Usbekistan

Usbekistan

29.09.2022 - 07.10.2022
Giid Raivo Haab
 Hind al 1649
Broneeri
Meie reisidel teenindavad Teid targad ja laia silmaringiga eestikeelsed giidid ning hoolivad reisijuhid. Lisaks on reisil ka kohalik giid, kes jagab praktilist infot ja tegeleb kohapealse korraldusliku poolega. Ekskursioonid ja vaatamisväärsused on reisi hinnas. Reisi meeldivaks kulgemiseks oleme välja valinud hea tasemega hotellid. Meie reisijuhid jagavad soovitusi söögikohtade osas ja annavad nõu muude küsimuste korral.
Anname endast kõik, et veedaksite kvaliteetse ja täisväärtusliku puhkuse!

Usbekistan on iidne maa ajaloolisel Siiditeel. Keskaja suurluuletaja Rudaki ja mõtleja Avicenna kodumaa. Reis viib teid islamimaailma kaunimatesse linnadesse, mille vanus on rohkem kui 2000 aastat. Taevasse kerkivad sihvakad minaretid ja filigraanornamentidega kirjatud fassaadid ning massiivsed kuplid annavad praegugi veel tunnistust vanade meistrite suurest ja kaunist hingest. Usbekistanis näed parimat, mida õhtumaa rändaja oriendis näha loodab!

Lugege Usbekistani kohta lähemalt siit >

Lugege lisaks meie giidide kohta siit >

Usbekistani sisenemiseks on vajalik negatiivse PCR testi sertifikaat, mis ei ole tehtud rohkem kui 48h enne  väljumist.

Reisikava

1. päev LEND TALLINN – ISTANBUL ja ISTANBUL – URGENTŠ 
Kogunemine kell 16:45 Tallinna lennujaamas väljuvate lendude saalis infoleti juures. Reisijatele väljastatakse vajalikud reisidokumendid.
Lend Tallinn – Istanbul kell 19:00 – 22:30 ja  lend Istanbul – Urgentš 01:30 – 07:10 (kohalikud lennuajad, lennud TK1424, TK262). Palume kontrollide lennuaegu vahetult enne reisi.

2. päev HIIVA 
Lend Istanbul – Urgentš  kell 01:30 – 07:10. Saabumine Urgentši ja transfeer hotelli Hiivas ning puhkus hotellis.
Pea kõik Usbekistani vanad linnad asuvad kuulsal Siiditeel, mida mööda üle tuhande aasta kaubad ja teadmised Hiina ja Euroopa vahel liikusid. Siiditee suurimad linnad teenisid kaubakaravanide pealt hiigelkasumeid ning sellest jõukusest annavad tunnistust suurimad ja uhkeimad paleed ja kõrgeimad värviliste mosaiikidega kaetud minaretid. Hiivat võib pidada tõeliseks muuseumlinnaks. See on pea ainus terviklikult säilinud linn Kesk-Aasias ja on kantud ka UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja. Kuna Hiiva khaaniriik eksisteeris kuni 1920. aastani ning seal ehitati palju veel 19. sajandil, annab renoveeritud vanalinn hea pildi sellest, millised Kesk-Aasia keskaegsed linnad välja nägid.
Tutvume võimsate linnamüüridega ümbritsetud Itšan-Qala kompleksiga. Khaaniloss Kunya-Ark, mis moodustab omapärase suletud tsitadelli Hiiva vanalinnas, mille katusel olevalt vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade kogu vanalinnale. Tervenisti glasuurmosaiigiga kaetud Lühike minarett, millest pidi omal ajal tulema Kesk-Aasia kõrgeim, kuid mille ehitustööd jäid pooleli. Minareti kõrval asub Muhammad Amin Khani medrese, mis on suurim medrese kogu Kesk-Aasias. Hiiva oligi tuntud medresede (kõrgem islami õppeasutus) rohkuse poolest – 20. sajandi algul oli linna territooriumil 65 töötavat medreset, mis moodustavadki olulise osa säilinud ehitistest ning milledest paljud on tänapäeval muudetud hotellideks, restoranideks või muuseumiteks.  Hiiva vanim mošee - 220 puidust sambaga Juma mošee. Rohked karavanseraid ja kaubahoovid annavad aimu kunagisest elavast kaubandusest.
Näeme kuidas savist tandõrides küpsetatakse kuulsaid kettakujulisi Kesk-Aasia lepjoshkasid, mis on omaette osavust nõudev kunst. Võimalus lõunatada kohalikus tšaihanas ehk teemajas ja maitsta kohalikke roogasid. Pealelõunal soovitame jalutada vanalinna turgudel ja nautida linna kordumatut olustikku. Vapramad saavad ka linna kõrgeima minareti vaateplatvormile tõusta  – kerge see ei ole, aga vaade linnale on suurepärane. Ööbimine Hiivas hotellis Asia Khiva*** või sarnane.

3. päev HIIVA –  BUHHAARA
Algab bussiteekond Buhhaarasse läbi maalilise Kõzõlkumi kõrbe. Sõidame piki vana Siiditeed, mida mööda liikusid kunagi kaamelikaravanid. 
Pärastlõunal saabume linna, mida juba keskajal kutsuti Püha Buhhaara ja mis on olnud kogu piirkonna üks tähtsamaid linnu, kunagine Buhhaara emiraadi pealinn.
Õhtul on Buhhaara vanas juudikvartalis võimalus vaadata ja õppida, kuidas valmib Kesk-Aasia kuulsaim roog – pilaff ja pärast seda ka ühisel õhtusöögil maitsta proovida. 
Majutus kahel ööl hotellis Asia Bukhara**** või sarnases.

4. päev BUHHAARA
Buhhaara (usbeki keeles Buxoro) linna asutamisajaks peetakse 6. saj eKr ja see on olnud tähtsamaid Pärsia tsivilisatsiooni keskusi ning ülioluline linn muistsel siiditeel. Siit pärineb ka võimas Samaniidide dünastia. Pärsia kultuuri üks suurkujusid Ibn Sina (Avicenna) on sündinud Buhhaara lähistel ja keskaja suurimaid poeete Rudaki tegutses Buhhaaras. 
9.–10. sajandil ehitatud Samaniidide mausoleum, vanim Kesk-Aasia tellisrajatis ning üks vanimatest mausoleumidest kogu Kesk-Aasias, on üks maailma arhitektuuri tippteoseid. Ark - Buhhaara emiiride kindlusloss ja Buhhaara riigi keskus, kuulsad vaibapoed ning Kaljani minarett – Buhhaara võimsuse sümbol, mis isegi Tshingis khaanile nii suurt muljet avaldas, et ta ainsana selle purustamata jättis. Miri Arab medrese on üks tähtsamaid tegutsevaid vaimulikke õppeasutuusi islamimaailmas, rajatud juba 16. sajandil. 
Siiditeel asunud linna ilmestavad erinevad kuplitega kaetud bazaarid: Taqi Zargaron (juveliiride maja), Taqi Sarrafon (rahavahetajate hall) jt. Ulugbeki medrese (15. saj) on ehitatud Timuri pojapoja Ulugbeki poolt. Magoki-Attari mošee on üks vanimatest mošeedest kogu Kesk-Aasias (12. saj). Nadir Divanbegi medrese imeliste lindudega fassaadil. Linna keskel asuva tiigi kaldal asub kuulsa narri, Hodža Nasreddini kuju eesli seljas – temast pajatavad lood on siiani populaarsed üle kogu islamimaailma. Näeme ka kuulsat Chor Minori (Neli minaretti), mis on 18. sajandil ehitatud medrese säilinud väravaehitis. 

5. päev BUHHAARA – KÕZÕLKUMI KÕRB - AYDARKUL
Lahkume Buhhaarast ja võtame ette teekonna kõrbesse.
Aydarkuli veehoidla lähedal, kuhu voolab Kesk-Aasia suurimaid  jõgesid Sõrdarja, on püsti pandud ehtsad kaamelivildist jurtad, mis on seest kaunistatud käsitsi kootud vaipadega. Jurtad on siiani paljude Kesk-Aasia ja Siberi rahvaste eluasemeks – suvel hoiavad nad jahedust, talvel sooja. Seda piirkonda on pühaks peetud – siin on pühad allikad, siit on leitud tuhandeid basalti raiutud eelajaloolisi petroglüüfe, siit liikus 4. saj e.m.a. läbi ka  Makedoonia Aleksander. Avaneb võimalus näha looduslikult ilusat suurt järve keset liivakõrbe, mis tekkis  kui Sõrdarja jõe tamm purunes ja vesi kõrbelohku voolas. Siin on võimalus sõita kahe küüruga kaameliga  - baktrianiga, imetleda kõrbe säravat tähistaevast, päiksetõusu ja loojangut. Õhtul istutakse lõkke ümber, kuulatakse kohalikke laulu ja maitstakse ühiselt õhtusööki. 
Ööbime jurtades. Tõeliselt ehe elamus!

6. päev AYDARKUL – SAMARKAND   
Algab bussiteekond Samarkandi, linna mis mõned aastad tagasi 2750 a sünnipäeva pidas. Samarkand on kahtlemata Kesk-Aasia linnadest kõige kuulsam. Pärsiast ja Kaukaasiast, Hiinast ja Indiast toodi kokku parimad arhitektid, müürsepad, puusepad, kalligraafid ja teised meistrid, et Samarkand säraks kaunimana kui ükski teine linn.  
Samarkandi saabumise järel alustame  tutvumist ajaloolise linnaga. Gur Emir – Timuri mausoleum (14.–15. saj). Lisaks Timurile on siia maetud ka tema õpetaja, pojad ja pojapojad. Mausoleum Ruhabad, mille kupli all hoitakse pärimuse kohaselt laegast prohvet Muhamedi seitsme juuksekarvaga. Kuulus Registani väljak, kus vana turuplatsi ümber asuvad medresed: Ulugbeki medrese (15. saj), mille silmapaistvamate kasvandike hulka kuulub luuletaja ning sufistlik filosoof Jami, Sher Dori medrese ja Tillya-Kari medrese (17. saj.), mille kullatud detailide rohkusega ei suuda võistelda küll ükski hoone Kesk-Aasias. 
Shakhi-Zinda on suursugune kompleks Samarkandi ülikute hauakambritest (11.- 19. saj), mille all pidi asuma killuke paradiisi ja mille kõrvale maeti ka Usbekistani esimene president Islom Karimov. Ulugbeki observatooriumi (15. saj). ehitajaks on Timuri lapselaps, valitseja ja teadlane Ulugbek. 15. sajandil oli Samarkandi observatoorium tähelepanuväärne teaduskeskus kogu islamimaailmas.
Ööbimine hotellis Asia**** või sarnases.

7. päev SAMARKAND - TAŠKENT
Ennelõunal jätkame tutvumist Samarkandi ja selle lähiümbrusega. 
Kongili külas Siabi jõe kaldal külastame vana paberiveskit, kus siiamaani valmistatakse käsitööna kuulsat Samarkandi paberit. 
Khodja Daniyari mausoleum on rajatud kohta, kuhu pärimuse järgi maeti prohvet Danieli reliikvia, mille tõi Samarkandi Timur Iraanist Susa linnast. Mausoleumis asub prohveti 18-meetrine sarkofaag, mille kohta kohalik pärimus jutustab, et sarkofaag kasvas kuni haud sai kaetud hauakambriga. 
Oma aja maailma suurim Bibi-Khanumi mošee, mis on oma nime saanud Timuri vanema naise järgi. 
Nagu igas idamaa linnas, on ka Samarkandis turg parim paik, kus kohtuda tõelise kohaliku eluga. Usbekistani ühel suurimal Siyab-bazaaril saab nautida idamaiste värvide, helide ja lõhnade virrvarri, süüa lõunat, teha sisseoste ja usbekkidega juttu puhuda.
Aeg suunduda Samarkandi vaksalisse, kus algab rongiteekond Taškenti.  Kiirrong Afrosiab Samarkand –Taškent. Saabumine Taškenti.  Majutus 2 ööl hotellis  Grand Mir**** või sarnases.

8. päev TAŠKENT – KESK-AASIA MEGAMETROPOL 
Usbekistani pealinna ajalugu ulatub tagasi juba islamieelsesse aega. Kunagisest tööstuslinnast on tänapäevaks saanud suurim Kesk-Aasia megametropol: dünaamiline ja arenev linn, kus elanikke üle 3 miljoni. Laiad puiesteed ja magistraalid, moodsad ärihooned ja hotellid annavad tunnistust riigi arengust viimastel aastakümnetel.
Linna süda keskendub suure valitseja Timuri nime kandva väljaku ümber, kus kõrgub ka tema uhke ratsamonument. Korda on tehtud ka linna ajalooline osa: Kukeldashi medrese ja Kaffal Shashi mausoleum. Medrese Mui Mubarak, kus säilitatakse vanimat säilinud koraani. Näeme ka Juma mošeed, mis on Usbekistani suurim mošee.
Tõelise orientaalse elamuse pakub Chor-Su – linna südames asuv kirev turg, mis on täis hoogsat kauplemist ja sagimist. Khasty Imami tänav ja siinsed meeleolud.

9. päev LEND TAŠKENT – ISTANBUL, LEND ISTANBUL – TALLINN 
Varahommikune transfeer lennujaama.  Lend Taškent – Istanbul kell 09.05 – 12.15 (TK369).
Lend Istanbul – Tallinn kell 15. 10 – 18. 25 (TK1243).
TERE TULEMAST TAGASI KOJU!

Reisi hind

1649 €*1735 €
 Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.

Reisi hind sisaldab:
 • Lend Tallinn-Istanbul-Urgents ja Taškent-Istanbul-Tallinn, Turkish Airlines lennud.
 • Lennujaamamaksud. Lennujaamamaksud võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!
 • Mugav reisibuss transfeerideks ja ringreisiks Usbekistanis
 • Rongipiletid vastavalt programmile
 • Majutus hotellides***/**** ja 1 öö jurtades (2-in. toad) hommikusöökidega, vastavalt programmile
 • Muuseumipääsmed ja külastustasud vastavalt programmile (juhul kui programmis või lisainfos ei ole viidatud lisatasule)
 • Eestikeelne reisiteenindus ja eestikeelsed ekskursioonid kogu reisi vältel, lisaks kohalik giid-reisisaatja
 • 1 lõunasöök ja 1 õhtusöök vastavalt programmile
Lisakulud
Lisatasu eest:
 • Tervise- ja/või reisikindlustus
 • Ühene majutus hotellides 190 €
 • Jootraha hotellides, kohalikule bussijuhile ja kohalikule giidile
 • Fotopiletid muuseumides
 • Buhhaara Nodir Devanbegi Madrassah folkloorishow al 15 € (tellitakse ja makstakse kohapeal)
 • Lõunasöögid al 11 € 

Lisainfo

Lennuinfo Turkish Airlines liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 30 kg. Maksimaalne lubatud pagasi kaal ühele ühikule registreeritavale pagasile on 32 kg. 
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: hinnas sisaldub soe toit ja joogid.
Jätame endale õguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISITINGIMUSTEGA

Viisa ja dokumendid

Alates 1. veebruarist 2019 Eesti kodanikule viisavaba. 
Reisile eelnevalt palume konsulteerida reisimeditsiini kabineti arstiga, lisainfo www.reisivaktsiinid.ee.
Siselennu ja rongipiletite vormistamiseks on vaja edastada Germalo Reiside kontorile passikoopiad reisi broneerimisel.
29.09.2022 - 07.10.2022
Giid Raivo Haab
 Hind al 1649
Broneeri
Giid
Raivo Haab
Raivo Haab on Germalo Reiside meeskonnas tegutsenud aastast 2007 keskendudes peamiselt idamaade kultuurile. Ka Balkanimaade uuem ajalugu on teda paelunud ning viimastel aastatel võib Raivo juhendusel ka näiteks Horvaatia rannikul uusi paiku avastada...
Loe veel giidi kohta

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

T
Tiia ja Ants
Tere Germalo rahvas! Täname hästi tehtud reisi eest Ahvenamaale 25-28. juuni 2020.
M
Mark
Olen juba ammu käinud GERMALO Reisidega reisimas, austan ja armastan nende giide, kellega oleks tore käia kõikides riikides. Kõik on professionaalsed ja targad inimesed. Tahaks ka edaspidi nendega reisima minna ja huvitavaid riike avastada. Ärge kaduge ära ja olge meiega igavesti!