Serbia ja Bosnia - Balkani rikkalik kultuuripärand koos kuulsa Guca trompetifestivaliga

Serbia ja Bosnia - Balkani rikkalik kultuuripärand koos kuulsa Guca trompetifestivaliga

29.07.2024 - 04.08.2024
Giid Raivo Haab
 Hind al 999
Broneeri
Reis Balkani poolsaare erinevatesse riikidesse annab ülevaate selle väga vastuolulise ja põneva piirkonna aja- ja kultuuriloosse.  Vaadata on siin palju - uhke Sarajevo ja Mostar Bosnias, vahvad ja kergelt heas mõttes kiiksuga rahvas ja etnograafilised vabaõhumuuseumid Serbias, maaliline Horvaatia rannik Makarska Riviera.

Reisikava

 

1. päev LEND TALLINN-SPLIT
Kogunemine kell 14:30 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside infoleti juures, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid. Lend Tallinn-Split kell 16:45-18:40 (kohalikud kellaajad, lennunumber BT849). Palume kontrollida kogunemise ja lennuaega ka vahetult enne reisi!
Sõidame Aadria mere äärde Neumi linna, mis on ka ainukene Bosnia väljapääs merele. Tänapäeval on see populaarne kuurort paljude hotellide, restoranide ja ilusa rannaga.
Majutus: mereäärses hotellis Grand****.
Söögikorrad: õhtusöök


2. päev NEUM 
Vaba päev puhkamiseks rannas ja nautimaks Neumi kuurorti võlusid.
Majutus: mereäärses hotellis Grand****.
Söögikorrad: hommiku- ja õhtusöök


3. päev NEUM - MOSTAR
Sõidame Mostarisse. Teel teeme peatuse Radimilja kalmistu juures, mis on üks paremini säilinud keskaegne matmispaik. Seejärel suundume Vrelo Brune allika juurde. Tegemist on Euroopa ühe tugevaima allikaga, pursates vett 43 m3 sekundis ja olles ühtlasi Buna jõe lähteks. Ottomani sultan oli paigast võlutud ning rajas 16. sajandil siinse allika kõrvale väikese kloostri dervišitele. Jõuame Mostarisse. Mostar langes Ottomani võimu alla 15. sajandil ning linn arenes tänu jõele rajatud sillale Neretva mõlemal kaldal. Harrastati käsitööd ja tihedad kaubanduslikud sidemed Dalmaatsia kaupmeestega tõid linnale heaolu ja rikkuse. Peale II ilmasõda kujunes Mostar Hertsegoviina üheks tähtsaimaks keskuseks, kus sotsialismihõngus elasid käsikäes erinevad kultuurid. Kui Mostari Stari Most ehk vana sild 1993. aasta tankirünnakus hävis ja jõkke vajus, oli jõe kahel kaldal asuv linn justkui poolik, sest just see sild on Mostari süda ja uhkus. Tänaseks on sild taastatud ning erinevate kultuuride kooseksisteerimise sümbol. Kohalikud uljaspead sooritavad siin väikese tasu eest hulljulgeid hüppeid paarkümmend meetrit allpool olevasse Neretva jõkke. Jalutame jõe ääres olevas vanalinnas, mis on oma türgi saunade, mošeede, turgude ja väikeste sisehoovides asuvate kohvikutega üks paremini säilinud vanadest türgi linnadest. Siin elavad peamiselt bosniakid ja kõikjal pakutakse türgipäraseid maitseid - kebabid, burekid jpm.
Majutus: Hotell Mostar**** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök

 
4. päev MOSTAR – SARAJEVO
Teel Sarajevosse teeme peatuse Jablanica linnas, mis on üks populaarsemaid sihtkohti Bosnias. Siia tullakse nautima kauneid vaateid ümbritsevatele mägedele, kuhu on rajatud palju matkaradasid ning puhkama Jablanica järve äärde või talvel ka mägedesse suusatama. Kõrgetest mägedest ümbritsetuna loob Sarajevo justkui ajatu maailma, mis hoolimata oma üksindusest hoiab oma südame külastajatele avatuna. Sarajevos on põimunud Euroopa kõige erinevamad kultuurid. Vähe on paikasid, kus lühikese jalutuskäigu kaugusel teineteisest võib leida katoliiklikud ja ortodokssed kirikud, sünagoogi ja mošee. Sarajevo sai Jugoslaavia sõjas tõsiselt kannatada. Külastame Sarajevo Tunneli muuseumi. Aastatel 1992-1995 kestnud piiramise ajal oli bosnia vabatahtlike kaevatud 800 m pikkune tunnel linna ainsaks ühenduslüliks välismaailmaga, mille kaudu sai transportida humanitaarabi, toitu, relvi ja inimesi. Osaliselt on tunnel tänasel päeval säilinud ja siia on rajatud mälestusmuuseum. Jalutuskäik läbi Sarajevo on jalutuskäik läbi ajaloo. Näeme presidendipaleed, jalutame peale viimast sõda suuresti hävinenud ning tänaseks restaureeritud vanalinnas. Just türgi linnaosa ja Marijini Dvori piirkond Miljacka jõe orus annavad parima ettekujutuse linna multikultuursest ajaloolisest atmosfäärist. Meeli ahvatlevad magusad aroomid Ottomani kvartali kohvikutest ja käsitöö- ning maiustustepoodidest, basaarid vanalinna südames ning vaated kaunitele jõesildadele. 
Majutus: Hotell Saraj*** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök


5. päev SARAJEVO – VIŠEGRAD – DREVENGRAD - UŽICE
Lahkume Sarajevost. Peatume Višegradi linnas, et nautida vaateid linna sümboliks olevale sillale, mille loojaks on 16. saj ottomanide meisterarhitekt Mimar Sinan. Sild on kantud ka Unesco maailmapärandisse. Külastame põnevat kultuurikeskust Andrićgradi, mis on nimetatud siit pärit kirjaniku Ivo Andrici järgi, kelle romaan ''Sild Drina jõel'' pälvis 1961. aastal Nobeli kirjandusauhinna. Siin on võimalus külastada kustigaleriid, väikseid kauplusi ning kohvikuid. Ületame riigipiiri ja jõuame Serbiasse. Seejärel võtame ette rongisõidu legendaarsel kitsarööpalisel raudteel legendaarse Šarganska Osmica rongiga. Serbia kaasaegse kultuurilooga seostuvad paljudele kohaliku kuulsaima režissööri Emir Kustirica looming. Olles filminud siin Mokra Gora maastikel oma ühe kuulsamatest linateostest “Elu on ime“, ei suutnud ta selle piirkonna olustikust loobuda ning otsustas rajada siia Drevengradi ehk kohalike 19. sajandi stiilis puitehitistega pseudoküla. Siin on väike etnograafiamuuseum, kunstnike galeriisid ja näituseid, autentseid meenepoode ja oma kirik keset küla. 
Õhtul korraldame hotellis soovijatele meeleoluka söögi koos kohalike muusikute ja folkloorikavaga (lisatasu eest). 
Majutus: Zlatibori mäestiku jalamil Užice piirkonnas hotellis Zlatiborska Noc*** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök


6. päev SIROGOJNO - GUCA TROMPETIFESTIVAL "BALKAN BRASS"
Serbia lõunaosa asub suurelt Dinaari mäestiku piirkonnas, kus metsased künkad vahelduvad viljakate orgudega. Sõidame mööda väikeseid teid ja maalilisi loodusmaastikke. Teeme sissepõike Sirogojno „vanasse külasse“ ehk vabaõhumuuseumisse, mis hoiab elus Serbia maapiirkondade puitarhitektuuri ja käsitöökunsti. Siin saab vaadata vanu Serbia taluhooneid ja kirikut ning näha, kuidas elati siin piirkonnas alles sada aastat tagasi. Seejärel sõidame väikesesse Guca linnakesse, kus peetakse igal aastal kuulsat Balkani trompetifestivali Balkan Brass. Balkan Brass on maailma suurim puhkpillifestival, kuhu tullakse kokku üle maailma, nii pasunat puhuma kui ka festivali nautima. Festival on ühtlasi niivõrd sürrealistlik, et tahes-tahtmata tulevad meelde Balkani legendaarsed kultusfilmid. 
Tagasi hotellis, võtame aja maha ja puhkame hotellis basseini ääres. 
Majutus: Zlatibori mäestiku jalamil Užice piirkonnas hotellis Zlatiborska Noc***.
Söögikorrad: hommikusöök


7. päev KREMNA - BELGRAD
Alustame sõitu Belgradi ja külastame mägede vahel asuvat Kremna küla, kus on üles kasvanud Serbia tuntuim ennustaja ja prohvet Austatud Püha Isa Mitar Tarabici. Tema ennustused tulevaste sündmuste kohta on hämmastaval kombel paljud ka paika pidanud. Siin paikneb ka prohveti memoriaalkompleks.
Jätkame sõitu ja heidame pilgu keset Drina jõge kaljul asuvale puidust jõemajale. Kapija Podrinja maaliliselt vaateplatvormilt naudime panoraamvaadet Drina orule ning Serbia ja Bosnia mägedele.
Edasi sõidame Serbia pealinna Belgradisse, mis on üks Euroopa vanimaid pealinnu. See asutati keltide poolt juba 3. sajandil e.m.a ja kandis nime Singidun. Asudes kahe suure jõe, Doonau ja Sava ühinemiskohas, on ta oma tähtsuse säilitanud läbi erinevate ajastute, mida sümboliseerib hiiglaslik Kalmegdani kindlus, kust avaneb kaunis vaade kahe suure jõe ühinemisele. Tänapäeva Belgrad on suur modernne metropol, kus on meenutusi nii türgi ottomanide pikast valitsusajast kui ka ilus juugendlik vanalinn Serbia kuningriigi aegadest. Vanad kirikud, kuhu on maetud serbia kuulsaimad kuningad, endine kuningapalee, kümned monumendid ja skulptuurid Serbia ajaloo tähtsaimate kangelastele ja sündmustele, kaunid pargid ja purskkaevud, uhked sillad üle Doonau jõe, knez Mihailo jalakäijate tänav, türklaste ehitatud kellatorn ja palju muud. Siin asub ka üks suurimaid õigeusu kirikuid maailmas, püha Savva katedraal.
Hilisõhtul suundume Belgradi lennujaama. Lend Belgrad-Riia 02:45-06:00 ja lend Riia-Tallinn 07:35-08:25 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT488 ja BT311). Tallinnasse jõuame 5. augusti hommikul!
Söögikorrad: hommikusöök
 

Reisi hind


999 €* / 1051 €

*Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele

Reisi hind sisaldab:
 • lennupiletid Air Baltic liinilendudele Tallinn-Split ja Belgrad-Riia-Tallinn;
 • lennujaamamaksud, käibemaks;
 • sõit kõigi mugavustega bussis;
 • 2 ööd Neumis mereäärses hotellis*** (2-in. toad), 2 hommikusöök; 2 õhtusööki;
 • 1 öö Mostaris hotellis**** (2-in. toad), 1 hommikusöök;
 • 1 öö Sarajevos hotellis*** (2-in. toad), 1 hommikusöök;
 • 2 ööd Užices hotellis*** (2-in. toad), 2 hommikusööki;
 • ekskursioonid vastavalt programmile eesti keeles, giidi/reisisaatja teenus.
Lisatasu eest on võimalik:
 • Tervisekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 69 a., vanematele kõrgem tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta kontorist). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse;
 • ühene majutus 260€
 • toitlustamine lennukis pardamenüü alusel lisatasu eest.
Reisi hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
Muuseumipiletite ja muude objektide hinnad (täpsustamisel):
* St Sava kirik Belgradis 350 RSD
* Sirogojno muuseum 200 RSD
* Õhtusöök Zlatiborska Noc hotellis koos kohalike muusikute ja folkloorikavaga 30€ (võimalusel)
* Drevengrad 250 RSD
* Šarganska Osmica rong ca 1800 RSD
​* Tunneli muuseum Sarajevos 10 BAM​
* Radimlja kalmistu 6 BAM
 
Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!

Viisa ja reisidokumendid

Kehtiv reisidokument on Eesti Vabariigi pass, mis peab kehtima vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu.

Lisainfo

Serbias on kehtiv rahaühik dinaar. 1 EUR on ligikaudu 117 RSD. Paljudes kohtades võetakse vastu ka eurosid. Montenegros kehtib euro. Bosnias kehtib nn. marka. 1 EUR on u 1,95 BAM. Eestis ei ole võimalik vahetada Serbia ega Bosnia raha. Soovitame kaasa võtta sularaha (eurosid), kuna sularahaautomaate leidub vaid suuremates linnades. Soovitatav summa reisile sularahas kaasa ~300€.

Vastavalt rahvusvahelistele hotellireeglitele toimub check-in hotellitubadesse alates kell 14:00 ja check-out kell 12:00.

Lennuinfo Air Balticu liinilendudel
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 20 kg ja mille kolm mõõdet (laius + kõrgus + sügavus) ei tohi ületada 158 cm (nt 30x50x78 cm). 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja käsipagasi maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.

Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
29.07.2024 - 04.08.2024
Giid Raivo Haab
 Hind al 999
Broneeri
Giid
Raivo Haab
Raivo Haab on Germalo Reiside meeskonnas tegutsenud aastast 2007 keskendudes peamiselt idamaade kultuurile. Ka Balkanimaade uuem ajalugu on teda paelunud ning viimastel aastatel võib Raivo juhendusel ka näiteks Horvaatia rannikul uusi paiku avastada...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisimarsruuti

 • Serbia ja Bosnia - Balkani rikkalik kultuuripärand koos kuulsa Guca trompetifestivaliga

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

A
Aili
Minul olid tõeliselt positiivsed elamused ja väga lahe puhkus. Positiivset emotsiooni lisas kindlasti ka soe ja sõbralik reisi korraldus. Tänu ja heade soovidega! Jaapan, 2018.
A
Aivi ja Peeter
Oleme väga tänulikud ja rõõmsad imetoreda ning väga õnnestunud Montenegro reisi üle. Muidugi eriline tänu giid Ervin Org - tema asjatundliku ja kindlakäelise juhtimise ja rikkalikult jagatud ning huvitava informatsiooni eest! Meie kohalik giid Vladimir ja bussijuht olid ka imetoredad ja suured professionaalid. Majutus Palma hotellis oli kõrgetasemeline. Toit oli maitsev ja rikkalik. Teenindus väga meeldiv. Suur, suur tänu ja palju edu uute reiside organiseerimisel! Oleme ikka teiega!