Rhodose linn
Juba rohkem kui 2500 aastat tagasi oskasid saare elanikud oma uuele linnale ja sadamale suurepärase koha valida. Meri kaisutab Rhodose linna idast ja läänest ning päike hellitab seda peaaegu kogu aasta. Antiikajal oli linnas ühtekokku 5 sadamat ja meri ning mereteed on alati olulised olnud. Siit kulgesid kaubateed, siin peatusid palverändurid teekonnal pühale maale. Rhodos üllatab vormide ja varjundite küllusega: kaasaegsed euroopalikud linnaosad, keskaegne karmiilmeline arhitektuur, vanad Bütsantsi kirikud ja kõrgele linna kohale küünituvad minaretid. Iga ajastu, iga valitseja on siia jätnud oma jälje! Siin võib leida kärarikkaid turge ning varjulisi võlvialuseid ja imetleda keskaegsetele müüridele klammerdunud bugenvilleate värve.
Tutvume Rhodose antiikse akropolisega. Kunagise linna hiilgusest annavad tunnistust osaliselt rekonstrueeritud Apolloni tempel, väike teater ja ülihästi säilinud staadion.
Jalutame kaitsemüüridega ümbritsetud Rhodose vanalinnas, mis keskajal oli jaotud kaheks: rüütlite kvartal Collakio ja linnakodanike Hora. Rüütlite kvartal koondub Rüütlite tänava (Ippoton) ümber ja siin asuvad suurmeistri palee, kunagine hospidal ja katedraal, rüütlite esindused nn “keeled”. Suurmeistri palees asub praegu võrratu ekspositsiooniga muuseum. Hora oli juba keskajal paljude rahvaste, kultuuride ja religioonide segapundar ning mõnes mõttes on need meeleolud siin tajutavad tänagi. Kitsaste tänavate labürint viib jalutaja pulbitsevatele väljakutele, kust leiab kauplusi, kunstnike töökodasid, restorane ja mõnusaid kohvikuid. Ka tänapäeval on vanalinn koduks ligi 6000 inimesele ja jalutuskäigud turistitänavatest kaugemal pakuvad kordumatu elamuse.
Peatume ka kaunite vaadetega Mandraki sadamas, kus vana sadama sissepääsu valvavad linna sümboliks saanud graatsilised hirvekujud. Just seda kohta on peetud ka paigaks, kus kunagi tervitas sadamasse saabujaid päikesejumal Helios -Rhodose koloss.
Info: Lisatasu eest pilet muuseumi