Kuuba

Kuuba Vabariigi info
Pealinn: Havanna (La Habana), üle 2,000,000 elaniku
Rahvaarv: 11 116 396 (82.maailmas)
Pindala: 110,860 km2
Riigikeel: hispaania
Ajavöönd: GMT -5h, st. 7 tundi Eesti ajast maas.

Kuubale vajalikud reisidokumendid
Ainuke kehtiv reisidokument on PASS!
Kõigile reisijatele on vormistatud TARJETA DE TURISTA. Seda on vaja alles hoida terve reisi jooksul. Soovitame reisile kaasa võtta ka koopiad oma reisidokumentidest. Kaasa võtta reisikindlustus. 
 
Pagas
Lennukis ära antava pagasi maksimumkaal võib olla 20 kg inimese kohta. Käsipagasi maksimumkaal lennukis on 8 kg. Käsipagasisse ei ole lubatud pakkida terariistasid jms, samuti vedelikke suuremates pakendites kui 100 ml.
 
Elektristandardid Kuubas
Elektritugevus on 110 V, kuid samas uuemates hotellides sageli 220 V ning töötab sagedusel 60 Hz. Pistiku harud on kitsamad, seetõttu tuleb kasutada adapterit-konverterit. Viimase laenutamine võib õnnestuda ka hotelli vastuvõtulauast. Selleks, et vastavalt oma vajadusele telefoni, foto- või videoaparatuuri akusid laadida, soovitame võtta reisile kaasa isikliku adapteri. Adapterit on võimalik osta kas Oomi poes või lennujaama Travel Shop’is.
 
Joogivesi
Kuuba ei ole kraanivee joomine soovitatav, tundlikuma organismiga inimestel tasub vältida ka jääd sisaldavaid jooke. Pudelivesi on laialdaselt saadaval.

Kliima Kuubal
Kliima on troopiline, passaatidega. Detsembri ja jaanuari keskmine temperatuur on ca 25 kraadi, ent tuleb arvestada, et õhtud ja ööd on küllalt jahedad (temperatuur võib langeda 15 kraadini ja alla selle). Kuna päevased temperatuurid on kõrged (kuni 30 kraadi) ja päikesekiirgus väga intensiivne, tuleb kindlasti kasutada päikesekaitsevahendeid (SPF vähemalt 20). Õhuniiskus on väga kõrge, võib esineda ka sademeid ja tugevaid tuulepuhanguid. Merevee temperatuur on ca 24 kraadi.
 
Soovitatav riietus Kuuba reisil
Soovitame kaasa võtta suviselt mugavad riided ja jalanõud. Samuti võiks olla kaasas üks kompleks nö evening casual ehk õhtune viisakas riietus (NB! mitte pidulik ). Soovitame kaasa pakkida ka ühe soojema jaki või kampsuni., sest peale kuuma päeva võib ka kergelt jahedam ilm tunduda suisa külm. Kerge hoovihm ei ole ka võimatu.
 
Raha Kuubas
Turistidele on Kuubal maksevahendiks konverteeritav peeso ehk CUC väärtuses 1 EUR = 0,90 CUC (kurss võib muutuda). 1 peeso – 100 sentaavot. Paralleelselt on käibel ka nn. rahvuspeeso (CUP), millega arveldavad kohalikud. Kuuba CUCi maale toomine ja välja viimine on keelatud, raha saab vahetada lennujaamas, hotellides ja pankades. Reisirahaks soovitame kaasa võtta eurosid (kindlasti mitte USA dollareid, mille vahetamisele on kehtestatud täiendav komisjonitasu 10% ja mille vahetamine on komplitseeritud). Kaardimakse võimalused on äärmiselt piiratud, üldse ei saa maksta USA-s väljastatud kaartide ega Maestro/Cirrus kaartidega. Sularahaautomaate leidub suuremates linnades, ent nende kasutamine on kannatustnõudev ning kursid on ebasoodsad. Soovitame kaasa võtta vähemalt 300-400 eurot, alati mida rohkem, seda parem. Pigem võtta reisiraha kaasa arvestusega, et alati on võimalik seda tagasi tuua.
 
Jootraha
Kuubal on kombeks jätta jootraha, mida ootavad nii kohalik giid ja bussijuht kui ka pakikandjad, toateenijad, taksojuhid, ettekandjad-kelnerid. Soovitame jootrahadeks arvestada umbes 25-30.-€.
 
Telefonikõned Kuubas
GSM roaming on olemas kõigil Eesti mobiilsideoperaatoritel. Kõneminut Eestisse maksab vastavalt operaatorile umbes 3,5-4.- €/minut, lisandub kõnealustustasu (umbes 1.-€). Vastuvõetava kõne hind on umbes 3.-€, sms maksab umbes 1.-€. Kasutada saab ka hotelli telefone, kuigi soodsam on kasutada kaardiga toimivaid taksofone.
 
Internet
Internetiteenuste pakkumine pole Kuubal väga laialt levinud. Internet on küllalt aeglane ja kallis.
 
Tervis, hügieen ja reisimeditsiin Kuuba reisil
KÕIK reisil vajaminevad ravimid tuleks Eestist kaasa võtta. Apteeke on Kuubal vähe ning need on äärmiselt halvasti varustatud. Kindlasti oleks vaja kaasa võtta kõhurohud. Tõsisemate terviseprobleemide korral saab arsti välja kutsuda hotelli valvelaua kaudu. Arstile tuleb tasuda kohapeal sularahas, tema poolt kirjutatud tšeki alusel saab raha hiljem kindlustuskompaniilt tagasi.
Kuubaasse reisimiseks ei ole Tervisekaitseinspektsioon soovitanud spetsiaalseid vaktsineerimisi (soovitav on vaktsineerida A-hepatiidi vastu, aga see soovitus ei puuduta küll konkreetselt Kuubat). Lisainfo saamiseks soovitame pöörduda Lääne-Tallinna Keskhaigla Nakkuskeskusesse või perearsti poole.
Reisile soovitame kaasa võtta niiskeid antibakteriaalseid salvrätikuid päeva jooksul käte puhastamiseks. Samuti soovitame regulaarselt seebiga käsi pesta.

Kuritegevuse aste on Kuubas madal, küll aga tasub olla pisivarguste suhtes ettevaatlik nagu igal pool suuremates linnades ja rahvarohketes kohtades ning hoida oma väärtuslikel asjadel silm peal.
 
Mida Kuubale kaasa võtta
Kuna Kuuba on kaugel tarbimisühiskonnast, tasuks kaasa võtta kõik reisil vajaminev. Kindlasti oleks vaja kaasa võtta ravimid, päikesekaitsevahendid, sääsetõrjevahendid, hügieenitarbed, kosmeetikatarbed. Kindlasti on soovitatav kaasa võtta ka riietus jahedama ilma tarvis ja igaks juhuks tasub kotti pista vihmavari. WC paber ja niisked salvrätid kuluvad ära juhul, kui peaks tekkima vajadus avalikku tualetti kasutada. Eelkõige aga tasub kaasa võtta keskmisest avatumat suhtumist. Samuti võib soovi korral võtta kaasa väikeseid kingitusi, nt värvipliiatsid, pastakad, aspiriin, väikesed seebid etc. etc.
 
Mida Kuubalt kaasa osta
Ostuvõimalused on Kuubal äärmiselt piiratud. Spetsiaalsest turistidele mõeldud kaubandusketis Caracol on müügil läänelikud esmatarbekaubad, suveniirid ja sigarid. Varaderos on ka suveniiriturg. Kaasa tasub osta Kuuba tuntuimaid kaubaartikleid sigareid (NB! Riigist tohib välja viia ainult maksumärkidega sigareid) ja rummi.

Pildistamine Kuubal
Kuubalased poseerivad teie jaoks väga meeleldi, ent tuleb arvestada, et vastutasuks ootavad nad 1 CUC-i. Kuubal ei ole lubatud pildistada politseinikke, sõjaväelaseid ning tööstushooneid. Paljudes kohtades tuleb fotoaparaadi ja videokaamera jaoks osta eraldi salvestamisluba.


Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee