Kanada


Pealinn: Ottawa
Valuuta: Kanada dollar (CAD) – 1EUR = 1.51CAD
Pindala: 9 984 670 km²
Riigikord: parlamentaarne demokraatia
Keel: inglise ja prantsuse keel
Rahvaarv: 37 685 859 (2020)
Religioon: katoliiklased (39%), protestandid (20.3%), õigeusklikud (1.6%), muud kristlased (6.3%), moslemid (3.2%), hindud (1.5%), sikhid (1.4%), budistid (1.1%), juudid (1%), muud (0.6%), määratlemata (23.9%)
Ajavöönd: UTC -7, -6, -5, -4, -3, muutub liikudes läänest itta.
Elekter: 120V/60Hz
 
Kanada laiub ligi 10 miljoni ruutkilomeetri suurusel maa-alal, kui suur saarestik juurde arvata. Ja vaadata on siin palju. Meie reis hõlmab Kanada idaosa. Kanada metropolid Montreal, Quebec, Ottawa ja Toronto on kahtlemata suursugused ja põnevad vaatamisväärsused. Ent tahame näha ka looduse ilu. Seda just sellisel aastaajal, kui Kanada rahvuslik sümbol, vahtraleht, näitab oma värvilist rüüd.
 
Ajalugu
Viikingid, kes jõudsid esimeste eurooplastena Kanadasse umbes 1000. aastal pKr, püsisid seal vähest aega, seda tõenäoliselt konfliktide tõttu põliselanikega. Sajandeid hiljem, 1497. aastal saatis Inglismaa kuningas Henry VII itaallase John Cabot ekspeditsioonile Newfoundlandi, mille käigus avastas Cabot Kanada rannajoone. Varsti pärast inglaste avastust jõudsid Kanada aladele ka prantslased, millest sai alguse aastatepikkune rivaalitsemine kahe võimu vahel. 1689. aastal alanud Prantsusmaa ja Inglismaa vahelises sõjas kaotas Prantsusmaa osa oma Kanada valdustest. Viimased osad Uus-Prantsusmaast läksid Inglismaa valdusse 1763. aastal. Aastatel 1837–1838 toimusid mässud Alam- ja Ülem-Kanadas, mille tagajärjel võeti 1840. aasta vastu Act of Union, millega Alam- ja Ülem-Kanada ühendati. 1867. aastal anti Kanadale õigus riigi iseseisvaks valitsemiseks ning Kanadast sai esimene Briti Impeeriumi dominioon. 
1982. aastal läbi viidud The Act of Canada lõpetas viimased ühendused Suurbritannia parlamendiga, veel enne seda aastat pidi Suurbritannia valitsus kinnitama teatud Kanada põhiseaduslikud muudatused.  
 
Geograafia
Kanada piirneb idakaarest Atlandi ookeaniga, läänest Vaikse ookeaniga ja Põhja-Jäämerega põhjast. Kanada ainsaks naaberriigiks on USA, olles sealjuures maailma suurim riik, mis piirneb vaid ühe riigiga. Kanada kõrgeim tipp on Mt. Logan ( 5959m). Kanada saarestik koosneb 36 563 saarest ning Kanadal on maailma kõige pikem rannajoon.
 
Kliima
Kanada kliima muutub parasvöötmest lõunas lähisarktiliseks-arktiliseks põhjas. Kanada põhjaosas on talved karmid, temperatuurid enamjaolt alla -20C ning suvehooaeg on väga lühike. September on Kanadas veel pigem soe – keskmiseks temperatuuriks 16C.
 
Rahvastik
Enamik Kanada elanikke on koondunud elama Kanada lõunapiirile, kõige suurema rahvaarvuga piirkonnad on Ontario, Quebec ja Briti Columbia. Kanada rahvastikust enamiku moodustavad kanadalased 32.3%, inglased 18.3%, šotlased 13.9%, prantslased 13.6%. Kanadalaste keskmine vanus on 41.8a. 81.6% rahvastikust elab linnades.
 
Kombed ja inimesed
Kanadas on kombeks bussipeatuses seisa pikas rivis bussile pääsemiseks – esimesena peatusesse jõudnud inimene pääseb bussile esimesena jne.
Peaaegu igal kanadalasel või vähemalt kanadalase sõbral/tuttaval on maamaja, mis tihtipeale asub mõne järve kaldal.
Üheks enim levinud arvamuseks kanadalaste kohta on see, et neile meeldib iga pisivea pärast vabandada.
 
Rahvusköök ja -jook
Kanada rahvustoiduks on Prantsuse-Kanada toit poutine, mis koosneb friikartulist, kodujuustust ja pruunist kastmest, mis kallatakse toidu peale. Kahtlemata on Kanada puhul tuntud ka vahtrasiirup, millel on kergelt karamelline maitse. Magusast on Kanadast tuntud ka pisikesed võikoogid, mis on kujutavad endast väikseid kausikesi, mis on täidetud või-, suhkru- ja munatäidisega.
  
Kasulikud väljendid:
  • Eh – tüüpiline väljend, mis lõpetab suurema osa lausetest
  • Loonie – 1 dollarine rahatäht
  • Lumber Jack – ruuduline flanellpluus (enamasti punane must), viitab tüüpilisele kanadalasele
  • Pop – soda jook (Coca, fanta, sprite etc)
Germalo giidid soovitavad Kanada paremaks mõistmiseks
Raamatu ja filmisoovitused:
Eva Lips „Indiaaniraamat“
Arkady Fiedler „Vaigust lõhnav Kanada“
Atom Egoyan „The Sweet Hereafter“ (1997)
Lasse Hallström „The Shipping News“
Ang Lee „Brokeback Mountain“ (2005)

Germalo Reiside reisiprogrammi leiate meie eksootikareiside seast
Küsige lisainfot büroost: tel 6 110  600 või e-mailiga germalo@germalo.ee