Guatemala


Pealinn:  Guatemala City
Valitsus: presidentaalne vabariik
Raha: ketsaal GTQ= 100 centavos  
Pindala: 108 889 km2
Rahva arv:  17,851,688 (2020)
Keel: hispaania keel
Religioon: Rooma katoliiklus 57%, protestantism 40%, muud 2%, traditsiooniline maiade religioon 1%.
Elekter:  115 - 125 V 60 Hz
Ajavöönd:  UTC -6 h

Guatemalat iseloomustab iidne maiade kultuur, suursugune koloniaalpärand ja eksootiline loodus. Guatemala pakub palju huvitavaid seiklusi, võib  käia maiade jälgedes, avastada nende kunagiste asupaikade varemeid ja mõtiskleda nende vägeva tsivilisatsiooni üle. Samuti pakub maa ehedaid looduskogemusi ning aastaringselt sooja merevett.
 
Ajalugu
Inimesed jõudsid Guatemala aladele arvatavasti 14 000 aastat tagasi. Maiade tsivilisatsioon hakkas arenema umbes 3000 eKr ning jõudis enne eurooplaste saabumist
käia läbi kolm põhiperioodi. Guatemala vallutati 1524. aastal Hispaania poolt ning seejärel oli ligi 330 aastat Hispaania koloniaalimpeeriumi Kesk-Ameerika osa. Aastatel 1821 - 1823 oli Guatemala osa Mehhiko esimesest impeeriumist. Aastatel 1824 kuni 1839 kuulus Guatemala Kesk-Ameerika Liitvabariiki. 1839. aastal läks Ameerika Liitvabariik laiali ning sellega sai Guatemala täielikult iseseisvaks. Edasi järgnesid mitmed perioodid erinevate valitsusvormidega ning 36 aastat kestev kodusõda. Pärast kodusõja lõppu 1996. aastal taastas Guatemala esindusdemokraatia.
 
Geograafiline asend
Guatemala asub Kesk-Ameerikas, piirneb Kariibi mere ja Vaikse ookeaniga, kokku on rannajoont 400 km. Teda ümbritsevad Honduras, Belize, El Salvador ja Mehhiko. Kaks mäeahelat jagavad Guatemala kolmeks piirkonnaks: mägedega kaetud ala, kus paikneb hulgaliselt vulkaane, Vaikse ookeani rannik, mis jääb mägedest lõuna poole ja Peteni platoo, mis jääb mägedest põhja poole. Need kolm piirkonda erinevad kliima, kõrguse ja maastiku poolest.
 
Kliima
Guatemala asub troopikavööndis , aga jahedad hoovused  ning mägine reljeef muudavad selle klimaatilised tingimused väga mitmekesisteks. Vaikse ookeani rannikul võib keskmine temperatuur olla üle 30 °C, samas kui 1800 m kõrgematel mägismaadel jääb see pigem 10 °C ja 16 °C vahele. Aastane sademete hulk on kõikjal Guatemalas rohkem kui 1000mm, kuid Kariibi merele lähedastel aladel tuleb sademeid isegi enam kui 3000 mm aastas. Parim aeg külastamiseks on novembrist aprillini. Novembris on temperatuur 23-26°C.
 
Rahvastik
Guatemala ala oli 300–900 pKr klassikalise maiade tsivilisatsiooni keskus. Kultuuriliste tunnuste põhjal jaguneb elanikkond kahte peamisse etnilisse rühma: latiinod ja maiad. Latiinod on hispaanlaste ja maiade päritolu inimeste segu ning moodustavad poole kuni kolme viiendiku kogurahvastikust, samas kui maiad moodustavad umbes kaks viiendikku riigi elanikkonnast.
 
Kombed ja inimesed­
Guatemala ühiskonda iseloomustavad igapäevaelus selgelt väljendunud äärmused. Guatemala linnas elavad eliitperekonnad samamoodi nagu arenenud riikide kosmopoliitilistes keskustes, suheldes e-posti, mobiiltelefonide ja piiparitega. Teisest küljest on tunnikese autosõidu kaugusel pealinnast põliselanikud, kelle igapäevaelu mustrid kajastavad möödunud sajandite mudeleid ja kelle kogukondi seob endiselt turukeskne elu. Kuigi guatemaalalaste igapäevaelu on mõjutatud tugevalt modernsest välismaailmast, siis sellegipoolest on kohalikes maiade külades värvilised rahvariided endiselt levinud ja varieerub vastavalt külale ja keelerühmale. Aastaringselt toimub Guatemalas palju erinevaid karnevale.

Rahvusköök ja rahvusjook 
Guatemala toidukultuuri on mõjutanud palju Hispaania ja maiade kultuur. Mais, oad, riis, sealiha, veiseliha, kana, juust ja tortiljad moodustavad Guatemala köögi selgroo. Lihahautised (caldod) ja supid (sopad) on kohalike seas kõige populaarsemad toidud.
  • Chiles Rellenos: tšilli paprikad täidetud riisi, juustu, liha ja köögiviljadega. Need on taignas praetud ja sageli serveeritakse vürtsika tomatikastmega.
  • Kanahautis Pepian: kana vürtsikas kastmes kõrvitsaseemnete ja seesamiseemnetega. See on Guatemala rahvusroog.
  • Kak’ik: traditsiooniline maiade kalkunisupp vürtsidega (koriander, achiote ja tšilli).
  • Tapado: vürtsikas mereannisupp. Sisaldab kala, rohelise jahubanaani viilusid, kookospähkleid, tomateid ja koriandrit.
  • Guatemalast on pärit väga kvaliteetne, aromaatne ja hea kohv.
  • Guaro liköör- suhkruroost tehtud liköör
  • Limonada con soda – Värskelt pressitud tsitrustest limonaad.
Guatemalas kasutatav keel
Ametlik keel Guatemalas on hispaania keel. Siiski paljud ametlikud dokumendid on tõlgitud enam kui kahekümnesse erinevasse maiade keelde. Kuigi paljud maiad on kakskeelsed, on alates 20. sajandi lõpust võetud suund  propageerida erinevaid maiade keeli nii igapäevases kasutamises kui ka kirjanduses. Turismipiirkondades ja suuremates linnades räägitakse inglise keelt.
 
Kasulikud väljendid:
  • Tere päevast- Buenos dias/ buen dia
  • Jah – Si
  • Ei- No
  • Kuidas läheb- ¿Cómo estás?
  • Aitäh- Gracias
  • Kõik on hästi- todo bien
 
Germalo Reiside giidid soovitavad Guatemala paremaks mõistmiseks
Lugemissoovitus:
Kaja Kahu „Minu Guatemala: maa, kus vikerkaar saab oma värvid” Petrone Print, 2011, 256 lk.
Greg Grandin „Deborah T. Levenson, Elizabeth Oglesby”
„The Guatemala Reader: History, Culture, Politics” Duke University Press Books, 2011, 688 lk.
„The Rough Guide to Guatemala Rough Guides”, 2019, 376 lk.
 
Filmisoovitus:
„Ixcanul”, režissöör   Jayro Bustamante, Guatemala, Prantsusmaa, 2015, 1h33m
„Guatemala. Heart of The Mayan World”, jutustab  Christian Morales, Netflix, 2019, 1h6m

Germalo Reiside reisiprogrammi leiate meie eksootikareiside seast
Küsige lisainfot büroost: tel 6 110  600 või e-mailiga germalo@germalo.ee