Usbekistan, vana

Riigiinfo
Territoorium: 447,4 ruutkilomeetrit
Elanikkond: 30 023 709 (2018, 45.maailmas)
Pealinn: Taškent
Suuremad linnad: Samarkand, Urgents, Buhhaara
Riigikeel: usbeki keel, vene keel rahvastevaheline suhtluskeel
Religioon: islam (sunniidid)
Aeg: GMT +5, Eesti ajast ees 2 tundi
 
Asukoht
Usbekistan asub Kesk-Aasia keskosas Amudarja ja Sõrdarja jõgede vahel. Riigi kirdeosas asub Turni madalik ja Tjan-Šan mäed, Kõzõlkumi kõrb asub riigi põhjaosas. Usbekistanil on riigipiir Kirgiisia, Kasahstani, Tadžikistani ja Afganistaniga.
Kliima on kontinentaalne. Talvised keskmised temperatuurid + 10 - + 3 ? C. Suvel kõigub temperatuur +35 - +45?C. Sügis on piisavalt soe. Reisimiseks parim aeg  aprill–mai ja september-oktoober.

Raha
Rahvuslik valuuta SUM (UZS). 1 sum = 100 tiyin. Raha ei ole võimalik vahetada Eestis. Valuutat saab vahetada reisi ajal pankades ja valuutavahetuspunktides.
NB! Tänaval on palju illegaalseid rahavahetajaid, kellega ei ole soovitav tegemist teha.
1 EUR = ~2492 UZS
1 USD = ~1732 UZS
Kurss on kõikuv ja võib muutuda päeva jooksul.
Reisile on mõistlik kaasa vahetada USD. Kindlasti ka väiksemaid kupüüre. 

Tollieeskirjad
Riiki tohib kaasa tuua 1000 sigaretti, 1,5 l kanget ja 2 l lahjat alkoholi. Kohustuslik on riiki saabumisel deklareerida juveelid, profikaamerad ja sülearvutid. Usbekistanist ei tohi välja viia üle saja aasta vanuseid antiikesemeid ja kohalikku raha. Samuti tuleb silmas pidada Eestisse tagasisaabumisel tollieeskirju väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvale reisijale.

Tervis
Kohustuslikke vaktsineerimisi ei ole. Soovitav on kaasa võtta oma isiklik käsiapteek (kõhuprobleemid, allergia). Juua tohib reisil ainult pudelivett! Samuti tuleb loobuda baarides jm jääst kokteilides ja jookides.

Riietus reisil
Soovitav kanda mugavat ja kerget rõivastust. Õhtud võivad olla jahedad. Kindlasti peavad reisivarustuses olema peakate ja päikeseprillid. Ekskursioonidel liigutakse tihti liival või killustikul ja soovitav on kanda mugavaid kinniseid jalatseid. Paljudesse pühakodadesse sisenemisel peab jalanõud ära võtma. Islami pühamute külastamisel riietuse osas erilisi nõudmisi ei ole ainult tuleb meeles pidada, et keha peab olema kaetud. Lühikestes pükstes, lühikeste varrukatega ei lubata siseneda. Turistidel soovitatakse riietuda lihtsalt ja mugavalt. Paljudes Usbekistani piirkondades torkab tavaline turist kohe silma ja näib rikkurina. Kallihinnaliste ehete, foto- ja videokaamerate demonstreerimine ei ole soovitav.

Turvalisus
Tähelepanelik tuleb olla turgudel ja ka suurlinnade tänavatel – palju taskuvargaid. Soovitav ei ole üksi liikuda pimedatel tänavatel. Raha ja passi tuleb hoida eraldi. Isehakanud giidide teenuseid, kes soovivad linna näidata ei ole soovitav kasutada.. Soovitame kaasas kanda värvilist passikoopiat ja koopiat Usbekistani viisast, sest tänavatel võivad militsionäärid inimesi peatada ja kontrollida. 

Fotografeerimine
Üldiselt mingeid piiranguid fotografeerimisele ei ole. Tuleb aga meeles pidada, et paljudes muuseumites on foto- ja videosalvestiste tegemine tasuline ja ei kuulu paketihinna sisse. Pildistamine on keelatud lennujaamas, raudteejaamades ja mõnes pühapaigas.