Seišellid

Pealinn: Victoria
Valitsus: presidentaalne vabariik
Raha: ruupia (SCR)
Pindala:  455 km²
Rahvaarv: 93 400
Keel: inglise, prantsuse ja seišellikreooli
Religioon: katoliiklus
Elekter: 220-240V, vajalik adapter (Briti otsik)
Ajavöönd: GMT +4
 
Seišellid (ametlikult Seišelli Vabariik) on saareriik Aafrika idarannikul India ookeanis. Tegemist on Aafrika väikseima riigiga, mis hõlmab umbes 115 saart, millest 33 on asustatud. Suurim saar on Mahé, millel elab ligi 80% rahvastikust.
Ennekõike on Seišellid kuulsad oma kauni looduse, eksootiliste lindude ja loomade, valgete randade ning kristallselge veega luksusliku koosluse poolest. Seda luksuslikku ja troopilist paradiisi võib iseloomustada kokkuvõtvalt– päike, ookean, liiv ja hiiglaslikud graniitrahnud,
 
Ajalugu
Enne eurooplaste poolt piirkonna avastamist 16. sajandi alguses olid Seišellid tõenäoliselt inimeste poolt asustamata. Kuni 18. sajandini olid saared piraatide valduses, aga 1756. aastal võttis Prantsusmaa saarte üle kontrolli, nimetades saarestiku tollase Prantsusmaa rahandusministri Jean Moreau de Séchelles'i järgi. Peale Napoleoni sõdasid läksid Seišellid brittide võimu alla. 
Seišellid iseseisvusid 29. juunil 1976. Riigi esimene president James Mancham kukutati 5. juunil 1977 riigipöördega. Uus president France-Albert René kehtestas Seišellide Progressiivne Rahvarinde ainuvõimu. 1981 ja 1982 kukkusid riigipöördekatsed läbi. 29. novembril 1985 tapeti Londonis opositsioonijuht Gérard Hoarau. 1991 lubas president René taas mitmeparteisüsteemi. 2004. aastal sai riigi presidendiks James Michel.
 
Geograafia
Seišellid on 115 troopilisest saarest koosnev arhipelaag, mis asub India ookeanis 1500 kilomeetri kaugusel Aafrika mandri idarannikust, ulatudes 1200 kilomeetri ulatuses kirdest edelasse. Suurem osa saartest on asustamata.
Saarestiku kogupindala on ca 390 000 km², aga sellest maismaad on vaid 455 km². Riigist läänes asuvad Keenia, Tansaania ja Sansibar, edelas Komoorid ja Mayotte, lõunas Madagaskar ja Réunion, kagus Mauritius ning kirdes Maldiivid.
Riigi rannajoone kogupikkus on 491 kilomeetrit. Pikim vahemaa maismaal on 27 kilomeetrit. Seišellid koosnevad kahest suurest saarterühmast. Kirdeosas asub saarterühm Inner Islands, millest suurema osa moodustavad Graniidisaared, ning edela- ja keskosa hõlmavad Korallisaared ehk Outer Islands.
Inner Islandsi saarterühmas on kokku 42 saart, neist kaks on korallsaared, ülejäänud graniitsaared. Suuremad saared on Mahé (157,3 km²), Praslin (38,8 km²), Silhouette (20,7 km²), La Digue (10 km²), Félicité. Graniidisaared on tekkelt väga vanad ning asuvad suhteliselt lähestikku. Pinnas on neil viljakam ja elustik liigirohkem kui Korallisaartel.
Korallisaared (Lõuna korallisaared, Amirandid, Aldabra saared, Alphonse'i saared ja Farquhari saared) paiknevad üksteisest kaugel ning on madalad (4–8 meetrit), neil domineerivad lubjakivi ja õhukesed kuivad mullad.
Amirantide hulka kuulub 26 korallsaart, Farquhari saari on 13 ja Aldabra saari 67.
Seišellide kõrgeim tipp on Seychellois (905 meetrit) Mahé saarel. Seišellidel asub 146 jõge ja oja.
Saarte läheduses on värvikirev korallriff, seal elab peaaegu 1000 liiki kalu. Üsna pika isolatsiooni tõttu elavad Seišellidel ainulaadsed linnud, roomajad ja taimed, keda leidub ainult selles saarestikus, näiteks Aldabra kilpkonnad ja Seišellide palmipuud.
 
Kliima
Seišellidel valitseb troopiline kliima. Keskmine temperatuur on +26...+28°C, sademeid keskmiselt 2400, mägedes kuni 4000 mm aastas. Kontrastid aastaaegade vahel on väikesed. Vihmaperiood kestab detsembrist märtsini, maist oktoobrini on kuivaperiood. 
Sõltumata aastaajast, eil lange öine temperatuur tavaliselt alla 22°C, pärastlõunal ei tõuse temperatuur tavaliselt üle 30°C. Oktoobrist aprillini puhuvad loodetuuled toovad enamasti endaga kaasa sooja ilma, maist septembrini valitseb peamiselt kagutuul, mis toob endaga kaasa veidi jahedamad temperatuurid ja tugevemad tuuleiilid, samas väga tugevad tuuli on väga harva. 
 
Rahvastik
Seišellid on rahvaarvult Aafrika kõige väiksem riik. Saarel puuduvad põliselanikud, 90% elanikest on kreoolide järeltulijad. Ülejäänud 10% on suuremas osas Euroopa päritoluga.
Peaaegu kogu rahvastik elab Graniidisaarte kuuel suuremal saarel, sh. 90% rahvastikust elab Mahé saarel.
 
Kombed ja inimesed
Kohalikud inimesed on sõbralikud ja viisakad. Väga populaarne on kalapüük. Põhiliselt kasvatatakse kookospähklit, vürtse, puuvilju.
Saarestikus korraldatakse palju pidustusi, festivale, karnevale - kõik see on suunatud  turistide meelitamiseks ja lõbustamiseks.
Riigikeelele ja rahvuskultuurile pühendatud pühadel on kultuuris oluline koht. Paljud kreooli juurtega pered tulevad sel ajal Seišellidele ja tähistavad pühi kõik koos.  
Seišellide piirkonnas on üle 90% elanikest kristlased, peaaegu kõik nad on katoliiklased, kuid on ka moslemeid, baptiste ja ateiste. Seišellid on aga üsna ebausklikud ja katoliku usku võib paljude jaoks elada käsikäes usuga märkidesse ja Aafrika maagilistesse tavadesse.
 
Rahvusköök ja rahvusjook
Peaaegu kõik kohalikud menüüd põhinevad retseptidel, mida mõjutasid suuresti Prantsuse ja India traditsioonid. Seišellide köögi aluseks on mitmesugused mereannid, riis, eksootilised puuviljad ja karrid ning siin peetakse kõige populaarsemaks roaks Pwason ec diri (merekalad riisiga). Tähelepanu väärivad ka erilised maitsed nagu näiteks merekarbisupp, homaar sidrunikastmes, kaheksajalad kookospähklites, sealiha banaanilehes ja nahkhiirehautis.  
Väga populaarsed on kohalikud puuviljad, millest valmistatakse suurepäraseid magustoite. Näiteks hautatud banaanid, puuviljadega täidetud pannkoogid, suhkrustatud bilimbi ja puding banaanidest ja kookospähklitest.
Kõige populaarsemad joogid on vaniljetee ja imporditud kohv, aga ka värskelt pressitud mahlad. 
 
Keel
Seišellidel on 3 ametlikku keelt: inglise, prantsuse ja seišelli (prantsuse) kreooli keel, millest viimane on ka enimlevinud. See keel on erinevate Aafrika keelte segu tugevate prantsuse keele mõjutustega.
 
Kasulikud väljendid kohalikus kreooli keeles:
  • Bonzour  -  tere, hääldub bozuu
  • Bonswar - tere õhtust, head õhtut, hääldub bossua
  • Allo -  tere, igapäevane vorm , hääldub alloo
  • Komman sava? -  kuidas läheb?, hääldub kommasavaa 
  • Plezir - tore tutvuda, hääldub plesiir
  • Silvouple - palun, hääldub sivuuplei 
  • Mersi - tänan, hääldub messi
  • Wi - jah, hääldub uii
  • Non - ei, hääldub  no 
  • Eskiz mon - vabandust, hääldub ekskuuz emua
  • Orevwar - nägemist, oreuaa
Germalo giidid soovitavad Seišellide paremaks mõistmiseks
Lugemissoovitus:
James R. Mancham „Seychelles: The Saga of a Small Nation Paragon House’’, 2015, 464 lk. Amazon Kindle
„Insight Guides Mauritius, Réunion & Seychelles’’ Insight Guides, 2019, 328 lk.

Filmisoovitus:
„Blue Island’’ (filmitud Seychellidel) Režissöörid John Wilder, Enzo Dorio Itaalia, 1982, inglise keeles, 1h32m
„Stunning Seychelles’’ 2018 Youtube, 17m58s  https://www.youtube.com/watch?v=uqOEQnH8RlI&t=12s
„The Amazing Seychelles Islands’’ Youtube, 16m06s  https://www.youtube.com/watch?v=sxlZw9TfLss

Germalo Reiside reisiprogrammi leiate meie eksootikareiside seast
Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee