Poola - ajalooline Ida-Preisimaa

Poola - ajalooline Ida-Preisimaa

22.07.2023 - 27.07.2023
Giid Ervin Org
 Hind al 569
Broneeri
Ülipõnev ringreis Poolas Warmia – Masuuria ja Pomereelia piirkonnas pakub nii silmailu kui tõeliselt emotsionaalseid hetki. Ajaloolise Preisimaa, mis jääb Memeli (Nemunas) ja Visla jõgede vahele, põlisasukateks olid preislased. Esimesed teated ajalookroonikais sellest alast ja siin elanud balti päritolu preisi hõimudest pärinevad Rooma ajaloolaselt Tacituselt. Pikki sajandeid kestnud vallutuse tulemusena hävitati siin elanud rahvad ja muinaspreisi keel hääbus juba 17. sajandiks. Ometi on neid kadunud rahvaid jäänud meenutama Preisimaa nimi ja preisi keelgi elab edasi veel kohanimedes ja siinsed maastikud hoiavad mälu. Ikka on tulnud siia uued valitsejad ja alati on jagunud õigustust – see on meie maa.
Proovime sellel rännakul leida killukesi ühest Euroopa kadunud rahvast. 

Reisikava

1. päev SÕIT LÄBI BALTIKUMI
Kogunemine kell 06:30 Tallinnas Estonia teatri vastas asuvast parklast.
Sõit läbi Läti ja Leedu. Pikem peatus ja lõunapaus Leedus. Teel jutustame lugusid  läbitavate maade ja rahvaste kohta. Pärastlõunal saabumine Poola järvedemaale Warmia – Masuuria piirkonda.  See on imekauni loodusega ajalooline piirkond, mis on olnud koduks preisi hõimudele, sakslastele ja poolakatele.
Gizycko on olnud  väga oluline keskus juba keskajast alates. Linn on ümbritsetud paljudest kaunitest ja kalarohketest järvedest, 19. sajandil rajati siia järvi ühendavad kanalid, mis on kasutusel tänapäevalgi. Gizycko on kujunenud Põhja-Poola olulisemaks puhkekeskuseks.
Ööbimine hotellis Gizyckos.  

2. päev KETRZYN - SWIETA LIPKA - OLSZTYN - MALBORK - GDYNIA
Tutvumine Masuuriaga. Ketrzyni linna lähedal Gierlotzis asub II maailmasõja aegne kurikuulus „hundikoobas“ – Hitleri ja tema käsilaste punkrid, mida kasutati aastail 1941 – 1944. Tuhanded põhiliselt sõjavangidest töölised rajasid siia tõelise kindluslinna, kus võimsates betoonpunkrites redutasid natsimaailma vägevad. II maailmasõja lõpus enne natside tagamist kogu kompleks õhiti ja jäeti maha. Metsavaikuses lömitavad  betoonvaremed on muljetavaldavad ja otsekui jutustavad meile hirmust, mida sõja valla päästnud inimesed tundsid. 

Edasi sõit Swieta Lipka külla, kus asub Poolamaa üks olulisemaid pühakodasid. Paiga olulisus kristlaste jaoks saab alguse 14. sajandil, mil siia tuuakse jumalaema kujuke, millele usuti olevat tervendav mõju. 18. sajandi alguses valminud kloostrikirik on imekaunis näide barokkarhitektuurist ja toretsevatest interjööridest. Tõeline meistriteos kirikus asuv orel, mille  on loonud meister Johann Josua Mosengel. Orelit kaunistavad skulptuurid ja dekoratsioonielemendid on seotud vilede süsteemiga ja orelimängu ajal hakkavad need liikuma ning loovad unikaalse vaatemängu.   

Sõit Olsztynisse, linna mis on Warmia-Masuuria piirkonna halduskeskus ja suurim linn. Linna ajalugu algab 13. sajandil kui ristisõdade käigus vallutasid Saksa rüütlid siinse piirkonna ja rajasid kindluse.  Linnaõigused saab Allstein - Olsztyn 14. sajandil. Imekaunis vanalinnas on säilinud terviklik arhitektuuriansambel, milles on esindatud gootika, renessanss ja barokk. Olzstyn on ka üks Koperniku linnadest, sest sõdadest rahutul ajal aastatel 1519–1521 oli linnaadministraatoriks Fromborki kanoonik, astronoom Kopernik. 

Malbork on võimsaim keskaegne ordulinnus Euroopas (UNESCO) ja ühtlasi suurimaid tellisehitisi kogu maailmas. Kolmest omavahel ühendatud osast koosnevat linnust ehitati ühtekokku ligi 230 aastat ja selleks olevat kulunud üle miljoni tellise. See oli kogu orduriigi tähtsamaid poliitilisi ja ka kaubanduslikke keskusi. Alates 14. sajandist asus siin ordu peakorter ja nii on Malbork olnud ka Eesti alade pealinnaks keskajal. Pärast II maailmasõda põhjalikult restaureeritud kindlus on avatud muuseumina.
Jätkame bussiteekonda Läänemere rannikule. Ööbimine kolmel järgneval ööl Sopoti kuurortlinnas hotellis. 

3. päev VABA PÄEV VÕI EKSKURSIOON HELI SAAR (lisatasu eest)
Pomereelia on piirkond, kus on ajalooliselt elanud kõrvuti preisi hõimud ja lääneslaavlased. Viimaste hulgas on kõige jõulisemalt vastu pidanud kašuubid, kelle esivanemad asusid siia elama juba I aastatuhande lõpus. Kašuubi keelt ja kultuuri on küll erinevad suurvõimud aastasadade jooksul vaenanud, kuid rahvas on püsima jäänud ja püüab oma esivanemate pärandit alles hoida ja kogu maailmale tutvustada. 
Laevasõit Heli poolsaarele. Kitsukesel meretuulte ja lainete koostöös sündinud liivasel maaribal kulgeb elu oma rada mööda. Kuigi uus aeg on siingi muutusi toonud ja ammugi pole siinsete inimeste põhitöö kalapüük on siin tunda kaugete aegade hõngu. Kaunid männimetsad ja imelised liivarannad ning traditsiooniline Heli küla jutustavad meile kašuubide lugu. Saame uudistada traditsioonilisi majapidamisi, imetleda kohalikku käsitööd ja lõunasöögiks proovida hõrku kašuubide kalasuppi. Soovijatel on võimalus külastada Läänemere hüljeste hoiukeskust, mis on loodud hüljeste populatsiooni säilitamiseks ja nende toredate loomade uurimiseks. 

4. päev GDANSK
Hommikupoolik rannas. Kuulsusrikas Gdansk, mille ajalaugu ulatub tagasi 10.sajandisse. Läbi aegade on see olnud ülioluline keskus Läänemere kaubanduses. Jalutuskäik Kuningateel ja vanalinna põnevatel kõrvaltänavatel. Vana ja uus  raekoda ning sadam, turuväljak, idüllilised kaupmehemajad vanalinnas ja Motlawa kaldapealse vanad kaubaaidad.   

5. päev TORUN 
Lahkume rannikult ja sõidame Koperniku sünnilinna  Torunisse. 
Torun on poolakate endi arvates kõige ilusam linn nende kodumaal ja arvatud ka Poola seitsme ime hulka. Tutvumine Visla jõe kaldal asuva kompaktse vanalinnaga. Torun on vana ülikoolilinn ja muidugi teavad paljud, et see on astronoom Mikolaj Koperniku sünnilinn. Raekoja väljak imekauni raekojaga ja Koperniku sünnimaja. Kaunid vaated Visla jõele. Raekoda ja selle torn on avatud ka külastamiseks huvilistele. Soovijail võimalus külastada mõnda linna arvukatest muuseumitest või hoopis kohalikku planetaariumi. Vanalinna tänavatel jalutades tasub aga sisse astuda mõnda traditsioonilisse söögikohta ja lõunasöögiks proovida kartulipannkooke või hoopis ülimaitsvaid lihapirukaid.   
Lahkumine Torunist. Ööbimine  hotellis Gizyckos.  

6. päev SÕIT EESTISSE
Pärast varajast hommikusööki  tagasisõit Eestisse. Saabumine Tallinnasse hilisõhtul.

Reisi hind

 569€* / 599 € 
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Hind sisaldab:
sõit kõigi mugavustega bussis;
majutus  vastavalt programmile hotellides*** (2-in. toad), hommikusöögid;
ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi teenused.

Lisakulud
Lisatasu eest on võimalik:
ühene majutus hotellides lisatasu eest 200€;
tervisekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest (-69a, 70-79a kallim tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta);
Ekskursioon Heli saar € (ettetellimisel ja tasumisel)

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
Muuseumide ja teiste tasuliste objektide piletihinnad:
Täpsustamisel
Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast! 

Lisainfo

Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!,

MEELDEJÄÄVAT REISI!
 
22.07.2023 - 27.07.2023
Giid Ervin Org
 Hind al 569
Broneeri
Giid
Ervin Org
Ervin Org on Võrumaalt pärit, hingelt tartlane ning õppinud filoloogiat. Ervinile meeldib olla ümbritsetud uudishimulikest inimestest ja ta ütleb, et ongi jutustaja - omamoodi justkui interpreet, kes on maailma kirkust ja värve juba 19 aastat oma reisikaaslastele avaramaks jutustanud...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

  • Poola - ajalooline Ida-Preisimaa

Kliendid meist

E
Eliise ja Heli
17.-24.07 Santorini reis. Soovime tänada kogu Germalo reisibürood väga läbimõeldud ja hästi korrektselt läbiviidud reisi eest. Eriline tänu meie giidile Ervin Org'le, kelle teadmised ja jutustamisladusus olid lihtsalt hämmastavad. Saime tükk maad targemaks. Aitäh! Hotell Sunshine Kamari ranna ääres oli puhas ja kena. Bussijuht väga kogenud. Kogu reis oli igati turvaline ja giidi poolt väga hästi korraldatud. Germalo on PARIM! Tänades Eliise ja Heli
K
Kersti ja Urmas
Tere, Germalo Reisid! Täname ootusi ületanud Egiptuse reisi eest! Olge hoitud ja terved!