• banner

Prantsusmaa - Chamonix

15.02.2025 - 22.02.2025
 
Eelbroneering
Chamonix – mäesuusatajate Meka. Rohkem kui tuhande meetri kõrgusel asuv Chamonix on üks kuulsamaid ja pikkade traditsioonidega suusakuurorte Alpides. Maailma esimesed taliolümpiamängud peeti siin 1924. aastal. Lisaks imelisele maastikule on Chamonix võluv 10 000 elanikuga väikelinn, mis on säilitanud palju oma ajaloolist hõngu. Linna südameks on mõnus jalakäijate tänav, kus on palju restorane.

Chamonix’d kirjeldades on raske vältida ülivõrdeid – see on maailma mäesuusatajate ja alpinistide sihtkoht olnud juba üle saja aasta ja püsib senini Alpikuurortide paremustipus. Mäesuusatamine sai spordialana alguse just siit, pakkudes ka täna nii suusaturistidele kui ka mägironijatele ja matkajatele meeldejäävaid tegevusi puhkuse veetmiseks. Ulatuslik suusapiirkond pakub radu igal tasemel sõitjatele, kuid eriti kõrgelt hindavad piirkonda need, kes otsivad tõsisemaid väljakutseid ja raskemaid radu. Samas leiavad ka algajad piisavalt radu oma sõiduoskuste lihvimiseks.
 
Euroopa kõrgeima tipu, Mont Blanci (4810 m), jalamil asuvasse Chamonix'sse (1035 m) jõudes lummavad saabujat majesteetlikud vaated nii kuulsale tipule kui ka ümbritsevale mäemassiivile. Chamonix ise on rahulik väike Prantsuse linn, kus aastaringselt keerleb elu siia saabunud turistide ümber. Alpilinna tänavapilt on kirev, siin on palju erinevaid poode (ja mitte ainult spordipoode), lõputult erinevaid restorane, baare, kondiitriärisid ja kohvikuid.
Linnas on ka spordikeskus, kus on bassein (Centre Sportif Richard Bozon ehk Cham Val’), spa-keskus (QC Terme Chamonix), huvitav alpinismi ajalugu tutvustav muuseum (Musée Alpin Chamonix) ning palju muud.
  
Suusapiirkond:
Chamonix koosneb kuuest eraldiseisvast suusapiirkonnast, millest kolm asuvad keskusest eemal. Kogu suusapiirkond hõlmab kokku 170 kilomeetrit radu, lisaks veel mitmeid nõlvu off-piste sõtjatele, sh kuulus Valge Org - Vallée Blanche, mis saab alguse  Aiguille du Midi vaateplatvormi juurest ja on 24 km pikk. Mäepilet „MONT-BLANC Unlimited” katab kõik kuus suusapiirkonda, millest Le Brévent ja La Flégère on ühendatud gondliga. Igal piirkonnal on omad eripärad ja oma profiil, kindlasti leidub igaühele sobiv. Alumiste jaamade vahel sõidavad tasuta bussid.
Lisaks allnimetatud keskustele saab „MONT-BLANC Unlimited” mäepiletiga teha väljasõidu läbi Mont Blanci tunneli Itaaliasse Courmayeuri (selleks tuleb küll lisaks osta bussipilet 22 eur).
 
Brévent / Flégère – tõstuk Chamonix külast, 17 tõstukit, radade kõrguste vahe 1495 m (1030 m-2525 m), kokku 56 km radu  (11 km sinised, 25 km punased ja 20 km mustad)
Kõrgub kesklinnast Mont Blanci vastasküljel ja vaated Euroopa kõrgeima tipu poole on hämmastavad. Brévent ja Flégère on omavahel ühendatud üle oru sõitva gondliga. Piirkond on päikeseline ja hea ilma korral kutsuvad terrassid nautima päikest ning lummavaid vaateid. Väga heade lumeolude korral ja kui on ka piisavalt külma olnud, saab siit laskuda piki metsavahelist looklevat rada alla Chamonix’sse.
 
Les Houches – tõstuk Chamonix’st 8 km, 15 tõstukit, radade kõrguste vahe 900 m (1000 m-1900 m), kokku 56 km radu  (25 km sinised, 25 km punased ja 5 km mustad)
Siin asub kuulus ja väga head sõiduoskust nõudev MK etapi rada, kuid ülejäänud rajad on pigem lihtsamat sorti ja seetõttu on populaarne väikelastega perede hulgas. Kuna see piirkond asub madalamal, tuleb siia tulla ka siis, kui ilm on tuuline ja sajune.
 
Grands Montets – Argentière’ tõstuk Chamonix’st 8 km, 7 tõstukit, radade kõrguste vahe 1513 m (1252 m-2765 m), kokku 29 km radu  (6 km sinised, 9 km punased ja 14 km mustad). Kui avatakse praegu remondis olev Grands Montets’ tõstuk, siis saab jällegi tõusta üles 3275 m kõrgusele, kus laskumisrada on liustikul.
 
Vallorcine / Le Tour – tõstuk Chamonix’st 16 km, 13 tõstukit, radade kõrguste vahe 797 m (1453 m-2250 m), kokku 29 km radu  (13 km sinised ja 16 km punased).
Oru lõpus asuv maalilisel maastikul asuvat piirkonda peetakse kogu Prantsusmaa kõige lumerohkeimaks kohaks, lumekihi paksus 5 m ei ole siin haruldane juhtum. Piirkonna kaugeim laskumisrada kulgeb piki Prantsusmaa-Šveitsi piiri. Siia on mugavaim viis tulla kohale rongiga, mis väljub Chamonix keskusest.
 
Aiguille du Midi – vapustav Vallée Blanche – 2 tõstukit, kõrguste vahe 1035 m-3842 m. Tähistatud radu ei ole, liustikul kulgeb teekond 24 km kõrguste vahega 2800 m. Sobib ainult väga headele sõitjatele ja soovitavalt koos kohaliku giidiga. Laskumiseks võib vabalt kuluda terve päev, aga õnneks jääb tee peale mägionn prantsuse hõrgutistega.
Üleval on vaateplatvormid ja kohvik, kuhu vaateid nautima saavad minna kõik. Eelnevalt tuleb küll sõit broneerida. Soovitame selle käigu ette võtta hommikupoole, et siis pealelõunal saaks teha rongisõidu Montenvers Mer du Glace, mis viib liustiku tasast lõppu imetlema. Ajalooline rongitee viib üles 1913 m kõrgusele, kus asub ka mineraalide muuseum, kohvik ja meenetepood.

Après-ski
Päevasel ajal on Chamonix' kesklinn sageli vaikne, kuid pärastlõunal olukord paraneb, kui suusatajad suunduvad linna arvukatesse après-ski pubidesse. Püsivad lemmikud on olnud raudteejaama lähedal asuvad baarid Elevation ja Chambre Neuf. Ka ööelu on elav - linnas on mitmeid baare ja ööklubisid, nagu le Garage ja le Tof.
15.02.2025 - 22.02.2025
 
Eelbroneering

Vaata reisist pilte

Kliendid meist

L
Lüüli
Tagasiside on aus ja tuleb südamest, seega võib seda ka kõigile teistele teada anda. Mul jäigi vaevama, et Heigot ei saanud reisi lõpus kohe tänatud. Parimaga Lüüli Junti
A
Anneliis
Ikka ja jälle valin maailma avastamiseks Germalo. Reisiprogrammid on huvitavad, reisiseltskonnad vahvad ja giidid äärmiselt toredad. Germaloga olen käinud Horvaatias, Sloveenias, Hispaanias, Itaalias, Kreekas ja Tuneesias. Sellesse nimekirja on kindlasti veel riike lisandumas, sest Germaloga reisides olen käinud paikades, kuhu omal käel mitte kunagi ei satuks. Uute kohtumisteni!