Serbia ja Bosnia - Balkani rikkalik kultuuripärand

Serbia ja Bosnia - Balkani rikkalik kultuuripärand

10.08.2024 - 16.08.2024
 
Eelbroneering
Reis Balkani poolsaare erinevatesse riikidesse annab ülevaate selle väga vastuolulise ja põneva piirkonna aja- ja kultuuriloosse.  Vaadata on siin palju - uhke Sarajevo ja Mostar Bosnias, vahvad ja kergelt heas mõttes kiiksuga rahvas ja etnograafilised vabaõhumuuseumid Serbias, maaliline Horvaatia rannik Makarska Riviera.

Reisikava

1. päev LEND TALLINN-RIIA-BELGRAD
Kogunemine kell 03:45 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside infoleti juures, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid. Lend Tallinn-Riia  kell 05:40-06:30 ja lend Riia-Belgrad kell 11:40-12:55 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid BT312 ja BT487). Palume kontrollida kogunemise ja lennuaega ka vahetult enne reisi!

Sõidame kesklinna, majutus hotellis Jump Inn****. Peale lühikest puhkust ja lõunapausi ekskursioon Belgradis.

Serbia pealinn on üks Euroopa vanimaid pealinnu, see asutati keltide poolt juba 3. sajandil e.m.a ja kandis nime Singidun. Asudes kahe suure jõe, Doonau ja Sava ühinemiskohas, on ta oma tähtsuse säilitanud läbi erinevate ajastute, mida sümboliseerib hiiglaslik Kalmegdani kindlus, kust avaneb kaunis vaade kahe suure jõe ühinemisele. Tänapäeva Belgrad on suur modernne metropol, kus on meenutusi nii türgi ottomanide pikast valitsusajast kui ka ilus juugendlik vanalinnaosa Serbia kuningriigi aegadest. Vanad kirikud, kuhu on maetud serbia kuulsaimad kuningad, endine kuningapalee, kümned monumendid ja skulptuurid Serbia ajaloo tähtsaimate kangelastele ja sündmustele, kaunid pargid ja purskkaevud, uhked sillad üle Doonau jõe, knez Mihailo jalakäijate tänav, türklaste ehitatud kellatorn ja palju muud. Siin asub ka üks suurimaid õigeusu kirikuid maailmas, püha Savva katedraal.
 
2. päev BELGRAD - GUCA TROMPETIFESTIVAL "BALKAN BRASS"
Hommikusöök. Tutvume hommikupoolikul veel Belgradi vaatamisväärsustega ja siis võtame suuna Lõuna-Serbia poole.

Serbia lõunaosa asub suurelt Dinaari mäestiku piirkonnas, kus metsased künkad vahelduvad viljakate orgudega. Väikeses Guca linnakeses peetakse igal aastal kuulsat Balkani trompetifestivali Balkan Brass. Balkan Brass on maailma suurim puhkpillifestival, kuhu tullakse kokku üle maailma, nii pasunat puhuma kui ka festivali nautima. Festival on ühtlasi niivõrd sürrealistlik, et tahes-tahtmata tulevad meelde Balkani legendaarsed kultusfilmid.
Tänane festivaliprogramm:
14:00 programm “Traditsiooni hoidjad – tuleviku loojad” (trompetiorkestrid, laulurühmad, rahvaluuletajad)
15:00 “Zdravicari” võistlus (toostipakkujad)
16:00 kaunimate rahvarõivaste konkurss
16:30 võitjate väljakuulutamine "Zdravicari"/rahvariided
17:00 kontsert: trompetistid välismaalt – URWANI Z WESELA/Poola
18:00 staadion Serbia trompetiorkestrite finaalvõistlus “Sa Ovčara i Kablara”
Majutume kahel järgneval ööl Zlatibori mäestiku jalamil Užice piirkonnas hotellis Zlatiborska Noc***.
 
3. päev SIROGOJNO 
Hommikusöök. Hommikupoolikul sõidame mööda väikeseid teid ja maalilisi loodusmaastikke. Teeme sissepõike Sirogojno „vanasse külasse“ ehk vabaõhumuuseumisse, mis hoiab elus Serbia maapiirkondade puitarhitektuuri ja käsitöökunsti. Siin saab vaadata vanu Serbia taluhooneid ja kirikut ning näha, kuidas elati siin piirkonnas alles sada aastat tagasi.
Tagasi hotellis, võtame aja maha ja puhkame hotellis basseini ääres. 
Õhtul korraldame hotellis soovijatele meeleoluka söögi koos kohalike muusikute ja folkloorikavaga (lisatasu).
 
4. päev KREMNA - DREVENGRAD - VIŠEGRAD - SARAJEVO
Hommikusöök. Alustame sõitu Sarajevosse. 
Külastame mägede vahel asuvat Kremna küla, kus on üles kasvanud Serbia tuntuim ennustaja ja prohvet Austatud Püha Isa Mitar Tarabici. Tema ennustused tulevaste sündmuste kohta on hämmastaval kombel paljud ka paika pidanud. Siin paikneb ka prohveti memoriaalkompleks.
Seejärel võtame ette rongisõidu legendaarsel kitsarööpalisel raudteel legendaarse Šarganska Osmica rongiga.
Serbia kaasaegse kultuurilooga seostuvad paljudele kohaliku kuulsaima režissööri Emir Kustirica looming. Olles filminud siin Mokra Gora maastikel oma ühe kuulsamatest linateostest “Elu on ime“, ei suutnud ta selle piirkonna olustikust loobuda ning otsustas rajada siia Drevengradi ehk kohalike 19. sajandi stiilis puitehitistega pseudoküla. Siin on väike etnograafiamuuseum, kunstnike galeriisid ja näituseid, autentseid meenepoode ja oma kirik keset küla.
Ületame riigipiiri ja jõuame Bosnia ja Hertsegoviinasse.
Peatume Višegradi linnas, et nautida vaateid linna sümboliks olevale sillale, mille loojaks on 16. saj ottomanide meisterarhitekt Mimar Sinan. Sild on kantud ka Unesco maailmapärandisse.
Külastame põnevat kultuurikeskust Andrićgradi, mis on nimetatud siit pärit kirjaniku Ivo Andrici järgi, kelle romaan ''Sild Drina jõel'' pälvis 1961. aastal Nobeli kirjandusauhinna. Siin on võimalus külastada kustigaleriid, väikseid kauplusi ning kohvikuid.
Kõrgetest mägedest ümbritsetuna loob Sarajevo justkui ajatu maailma, mis hoolimata oma üksindusest hoiab oma südame külastajatele avatuna. Sarajevos on põimunud Euroopa kõige erinevamad kultuurid. Vähe on paikasid, kus lühikese jalutuskäigu kaugusel teineteisest võib leida katoliiklikud ja ortodokssed kirikud, sünagoogi ja mošee.
Majutume järgneval ööl Sarajevos hotellis Saraj***.
 
5. päev SARAJEVO - MOSTAR
Hommikusöök. Jalutuskäik läbi Sarajevo on jalutuskäik läbi ajaloo. Linna jalutuskäigul Sarajevos näeme presidendipaleed, jalutame peale viimast sõda suuresti hävinenud ning tänaseks restaureeritud vanalinnas. Just türgi linnaosa ja Marijini Dvori piirkond Miljacka jõe orus annavad parima ettekujutuse linna multikultuursest ajaloolisest atmosfäärist. Meeli ahvatlevad magusad aroomid Ottomani kvartali kohvikutest ja käsitöö- ning maiustustepoodidest, basaarid vanalinna südames ning vaated kaunitele jõesildadele.
Sarajevo sai Jugoslaavia sõjas tõsiselt kannatada. Külastame Sarajevo Tunneli muuseumi. Aastatel 1992-1995 kestnud piiramise ajal oli bosnia vabatahtlike kaevatud 800 m pikkune tunnel linna ainsaks ühenduslüliks välismaailmaga, mille kaudu sai transportida humanitaarabi, toitu, relvi ja inimesi. Osaliselt on tunnel tänasel päeval säilinud ja siia on rajatud mälestusmuuseum. 
Jablanica linn on üks populaarsemaid sihtkohti Bosnias. Siia tullakse nautima kauneid vaateid ümbritsevatele mägedele, kuhu on rajatud palju matkaradasid ning puhkama Jablanica järve äärde või talvel ka mägedesse suusatama.
Sõidame Mostarisse. Kui Mostari Stari Most ehk vana sild 1993. aasta tankirünnakus hävis ja jõkke vajus, oli jõe kahel kaldal asuv linn justkui poolik, sest just see sild on Mostari süda ja uhkus. Tänaseks on sild taastatud ning erinevate kultuuride kooseksisteerimise sümbol. Kohalikud uljaspead sooritavad siin väikese tasu eest hulljulgeid hüppeid paarikümmend meetrit allpool olevasse Neretva jõkke.
Mostar langes Ottomani võimu alla 15. sajandil ning linn arenes tänu jõele rajatud sillale Neretva mõlemal kaldal. Harrastati käsitööd ja tihedad kaubanduslikud sidemed Dalmaatsia kaupmeestega tõid linnale heaolu ja rikkuse. Peale II ilmasõda kujunes Mostar Hertsegoviina üheks tähtsaimaks keskuseks, kus sotsialismihõngus elasid käsikäes erinevad kultuurid. Jalutame jõe ääres olevas vanalinnas, mis on oma türgi saunade, mošeede, turgude ja väikeste sisehoovides asuvate kohvikutega üks paremini säilinud vanadest türgi linnadest. Siin elavad peamiselt bosniakid ja kõikjal pakutakse türgipäraseid maitseid - kebabid, burekid jpm.
Majutume Mostaris hotellis Bristol***.
 
6. päev MOSTAR - NEUM
Hommikusöök. Hommikul tutvume veel Mostariga ja edasi sõidame Vrelo Brune allika juurde. Tegemist on Euroopa ühe tugevaima allikaga, pursates vett 43 m3 sekundis ja olles ühtlasi Buna jõe lähteks. Ottomani sultan oli paigast võlutud ning rajas 16. sajandil siinse allika kõrvale väikese kloostri dervišitele. Radimilja kalmistu on üks paremini säilinud keskaegne matmispaik. Jõuame Aadria mere äärde Neumi linna, mis on ka ainukene Bosnia väljapääs merele. Tänapäeval on see populaarne kuurort paljude hotellide, restoranide ja ilusa rannaga.
Majutume Neumis mereäärses hotellis Grand****.
 
7. päev VABA HOMMIK NEUMIS, OTSELEND SPLIT-TALLINN
Hommikusöök. Päeva esimesel poolel puhkame rannas.
Sõidame lennujaama. Otselend Split-Tallinn kell 19:30-23:25 (BT850, kohalikud kellaajad). Tere tulemast koju!

Reisi hind

949 €* / 999 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Reisi hind sisaldab:
 • lennupiletid Air Baltic liinilendudele Tallinn-Riia-Belgrad ja Split-Tallinn;
 • lennujaamamaksud, käibemaks;
 • sõit kõigi mugavustega bussis;
 • 1 öö Belgradis hotellis***, 1 hommikusöök;
 • 2 ööd Užices hotellis*** (2-in. toad), 2 hommikusööki;
 • 1 öö Sarajevos hotellis*** (2-in. toad), 1 hommikusöök;
 • 1 öö Mostaris hotellis**** (2-in. toad), 1 hommikusöök;
 • 1 ööd Neumis mereäärses hotellis*** (2-in. toad), 1 hommikusöök;
 • ekskursioonid vastavalt programmile eesti keeles, giidi/reisisaatja teenus.
Lisatasu eest on võimalik:
 • Tervisekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 69 a., vanematele kõrgem tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta kontorist). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse;
 • ühene majutus 260€
 • toitlustamine lennukis pardamenüü alusel lisatasu eest.
Reisi hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
Muuseumipiletite ja muude objektide hinnad (täpsustamisel):
* St Sava kirik Belgradis 350 RSD
* Sirogojno muuseum 200 RSD
* Õhtusöök Zlatiborska Noc hotellis koos kohalike muusikute ja folkloorikavaga 30€
* Drevengrad 250 RSD
* Šarganska Osmica rong ca 500 RSD
​* Tunneli muuseum Sarajevos 10 BAM
 
Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!

Lisainfo

Serbias on kehtiv rahaühik dinaar. 1 EUR on ligikaudu 117 RSD. Paljudes kohtades võetakse vastu ka eurosid. Montenegros kehtib euro. Bosnias kehtib nn. marka. 1 EUR on u 1,95 BAM. Eestis ei ole võimalik vahetada Serbia ega Bosnia raha. Soovitame kaasa võtta sularaha (eurosid), kuna sularahaautomaate leidub vaid suuremates linnades. Soovitatav summa reisile sularahas kaasa ~300€.

Vastavalt rahvusvahelistele hotellireeglitele toimub check-in hotellitubadesse alates kell 14:00 ja check-out kell 12:00.

Lennuinfo Air Balticu liinilendudel
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 20 kg ja mille kolm mõõdet (laius + kõrgus + sügavus) ei tohi ületada 158 cm (nt 30x50x78 cm). 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 5 kg ja käsipagasi maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.

Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!

Viisa ja reisidokumendid

Kehtiv reisidokument on Eesti Vabariigi pass, mis peab kehtima vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu.
10.08.2024 - 16.08.2024
 
Eelbroneering

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

R
Reisija
Portugali ringreisi tegi võrratuks Mirjam Somelar läbi oma vahetu elukogemuse, teadmiste, keeleoskuse, särtsaka olemise ja huumorimeele ning kindlakäelise juhtimise. Kindlasti reisin temaga tulevikus veelgi! Ja maa ise on ka võrratu!
V
Viivi
Suur tänu väga hästi korraldatud Etioopia reisi eest 30.10-09.11.2021. Programm väga hea, tihe. Eriline tänu meie giidile Ervinile, kes oli suurepärane oma hämmastavate teadmistega ja abivalmidusega.