Lossiemouthi keskus. Majutus hotellis Stotfield*** või sarnane. 

2. päev  LOCH NESS - FORT WILLIAMS
Hommikusöök. Esmalt külastame 15. sajandist pärit müstilist, legendidest pakatavat Cawdori lossi, mida on seostatud isegi Shakespeare`i poolt kuulsaks kirjutatud kuningas Macbethiga. Kindlust ümbritsevad imelised aiad.Seejärel sõidame Loch Nessi järve äärde.  Peatume ajalookeeristes korduvalt kannatada saanud Urquharti kindluse varemete juures ning matkajate meelisasulas Drumnadrochitis, kus tegutseb Loch Nessi koletise keskus.  Näeme Kaledoonia kanali lüüse ja külastame kohalikku rahvuskeskust (Clansman Centre), kus läbi värvika etenduse saame teada, kuidas Šoti klannid vanasti elasid, kuidas traditsioonilisi kehakatteid selga panid ja mõõka käsitsesid. Loch Nessi järvel sõidame kaasaegse tehnikaga varustatud laevaga, et uurida kurikuulsa järvekoletise Nessie elupaika. Nessie on olnud nii tõsiteaduslike ekspeditsioonide innustaja, kui ka viimasel ajal hiiglasliku suveniirimajanduse käivitaja. Viimasena olevat Nessiet oma ihusilmaga näinud pühamees Columba 563. a. kui ta Šotimaad ristiusku tuli pöörama. Elupõlised laevnikud aga teavad asjast rohkem.
Ööbimine Fort Williamsis hotellis Travellodge või sarnases.

3. päev FORT WILLIAMS - GLENCOE - ARROCHAR 
Hommikusöök. Tõuseme gondliga Ben Nevisele. Võimalusel Ben Nevise viskitehase külastus. Vaba aeg Fort Williamis. Dramaatilises Glencoe orus on ühendatud nii silmailu kui ajalootraagika. 
Ööbimine hotellis Bespoke Arrochar*** või sarnases.
 
4. päev LUSS - EDINBURGH 

Hommikusöök. Munro mäeahelikku jääva Ben Lomondi ilu saame nautida järve kaldal asuvas lillelises Lussi linnakeses.  Sõit jätkub Trossachsi rahvuspargis, mööda Suurbritannia saare suurima järve – Loch Lomondi – kallast, siin on glasgowlaste suvitusrajoon. Sõidame Edinburghi. Panoraamtuur viib meid Edinburghi nn uude linnaossa, samuti ronime Calton Hilli tippu. Calton Hill on andnud põhjuse kutsuda Edinburghi ka põhjamaade Ateenaks. Künkalt leiame kuningliku observatooriumi ning Nelsoni ausamba. Siit avanevad vaimustavad vaated Edinburghi vanalinnale ning Fife kuningriigile. Georgiaanlik uuslinn kerkis põhiliselt 18. sajandil, et parandada ülerahvastatud ja kahe linnamüüriga ümbritsetud Edinburghi vanalinna kodanike elamistingimusi. Uue ja vana linnaosa piiril hakkab silma Sir Walter Scotti ausammas Princes Streetil, maailma vanim lillekell ning linnapark endise Nor Lochi süvendis. Edinburghi vanalinna kesksel kohal on Kuninglik Miil, mis lõpeb barokkstiilis Holyroodi Püha Risti paleega. See on kuninga ametlik residents lisaks Balmoralile. Vanalinna peatänavalt leiame veel St Giles’i peakatedraali koos Karuohakaordu kabeliga, hulgaliselt kitsaid põiktänavaid, raekojahoone, arvukaid suveniiripoode ja mitmeid muuseume. Mainimata ei saa jätta pompöösset parlamendihoonet. Edinburghi vanalinn on UNESCO kultuuripärandi nimistus. Külastame ajaloolist Edinburghi kindlust Kuningliku Miili ülemises otsas. Sõjaväegarnison on siin pidevalt olnud aastast 900. Kolmest küljest on kindlus kaitstud järskude kaljudega. Neljandal küljel on esplanaad, millel peetakse iga-aastast vigurmarssimise festivali - Military Tattood. Kindluse territooriumil on Edinburghi vanim hoone St Margaret`s Chapel, kus hoiustatakse valitsuskeppe, kroone, mõõkasid ja Šotimaa "saatusekivi". Siin tõi Maria Stuart ilmale tulevase Šotimaa ja Inglismaa ühendatud kuninga James I ning parlament pidas istungeid kuni Inglismaaga ühinemiseni aastal 1707. Majutus Edinburghis hotellis Travellodge või sarnases. 
 
5. päev EDINBURGH - PRAAMISÕIT CAIRNRYAN - BELFAST  

Hommikusöök. Vaba hommik Edinburghis.  Cairnryan’ist pisut põhja pool kõrgub merest munakujuline Ailsa Craig. Just siit sai inspiratsiooni Paul McCartney, kirjutamaks imekaunist laulu „Mull of Kintyre“. Ületame praamiga Iiri mere. Jõuame Belfasti, kus majutume kahel järgneval ööl hotellis Holiday Inn*** või sarnases. 

6. päev BELFAST - GIGANTIDE PANKRANNIK 
Hommikusöök.  Veedame hommiku Põhja-Iirimaa imelise looduse rüpes. Käänuline rannatee pakub suurepäraseid vaateid (hea ilmaga näeb Šotimaadki). Külad, linnakesed ja lossid räägivad pikast ajaloost ja praegusest eluolust. Jõuame UNESCO kultuuripärandi nimistusse kuuluva Gigantrannikuni, kus loodus on oma käega vorminud justkui kristallid, mis äkitsi merevahust kerkivad. Panoraamtuur Põhja-Iirimaa pealinnas Belfastis. Lagani jõe kaldad, Donegali väljak viktoriaanliku raekojahoonega, Lääne-Belfasti protestantlik ja katoliiklik linnaosa. Teeme jalutuskäigu Belfasti botaanikaaias ning vaatame Queens University Belfast peahoonet.

7. päev BELFAST - POWERSCOURT - GLENDALOUGH - DUBLIN  
Hommikusöök. Siit Põhja-Iirimaalt Belfastist sõidame Dublinisse. Külastame Powerscourti aedu, mis on ehk isegi kõige ilusamad aiad Iirimaal. Põikame ka salapärasesse Glendaloughi kahe järve orgu, mis Wicklow mägede rahvuspargi territooriumil. Imetleme ehtsat Iirilikku looduspilti oma taimestiku ja loomastikuga.  Majutus Dublinis hotellis Belvedere*** või sarnases.

8. päev DUBLINI EKSKURSIOON
Hommikusöök. Alustame Dublini ekskursiooniga - vaatame Püha Kolmainsuse Kolledžit, Iirimaa kaitsja Püha Patricku katedraali, Dublini lossi, Kristuse katedraali. Kas teadsite, et Dublini peatänav O’Connell Street on üks Euroopa laiemaid tänavaid? Temple Bar on Dublini kultuurilinnak, linna külaliste armastatud ajaveetmispaik. Siinsetel kitsastel tänavatel leidub ohtrasti Iirimaale nii iseloomulikke pubisid ja meelelahutuskohti. Majutus Dublinis hotellis Belvedere*** või sarnases.

9. päev DUBLIN-RIIA-TALLINN
Hommikusöök. Transfeer Dublini lennujaama. Lend Dublin-Riia kell 09:25-14:20 ja Riia-Tallinn kell 20:05-20:55  (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT662 ja BT17).

Reisi hind

 1599€* / 1683 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Reisi hind sisaldab:
 • Lennupilet lendudele Tallinn-Riia-Aberdeen ja Dublin-Riia-Tallinn  (Air Balticu liinilennud)
 • Lennujaamamaksud, käibemaks
 • Majutus 8 ööd vastavalt programmile hotellides*** (2-in toad), hommikusöögid
 • Sõit kõigi mugavustega bussis 
 • Ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi/reisijuhi teenused
 • Praamipiletid
Lisakulud:
 • Ühene majutus hotellides 390 € 
 • Tervisekindlustus al  €, maksumus sõltuvalt vanusest (-65a, 65-80a kallim tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame ka vormistada reisitõrkekindlustus (küsige lisainfot büroost)!
 • Toitlustus lennukis pardamenüü alusel
Reisi hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
Hinnad inglise naelades ja eurodes (täiskasvanud/seeniorid/lapsed):
 • Püha Patricku katedraal Dublinis 10 €  (grupihind)
 • Clansman Centre (Klanni maja Loch Nessi juures)   £ 7 (grupihind)
 • Loch Nessi laevasõit  £ 17 (grupihind)
 • Viskitehas Ben Nevis £ 6  (grupihind)
 • Powerscourti aiad 10,50 € 
 • Gigantrannik £ 11
 • Ben Nevis gondel 18 £ 
 • Urquarti kindlus  13 £ 
 • Cawdori kindlus 12  £ 
 • Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!

Viisa ja dokumendid

Irimaa on Eesti kodanikule viisavaba. Iirimaale võib siseneda nii kehtiva passi kui ka isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel. 

Suurbritanniasse  reisimisel on ainuke kehtiv reisidokument Eesti Vabariigi pass. 

NB! Vene kodaniku passi (elamisluba Eestis) ja Eesti halli välismaalase passi (elamisluba Eestis) omanikel pole võimalik reisibüroo kaudu viisat taotleda! Taotleja peab isiklikult pöörduma esinduse poole! Viisa vormistamiseks täpsema informatsiooni leiate siit.

Lisainfo

 • Raha soovitame vahetada ja arvestada vähemalt 180 GBP ja 200 € (alati mida rohkem, seda parem).
 • Iirimaal ja Šotimaal on Eestist erinevad elektripistikud, vajalik on kasutada adapterit.
 • Tuleb arvestada, et alates 1. jaanuarist 2021 võivad UKs mobiilteenustele kehtestuda senist suuremad rändlustasud.
 • Alates 01.01.2021 ELi ravikindlustuskaart enam Suurbritannias ei kehti.

Lennuinfo Air Balticu liinilendudel:
Äraantav pagas:
 reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 23 kg, mille maksimaalne suurus (laius + kõrgus + sügavus) võib olla mõõtudega kuni 158 cm. 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku, mille maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm, ja väikese isikliku eseme (käekott, arvutikott) mõõtudega 30x40x10 cm. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 1000 ml.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.

Kuulamiseks ja lugemiseks

Lisaks võite lugeda ERMi blogist eestlaskonnast Šotimaal.

Raamatud:

P.McCarthy "McCarthy Baar. Avastusretk mööda Iirimaad."

Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis. 
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!

MEELDEJÄÄVAT REISI!

29.06.2024 - 07.07.2024
Giid Siret Kalmström
 Hind al 1599
Ooteleht
Giid
Siret Kalmström
Sireti reisipagasis on palju kogemusi ja elamusi, kultuuri ja ajalugu, mitmeid seiklusi ja palju toredaid avastamisi. Reisid neljal mandril ja üle viiekümnes riigis Euroopas, Aasias ja Aafrikas on andnud Siretile avatud maailmavaate ning laia silmaringi...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Iirimaa-Šotimaa ringreis

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

J
Juhan
Käisime abikaasaga Kreeka kultuurireisil. Hästi organiseeritud reis ja imeline giid Ester Laansalu, kelle teadmised Kreeka kohta olid võrratud. Aitäh!
V
Veinika ja R
Tere! Viibisime kultuurireisil Fääri saartel 4.-09.8.2021. Jäime väga rahule. Olime veidi kahtlevad, kuna ei teadnud Fääridest eriti midagi, aga otsustasime siiski minna, see tundus põnev. Meie grupi giidiks oli Heigo Sahk, kes on suurepärane, asjalik, sõbralik, huumorimeelne, tähelepanelik. Kogu reis kulges sujuvalt, kõik oli väga hästi korraldatud. Fääri saared üllatasid meid väga ja reis jättis väga head ja sügavad muljed. Soovitame siiralt külastada Fääri saari - üllatusi jätkub terveks reisiks! :) Aitäh, Germalo!