Makedoonia on etendanud üliolulist rolli ja suuresti määranud kogu piirkonna ajaloo kulgu. Vanad kristlikud traditsioonid, sügav austus esivanemate suurte tegude ees iseloomustab nii makedoonlasi kui ka naabermaid. Reisil saame osa ajaloost, tutvume hetkeolukorraga ning naudime piirkonna kultuuripärandit.
Lugege Albaania kohta lähemalt siit >
Lugege meie giididega kohta
siit >
Reisikava
1. päev LEND TALLINN - TIRANA
Kogunemine kell 21:45 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis Germalo Reiside infoleti juures, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid.
Lend Tallinn-Tirana kell 23:45-01:50 (kohalikud kellaajad, lennunumber BT843).
Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega vahetult enne reisi!
Majutus Durreses kahel järgneval ööl.
Majutus: hotellis Royal G Deluxe Golem***** või sarnane
Söögikorrad:-
2. päev TIRANA EKSKURSIOON
Külastame Albaania suurimat linna ja pealinna Tiranat, mis on asula juba pronksiajast. Siia on oma jälje jätnud nii roomlased, türklased, itaallased kui ka viimane punane valitseja Enver Hoxha. Albaania pealinna ajalugu algab 17. sajandil, kui Türgi väejuht Suleyman Pasha kindlustas vana Bütsantsi kantsi ja andis sellele paigale nimeks Teheran, et nii tähistada Teherani vallutamist. Aegamööda kasvas kindluse ümber linn ja kujunes tähtsaks peatuspaigaks kaubateedel. 20. sajandi algul valiti Tirana oma keskse asendi tõttu Albaania pealinnaks. Elanikkonna enamiku moodustavad moslemid. Sulejman Pasha ehk Ethem Bey mošeed hakkas 1789. a ehitama Molla Bey ning selle lõpetas 1819. a tema poeg. Selle mošee lähedal hiigelsuurel Skanderbegi väljakul, mis on ka linna keskuseks, on kellatorn, mis ehitati 1830. a. Väljakul on ka rahvuskangelase Skanderbegi mälestussammas ja riigiasutused, sealhulgas parlamendihoone. Vanalinnas on madalad vanad hooned, kitsad tänavad ja palju mošeesid, tee- ja kohvimaju ning söögikohti. Linnapilt on osalt idamaine, osalt annavad tooni sõdadevahelise aja itaalia stiilis ehitised. Võimalus külastada kesklinnas asuvat uuenenud Tirana turgu.
Majutus: hotellis Royal G Deluxe Golem***** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök
3. päev ALBAANIA, KRUJE – KOSOVO, PRIŠTINA
Alustame sõitu Kosovo suunas. Põhja-Albaania käänulistel mägiteedel liikudes, teeme peatuse Albaania ajaloolises Kruje külas. Keskajal oli see Albaania riigi esimene pealinn. Küla asub Albaania alpide jalamil ja on tuntud kui Albaania rahvuskangelase Skanderbegi kodupaik. Just siit juhtis Skanderbeg Albaania vastupanu Ottomani impeeriumi vastu, mis annab linnale sügava ajaloolise tähenduse.
Külastame Kruje keskaegset kindlust, kus asub Skanderbegi muuseum. Siin avaneb meile võimalus heita pilk tema elule ja võitlusele, mis on jätnud sügava jälje kogu Albaania ajaloosse.
Pärast muuseumikülastust liigume edasi Kruje vanale basaarile, kus kitsad tänavad ja traditsiooniliste fassaadidega poekesed loovad tõelise ajastutruu õhustiku. Basaarilt leiab kohalikku käsitööd - vaipu, keraamikat ja puitnikerdusi. Samuti võime siin nautida traditsioonilisi hõrgutisi, näiteks burekit ja jogurtiga küpsetatud lambaliha. Väikesed kohvikud ja restoranid pakuvad ehtsat Albaania maitset.
Õhtuks jõuame Kosovasse. Peamiselt albaanlastega asustatud Euroopa pesamuna Kosovo on nooremaid riike Euroopas – sõltumatus kuulutati välja 17. veebruaril 2008 ja Kosovot on riigina tunnustanud tänaseks üle saja riigi.
Majutus: hotellis Manami hotell**** või City Inn hotell**** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök
4. päev KOSOVO – MAKEDOONIA, SKOPJE
Teeme tutvust Kosovo pealinna Prištinaga, mille ajalugu ulatub iillüürlaste aega. Pikka aega oli see serblaste pealinn ja kultuurikeskus kuni linna kõrval 1389. a. toimunud Kosovo lahingu järel hakkas domineerima islam. Linn sai palju kannatada viimases sõjas, aga praeguseks on see suuresti taastatud. Ajaloolisest linnast on säilinud mitmeid osmanite mošeesid, kuulsamad Sultan Mehmet Fatihi mošee 15. sajandist, Jashar Pasha mošee, suur türgi hammami kompleks, kellatorn jpm. Uue Priština sümbol on Newborni monument, mis on dekoreeritud maailma lippudega, Skanderbegi monument, uued hotellid ja valitsushooned.
Külastame Gracanica nunnakloostrit, mis on ka UNESCO maailmapärandisse kantud. Serbia kuningas Stefan Milutini poolt 14. sajandil asutatud klooster on siiani tegutsev ja kuulus oma keskaegsete freskode poolest.
Sõidame Ferizaj piirkonnas ning läbime Kacaniki linna. Nagu paljudes Kosovo linnades on ka siin vana osmani aegne linnasüda ja kindlusevaremed. Edasi saabume Ferizaj linna või serbia keeles Urosevaci. Linna peaväljakul seisavad kõrvuti Serbia kirik ja mošee, mis peaks sümboliseerima omavahelist tolerantsi. Seda aitab tagada linna kõrvale rajatud USA sõjaväebaas Camp Bondsteel, mis on üks suurematest kogu balkani piirkonnas.
Alustame sõitu Põhja-Makedoonia suunas ja õhtuks jõuame Skopjesse.
Majutus: hotellis Solun Hotell & Spa**** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök
5. päev SKOPJE
Tänase päeva veedame Skopjes. Vardari jõe kallastel asuv Skopje on üks Euroopa vanimaid linnasid. Antiikne Scupio oli tähtis linn nii makedoonlastele kui roomlastele. Siin kõrval külas sündis ka suurim bütsantsi keisritest Justinianus I. Oma pika ajaloo jooksul on ta olnud nii Bulgaaria riigi kui ka Serbia pealinn, türklaste ajal valitseti siit Kosovo vilajetti. Siin sündis ka pühak ema Teresa. Vaatamata mitmetele maavärinatele, mis on linna purustanud, on Skopjes säilinud palju huvitavat ja ilusat. Peale 1963. a. maavärinat taastati linn jaapani arhitekti Kenzō Tange juhtimisel, kes oli koostanud ka Hiroshima taastamise plaani. Linna keskel künkal asub Skopje kindlus –Skopsko kale, mida hakati ehitama vanale asulakohale 6. sajandil. Üle Vardari jõe viivad mitmed sillad - vana kivisild, mis on saanud ka Skopje sümboliks, ehitati juba 15. sajandil. Kuulsad on ka Kunstide, Tsivilisatsiooni ja Kuldne sild oma skulptuuride poolest. Mitmed väljakud kajastavad linna pikka ajalugu. Makedoonia väljakul asub Makedoonia Aleksandri kuju, Sõdalase väljakul Makedoonia Filippuse skulptuur.
Vanalinna Türgi bazaaril on kitsastel tänavatel lisaks kaubalettidele hulgaliselt väikseid mošeesid, hammame, bazaari kõrval asub 15. sajandil ehitatud tumeroosa marmoriga kaetud Mustafa Pasha mošee oma 16 m kupli ja 42 m minaretiga. On mitmeid ema Teresaga seotud paiku. Riik on Skopjesse ehitanud ka klassikalise triumfikaare, kus on friisidel kujutatud kogu Makedoonia ajalugu koos tähtsamate tegelastega alates antiikajast kuni tänapäevani. Näeme taamalt Vodno mäe otsas Milleeniumi risti ning võimalusel läheme seda ka lähemalt uudistama. Õhtul soovitame jalutada valgustatud omapärase arhitektuuriga kesklinnas.
Majutus: hotellis Solun Hotell & Spa**** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök
6. päev SKOPJE – MATKA KANJON - TETOVO – MAVROVO RAHVUSPARK – OHRID
Täna võtame suuna lõunasse. Esimese peatuse teeme Matka kanjonis, mis on üks ilusamaid kohti Põhja-Makedoonias. Võtame ette väikese matka, mille käigus imetleme järskudelt kaljudelt avanevaid vaateid rohelise veega täidetud kanjonile. Läheme paadisõidule. Edasi suundume Tetovosse. Kunagine illüürlaste Ouaenum on tänapäeval peamiselt albaanlaste linn. Vaatama tullakse siia peamiselt osmanite pärandit. Siia rajatud Arabati Baba Tekke on suurim bektaši ordu palve- ja varjupaik Balkanil ja kogu Euroopas. Rajatud 1538. aastal derviš Sersem Ali Baba haua kohale. 18. sajandiks oli kujunenud siia terve kompleks palvesaalide, köökide ja söögiruumidega. Jugoslaavia ajal muudeti pühapaik hotelliks ja restoraniks, kuid nüüd on see jälle bektaši ordu valduses. Mitmed ajaloolised sillad üle Pena jõe, legendidega ümbritsetud Baltepe kindluse varemed, mošeed, Türgi hammamid. Külastame kõige kuulsamat nn Sharena Dzhamijat ehk maalingutega mošeed. 15. sajandil ehitatud mošeekompleks on eripärase arhitektuuriga. Erinevalt teistest osmanite keraamikaga dekoreeritud mošeedest on selle pühakoja kogu interjöör kaetud imekaunite maalingutega, peamiselt taimeornamentidega. Maalingud restaureeriti 2010. a USA valitsuse rahade abil.
Tetovos on ka mitmed kristlikud kloostrid, suusakuurort ja Tetovo piirkonda peetakse kogu balkanil populaarse, värsketest ubadest tehtud, toidu Tavce Gravce sünnikohaks.
Külastame Mavrovo rahvusparki. Mavrovo on suuruselt kolmas rahvuspark Makedoonias. Pargi territooriumil asuvad Korabi, Dešati ja Šami mäemassiivid, millest kõrgeim on 2764 m. Suur osa pargist asub Radika jõe orus, siin on ka mitmeid järvi, koskesid, mägijõgesid, koopaid ja karstialasid. Suurt osa pargist katab pöögimets, ent eelkõige on park tuntud just oma haruldaste taimede poolest, milledest paljud kasvavadki ainult siin. Pargis on rikas linnuriik, eriti kuulus on ta oma kotkaste ja pistrikute poolest. Siin elab ka karu, ilves ja haruldane metskass. Piirkonnas asub ka populaarne suusakuurort ning siinsed mägikülad on kuulsad oma juustu poolest.
Seejärel sõidame maalilise Ohridi jõe kaldale, kus majutume järgneval kahel ööl.
Majutus: hotellis Unique Resort & Spa**** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök
7. päev OHRID
Alustame tutvumist Ohridiga. Ohridi järve kaldale rajasid illüürlased linna juba 4. sajandil e.m.a. Linn koos kogu Balkani sügavaima järvega on ka UNESCO maailma loodus- ja kultuuripärandi nimekirja kantud. Siinsed ökosüsteemid on unikaalsed, esineb ligi 200 endeemilist taime- ja loomaliiki. Läbipaistva ja puhta veega järv on väga sügav – maksimaalne sügavus 288 m. Roomlaste aega meenutavad siin mitmed varemed ja antiikteater. Kuulsaks sai Ohrid aga peale ristiusu tulekut, kui linna hakati ka slaavi Jeruusalemmaks kutsuma. Siia ehitati kokku 365 kirikut, üks iga päeva kohta aastas. Siin elas ja töötas ka Kyrillose õpilane Ohridi Kliment, keda tuntakse kirillitsa tähestiku loojana. Ka mitmed praeguseni säilinud kirikud pärinevad 11. sajandist ja on kuulsad oma vanaslaavikeelsete käsikirjade poolest. Lühikest aega oli Ohrid ka suure Bulgaaria riigi pealinn, mida meenutab künkal asuv kuningas Samuili kindlus. Pikast Osmani impeeriumi ajast on säilinud mitmed mošeed ja sihvakad minaretid. Praegune Ohrid ongi võluv segu ajaloost ja tänapäevast. Munakivisillutisega kitsad vanalinna tänavad rohkete kohvikutega, varjulised pargid ja imeilusad vaated järvele. Linnaekskursioonil tutvume meeleoluka vanalinnaga, uudistame ringi turul. Tutvume põhjalikumalt püha Sofia kirikuga, käime vaatamas kuulsat Pantelemoni kirikut Plaoshniku kõrgendikul.
Majutus: hotellis Unique Resort & Spa**** või sarnane
Söögikorrad: hommikusöök
8. päev NAUMI KLOOSTER
Hommikusöök hotellis. Võtame ette laevasõidu imelisel Ohridi järvel ja külastame 30 km kaugusel Albaania piiri lähedal asuvat Naumi kloostrit (laevapilet lisatasu eest). Järve lõunakaldal asuv klooster asutati 10. sajandil pühakuks kuulutatud Ohridi Naumi poolt ja oli sajandite vältel piirkonna mõjukaim kultuurikeskus. Klooster oli ja on siiani populaarne palverännaku koht. Kloostrisse maetud Naumi säilmeid peetakse imettegevaiks ja siia on läbi aegade tulnud palverännakule nii õigeusklikud kui ka moslemid, kes on oma tervisemuredele parandust otsinud. Klooster on kuulus oma freskode ja ikonostaaži poolest, mida peetakse üheks balkani kauneimaks.
Hilisõhtul suundume Tirana lennujaama.
Majutus: -
Söögikorrad: hommikusöök
9. päev LEND TIRANA-TALLINN
Lend Tirana-Tallinn kell 02:15-06:20 (kohalikud kellaajad, lennunumber BT844).
Tere tulemast tagasi koju!
Reisi hind
999 €* / 1052 €
* Soodushind kehtib korduvreisijatele ja kiiretele broneerijatele.
Hinnas sisaldub
- Lennupilet lendudele Tallinn-Tirana-Tallinn (Air Baltic liinilennud);
- lennujaamamaksud, käibemaks;
- sõit kõigi mugavustega bussis;
- majutus 7 ööd hotellides**** vastavalt programmile (2-in. toad), 7 hommikusööki;
- ekskursioonid eesti keeles, giidi/reisisaatja teenused.
Lisakulud
Lisatasu eest on võimalik:
- Ühene majutus hotellis lisatasu eest 290 €.
- Tervisekindlustus, maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 69 a, vanematele kõrgem tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse!
Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele:
- Püha Sofia kirik Ohridis 150 MKD
- Pantelemoni kirik Ohridis 150 MKD
- Ohridi ikoonigalerii 150 MKD
- Laevasõit Ohridi järvel St. Naumi kloostrisse 15 €
- Paadisõit looduspargis Matka 6 €
- Lõunasöögid al 20 €
- Annetused kirikutes 2 €
Sissepääsude hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!
LIsainfo
- Makedoonias on kehtiv rahaühik Makedoonia dinaar. Orienteeruv kurss 1 € = 61 DEN. Sissepääsude hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!
- Makedoonia sissepääsuhinnad toodud eurodes, reisijuht kohapeal instrueerib Makedoonia dinaaride vahetamise vajalikkusest. Makedoonia dinaare on võimalik vahetada kohapeal.
- Palume arvestada jootrahaga kohalikule giidile ja bussijuhile 25 € (kogutakse kogusummana)
Lennuinfo AirBalticu liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta üks äraantav pagas kaaluga kuni 23 kg, mille maksimaalne suurus (laius + kõrgus + sügavus) võib olla mõõtudega kuni 158 cm.
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku, mille maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm, ja väikese isikliku eseme (käekott, arvutikott) mõõtudega 30x40x10 cm. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 1000 ml.
Toitlustus lennul: lisatasu eest pardamenüü alusel.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.
PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!
MEELDEJÄÄVAT REISI!Viisa ja dokumendid
Eesti kodanikud võivad viibida Makedoonias, Albaanias ja Kosovos kehtiva passi alusel viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima 6 kuud pärast reisi lõppu.
Lastega reisimise kohta lugege täpsemalt Reisi Targa lehelt siit