Liitu uudiskirjaga siit >
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele
  • Reisigurmaanidele

Küpros

Kõrghetked: Gooti kindlused, Põhja-Küprose ekskursioon ja Salamise arheoloogia-ala, maailma viimane kaheks jagatud pealinn Nikosia, Paphos, Troodose mägede loodus, kloostrid, kaunid rannad
Transport: lennuk / buss / lennuk
 
Aeg: 06.10.11-13.10.11
Kestvus: 8 päeva
Hind: al 649.00 €
Prindi

Üldinfo

Aphrodite saar Küpros ootab kõiki külla!
Vaadates igatsevalt Vahemere saarte poole, on Küpros kahtlemata üks põnevamaid sihtkohti. Kümmetuhat aastat kultuuri ja tsivilisatsiooni – nii reklaamib Küpros end ise. Oma vaheldusrikka olustiku poolest on Küpros kummaline segu läänelikust ja idamaisest kultuurist, samuti on isegi Aafrika suhteline lähedus saareelu arengule mõju avaldanud. Samas on tegemist siiski ka väga vahemereliku saarega ehk kõik see, mida Te armastate näiteks Kreeka saarte puhul, on siin olemas. See reis on ka kontrastide reis, sest tegemist on ju saarega, mis vaid „poolenisti“ kuulub Euroopa Liitu, mis on tuntud ühelt poolt oma metsiku ja imekauni looduse, teisalt lõbusa ja metsiku ööelu poolest. Aga kui uudishimu juhib Teid sügavamale ja kaugemale, leiate end paigast, mis jääb kahtluseta Teie südamesse pikaks ajaks. Gooti kindlused, kunagise Küprose linnriigi Salamise arheoloogia-ala, maailma viimane kaheks jagatud ja lõhestatud pealinn Nikosia, Paphos, kaunis rand – head uudistamist!
 

Giid

06.10-13.10.2011 reisil on giidiks Ott Sandrak
Ott Sandrak on laiemale üldsusele tuntud kui ajaloolane ja muinsuskaitse spetsialist, samuti kui mälumängur ja ajalooliste filmide ja dokumentaalfilmide nõustaja. Meie jaoks on Ott üks osa meie raudvarast. Mees, kelle teadmised on põhjatud, on meie jaoks – ning ka meie reisikaaslaste jaoks – asendamatu. Oti puhul on eriliselt väärtuslik see, et kui ta ka mõnele küsimusele hetkel vastuse võlgu jääb, siis juba järgmisel hetkel teab ta, kust selle vastuse leida võiks. Ja ta ei unusta seda ka kunagi järele uurimast! Lisaks sellele südamlikkus ja seiklejavaim, sihipärasus oma eesmärkide saavutamisel ning viimasena, kuid mitte vähem olulisena, tema suur reisimise kogemus, on väärtused, mida kõrgelt hindame.
 

Reisikava

1. päev LEND TALLINN-LARNACA

Koguneme 04:30 Tallinna lennujaamas. Otselend OV8303 Tallinnast Larnacasse kell 06:00-10:05 (kohalikud kellaajad).
Majutume seitsmel järgneval ööl hotellis***.
 

2. päev LIMASSOL - KOURION

Tutvume Limassoli keskusega. Limassol on saare suuruselt teine linn paiknedes kunagiste Küprose linnriikide Curiumi ja Amathuse vahel. Täna on Limassol saare suurim sadam, kaasaegne turismikeskus ja veinitootmise piirkonna keskus. Ajaloolistest vaatamisväärsustest pälvib meie tähelepanu Limassoli keskaegne kindlus, milles asub keskaja muuseum ning mille tipust avaneb ülevaatlik pilk linnale.
Teinegi siinne kindlus, 13. sajandil rajatud Kolossi kindlus Limassoli lähistel, on hea näide militaararhitektuurist Küprosel. 14. sajandil oli kindlus Templiordurüütlite valduses ning nemad tootsid ja eksportisid Küproselt magusat punast veini, mis sai tuntuks nime all „Vin de Commanderie“. Täna võib öelda, et nimetatud vein, olles juba kaheksa sajandi jooksul tuntud sama nimega, on vanimaid sama nime kandvaid veine maailmas.
Curium, ehk tänapäevaselt Kourion, oli antiikajal Küprose üks võimsatest linnriikidest ning siin jalutades elustub meie silmade ees taas võimas rooma riigi ajalugu. Rannikule ja merele avanevad vaated on hunnitud. Tänaseni on hästi säilinud kreeka-rooma teater, millele Vahemeri ja liigendatud pankrannik loovad suurepärase kulissi. Curiumi arheoloogilisel alal on külastajatele uudistamiseks kaunite põrandamosaiikidega antiikvillad. Vaatame Achilleuse ja Gladiaatorite majasid, mis on oma nime saanud põrandamosaiikidel kujutatud motiivide järgi. Muljetavaldav on ka nümfidele pühendatud nymphaeum.
 

3. päev PAPHOS

Sõidame päevasele ekskursioonile Paphose linna Küprose lääneosas. Tänases kuurortlinnas on säilinud mälestisi alates eelajaloolistest perioodist kuni keskajani. Põnevaimad vaatamisväärsused jäävad rooma ajajärku. Tänu Aphrodite kultusele õitses ka Paphos. Imetleme Dionysose, Orpheuse ja Aioni koja ning Theseuse villa kauneid mosaiike. Kato Paphose monumentaalsed kuningate hauakambrid on kalju sisse raiutud ning osaliselt on säilinud ilusad dooria sambad. Pigem maeti siia küll ülikuid mitte kuningaid, ent haudade suursugusus on neile ka kuningliku nime andnud. Paphose väike odeon on 2. sajandist ning ka täna võib siin nautida kontserte ja etendusi. „Petra Tou Romiou“ – Küpros on tuntud armastuse ja ilu jumalanna Aphrodite saarena, sest just siin asub kaunis rannik ja kalju, mille lähedal Aphrodite olevat laineist tõusnud. Külastame Aphrodite pühamut ja Palaipaphose muuseumi.
 

4. päev NIKOSIA

Küprose pealinn Nikosia asub saare keskosas ühendades endas ajaloolise mineviku ning kaasaegse modernse linna melu. Veidi üle veerandmiljonilise 16. sajandil rajatud Veneetsia linnamüüride keskele jääb chora ehk linna keskus, kus on palju muuseume, vanu kirikuid ja keskaegseid ehitisi. Väljaspool vanu linnamüüre aga pulseerib linn kosmopoliitses rütmis. Küprose arheoloogiamuuseumi külastus annab hea ülevaate saare arengust läbi ajaloo neoliitikumist varabütsantsini. Jalutame Laiki Geitonia linnaosas, mis on saare linnaarhitektuuri parimaks näiteks. Kaunilt restaureeritud hoonetes kitsaste ja meeleolukate tänavate ääres on restoranid, käsitöökeskused ja poekesed. Külastame ka Küprose käsitöökeskust, kus saab tutvuda erinevate traditsiooniliste käsitööliikidega nagu korvipunumine, keraamika valmistamine, kudumine, puutöö jne.
 

5. päev TROODOS

Suure osa saare lõuna- ja lääneosast katab Troodose uhke mäeahelik, mille kõrgeim tipp, Olümpose mägi, kõrgub suisa 1951 meetrini merepinnast. Troodose mäed peidavad enda nõlvadel rohkelt bütsantsi rikkalike freskodega kaunistatud kirikuid ja kloostreid ning mäenõlvadel on terrassidele rajatud väikeseid armsaid külasid. Kirikuid ja kabeleid rajasid siia ka tavakodanikud peale seda kui bütsants 965. aastal saarele tungis ning siit leiti edasistel aegadel varju araabia rünnakute eest. Kümme kirikut on võetud maailmapärandi nimekirja ning meie reisiteele jääb mõnigi nendest. Paljud kirikutest on muuseas ehitatud puukatustega ning selliseid bütsantsi kirikuid mujalt teada pole.
Agrose, Palaichori ja Kalopanagiotise külad on regioonile kõige iseloomulikumad ning siin pakuvad kohalikud elanikud mägede spetsialiteete nagu näiteks hiromeri ehk suitsutatud sink ja loukanika ehk rikkalikult vürtsitatud vorstid.
Püha Johannes Lampadistise klooster ning Kykkose klooster on saare suurimad ja tuntuimad.
Krassochoria ehk veinikülade piirkond asub Troodose mägede lõunanõlvadel. Traditsioonilisi veinitootmise viise hoitakse elus ning suur osa elanikest tegeleb veinitootmisega. Külastame Omodose veiniküla – kitsad munakivitänavad ja majesteetlik kloostrikompleks küla peaväljakul. Degusteerime veinimõisas kohalikke Küprose veine.
 

6. päev PÄEV PÕHJA-KÜPROSEL

Ületame demarkatsiooniliini ning külastame Põhja-Küprost. Ka saare pealinn on jagunenud Lõuna- ja Põhja-Küprose vahel. Nikosia ja Levkosia - üks linn, kaks nime. Põhja-Küprose osa on tunduvalt idamaisem ning tegutsevad mošeed on linnapildis tavapärane nähtus. Sõidame põhjarannikule ning peatume lõunapausiks Kyrenia kuurordis. Bellapais kloostri juurest vaatame kaunist vaadet Põhja-Küprosele. Külastame antiikse Salamise suurlinna väljakaevamisi, mida ajaloo isa Homeros nimetas „kauneimate ehitiste linnaks“. Sadamalinn Famagusta rikkus keskajal oli legendaarne. Famagusta pea täiuslikult säilinud veneetsia müüride keskel leiame uhkete paleede ja gooti kirikute varemed. Uurime, kus paikneb Veneetsia tiivulise lõvi bareljeefiga Othello torn, milles Shakespeare’i näidendikangelane Othello oma naise Desdemona hukkas. Kunagine Püha Nikolaose katedraal, tänane Lala Mustafa Paša mošee, on gooti arhitektuuri hea näide Küprosel.
 

7. päev VABA PÄEV RANNAS, CHOIROKOITIA

Vaba päev rannas. Pärastlõunal teeme väljasõidu Choirokoitiasse, mis viib meid Vahemere idapiirkonna kultuuriajaloo juurte juurde. Choirokoitia on maailmapärandi nimekirjas hästisäilinud neoliitikumi esiajaloolise asulapaigana. Iidse asulapaiga lähedal on rekonstrueeritud viis silindrikujulist lamekatustega koobaselamut kasutades samu ehitusmeetodeid ja materjale, mis neoliitikumiaegsel perioodil. Sõidame soolajärve ääres asuva Chala Sultan Tekke hauamošeed uudistama. Õhtul on soovijatel võimalik ühineda õhtusöögile rahvuslikus restoranis (lisatasu eest).
 

8. päev LEND LARNACA-TALLINN

Hommikusöök hotellis. Aeg sõita lennujaama. Lend OV8304 Larnacast Tallinnasse kell 10:50-14:55 (kohalikud kellaajad).


Reisi hind

649 EUR* / 685 EUR
10 154,64* / 10 717,92 EEK

* Soodushind kehtib korduvreisijatele.

Hind sisaldab
* Lennupilet Tallinn-Larnaca-Tallinn
* Lennujaamamaksud, käibemaks
* Sõit mugavustega bussis
* 7 ööd B-C kategooria hotellis vastavalt programmile (2-in toad), 7 hommikusööki
* Ekskursioonid eesti keeles vastavalt programmile, giidi/reisisaatja teenus
* Toitlustus lennukis (suupiste ja jook)

Lisakulud

Lisatasu eest on võimalik:
* Tervisekindlustus al. 8,05 EUR, maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 65a, vanematele kõrgem tariif, lisainfo reisikindlustuse kohta). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse!
* Ühene majutus hotellis 105 EUR
* Õhtusöök hotellis 50 EUR/ 7 õhtut
 

Lisainfo

Reisi hind ei sisalda sissepääse muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
* Limassoli kindlus 3,50
* Kolossi 2 EUR
* Kourioni arheoloogia-ala 2 EUR
* Pafose Kuningate Hauad 2 EUR
* Nea Pafose arheoloogia-ala 3,75 EUR
* Palaipafose arheoloogia-ala 3,75 EUR
* Arheoloogiamuuseum Nikosias 3,70 EUR
* Annetused Troodose mägede kirikutes ja kloostrites
* Veini degusteerimine u 10 EUR
* Põhja-Küprose ekskursiooni sissepääsud u 6 EUR (Bellapais klooster, Salamise arheoloogia-ala)
* Küprose demarkatsiooniliini ületamise tasu 3,10 EUR
* Choirokoitia 2 EUR
* Rahvuslik õhtu u 30 EUR
Hinnad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast!
Pensionäridele ja üliõpilastele vastava tunnistuse esitamisel osadel objektidel odavamad hinnad.

Oluline teada:
Olenevalt isiklikest tarbimisharjumustest soovitame reisirahakotti söökideks ja muudeks kuludeks kokku umbes 250-300 EUR. Muuseumide ja külastuste orienteeruvad hinnad on ära toodud reisikava lõpus.
TÄHTIS! Reisidokumendina on vajalik kaasa võtta lisaks ID-kaardile ka PASS! Pass on vajalik Põhja-Küprose külastamiseks!
Küprosel esineb kolme erinevat tüüpi pistikupesasid. Levinuimad on kolme lameda haruga pistikud (sarnaselt Briti saartele). Soovitame kaasa võtta adapteri.
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.

PALUME TUTVUDA GERMALO REISIDE REISITINGIMUSTEGA!

MEELDEJÄÄVAT REISI!
Prindi lehekülg Küsi lisainfot
6 110 600, 6 110 601, 6 110 602, 6 110 604, 6 110 605, 6 110 607, 6 110 608

Germalo Reisid on ETFL liige

Vaata kaardilt
Pildigalerii
Küpros Afrdodite sünnikoht
Küpros Afrdodite sünnikoht