Madeira, vana

Madeira – Sinu imeline puhkus!

Madeira on subtroopiline Atlandi ookeani saarestikus asuv saar ja Portugali autonoomne piirkond. Saarestik koosneb kahest asustatud saarest – Madeira, Porto Santo ja kahest rühmast asustamata saarest - Desertas ja Selvagens.
Üleilmselt tuntud on need saared kui Igavese kevade saared, Madeiral e "Ilha Jardim"il (Aia Saarel) on pehme kliima kogu aasta. 

Pealinn (ja suurim linn): Funchal 
Keel: Portugali 
Portugali valitsuse autonoomne piirkond 
Pindala: kokku 801 km2 
Elanikke: 254 876 (2017)
Valuuta: Euro (€)
Elekter: 230 V / 50 H.
 
Madeira – üldine tutvustus
Madeira saar on 520 km kaugusel Aafrika rannikust ja 1000 km kaugusel Euroopa mandrist, vaid 1,5 tunni lennuaja kaugusel Portugali mandriosast. Madeira on ka teistest Euroopa riikidest suhteliselt lühikese lennutee kaugusel, et ühendada endas puhkusesihtkoht rannas, mägedes või linnas. Avastatud 15. sajandi alguses portugali meresõitja João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira ja Bartolomeu Perestrelo poolt, on Madeira tänapäeval Portugali autonoomne piirkond. 

Tänapäeval Madeira on populaarne sihtkoht igas vanuses turistide seas. Kliima on siin pehme ja soe kogu aasta vältel (temperatuurid vahemikus 20 - 27 ° C) ning kevadine loodus säilib aastaringselt. Levadade geniaalne süsteem jaotab vett vihmase põhja ja kuiva lõuna vahel aitab lilledel terve aasta õitseda.
 
Madeira - geograafia
Madeira arhipelaag asub Tore-Madeira kõrgendiku lõuna osas. Tema merealune struktuur koosneb pikast reljeefist, mis ulatub kuristiku põhjast kuni 3500m kõrgusele. Kõige sügavam koht on u 150m sügavusel. Selle kõrgendiku päritolu ei ole päris selge. Arhipelaag ise on vulkaaniliste saarte seeria, mis on u 70 miljonit aastat vana. Madeira ja väiksem Desertas saar on neist kõige nooremad (u 4,6-0,7 miljonit aastat vana). Saartel ei ole toimunud vulkaanilist tegevust viimase 6000 a jooksul.
 
Madeira ja laiud
  • Madeira (740,7 km ²) - sealhulgas Ilhéu de Agostinho, Ilhéu de São Lourenço, Ilhéu Mole (loodes)
  • Porto Santo (42,5 km ²) - sealhulgas Ilhéu de Baixo ou da Cal, Ilhéu de Ferro, Ilhéu das Cenouras, Ilhéu de foorumitel Ilhéu de Cima
  • Desertas saared (14,2 km ²) - sealhulgas kolm asustamata saart: Deserta Grande Island, Bugio Island ja Ilhéu de Chao
  • Savage saared (3,6 km ²) - sealhulgas kolm peamist saart ja 16 asustamata laidu jagunevad kahte rühma: 
Loode rühm (Selvagem Grande Saar, Ilhéu de Palheiro da Terra, Ilhéu de Palheiro do Mar) ning Kagu rühm (Selvagem Pequena Island, Ilhéu Grande, Ilhéu Sul, Ilhéu Pequeno, Ilhéu foorumitel Ilhéu Alto, Ilhéu Comprido, Ilhéu Redondo, Ilhéu Norte).
 
Madeira kliima
Madeira on klassifitseeritud subtroopilise – vahemerekliima saarena. Kuid põhinedes päikesepaistele, niiskusele ja aastasele keskmisele temperatuurile on põhja ja lõuna osade vahel märgatav erinevus. Samuti on kliima veidi erinev erinevatel saartel. Saari mõjutab tugevalt Golfi hoovus, mis toob pehme kliima.
 
  • Keskmine aastane temperatuur on ranniku 15º-22°C, mägedes on jahedam. 
  • Keskmine aastane merevee temperatuur on 20 °C (talvel 18 °C ja suvel 23 °C
Kõige külmem aeg on detsembrist – aprilli alguseni, mil temperatuurid võivad langeda alla 20 °C .
 
Madeira levadad
Madeira saare loodeosa on niiske ja kagu kuiv. Portugaallased alustasid levadade ehitamist 16.sajandil. Levadad ehk akveduktid kannavad vett lõunapoolsetesse põllumajanduspiirkondadesse. Viimased ehitati 1940ndatel. Madeira on väga mägine maa ning levadade ehitamine oli raske ning tihti kasutati selleks karistatud kurjategijaid või orje. Tänapäeval varustavad levadad ka saart hüdroenergiaga. Ka on võimalik mööda levadasid matkata, kõigil soovijatel on võimalik leida endale sobiliku raskusega matk.
 
Madeira demograafia
Kui portugaallased avastasid Madeira saare 1419, siis oli see täielikult asustamata. Siia asusid portugallased. Piirkonnas on kokku vähem kui 250 000 elanikku, kellest suurem enamus elab Madeira peamisel saarel, ainult u 4500 inimest elavad Porto Santol.
 
Madeira - söögi ja joogi hinnad
Lõuna hinnad algavad 15eurost, keskpärasene restorani arve võib jääda 20-23 euro juurde. Loomulikult on võimalik kulutada alati rohkem. Pool pudelit veini maksab 5 eurot, pint õlut 1 euro, jäätis 1,5-2 eurot.
 
Mida osta külastades Maderia saart?
Madeira veini, muidugi. Saadaval palju sorte kõigis supermarketites ja spetsiaalsetes kauplustes. 

Küsige lisainfot büroost: tel 6 110 600 või e-mailiga germalo@germalo.ee