Nepal

Pealinn:  Katmandu
Riigikord: parlamentaarne vabariik
Raha: Nepali ruupia NPR
Pindala: 147 181 km²
Rahvaarv:  29 400 000
Keel: nepali
Religioon: hinduism, budism
Elekter: 220 V, adapteri tüüp C ja D.
Ajavöönd: UTC +5:45

Nepal on merepiirita riik Lõuna-Aasias, mis piirneb kirdes Hiina Rahvavabariigi Tiibeti autonoomse piirkonnaga ning kagus, edelas ja loodes Indiaga. Nepal on üks maailma vaesemaid maid, kus peaaegu pool rahvastikust elab allpool vaesuse piirmäära.

Ajalugu
Jäljed inimasustusest Nepalis ulatuvad väga kaugesse aega, ca 30 000 aastat tagasi. Hiljem on Nepali mainitud hindu tekstides. Nepal on ka budismi looja, Gautama Buddha sünnikoht. 
1786. aastal tungis kuningas Prithvi Shah Katmandu orgu ning ühendas Nepali, mis oli enne seda olnud killustunud piirkond, mida valitsesid erinevad dünastiad. 1844. aastal toimus Nepalis võimupööre ning riigis haaras võimu peaminister Jang Bahadur Rana, kelle reziim valitses Nepali 1950. aastani, mil taastati kuningavõim. 2008. aasta kevadel toimusid riigis valimised ning koalitsioonivalitsus tuli võimule. Samal ajal kukutati kuningas Gyanendra Shah troonilt ning loodi Nepali demokraatlik vabariik.

Geograafia
Nepalil on ligikaudselt ristküliku kuju: ristkülik asetseb loode-kagusuunas, selle pikkus on umbes 650 km ja laius umbes 200 km. Riigi pindala on 147 181 km², sisevete kogupindala on umbes 4000 km².
Paljude turistide jaoks on Nepal eeskätt lummavate mägede ja mägironimise maa. Seal asub 8 mäetippu, mille absoluutne kõrgus merepinnast on enam kui 8km, sealhulgas Džomolungma – mägi, mille tipp on 8848 m kõrgusel merepinnast, olles merepinna suhtes kõrgeim punkt Maal. Nepali keskmine kõrgus merepinnast on maailma maade seas kõige suurem, üle 40% Nepalist paikneb kõrgemal kui 3000 m.
Riigi võib jagada kolmeks geograafiliseks tsooniks: Himaalaja piirkond, mägine piirkond (moodustatud keskosas Mahabharata ja Churya mäeahelikest) ja Terai tasandikud (lai ja tasane maastik, mis asub riigi lõunaosas).

Kliima
Nepal asub viies kliimavöötmes, seega kliima on väga mitmekesine – alustades troopilisest, eksootilisest lõunast ja lõpetades Arktika mägiste liustikega, kus valitsed subarktilised ja arktilised olud. Tuhat meetrit merepinnast madalamat kõrgust iseloomustavad kuumad suved, mille temperatuur tõuseb +27-32 kraadini. Talv on pehme ja soe, termomeeter tõuseb päeva jooksul +20 kraadni ja langeb öösel +10 kraadini.
Sivilika ja Mahabharata mägipiirkondades on ilm pisut kapriissem. Suvine päevane temperatuur tõuseb +22-24 kraadini ja talvine temperatuur langeb +12-18 kraadini. Mägismaal ületab temperatuur suvel harva +10-12 kraadi, talved on lumised, külmad ja tuulevaiksed. 
Oktoober on Nepali reisimiseks väga sobilik aeg. Õhutemperatuurid keskmiselt 22–28 kraadi, õhuniiskus on keskmisel tasemel. 

Kombed ja inimesed
Nepal on paljude kultuuride ja mitmete uskude kokkupuuteala. Seal elab üle 100 erineva rahva ja räägitakse paljusid erinevaid keeli. Nepal on väga religioosne riik, kus on väga palju erinevaid jumalaid ja jumalusi. Leidub nii hinduismi, budismi kui ka islami pühamuid ja palju erinevaid religioosseid monumente ja keskuseid.  Nepal on väga tolerantne maa, kus erinevad tavad ja kombed ja usundid on eksisteerivad kõrvuti ja rikastavad üksteist.
Kuigi riik on üks maailma vaesemaid, on kohalikud inimesed külalislahked. Samas peavad turistid olema ettevaatlikud, kuna neid üritatakse iga hetk nöörida ning pähe määrida kõiksugu tarbetut kaupa. Ligi 30% riigi elanikkonnast on kirjaoskamatud.
Traditsioonidel on oluline osa nepaallaste elus ka tänapäeval. Hinduistlikule maailmale omane  kastisüsteem toimib, kuid see ei ole enam kogu elukorralduse aluseks.  

Rahvusköök ja rahvusjook
Põhiliseks söögiks on riis, mida küpsetatakse köögiviljade, ürtide ja maitseainetega. Samuti kasvatatakse kartulit, kapsast, suvikõrvitsat, ube, kurke ja sibulat ning erinevaid puuvilju. Maitseainena kasutatakse põhiliselt kuuma pipart, kurkumit, ingverit, muskaatpähklit ning safranit.
Nepali üheks traditsiooniliseks söögiks on dal bhat tarkari - riis praetud köögiviljade ja läätsekittisega. Samuti süüakse suuri aurutatud pelmeene momo lambaliha või muu täidisega .
Mägises piirkonnas söövad elanikud maisi ja suhkruga maitsestatud võid. Traditsiooniline magustoit on riisijahust valmistatud magusad sõõrikud. Jookidest on oma maitsva maitse ja aroomi poolest kuulus Nepali tee.

Keel
Nepali keel on Nepali ametlik riigikeel. Nepali keel on indoeuroopa keelkonna indoiraani haru india rühma kuuluv keel, mis kasutab devanaagari kirja. Seda räägib 49% riigi elanikest. Nepali keelt räägitakse veel Indias ja Bhutanis.

Kasulikud väljendid:
  • Tere – Namastē नमस्ते
  • Tere hommikust – Śubha prabhāta शुभ प्रभात
  • Tere päevast - Śubha di'um̐sō शुभ दिउँसो
  • Tere õhtust - Śubha sām̐jha शुभ साँझ
  • Head ööd - Śubha rātrī शुभ रात्री
  • Kuidas sul läheb? - Timīlā'ī kastō cha? तिमीलाई कस्तो छ?
  • Hästi, tänan küsimast - Ṭhika cha, sōdhnu bha'ēkōmā dhan'yavāda ठिक छ, सोध्नु भएकोमा धन्यवाद
  • Ja sinul? - Ra tapā'īṁ 
  • Tere tulemast! – Svāgatam स्वागतम्
  • Kena päeva - Dina rāmrō rahōs 
  • Head aega - Rāmrō samaya cha राम्रो समय छ
  • Vabandust - Māpha garnuhōs माफ गर्नुहोस्
  • Kas ma saan sind aidata? - Ma timīlā'ī kasarī maddata garna sakchu?
  • Kuidas elad? - Tapaailaai kasto chha? तपाईंलाई कस्तो छ ?
  • Vabandage -Hajur हजूर
  • Kui palju see maksab? -Kati Ho? कति हो ?
  • Mis see on? -Yo ke ho? यो के हो ?
  • Jaa -ho हो
  • Ei -hoina होइन
  • riis -bhaat भात
  • vesi -Paani पानी
Germalo giidid soovitavad Nepali paremaks mõistmiseks
Lugemissoovitus: 

Herbert Tichy „Cho Oyo – jumalate arm, binungapuumesi”, Tallinn: Eesti Raamat 1987
Turkin, V. „Läbi Nepaali džunglite” Tallinn: Eesti Raamat, 1967
„Manu pärimus, ehk, Ilmarahva seadmuseõpetus” tõlge, kommentaarid ja sissejuhatus Martti Kalda; Tartu: Ilmamaa, 2019
„Suur peotäis armastust: mõistu- ja lustilood valgustunud munga andide kausis”; [tõlkinud Helger Aaresild; Lauraton, 2020
„Short description of gods, goddesses and ritual objects of Buddhism and Hinduism in Nepal”, koostaja Jnan Bahadur Sakya, Kathmandu : Handicraft Association of Nepal, 2000
Анастасия Мартынова „О чем думают непальцы? : 1768 фактов от Катманду до дал-бата”   Москва : РИПОЛ классик, 2018

Filmisoovitus:
Himalaya, režissöör Éric Valli, Nepal 1999

Germalo Reiside reisiprogrammi leiate meie eksootikareiside seast
Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee