Portugal - Madeira


Pealinn: Funchal
Riigikord: parlamentaare demokraatia
Raha: euro
Pindala: 801 km2
Rahvaarv: 256,686 inimest (2014. aasta seisuga)
Keel: portugali
Religioon: 96% rahvastikust on katoliiklased
Elekter: 230 V / 50 H
Ajavöönd: GMT + 1

Madeira on subtroopiline saarestik Atlandi ookeanis ja Portugali autonoomne piirkond. Saarestik koosneb kahest asustatud saarest – Madeira, Porto Santo ja kahest rühmast asustamata saarest - Desertas ja Selvagens. Üleilmselt on need saared tuntud kui Igavese kevade saared.

Ajalugu
Madeira ajalugu algab aastast 1419, mil portugallased saare enda jaoks esmakordselt avastasid ja juba aasta hiljem sinna esimese koloonia rajasid. Teadaolevalt saarel varasemalt elanikke ei olnud. Kõigepealt hakati saarel kasvatama nisu ning seejärel suhkruroogu, alates 17. sajandist hakati Madeirale rajama viinamarjaistandusi. Alates 19. sajandi keskpaigast, kui Põhja-Euroopa turistid hakkasid Madeira lõunaosas käima mõnusat kliimat nautimas, on Madeira olnud populaarne turismisihtkoht. Mõlemad maailmasõjad mõjutasid Madeira majandust üsna tugevalt, kuna saart ümbritsevates vetes toimus palju lahingutegevust. 1. juulil 1976. aastal andis Portugal Madeirale laialdase autonoomia, omavalitsuse ja seadusandliku kogu.

Geograafia
Madeira saar asub 520 km kaugusel Aafrika rannikust ja 1000 km kaugusel Euroopa mandrist, vaid 1,5 tunni lennuaja kaugusel Portugali mandriosast. Madeira arhipelaag asub Tore-Madeira veealuse mäestiku lõunaosas. Tema merealune osa ulatub kuni 3500 m sügavusele allpool merepinda. Arhipelaag ise on vulkaaniliste saarte seeria, mis on u 8-12 miljonit aastat vana. Madeira ja väiksem Desertas saar on neist kõige nooremad (u 4,6-0,7 miljonit aastat vana). Saartel ei ole toimunud vulkaanilist tegevust viimase 6000 aasta jooksul.

Kliima
Madeira on liigitatud subtroopilise – vahemerelise kliima alla. Erinevus saare põhja ja lõuna osade vahel on märgatav, kui arvestada päikesepaistet, niiskust ja aasta keskmist temperatuuri. Saart mõjutab tugevalt Golfi hoovus, mis toob pehme kliima.
Keskmine aastane temperatuur on rannikul 15C-22C, mägedes on jahedam.
Keskmine aastane merevee temperatuur on 20 °C (talvel 18 °C ja suvel 23°C).
 
Rahvastik
Madeira saar asustati portugallaste poolt, kellest enamus olid pärit Minho regioonist. Piirkonnas on kokku umbes 250 000 elanikku, kellest suurem osa elab Madeira peamisel saarel, ainult u 4500 inimest elavad Porto Santol.

Kombed
Madeira on tuntud oma arvukate festivalide poolest ja kõige suurejoonelisem neist on igakevadine Funchalis peetav lillefestival. Festival kestab mitu päeva ning selle käigus demonstreeritakse Madeira lillede ilu – tänavad on külluslikult lilledega kaunistatud ning samuti võib näha hulganisti lilledest meisterdatud kauneid skulptuure.

Rahvusköök
Tänu Madeira asukohale Atlandi ookeanis võib madeiralaste köögist leida rohkelt erinevat sorti kala – kindlasti tasub proovida espadat – kohalikku süvamerekala, mida tihti serveeritakse küpsetatud banaaniga. Samuti on nende laual lihatoidud, millest kõige tuntum on ilmselt espetada – küüslaugu, soola ja loorberilehtedega maitsestatud veiseliha tükid, mis marineeritakse Madeira veinis ja seejärel grillitakse. Magusatest küpsetistest tasub kindlasti proovida traditsioonilist Madeira meekooki ning pastel de nata´t.
Madeira kuulsamateks jookideks on kangestatud Madeira vein ning poncha, mida valmistatakse suhkruroo mahlast tehtud alkoholist, meest ja apelsini- või sidrunimahlast.

Kasulikud väljendid portugali keeles:
  • tere hommikust/päevast/õhtust - bom dia/boa tarde/boa noite 
  • tere – olá
  • head aega – adeus
  • kuidas läheb? - como vai?
  • palun - por favor
  • aitäh - obrigado/obrigada
  • võta heaks - de nada
  • kui palju see maksab? - quanto custa?
  • jah/ei - sim/não
 
Germalo giidid soovitavad Madeira paremaks mõistmiseks
Lugemissoovitus:
Marita Tambelt „Minu Madeira. Atlandi pärl” Petrone Print, 2018, 224 lk.
„Insight Guides Pocket Madeira” Insight Guides, 2017, 144 lk.

Filmisoovitus:
„The Island of Madeira” Youtube, 38m08s https://www.youtube.com/watch?v=eMbiCLD0RqU&t=9s
 
Germalo Reiside reisiprogrammi leiate meie kultuurireiside seast
Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee