Hiina, vana

Hiina on maa Kaug-Idas, mis alates 1949. aastast jaguneb Hiina Rahvavabariigi (vaata käesolevas artiklis allpool; valitseb Mandri-Hiinat, Hongkongi ja Aomeni) ning Hiina Vabariigi (valitseb Taiwani ja mõningaid Fujiani saari) vahel.
Nimetust "Hiina" võidakse kasutada kas Päris-Hiina kohta või (mis on tavalisem) siis mõeldakse selle all maa-ala, mis lisaks Päris-Hiinale hõlmab ka Mandžuuria, Sise-Mongoolia, Tiibeti ja Xinjiangi. Ajakirjanduses mõistetakse Hiina all tavaliselt Hiina Rahvavabariiki ja Taiwani all Hiina Vabariiki.
Ajaloolised Hiina pealinnad on olnud põhiliselt idas. Kõige tuntumad on Nanjing, Peking, Xi'an ja Luoyang. Ametlikud keeled on olnud hiina keel, mongoli keel ja mandžu keel.
Sõna "Hiina" pärineb tõenäoliselt Qini dünastia nimest. Enne Euroopasse jõudmist käis see sõna Siiditeel läbi mitmest keelest.

Hiina Rahvavabariigi üldinfo
Riigikeel: hiina
Pealinn: Peking
Pindala: 9 596 960 km²
Rahvaarv: (2018) 1,384,688,986 (1. maailmas)
Rahvastiku tihedus: 31 in/km²
Väljakuulutamine: 1. oktoober 1949
 
Hiina ajavöönd
maailmaaeg +8, Ajavahe Eestiga: talvel 6 tundi, suvel 5 tundi

Hiina maakood
+86
 
Hiina elektristandardid
220V 50Hz 
Hiinas on kasutusel kolme eri tüüpi pistikuid. Põhiline on tüüp A kahe kitsa lameda klemmiga, kuid enamikes hotellides on ka Euroopa kaks ümarat tüüp C.
 

Hiina Rahvavabariik
Hiina Rahvavabariik (lühendatult Hiina RV või Hiina; (Zhōnghuá rénmín gònghéguó)) hõlmab suurema osa kultuurilisest, ajaloolisest ja geograafilisest Hiinast. Alates riigi asutamisest 1949 on seda juhtinud Hiina Kommunistlik Partei. See on maailma rahvarikkaim riik, mille rahvaarv ületab 1 250 000 000, kellest enamik on hiinlased. Pindalalt on Hiina Kaug-Idas suurim ja maailmas neljas. Hiina piirneb 14 riigiga. Need on Afganistan, Bhutan, India, Kasahstan, Kõrgõzstan, Laos, Mongoolia, Myanmar, Nepal, Pakistan, Põhja-Korea, Tadžikistan, Venemaa ja Vietnam.
 
Hiina territooriumi kontroll
Hiina Rahvavabariigi konstitutsioon vihjab preambulas, et riik ei kontrolli kogu Hiinat; jutt on peamiselt Taiwani poliitilisest staatusest. Ka Hiina Vabariik (Taiwani ametlik nimetus) väidab, et ta on seaduslik Hiina valitsus, ja praegu tunnustavad teda 27 maailma riiki. Väljendiga "Mandri-Hiina" tähistatakse mõnikord Hiina Rahvavabariigi kontrolli all olevat Hiina osa, jättes tavaliselt välja erihalduspiirkonnad Hongkongi ja Aomeni).
 
Poliitika Hiinas
Hiina on Hiina Kommunistliku Partei võimu all ning kuulub seega sotsialistlike riikide hulka. Hiina Rahvavabariigi režiimi on nimetatud ka autoritaarseks. Mõned vasakpoolsed kommunistid nimetavad Hiina süsteemi riigikapitalismiks, sest alates 1970. aastate lõpust on kommunistliku partei juhtimisel kasutusele võetud üha enam kapitalismi elemente, kuid partei ülemvõimu lõdvendamisest ei ole juttugi.
Hiina poliitilises süsteemis on mõningaid liberaliseerimise märke, näiteks mitmeparteisüsteem ja mitme kandidaadiga valimised. Ometi on parteil tõhus kontroll kaadrite üle.
Partei kohtleb karmilt neid, kes tema võimu ohustavad. Rahulolematuse vähendamiseks püütakse parandada majanduse olukorda, lubatakse esitada kaebusi ning koheldakse leebelt vähemohtlikke võimuvastaseid.
 
Vabadus Hiinas
Sõnavabadus on piiratud. Kõik ohtlikud meeleavaldused surutakse halastamatult maha, ohtlikud organisatsioonid hävitatakse. Siiski lubatakse ajakirjandusel käsitleda sotsiaalseid probleeme ning paljastada kohalike ametnike korruptsiooni ja saamatust. Parteil ei ole eriti õnnestunud informatsiooni levikut tõkestada. Samuti on ta mõnikord pidanud rahva meelepaha tõttu oma poliitikat muutma. Meeleavaldused, mis puudutavad kohalikke probleeme, on sagedased ning neid sallitakse üha rohkem.
On raske öelda, kui populaarne Hiina Kommunistlik Partei rahva seas on, sest üleriigilisi valimisi ei ole ning vestlustes avaldatakse erinevaid arvamusi. Arvatakse, et paljud hindavad võimude poolt tagatud sotsiaalset stabiilsust, mis võimaldab majanduse segamatut arengut. Üha ohtlikumaks võimudele on muutumas äri ergutamise tõttu tekkinud kasvavad käärid rikaste ja vaeste elustandardi vahel ning kasvav rahulolematus ametnike korrumpeeritusega. Vaesed talupojad protestivad korruptsiooni, keskkonna saastamise ning maade äravõtmise vastu suurprojektide elluviimiseks. Sotsiaalset stabiilsust võib ohustada ka kasvav töötus.
Peale Kommunistliku Partei on Hiina Rahvavabariigis ka teisi parteisid, mis enamasti on Kommunistliku Partei käepikendused. Need parteid ei osale poliitikas valimiste kaudu, vaid Kommunistliku Partei koostööks nendega on mõeldud Hiina Rahva Poliitiline Konsultatiivkonverents. Teistel parteidel on siiski väga väike mõju.
 
Hiina haldusjaotus
Hiina Rahvavabariigil on halduslik kontroll 22 provintsi üle. Hiina RV valitsus peab oma 23. provintsiks Taiwani, mida ta nimetab Hiina Taiwani provintsiks. Peale selle pretendeerib Hiina RV valitsus Lõuna-Hiina mere saartele. Peale provintside on Hiina 1. järgu haldusüksusteks veel 5 autonoomset piirkonda, millesse on koondunud suuremad rahvusvähemused, 4 omavalitsusüksust suuremate linnade ümber ja 2 erihalduspiirkonda.
 

JUHISEID REISIKS HIINA  

PEKING - XIAN, kevadine reis
Kõik hinnad on toodud seisuga   märts 2017 ja mõeldud  ettekujutuse andmiseks kulutuste tasemest. Nagu ikka, võivad hinnad muutuda, kuid suurusjärk jääb reeglina samaks.
ILMAST
Kevadise reisi puhul tuleks riietumisel  pidada silmas, et  Pekingis on sel ajal  põhiliselt põhjatuulte periood, mis toob kaasa karge õhu ja tunnetatav temperatuur võib olla madalam, kui seda näitavad numbrid. Hea uudis on aga see, et tuulte korral ei moodustu linna kohale sudu.  Samuti tasub silmas pidada, et Hiina müüri sektsioon, mida külastame,  asub  ca 700 m üle merepinna ning seal on jahe igal ajal. Seega soojem jope Pekingis on igati teretulnud.
Xian on Pekingist lõuna pool ning  mägede vahel, siin  õhk soojem kui Pekingis. Kui plaanite pikemat jalutuskäiku õhtul, siis arvestage, et kohe pärast päikese loojangut muutub õhk ka siin kargeks ehk kui päeval jalutasin pluusi väel, siis õhtuks tõmban ikka jope peale.

HÜGIEENIST
Hiinas on puudu  puidust ja puhtast veest. 
Esimene tähendab ka paberit.  Enamikes  kohtades, kus käime koos, on kaasaegsed  tualetid ja seal  leiate eest ka paberi. Kui aga lähete ise jalutama, siis võite suure tõenäosusega  sattuda  tavalisse tualetti, kus paberit ei pruugi olla. Istepottide asemel võite eest leida kükkpotid ning Pekingi hutongides  võite nautida ka tualetti, kus puuduvad vaheseinad kabiinide vahel – hea naabritega suhelda. 
Siit üks oluline nõuanne – ostke kaasa  paberist salvrätikuid. Neid on mugav kõikjal kaasas kanda. Tark oleks neid just kodust kaasa osta, sest Hiinas on nad ka kõikjal saadavad, kuid pinnalt väiksemad.
Kõikides söögikohtades, kus käime koos, on kaasaegsed  võimalused käte pesemiseks enne sööki.  Ise ringi liikudes  soovite kindlasti astuda  sisse mõnesse kohalikku paika või proovida  tänavaroogasid, kus käte pesemine pole võimalik.
Siit järgmine nõuanne - ostke kaasa niiskeid taskurätikuid või käte puhastamise geeli, mis võtavad vähe ruumi, kuid tagavad vajaliku hügieeni kõikjal, kus olete. 
Peking ja Xian on puhtad kohad, kuid meie organismi kokkupuude  kohaliku mikroflooraga või b anda ootamatuid tulemusi.

KÕHUMURED
Hiina toit erineb meie omast oluliselt ja lihtsalt toidu vahetus võib kaasa tuua reaktsiooni meie seedeorganite poolt.  Enne reisi veenduge, et olete kaasa võtnud Teile sobivad vahendid kõhu  abistamiseks kriisi korral. Enamikel  inimestel probleeme pole, kuid on ka ülitundlikke inimesi, kes peaksid sellele mõtlema.

JOOGIVESI
Hiinas kasutatakse joogiks ainult pudelivett. Hotellides on 2 väikest pudelit  tasuta  valmis pandud ja  neid lisatakse iga päev. Vett saab osta kõikjalt. NB! Hotellist ostetud ja poes müüdava vee hinnavahe on kümneid kordi! Ostke vett poodidest, mitte ringiliikuvatelt müüjatelt, sest Te ei saa iial teada, kas seal pole mitte kraanivesi.

LEND HIINA JA TAGASI
Lend sinna kestab ca 7 tundi, tagasi ca 8 tundi.  Lennukis magamine ei ole enamike inimeste jaoks lihtne. Õige psühholoogiline häälestatus on pool võitu või siis pool kaotust. Selleks , et Teil õnnestuks veidi puhata,  tuleks juba enne lendu mõelda, mida selleks vaja. Vahendid pea asendi  fikseerimiseks, mis  Teile sobivad, kõrvatropid  ja  side silmade ette aitavad Teil end ümbritsevast paremini  välja lülitada. Oluline on kas ee, et  Te ei pruugiks enne lendu ja lennu ajal toitu ja jooke, mis  muudavad Teid erksamaks. Siin peate end hästi tundma, sest eri inimestel võivad mõjud olla väga erinevad. Paljudel inimestel aitab lõõgastuda  lavendliõli, mille kandmine nina alla võib aidata uinuda. Või siis arsti poolt soovitatud muud vahendid. Paratamatult tuleb peale saabumist minna otse ekskursioonidele, seega on oluline, et suudame veidi puhata. 
Lennukites on öösel sageli jahe temperatuur. Kuigi kõigile jagatakse tekke enda katmiseks, võiks mõelda läbi oma riietuse ja võtta üles kaasa näiteks üks soe paar sokke, et jalad jahedas ei peaks olema.

RAHA
Raha  on mõtet  vahetada  Eestis eelnevalt ära, kuid mitte Tallinna ja Helsingi lennujaamades – neis on ebamõistlikud kursid. Hiinas normaalsed kursid, vahetada saab hotellides ja pankades. Sularaha saab välja võtta meie kaardiga ka automaatidest. Massilisi rahavahetuspunkte igal  sammul seal ei ole, normaalsetes poodides ja restoranides saab maksta kaardiga, kuid mitte väikestes tänavaärides. Sobivad Mastercard ja Visa, Maestro  ei sobi.
Inimese  kohta võiks hakatuseks ära vahetada 200 eurot  ja siis vaadata, mis edasi saab. Hiina ei ole „imeliselt odavate“ kaupade maa, hinnad meist ehk veidi madalamad, kuid mõnikord ka kõrgemad.
Kui raha jääb üle, on seda hea vahetada tagasi enne tagasilendu lennujaama  tollivabas tsoonis, kus on hea kursiga vahetuspunkt.

SAABUMINE JA LAHKUMINE
Lennukis tuleb täita immigratsiooniankeet, mis kaasneb kahest osast – saabumine ja lahkumine. Mõlemad pooled tuleb täita. Ankeedis küsitakse Teie aadressi Hiinas – see on esimese hotelli aadress, mille leiate lennujaamas  kaasa antud (mitte enda poolt varem välja trükitud!) programmi esimese päeva  info  lõpust. Viisa number on punane number Hiina viisal, saabuva ja lahkuva  lennu numbrid leiate lennujaamas kaasa antud  elektroonilise pileti  väljatrükilt ja need algavad  tähtedega AY.
Ankeedi teine osa tuleb alles hoida kuni lahkumiseni ja see siis esitada nõudmise peale. Kui  ankeet läheb kaduma, saab selle uuesti täita enne kontrolli läbimist lennujaamas.
Kui olete kaasa ostnud  nii palju asju, et tekib  lisakott, siis on mõistlik see võtta kaasa lennuki pardale. Iga lisakoti eest, mille ära annate, tuleb juurde maksta. Finnairi puhul ei kehti ka põhimõte, et kahe inimese üks kohver võib olla üle 23 kg. Iga pagasiühiku iga ülekilo eest tuleb maksta, jagunegu see nii mitme inimese vahel kui tahes.
Saabumisel Pekingi lennujaama tuleb kõgiepealt läbida passikontroll ning seejärel sõita rongikesega  pagasilindi juurde. Sealt väljumine on aga juba lihtne.

SÖÖMINE
Hommikusöögid om buffet stiilis, kus esindatud rikkalikult nii hiina kui ka lääne tavad. Kõhu saab kenasti täis. Kohvi järel tuleb käia ise eraldi laua juures, lauale ei tooda ja aparaate pole ka. 
Lõunasöögid toimuvad kõik hiina stiilis. Ca 10 inimest istuvad ümber ümmarguse laua, mille keskel on klaasist ringlev serveerimislaud, mida kutsutakse Laisaks Susaniks. Teile on kaetud väike taldrik, klaas tee jaoks, väike kausike riisi või supi jaoks ja pulgad. Soovi korral saate ka kahvli. Toidud tuuakse buffet stiilis eraldi taldrikutel ning asetatakse ringlevale alusele, kust kõik endale oma taldrikule tõstavad. Kõik toidud ei pruugi saabuda samal ajal ja  kõiki toite ei tõsteta korraga oma taldrikule. Süüakse üks asi ära, siis tõstetakse järgmine. Ühe söögikorra juures 8-10 erinevat toitu. Hiina söögikorra aluseks on riis, muud toidud on mõeldud riisi maitsestamiseks. Kui riisi ohtralt kõrvale ei söö, siis võib toidust puudu tulla. Kõrvale antakse teed, õlut, kokat, vett või spraiti. Teed ja riisi saab piiramatus koguses, muid jooke ühe klaasi. Lisa eest tuleb eraldi maksta.
Pulkadega söömise saladus ei ole võimalikult tugevasti pulkadega toidu haaramine, vaid pulkade kindel toetumine  käelabale pöidla ja järgmise sõrma vahel, pulgaotste kerge liikuvus üksteise suunas ning  võimalikult pehme surve avaldamine toidule selle tõstmisel pulkadega. Mida jõulisemalt tegutsete, seda hullemaks asi läheb. Harjutage ja Te saate meistriks!

HOTELLID
Hotellid on reisil igati head. Hiina hotellide puhul  tuleks mõttes üks tärn meie arusaamadest alla võtta. Teine oluline aspekt on see, et ehituskvaliteet pole siiani  ehitustegevuse ulatusele järgi jõudnud. Ikka juhtub, et mõni asi ei tööta või on lahti või veel midagi. See üldiselt ei häiri üldse, välja arvatud sündmused vannitoas.  WC potti ei tohi sisse visata paberit ja see ütleb üles ikkagi, seda ka 5-tärni hotellides. Kõigepealt tuleks  vee peale laskmiseks nuppe või hoobasid pikalt all hoida, mitte korraks vajutada. Selle tagajärjel voolab potti vesi ning tõuseb koos selles sisalduvaga üles. Hetke pärast kaob kogu kraam torust alla ... või ei kao. Pange kaas peale  ja oodake.  Kui vesi on alla läinud, kuid mitte päris kadunud, korrake toimingut. Kui vesi pole alla läinud, helistage retseptsiooni. Nad on sellega harjunud ja tulevad kiiresti kohale ning ajavad asja korda. Reeglina jääb õhku rippuna ikkagi süüdistus selles, et olete potti paberit paanud, isegi siis, kui Te seda kindlasti ei teinud. See kuulub asja juurde. Ka  5-tärni hotellis.
Toas on veekann koos tee- ja kohvipakkidega ning  2 väikest pudelit vett. Kohvina on seal esindatud pulbrisegu, mis sisaldab kohvi,  koort ja suhkrut. Espressost  mitme valgusaasta kaugusel. Kui olete kohvi  suhtes valiv, võtke oma pakike kaasa. Tee on angu tee ikaa. 

OSTMINE
Hiinas kaubeldakse. Kusagil tänavaturul arvestage, et  võite kaubelda kuni 50-60% hinnast alla. Elukutseline  kaupmees Hiinas hindab ja naudib kauplemist, seda tehakse väärikalt. Samas on kauplemise lõpus ostust loobumine või  juukse  pooleks ajamine mitte vinge „ kus alles tegin“ tegevus, vaid matsluse märk. 
Kindlasti ei kaubelda: 
kaubamajades, restoranides, hotellides, raamatukauplustes, apteekides, taksodes, supermarketites. 

TIP
Hiinas reeglina tipi ei jäeta. Restoranides lisatakse teenindajate tasu arvele, kui seda peetakse vajalikuks. Selle programmi raames antakse 20 jüaani  jalamasseerijale ja rikšamehele – see ei ole TIP, vaid tasu teenuse eest.
Erandid on : kohvrikandjad, giidid, bussijuhid.
Ka meie programmis  on ette nähtud TIP kohalikele giididele ning bussijuhtidele. See on ka ainus TIP, millega kokku puututute.

KOHALIKUD GIIDID
Kohalikud giidid on hästi ette valmistatud, haritud  ning valdavad hästi inglise keelt. Hiina ei ole see koht, kus gruppi saatma saadetakse keegi  vaikiv sugulane. Seega  on Teile tagatud  professionaalne abi ka kohaliku giidi poolt.

PROGRAMM  PEKINGIS
Hiinas grupiga ringi liikudes tuleb sisenemise ajal olla tähelepanelik ning grupiga koos. Reeglina lastakse grupp sisse üheskoos,  hanereas ning loetakse üle.
Pildistamine ja filmimine on lubatud, mitmetes kohtades keelatud flashi kasutamine, millest giid eelnevalt  informeerib.
Kõik programmilised külastused ning  2 sööki päevas on juba reisi hinna sees. 
 
Kohalikud pakuvad lisaks järgmisi tegevusi:

  • Hiina siidipoe külastamine. Külastamine tasuta. Kõigepealt antakse ülevaade siidi tootmise tehnoloogiatest, mis päris huvitav. Seejärel poe külastamine. Hinnad  keskmisest kõrgemad, mingil määral tingitavad, kaup kvaliteetne, valik suur. Erilist ostusurvet ei avaldata. Siin on ka mõningaid erilisi kaupu:  voodipadjad ja soojad tekid, mis täidetud siidikiududega. Hästi pehmed ja soojad, ei tekita tolmu ja allergiat. Hind korralik, kuid kaup ka hea.
  • Hiina müüri köistee. Ka Hiina müüri külastamise juures on üks lisanüanss. Hiina müürile on võimalik üles ronida jala, aga saab ka köisteega. Köistee võtab lisaraha 140 jüaani. Kõrguste vahe jalami ja Hiina müüri  mägise osa vahel on ca 70 meetrit ning köistee võimaldab keskenduda mitte mäkkeronimisele, vaid müürile endale.
  • Cloisonne tehnika töökoda. Peale Hiina müüril ronimist on aeg lõunastada.  Tee restorani viib läbi suure töökoja ja poe. See on pühendatud cloisonné tehnikas teostatud esemetele vaasidest kuni söögipulkadeni. Tehnika ise  on  järgmine: vasest kehandile kantakse vasest kontuuriribad, mis loovad mustri. Muster täidetakse värvilise emailiga, kuumutatakse ning seejärel lihvitakse siledaks. Tulemus suurepärane. Sealt  on võimalik leida nii mõndagi ostmisväärset  ja  ka talutava hinnaga. 
  • Hiina teepoe külastamine. Külastamine tasuta. Kõigepealt saab maitsta  5 erinevat teed ja seda tseremoonia stiilis. Näeb nõusid, mida hiinlased kodus kasutavad, kui sõpradega koos teed joovad ning tee valmistamise tegevuste õiget järjekorda. On ka vaimukaid seikasid. Seejärel pood. Tee hinnad üldiselt kõrged, kuid  äriidee selles, et siit saad mitmeid maitsvaid teesid, mida tavaturul  pole. Ega tee ka turul väga odav ei ole – tavaline roheline tee  50 g  ca  3.50 eurot.
  • Hiina meditsiini keskuse külastamine. Külastamine tasuta. Kõigepealt pakutakse jalamassaaži. Enne seda hoiad jalgu väikeses vannis erilise koostisega  vees ning siis masseeritakse. Hiina meditsiini seisukohast on jalatalla erinevad piirkonnad seotud erinevate organitega meie kehas. Igati hea kogemus, masseerijatele tuleb anda  20 jüaani vaeva eest, mille nad kuhjaga välja teenivad. Vahepeal peetakse meile  väike loeng  hiina meditsiini alustest.. Seejärel on võimalik saada kohaliku doktori käest hinnang oma tervisele. Oma otsuse teeb arst  katsudes teie pulssi, vaadates silmi ning keelt.  Teda abistab tõlk inglise või vene keeles.  Teinud selgeks Teie seisundi , pakub ta kohe ka ravi. Selleks tuleks osta suhteliselt kõrbeda hinnaga  traditsioonilisi ravimeid pikaks ravikuuriks, kuid, loomulikult, pole see kohustuslik.
  • Rikšasõit  hutongides. Kitsaste tänavate hutongidega elurajoon Pekingi põhjaosas annab meile hea ülevaate traditsioonilsest eluviisist  Vanas Pekingis. Programmis oleva Trummitorni külastuse ning  ühe kohalikus majapidamises toimuva lõuna vahel  on võimalik sõita jalgratastakso  rikšaga 20 minutit mööda kitsaid tänavaid. See toob kaasa 20 jüaani suuruse lisakulu, mis tuleb anda Teid vedanud mehele.
  • Pekingi pardi söömine. Pekingi part kuulub Pekingi sümbolite hulka. Mahlane krõbeda nahaga liha lõigatakse väikesteks lõikudeks, keeratakase koos kurgi, rohelise sibula ja erinevate kastmetega imeõhukese  pannkoogi sisse ja süüakse ära.  Pardi valmistamine võtab ca 40 minutit, kuid me tellime pardid veidi varem ette. Ports pole tavaliselt suur, seega suurema söögiga  mees võiks ooteajaks tellida mõne eelroa, mida saab tellida menüü alusel. Sõltuvalt eelroast  ja jookide hulgast, läheb õhtusöök inimesele maksma  ca 90 – 150 jüaani.
  • Hiina akrobaatika etendus. Akrobaatika on läbi aegade olnud armastatuim  etenduskunst Hiinas rahvalaatadest kuni õukonnani. Isegi kõige komplitseeritum  etenduskunstižanr Pekingi ooper  sisaldab akrobaatika elemente. Seepärast pakume  enne lahkumist Pekingist  võimalust  vaadata 1 tunni pikkust akrobaatiketendust, mis on lavastatud  effektselt ning  teostatud andekate noorte akrobaatide poolt. Pileti  hind on 280 jüaani.  Alternatiiviks on tunnine jalutuskäik mööda Lõna Pekingi tänavaid, väikeste poekeste külastamine.
RONGISÕIT  XIANI
Hiina on rongide maa. Hiina uusaasta paiku toimuv linlaste rännak sugulaste juurde mujal on kaasaegne suurim inimeste üheaaegne ränne maailmas.
Öised rongid on samasugused kui meil nõukogude ajal – saadaval 4 kohaline kupee kahe üksteise kohal oleva lavatsiga mõlemas seinas, pagasi mahutamise  võimalusega riiulil ukse kohal ning alumiste lavatsite all või siis 2 kohaline kupee kahe lavatsiga ühes seinas, kapiga teises seinas, kraani ning WC-ga kupees ja tugitooliga akna all. 
Rongides ei toitlustata ja seal  ei ole rätikuid. Tark oleks väike rätik kodust kaasa võtta.  Vagunis ei jagata ka nõusid. Võimalik on tellida kohvi ja teed. Klaas teed 10 jüaani. Koos teega saad ka klaasi , mida enne hommikut ära ei viida. Kui tahad rohkem nõusid, et ära tarbida enne rongile minekut poest ostetud söögikraam, võta nõud ise kaasa: kohvi tegemiseks termostass, kahvlid-noad, plastiktaldrikud jne.
Öösel rong raputab ning vedur vilistab kogu aeg. Kõrvatropid  ja muud rahustavad  vahendid ärksatele kodanikele on teretulnud.
 
PROGRAMM XIANIS
Meie programmis lahti kirjutatud programmile pakutakse lisaks  järgmisi tegevusi:
  • Terrakota sõdalaste töökoja külastamine. Külastus tasuta. Enne muuseumisse minekut käiakase reeglina läbi töökojast, kus valmistatakse terrakotasõdalaste koopiaid. Külastus annab hea ülevaate sellest, kuidas veel 200 aastat enne Kristust  oli korraldatud kujude ja relvade  standardiseeritud masstootmine. Lisaväärtusena antakse ülevaade  kuulsast lakitud hiina mööblist, kus peal 30 kihti lakki.
  • Hiina kirja- ja maalikunsti töökoda. Metsiku Hane pagoodi külastuse raames astume sisse töökotta, kus tegeldakse hiina  traditsioonilise maali – ja kirjakunstiga. Pärast paari õpetussõna avaneb ka projekti äriline pool: siit võimlik saada 50 jüaani eest oma või lähedaste nimi kirjutatuna hiina hieroglüüfidega  spetsiaalsele paberile kollase (võim, jõud) või punase (õnn, vedamine)  taustaga. Päris populaarne pakkumine, sest mõõduka hinna eest saab  huvitava meene. Selgitatakse ka nime ja hieroglüüfide  tähendust. Samas on müügil kaunid loodusmaalid. Kaasavõtmiseks pannaks maalid  vutlaritesse. Üks maal reeglina 200-300 jüaani.
  • Pelmeenide söömine. Pelmeenid ongi pärit sealtkandist. Söömine ise kujutab endast tavalist söögikorda. Kõigepealt eelarod, mille kõrvale klaas riisiviina. Pelmeene tehakse siin erineva kuju ja sisuga. Kõige huvitavam näiteks on pardilihast pardikujuline pelmeen. Pelmeene tuuakse lauale pidevalt bambusest aurutusalustel. Reeglina saab kõht täis ja pelmeene  jääb üle. Väga meeleolukas ettevõtmine.  Maksab 100 jüaani.
  • Öine ringsõit Xianis. Pärast pelmeenide söömist Xiani turu kõrval pakuvad kohalikud lisaprogrammina õhtuse  ringsõidu mööda Xiani. Linn oli tugeva Tangi dünastia pealinn ning seda on uue linna ehitamisel oskuslikult välja mängitud.  Mitte kusagil maailmas pole selllist arvu ajalugu kajastavaid pronksskulptuuride  ansambleid, mõnes kümneid figuure, mis kaunistavad  linna parke ja avenüüsid. Esimene peatus tehaksegi  Tangi ajaloo avenüül,  mis nii pikk, et me ei jõua seda jala kogu ulatuses ära käia, võtame ette pool sellest.  Siis sõidame bussiga piirkonda nimega Tangi paradiis ja jalutame kaunilt valgustatud  puhkepargis järve kaldal. Liigume edasi bussiga lõbustuspargi  rikkalikult valgustatud sissepääasu juurde ja peatume seal. Järgmine pikem peatus tuleb  Metsiku Hane pagoodi juures, mille ees asub tohutu väljak, mis õhtul muutub  muusika järgi purskavate purskkaevude kaskaadiks. Viimase peatuse teeme vanalinna Lõunaväravate juures, mis on õhtul kaunilt valgustatud koos kõrval kulgeva linnamüüriga.
  • Ringsõit on lisatasu eest ja selle hinnaks 100 jüaani. Alternatiiviks on ise ringi hulkuda või hotellis olla. Ringsõidu marsruuti omal käel  korrata ei ole  hea mõte : Xian on ikka väga suur linn ning erinevad peatused asuvad hotellist  ning  ka omavahel suht kaugel.
 Hiinast tulnud leiutised
Hiinast tulnud tehnoloogilised leiutised on järgmised: • Aasia abakus • Trükitehnika • Pronks • Kell • Kompass • Vibu • Kuivdokk • Lehvikud • Ilutulestik ja tahkekütuse rakett • Kalastusõng (konks) • Püssirohi • Purilennuk • Granaat 
Kuuma õhu pall • Tuulelohe • Lakk • Tikud • Paber • Paberraha ja selleks vajalikud raha-institutsioonid • Langevari • Naftapuurkaev • Kolb • Portselan • Propeller • Reljeefkaart • Tüür • Reaskülvik • Seismograaf • Siid • Sadulajalus • Rippsild • Tualettpaber • Hambahari • Vihmavari • Tapeet • Kotikäru • Viski (meditsiinilises/kirurgilises kasutuses) 
 
Hiina geograafia ja kliima
Hiinas eri osades on väga erinevad maastikud, peamiselt platood ja mäed lääne osas ja madalamad alad idas. Peamised jõed voolavad läänest itta, sh Yangtse, Huang He ja Amur, ning mõned jõed voolavad ka lõuna suunas sh Mekongi jõgi ja Brahmaputra. 
Idas Kollase mere ja Ida-Hiina mere kaldal on tihedalt asustatud setteorud. Sise-Mongoolia platoo äärel põhjas on rohumaad. Lõuna Hiinat domineerivad mäed ja madalad mäeahelikud. 
Kliima Hiinas on samuti väga erinev, põhja osades, ka Pekingis, on suvine keskmine temperatuur üle 30 kraadi ja arktilise külmusega talved, Kesk Hiinas , näiteks Shanghais on kontinentaalne kliima väga kuumade suvede ja külmade talvedega, lõuna poolel on subtroopiline kliima väga kuumade suvede ja pehmete talvedega. 
Tänu pikale põuale ja halvasti toimivale põllumajandusele on tavaliseks muutunud kevadised tolmutormid.

Religioon Hiinas
Ametlikult on Hiina Rahvavabarik ilmalik ja ateistlik, kuid lubab inimestel olla religioosne. Suurimad religioonid Hiinas on juba pea aegu 2000 aastat olnud budism ja taoism, mida mõjutab tugevasti konfutsianistlik moraal. Viimastel aastakümnetel on kasvanud huvi ka islami vastu. 
 
Hiina rahvusvaluuta
1 CNY (hiina jüaan) on u 0,108 EUR. 1 HKD (Hong Kongi dollar) on u 0,09 EUR.

Hiina ajaloo kronoloogia
20 - 16 saj ema - legaalne Xia dünastia
16 - 11 saj ema - Shang/Yin dünastia
11saj ema- 771 - Lääne Zhou dünastia
770 - 256 ema - Ida Zhou dünastia
sh. 722 - 481 “kevade ja sügise” ajajärk-väikeriikide võitlus võimu pärast.
481 - 221 “võitlevate riikide” ajajärk
221 - 206 ema - Qin dünastia, Hiina esimene ühendamine Qin Shi Huangi juhtimisel.
214 ema - algab Hiina müüri ehitamine
213 ema - raamatute põletamine
206 ema - 23 maj - Lääne Han dünastia
127 -119 ema - Sõjad hunnidega
108 ema - Korea alistamine
25 - 220 maj - Ida Han dünastia
105 - paberi leiutamine ja kasutuselevõtmine

KESKAEG
222 - 589 - Kuus dünastiat
220 - 280 - Kolmevalitsus
317 - 589 - Lõuna - Põhja dünastiad
304 - hunnid vallutavad Chang - an’i
581 - 618 - Sui dünastia
618 - 907 - Tang dünastia
668 - sõjad Koreaga
740 - Raamatute trükkimine, (ksülograafiline trükk)
755 - An Lu-Shan’i mäss
960 - 1126 maj - Põhja Song dünastia
960 - sõjapealik Zhao Kuang - yin kuulutab end keisriks
979 - riigi taasühendamine
1041 - raamatute trükkimne (ladumisega)
1127 - pealinn Kaifeng langeb Jin riigi rünnaku all, lõuna Hiina jääb Song dünastia võimu alla.
1127 - 1279 - Lõuna Song dünastia
1234 - mongolid vallutavad Jin riigi
1251 - mongolid vallutavad Song riigi
1271 - Kubhilai khaan paneb aluse mongoli ülemvõimule.
1271 - pealinnaks saab Dadu (Beijing). Hiinasse saabub Marco Polo
1280 - 1368 Yan dünastia (mongoli)
1351 - algab “punaste turbanite” ülestõus.
1368 - 1644 - Ming dünastia
1644 - 1912 - Qing dünastia (manzhu dünastia) 

Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee